DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 02.12.2009.

18. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

18. dan rada

02.12.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 19:35

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 15. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 16. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 16. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić. Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu su prihvatili ovaj amandman, ali ćemo se o njemu izjašnjavati u danu za glasanje. Da li neko želi reč? (Da.)
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Član 16. Predloga zakona po svom obimu spada u jedan od, kako bih rekao, većih članova. Po suštini, reguliše zahtev naših sugrađana koji borave u inostranstvu, a žele da izraze želju da tamo i glasaju, odnosno po osnovu boravišta, a ne prebivališta.
Predložio sam jedan amandman koji je informativnog karaktera, informativne prirode i za divno čudo prihvatili su ga i Vlada i Odbor. Predložio sam ministarstvu nadležnom za upravu da je u obavezi da odmah po raspisivanju izbora tu činjenicu objavi na sajtu ministarstva.
Vlada je to prihvatila. To je informativnog karaktera samo i ni jedan drugi amandman koji ima suštinu i želi da skrati neke rokove – ne nalazi za shodno da ga prihvati.
Evo, gospodine ministre, dobar primer stav 2. člana 16. koji ukazuje na to da neće biti, a nije ovo jedini stav koji može da se koristi u argumentaciji da mi i dalje nećemo imati JBS. Evo, ja ću ga koristiti s obzirom da smo na području člana 16. i kaže – o zahtev iz stava 1. dakle građanin koji boravi u SAD ili u Ruskoj Federaciji može podneti zahtev da bude upisan u birački spisak u mestu boravišta. Na to se odnosi i o zahtevu iz stava 1. ovog člana rešava Ministarstvo nadležno za upravu o čemu obaveštava nadležnu opštinsku, odnosno gradsku u mestu u kome birač ima prebivališta u zemlji.
Stičem utisak da je nadležno Ministarstvo za upravu, dozvoljavam da vi drugačije vidite i komentarišete svakako, odnosno da vrši transmisiju između nekog ko nije u datom momentu, konkretno govorim o članu 16, možda upisan u birački spisak ili ovde jeste, ali želi da glasa na drugim mestu, odnosno ministarstvo nadležno za državnu upravu treba da prihvati samo taj njegov zahtev, da ga prosledi nadležnoj lokalnoj upravi i da ga nadležna lokalna uprava uvrsti u taj spisak i gde je tu jedinstven birački spisak. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 16. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su ovaj amandman.
Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su ovaj amandman.
Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 18. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović. Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su takođe ovaj amandman. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman je prihvaćen, pa verovatno stičete utisak da ga ne treba posebno objašnjavati, ali ja to ipak hoću da učinim da bi građani Srbije saznali kakvo mišljenje Vlada Srbije ima o sopstvenom predlogu zakona.
Naime, u članu 18. posle reči „birači“ predložio sam da se umesto tačke stavi zapeta i da se dodaju reči „odmah po dobijanju ukupnog broja birača“. Naime, radi se o objavljivanju ukupnog broja birača u „Službenom glasniku RS“.
U obrazloženju sam rekao, kratko je obrazloženje, da je predloženo rešenje u članu 18. Predloga zakona neprecizno i nedorečeno. Onda nam Vlada Srbije kaže – amandman se prihvata iz razloga navedenih u obrazloženju amandmana. Dakle, sama Vlada konstatuje i priznaje da je predloženo rešenje neprecizno i nedorečeno.
Ako se setite načelne rasprave o Predlogu zakona gospodin Milan Marković je bio maltene smrtno uvređen ako mu narodni poslanik kaže nešto suprotno njegovom mišljenju, odnosno ako kritikuje predložena rešenja, a onda ne prođe nekoliko dana, Vlada Srbije, u kojoj sedi taj isti gospodin ministar, priznaje da su pojedina rešenja u Predlogu zakona neprecizna i nedorečena.
Ovde se mi narodni poslanici ubeđujemo kako je Predlog zakona sjajan, prošao je javnu raspravu, eksperti učestvovali u izradi Predloga zakona, obezbeđeni svi mogući i nemogući uslovi za fer i poštene izbore i kada tamo – objavljivanje ukupnog broja birača u „Službenom glasniku RS“, pa evo priznajemo da je rešenje neprecizno i nedorečeno.
Dragi građani Republike Srbije, mi raspravljamo o predlozima zakona, a ovo je tipičan primer za takve predloge zakona o kojima čak sopstveni predlagač nema baš visoko mišljenje. Onda možete da zamislite šta će se dešavati kada ovi predlozi zakona postanu zakoni i kada zakoni počnu da se sprovode u vašim životima, odnosno kada vi postanete subjekti ovih i ovakvih nedorečenih i nepreciznih zakona.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 19. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su ovaj amandman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 19. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Šami, Miloš Aligrudić, Jovan Palalić i Željko Tomić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Zoran Šami.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovaj amandman je takođe posledica amandmana na član 7. i ja ću samo da iskoristim još jednom priliku da zamolim predlagača ovog zakona  - da još ima vremena da prihvati amandman DSS na član 7. i onda bi automatski prihvatili amandmane i na članove 15. i 19, iz razloga koje sam naveo, a kada budem govorio o sledećem amandmanu na član 21. onda ćete čuti i sve ostalo što sledi, vezano za ovaj zakon. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 19. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 19. amandman sa ispravkom je podneo narodni poslanik Boris Aleksić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su ovaj amandman. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Vladan Batić.

Vladan Batić

Evo, dame i gospodo, ja samo želim da se zahvalim Vladi što je imala razumevanje i da, u ime Demohrišćanske stranke Srbije, izrazim zadovoljstvo, jer je usvojeno 16 mojih amandmana. Ostalo je nešto članova koje je Vlada imala u izvornom obliku. Naravoučenije – slušajte Vladana Batića, imaćete bolje zakone. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Dejan Mirović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 20. amandman je podnela narodna poslanica Vjerica Radeta. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Član 20. u stavu 2. kaže: „RIK uzima u obzir samo ona rešenja ministarstva nadležnog za upravu koja je primila najmanje 48 časova pre dana izbora i na osnovu njih unosi izmene u izvode iz biračkog spiska ili u posebne izvode iz biračkog spiska“. To smo mi predložili da se briše i odmah potom kaže: „utvrđuje i u „Službenom glasniku RS“ objavljuje konačan broj birača u Republici Srbiji, u svakoj jedinici lokalne samouprave i na svakom biračkom mestu“. Ovo smo takođe predložili da se briše.
Volela bih sada genija da nam samo na osnovu ovog stava 2. člana 20. objasni – gde je ovde JBS? Ja sam o ovome govorila, gospodine Zorane Petroviću.
Sećate se kad se gospodin Milan Marković grdno naljutio. Rekao mi je da ja očigledno nisam čitala zakon koji je na dnevnom redu, jer sam upravo o ovome govorila, o stavu 2. člana 20. Jasno i glasno je, i sada su građani mogli da čuju citat, rečeno da mi zapravo nemamo posle ovog zakona, nećemo imati JBS. Džabe mi, gospodine Čipliću, ceo dan pitamo – gde građanin može da izvrši uvid u JBS?
Ja ću sada da kažem ono što bi vi trebalo, jer vi nećete, stidite se – poštovani građani, niti ćete moći izvršiti uvid u JBS, niti će JBS postojati u Republici Srbiji nakon usvajanja ovog zakona. Još poštovani građani da vam objasnim. To nije ništa komplikovano i može da se uradi za dva meseca, ali DS, ovaj režim, to ne želi zato što režim želi da sačuva vlast krađom vaše volje na svim budućim izborima, dragi, poštovani građani Republike Srbije. Hvala.