DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 02.12.2009.

18. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

18. dan rada

02.12.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 19:35

OBRAĆANJA

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Koristiću vreme grupe po ovom amandmanu.
Ovo kako stoji u predlogu - nastoji da, ta formulacija i formulacija koja stoji u predlogu odbora su iste. I jedna i druga su potpuno neobavezujuće. Što znači formulacija – u najvećoj mogućoj meri? Ako neko nema nijednog, ne pošalje nijednog člana manje zastupljenog pola, on može, na kritiku zašto to nije urađeno ili zaprećenu kaznu da kaže – ja više nisam mogao.
U zakonu lepo piše, ako usvojite taj amandman – u najvećoj mogućoj meri. I formulacija iz predloga i takav prilično loš predlog samog odbora su isti. Oni praktično ništa ne menjaju. Predlažem da prihvatite amandman gospođe Plavšić, koja je odgovorila na pitanje – šta ako nema uopšte zaposlenih 10 žena, ali 30% u odnosu na ukupan broj zaposlenih manje zastupljenog pola.
Ako govorimo na primer o vojsci, pa imate samo 10% žena zaposlenih u vojsci, biće 30% od ukupnog broja zaposlenih i onda to nikoga ne ugrožava i ne stvara probleme koji se ne mogu prevazići.
Ovim našim amandmanom smo predložili da to bude 50%, pa bi opet bilo 50% od ukupnog broja zaposlenih. Mislim da bi vi trebalo da prihvatite ovaj amandman, inače će se, a mislim da smo se dogovorili kroz ovu diskusiju, a mi ćemo ga izglasati u Skupštini kada bude dan za glasanje.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Iskorišćeno je minut i 45 sekundi od vremena poslaničke grupe. Reč ima gospođica Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospodine Novaković, pošto se radi o mom amandmanu koji smo podneli u istovetnom tekstu pomenuta koleginica i moja malenkost, u ime SRS, da još nešto kažem, gospodine ministre.
Prvi put sam od vas čula pre nekoliko godina za termin tzv. pozitivne diskriminacije, koji ste upotrebili u drugom kontekstu kada je bio donošen Zakon o izboru narodnih poslanika i od vaših drugih kolega. Mi smo vam tada jasno i glasno rekli da je nemoguće da postoji pozitivna i negativna diskriminacija i diskriminacija sama po sebi.
Sada vi meni objasnite – da li je diskriminacija to, vi ste objasnili koleginici Plavšić da je nemoguće i da to poslodavac ne može da sprovede zbog toga što nema 30% zaposlenih žena. Za nas koji smo na stalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini to takođe važi, ne bi važila ova odredba, jer postoje neki projekti stručnih usavršavanja poslanika, pa za one koji su na stalnom radu, to ne bi moglo da se sprovede. Naš poslodavac je Narodna skupština Republike Srbije, jer nas još uvek nema u tom procentu, nego 22.
Tamo gde postoji ta mogućnost, recimo, u vašem ministarstvu, organ državne uprave, vi ste poslodavac i vi ćete valjda, kao čovek koji imate za najbliže saradnice svoje koleginice, da nastojite da one idu na stručno usavršavanje, a i na obuke koje su im potrebne, ne samo one, nego sve druge. Tamo gde nema, onda ne može da se sprovede taj član zakona.
Zato smo, verujte, dovedeni u zabunu, vi ste u tom trenutku bili izašli, neće biti nikakav problem, to nije formalna prepreka, jer kada bude bio dan za glasanje, mi ćemo, kao što reče koleginica Banović, najverovatnije, vidite po izjašnjavanju svih poslaničkih grupa, i činjenica je da smo i iz opozicije i iz vladajućih stranaka podneli amandman, usvojiti ovaj i da to bude obavezujuće. Hvala, gospodine Novakoviću.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima ministar Ljajić.

Rasim Ljajić

Već sam rekao, ukoliko nema formalnih prepreka, mi ćemo prihvatiti ovaj amandman. Nastojali smo da popravimo tekst prihvatanjem amandmana Odbora. Pošto očito to nije dovoljno i pošto poslanici i vlasti i opozicije smatraju da treba dodatno dati jednu obavezujuću formulaciju, prihvatam ovaj amandman.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine ministre.
Na član 21. amandman u istovetnom tekstu podnela je narodni poslanik Elvira Kovač i sa ispravkom zajedno narodni poslanici Ljiljana Miladinović, Jelena Budimirović, Stefan Zankov, Božidar Delić, Saša Maksimović, Zoran Antić i Zoran Babić. Reč ima narodna poslanica Jelena Budimirović. Izvolite.

Jelena Budimirović

Napred Srbijo
Amandman koji smo podneli na član 21. podnet je iz istog razloga kao i prethodni amandmani poslaničke grupe Napred Srbijo, a u cilju da treba da nastojimo da preformulišemo u obavezu ispunjavanja odredaba ovog zakona.
Na ovaj član podneto je pet amandmana koje su podneli poslanici različitih poslaničkih grupa, kako opozicije tako i poslanici vladajućih partija. Osim toga, amandman je podneo i Odbor za ravnopravnost polova. Ovde imamo istu situaciju kao i na član 19. Ovaj amandman koji je podneo Odbor takođe je neprecizan, jer kaže da prilikom obrazovanja odbora za kolektivne pregovore, sindikati udruženja poslodavaca, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad, vode računa o tome da zastupljenost polova oslikava u najvećoj mogućoj meri strukturu njihovih članova.
Znači, potpuno je ista situacija, a naš amandman je precizniji, pa predlažem da prihvatite poslaničke grupe Napred Srbijo.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika, Odbor za ravnopravnost polova podneo je amandman na član 21. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima ministar gospodin Ljajić.

Rasim Ljajić

Obzirom da imamo više sličnih amandmana, mi prihvatamo ovaj amandman, jer je on analogan i članu 19. Prema tome, po analogiji, prihvatamo ovaj amandman.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Snežana Stojanović-Plavšić, Jelena Travar-Miljević i Gordana Čomić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić-Marković, Milan Dimitrijević i Aleksandar Pejčić. Reč ima gospodin Pejčić.