SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.12.2009.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika želi da koristi svoje pravo iz člana 235? (Ne.)
Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo rad.
Obaveštenje o odsutnosti narodnih poslanika.
Obaveštavam da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Milica Radović, Dragan Šormaz i Konstantin Arsenović.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, povodom razmatranja predloga zakona po tačkama 1. do 10. dnevnog reda, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pored predstavnika predlagača Ivice Dačića, prvog potpredsednika Vlade, zamenika predsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova, Milana Markovića, ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Snežane Malović, ministra pravde, pozvala da sednici prisustvuju i: Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, Mirko Stefanović, državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, Predrag Marić, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova, Vladana Jović i Branislav Đokić, pomoćnici ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Momirka Marinković, pomoćnik ministra spoljnih poslova, Milorad Todorović, sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova, Ivan Zarev, načelnik u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Jovan Ćosić, načelnik u Ministarstvu pravde, Vijoleta Palić, viši pravni savetnik u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Vladimir Đeklić, samostalni savetnik u Ministarstvu pravde, Zlatko Petrović, viši savetnik u Ministarstvu pravde i Miroslav Panić iz Bezbednosno-informativne agencije.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O VANREDNIM SITUACIJAMA (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Milan Avramović, Vladan Jeremić Donka Banović, Nikola Lazić, Marina Raguš, Milica Vojić-Marković, Milan Dimitrijević, Bojan Mladenović, Radiša Ilić, Lidija Dimitrijević, Zoran Krasić, Dragan Stevanović, Aleksandar Martinović, Dejan Mirović, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić.
Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora i mišljenje Vlade o amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo".
Vlada je prihvatila amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Pošto nedostaje izveštaj Odbora, o ovom amandmanu ćemo se izjašnjavati u danu za glasanje. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo". Vlada je prihvatila amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Pošto nedostaje izveštaj Odbora, o ovom amandmanu ćemo se izjašnjavati u danu za glasanje. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe “Napred Srbijo”. Vlada je prihvatila ovaj amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Milan Avramović. Ovaj amandman Vlada nije prihvatila. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milan Avramović.

Milan Avramović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime SRS podneo sam amandman na član 5, ne kako ovde piše u obrazloženju pravno-tehničkih ispravnih razloga, nego iz obrazloženja koje stoji u članu 1. ovog predloga zakona.
Podsetiću vas da sam napisao amandman da se umesto reči "autonomne pokrajine" napišu reči "autonomnih pokrajina", u množini, zato što to stoji i u 1. članu ovog predloga zakona, u kome se kaže da nadležnosti državnih organa autonomnih pokrajina jedinica lokalne samouprave...
Koristim vašu tehničku mogućnost, vašu viziju kako treba da izgleda član 1. U skladu sa tim, napominjem da Srbija ima dve autonomne pokrajine, pa je neophodno pominjati ih u množini, kao što se pominju i jedinice lokalnih samouprava.
Ovo nije amandman koji treba da pokaže da je pravno-tehnički nešto ispravno, nego koji treba da utvrdi i da stavi do znanja da Srbija ima dve autonomne pokrajine i da ih obe treba pomenuti u svakom predlogu zakona, pa i u ovom.
Zbog toga sam podneo u članu 5. u načelu pod g) reči: "autonomne pokrajine" zamenjuju se rečima "autonomnih pokrajina".
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Ako ne, na član 8. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe “Napred Srbijo”. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 11. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima poslanik Vladan Jeremić.

Vladan Jeremić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandmanom na član 11. stav 1. je zaista predviđena jedna obaveza, pre svega u skladu sa Ustavom Republike Srbije. Dobro je da je gospodin Todorović, sekretar MUP, prisutan na ovoj sednici, jer shvatićete iz ovog mog obrazloženja da nema ni govora o nekakvom politikantstvu, već isključivo o dobroj nameri da se jedna ustavna obaveza sprovede na način kako treba, čak i u ovom predlogu zakona o vanrednim situacijama.
Naime, amandmanom je predviđeno da se iz ovog 1. stava člana 11, gde stoji da MUP (u daljem tekstu: Ministarstvo), u okviru svog delokruga, predlaže i sprovodi politiku u pitanjima zaštite i spasavanja i izvršava određene međunarodne ugovore, zakone i druge opšte akte Narodne skupštine i Vlade.
Amandmanom je predviđeno brisanje formulacije "predlaže i" iz jednog prostog i praktičnog razloga, što po Ustavu Republike Srbije Vlada Republike Srbije je ta koja predlaže i sprovodi politiku.
Nije uopšte sporna činjenica da je ministarstvo, a samim tim u ovom konkretnom slučaju MUP, u mogućnosti da predlaže određene nacrte zakona itd, kažem opet, imajući u vidu ovu ustavnu obavezu, jasno je da bi znatno pravilnija formulacija bila ona koja je i predviđena amandmanom, da ministarstvo bude zaduženo za sprovođenje politike.
Očekujem da ćete prihvatiti ovaj amandman, jer nema razloga da se na osnovu ovog obrazloženja to i ne prihvati.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? Ako ne, na član 11. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Nikola Lazić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Član 11. se nalazi u okviru glave, a naslov je "Nadležnosti državnih organa". Prihvatam apsolutno obrazloženje predlagača zakona, ali bih ovde htela da istaknem da je ovo jedan od retkih zakona koji, da kažem, do u detalje razrađuje i ovu materiju.
Retko nam je kada u samom Predlogu zakona, kao jedna od obaveza ministarstva navedeno da se izrađuje određeni nacrt predloga zakona ili nacrt strategije. Ovde imamo, u samom zakonu, i taj prvi korak, nacrt ide na Vladu, a onda Vlada, ukoliko na samoj sednici Vlade dođe do nekih promena, onda taj predlog zakona upućuje Narodnoj skupštini.
Rekla bih da bi ovo trebalo da bude pravilo, da se u svakom zakonu i svaki korak kod predloga ovako jasno definiše.
Još bih nešto ovde istakla. Naime, u članu 9, radi se o istoj glavi, kaže da Narodna skupština u oblasti zaštite i spasavanja usvaja nacionalnu strategiju zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama. Ovo bih takođe pohvalila, zato što nemamo definisano obavezu Narodne skupštine da razgovara, diskutuje i da usvaja ili ne usvaja određene strategije.
Koliko se sećam, možda smo o dve-tri strategije razgovarali u ovom domu. Uglavnom strategije idu na Vladu, pa ih Vlada usvaja. Recimo, jedna od najznačajnijih strategija, kao što je bila Strategija za smanjenje siromaštva, usvojena je na sednici Vlade 2003. godine. O toj strategiji nismo u ovom domu razgovarali.
Smatram da su strategije veoma značajna dokumenta, pa se onda na osnovu strategija izrađuju predlozi zakona ili nacionalni planovi. Mislim da je ovo mesto gde o svakoj strategiji treba razgovarati.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? Ako ne, na član 11. amandman je podnela narodna poslanica Marina Raguš. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, moja koleginica Marina Raguš je htela da se u tački 13) ovog člana 11. stava 2. dodaju reči "ostvaruju međunarodnu saradnju u oblasti NUS".
Tačka 13) ovog člana kaže da se obrazuju nacionalni i regionalni trening centri za zaštitu i spasavanje u Republici Srbiji i dodajemo – da se ostvaruje međunarodna saradnja u oblasti uklanjanja NUS.
U obrazloženju koje ste dali, zbog čega ne prihvatate amandman, stoji da u tački 17. predviđate da se ostvaruje međunarodna saradnja. Međutim, šta je bila naša namera? Naša namera je bila da na neki način obavežemo Vladu da uspostavlja međunarodnu saradnju u otklanjanju neeksplodiranih ubojnih sredstava.
Ovih poslednjih dana naša Vlada i naša administracija se hvale diplomatskom inicijativom i uspesima od belog šengena do podnošenja kandidature i naša namera je bila upravo da ih obavežemo, one koji čine tu Vladu, da kroz međunarodnu saradnju nateraju upravo onaj deo međunarodne zajednice, koji je u najvećoj meri posejao po Srbi ta neeksplodirana ubojna sredstva, da kroz različite programe i projekte odvoje i u svojim budžetima predvide novac da to daju Republici Srbiji, kako bi Republika Srbija na adekvatan način otklanjala ova neeksplodirana sredstva.
Namera nam je bila potpuno pozitivna, da naterate vaše prijatelje sa čijom saradnjom i inicijativom se hvalite da vam daju novac, da sklonimo neeksplodirana ubojna sredstva koja su, ponavljam, kroz vreme i decenije unazad oni ponajviše posejali po Srbiji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Minut i 50 sekundi iskorišćeno vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 11. amandman je podnela narodna poslanica Milica Vojić-Marković. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković.
Inače, Vlada je prihvatila ovaj amandman, ali ćemo o njemu glasati u danu za glasanje.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Demokratska stanka Srbije je podnela amandman na član 11. stav 2. tačka 14), radi se naravno o obavezama MUP. Dakle, oni su u obavezi da pripremaju i donose tehničke propise i sredstva za opremu, za zaštitu, za spasavanje i ako mu bude povereno izrađuje predloge srpskih standarda za sredstva i opremu za zaštitu i spasavanje.
Mi smo smatrali da ovo "ako bude povereno" prosto ne bi trebalo da stoji ovako formulisano, jer će mu sigurno biti povereno i ne treba ostavljati tu pogodbenu mogućnost "ako mu bude povereno". Zato smo smatrali da je bolja formulacija "kada mu bude povereno", što je očigledno evidentno da će mu biti povereno. Vi ste prihvatili amandman i hvala vam na tome.