TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 16.11.2010.

12. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 55 sekundi vremena poslaničke grupe.
Pošto je ovo bio poslednji amandman podnet na Predlog izmena i dopuna zakona, pitam da li još neko od učesnika, koji imaju na raspolaganju vremena, žele da uzmu učešće u raspravi? Narodna poslanica Milica Vojić Marković, izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Javljam se u ime ovlašćenog predstavnika DSS zato što mislim da je možda trenutak da se kažu još neke vrlo važne stvari, a da bih te stvari počela, pozovaću na intervju koji je ministar dao NIN-u i na nekoliko konstatacija koje su iznete u tom intervjuu, koje bih htela prosto da prokomentarišem, jer su one najbolji pokazatelj toga šta je ovim izmenama i dopunama zakona važno da se iznese.

Ministar kaže da je u prvi plan svih svetskih medija ponovo izbila veza između zaštite životne sredine, industrije i stalnih zahteva za održivim razvojem ekonomije. To je sasvim u redu i to je ono za šta mislim da sve zemlje sveta pokušavaju da se izbore i pokušavaju da nađu pravu meru između zaštite životne sredine, s jedne strane, između sve većih i stalnih zahteva za održivim zahtevom ekonomije i, sa treće strane, razvojem industrije.

Mi u Srbiji, zahvaljujući ovoj vladi, nemamo problem sa ovim drugim elementom, sa industrijom, to nemamo. Tako da taj problem ne moramo da rešavamo zakonima o zaštiti životne sredine, ali imamo problem u vezi sa stalnim zahtevima za održivim razvojem ekonomije. Šta se pod tim podrazumeva? Sve. Najbolji je primer Zakona o zaštiti prirode, koji je takođe u ovom paketiću zakona i koji je danas pred nama i o čemu smo mi govorili samo u prva dva zakona, odnosno o hemikalijama i o biocidnim sredstvima, a treba da govorimo i o nekim drugim stvarima.

Dakle, sledeća stvar koju bih konstatovala jeste činjenica koju je izneo ministar da EU u međuvremenu, govori o ovoj ekološkoj katastrofi koja se dogodila u Mađarskoj, da je ponudila pomoć svim ugroženim državama, a međunarodna organizacija za zaštitu životne sredine ''Grinpis'' upozorila je da su posledice dalekosežne, označivši to kao najveću ekološku katastrofu u poslednjih 20 do 30 godina.

Dakle, 300 ili 400 kilometara nizvodno to više ne postoji ni kao katastrofa, niti kao najava katastrofe kod nas, hvala bogu, pa bih volela da od ministra dobijem informacije vezano za to ko je ovde u pravu, da li ta organizacija ili ono što smo mi dobili od njega.

Ne samo na ovom primeru, već mnogo puta ranije smo naučili da sanacija zagađenja uvek više košta od prevencije, ali ne nužno novca, i tu ste ministre potpuno u pravu, pa između ostalog, ovo što ste rekli, zaista bih volela da potpišem ovo, jer mislim da je ovo osnovna stvar koju treba da kaže ministar za zaštitu životne sredine. Nisam ironična, zaista mislim da je to u redu.

Ovo što ste vi nama ponudili u obliku izmena i dopuna, naročito Zakona o zaštiti prirode, upravo negirate sve ovo što ste ovde izneli divno i sjajno, jer vi ovim izmenama pokušavate da uništite životnu sredinu u Srbiji, i to na jedan vrlo dramatičan način.

Pošto je DSS u načelu govorila više puta o tome kako se ovo uništavanje zaštićenih prirodnih područja vrlo perfidno rešava…

(Predsedavajuća: Narodna poslanice, moram da vas podsetim, pošto ste na polovini od ukupnog preostalog vremena koje vam je na raspolaganju, da imate obavezu da govorite o dnevnom redu i sada je pretres u pojedinostima Predloga izmena i dopuna Zakona...)

Govorim kao ovlašćeni predstavnik, dakle, pošto je bila objedinjena rasprava i u načelu sam govorila o svim ovim zakonima.

(Predsedavajuća: Narodna poslanice, upućujem vas na odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije. Dakle, kada Narodna skupština odluči da se tačke dnevnog reda spajaju, odnosno kada odluči o zajedničkom načelnom pretresu, onda govorimo istovremeno o svim zakonima. Pretres u pojedinostima podrazumeva prelazak sa tačke dnevnog reda na tačku dnevnog reda. Trenutno smo u delu sednice kada smo završili amandman na Predlog zakona o biocidnim proizvodima i u obavezi smo da govorimo o toj temi.)

Dobro, staću i govoriću o proceni uticaja na životnu sredinu, pošto je to sledeća tačka i smatrala sam da treba o tome da govorim. Izvinite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem, tri minuta je iskorišćeno vremena ovlašćene predstavnice, a na raspolaganju vam je još tri minuta.

Da li još neko želi reč? (Ne.)

Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.

Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O STRATEŠKOJ PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU (pojedinosti)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Radica Jocić, Milica Vojić Marković, Donka Banović, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević, Radiša Ilić i Vitomir Plužarević.

Primili ste izveštaj Odbora za zaštitu životne sredine i mišljenje Vlade o amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 4. amandman je podnela narodni poslanik Radica Jocić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović, Nikola Lazić i Milan Dimitrijević. Reč ima narodni poslanik Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovim članom 4. se u stvari menja član 7. postojećeg zakona. Naslov iznad tog člana 7. glasi – Hijerarhijski okvir i osnova. Tu je predlagač predložio da se ta dva postojeća stava promene.
Drugi stav, predlagač je predložio da glasi: ''Ako je plan ili program sastavni deo određene hijerarhijske strukture – dakle, imamo rečenicu koja počinje sa 'ako' – strateška procena uticaja na životnu sredinu radi se u skladu sa smernicama strateške procene uticaja na životnu sredinu plana ili programa višeg hijerarhijskog nivoa.'' Tu ništa nije sporno.
Mi smo predložili jedino da se briše ovaj prvi deo rečenice, gde vi kažete – ako. Mi takođe predlažemo da drugi stav glasi – strateška procena uticaja na životnu sredinu radi se u skladu sa smernicama strateške procene uticaja na životnu sredinu plana ili programa višeg hijerarhijskog nivoa. Zašto? Zato što je životna sredina jedan čitav koncept i uvek imate da je ona deo nekog šireg hijerarhijskog nivoa ili programa.
Dakle, nikada to nije onako izolovano, pa može da se radi na svoju ruku, a da nije deo neke celine. Zato smatramo da je ovaj prvi deo rečenice – ako je, da je ovde apsolutno nepotrebno. Smatram da ste mogli da prihvatite ovaj amandman.
Međutim, ono što nije u redu, to je obrazloženje koje ste vi nama dostavili zašto odbijate ovaj amandman. Svim poslanicima i građanima sam objasnila u čemu se obrazloženje sastoji, odnosno u čemu se on sastoji, samo da se prvi deo rečenice briše. Vi ste mogli da obrazložite da smatrate da podnosioci amandmana nisu u pravu zbog toga i toga, ali niste mogli da kažete da se amandman ne prihvata iz razloga pravnotehničke neispravnosti.
Dakle, to ministar Dulić jako dobro zna, jer je bio i poslanik i predsednik Skupštine, naš Zakonodavni odbor razmatra svaki amandman, pa ako nije u skladu sa zakonom taj amandman se odbija, pa mi o njemu ne možemo ni da raspravljamo, zato što nije pravno moguć.
Kada je ovaj amandman prošao proceduru kroz Zakonodavni odbor, onda znači da je on pravno moguć, a sada sam sa vama razgovarala o čemu se radi, pa je potpuno logično da ovakvo obrazloženje ne možete da nam dostavljate.
Mogli ste da kažete da je u suprotnosti sa idejom, konceptom zakona itd, to bi bilo vaše viđenje, ali ne i da je pravnotehnički neispravno. Volela bih da nam objasnite.
To nije jedini amandman, izgleda da je bilo previše amandmana, pa je ljude u ministarstvu mrzelo da pišu obrazloženja valjana, ali ne možete da nam odgovorite da je pravnotehnički neispravan.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je minut i 15 sekundi vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović, Nikola Lazić i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima Milan Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dakle, sa ovim amandmanom je vrlo slična stvar kao malopre što je koleginica Donka Banović obrazložila.
Mi smo predvideli u članu 9. stav 4. tačka 3. se menja i glasi: "Druge podatke koje je propisao ministar, a na osnovu kojih je odlučeno da se ne pristupi izradi strateške procene".
Obrazloženje koje smo mi dobili: ''Amandman se ne prihvata iz razloga pravnotehničke neispravnosti.'' Kako? Gospodine ministre, da li možete da objasnite kako je ovo pravnotehnički neispravan amandman? Ne znate? Prosto je to zaprepašćujuće.
Dakle, kad god neki zakon hoćemo da poboljšamo i damo vam neke dobre ideje, onda dobijamo ovakve ili slične odgovore. S druge strane, kada već govorimo o tome, gospodine ministre, vama se daju, određenim zakonima, silna ovlašćenja. Mi smo govorili oko toga. Kad mi ta ovlašćenja pomenemo u zakonu čiji ste vi predlagač, onda dobijemo odgovor da je amandman pravnotehnički neispravan.
Šta je suština vašeg odgovora? Suština ovog odgovora je da vi u stvari uopšte ne želite da sarađujete, da bukvalno prepisujete zakone, ne čitate amandmane poslanika i onda poslanici dobijaju odgovor – amandman je pravnotehnički neispravan.
Malopre vam je koleginica Donka Banović postavila pitanje – da li je prošao Zakonodavni odbor? Jeste. Da li je imao taj odbor neke primedbe? Nije. Kako je to moguće da na Zakonodavnom odboru to bude pravnotehnički ispravno, a da za predstavnike vašeg ministarstva bude pravnotehnički neispravno? To je stvarno začuđujuće, zaprepašćujuće. Jedini razlog koji navodim je da ne želite saradnju, nećete da prihvatite dobre ideje i to je suština ovog vašeg odgovora.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Radiša Ilić.

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 6. Predloga zakona o izmenama i dopunama. Član 6. izmena i dopuna odnosi se u stvari na član 10. osnovnog zakona, a taj član 10. se odnosi na izbor nosioca izrade izveštaja o strateškoj proceni. Konkretno smo intervenisali u stavu 2.
Pročitaću prvobitno kako je glasio stav 2, odnosno sa izmenama koje je Vlada predložila. Kaže se: ''Pravno lice ili preduzetnik iz stava 2. ovog člana može za izradu izveštaja o strateškoj proceni uticaja obrazovati multidisciplinarni tim sastavljen od stručnih lica kvalifikovanih za analizu svakog od elemenata strateške procene.''
SRS smatra da ovo ne bi trebalo da se prepusti slobodnoj volji, odnosno slobodnom izboru da neko može, ali i ne mora da obrazuje taj tim, pa smo amandmanom predložili – pravno lice ili preduzetnik iz stava 2. ovog člana za izradu izveštaja o strateškoj proceni uticaja obrazuje multidisciplinarni tim sastavljen od stručnih lica kvalifikovanih za analizu svakog od elemenata strateške procene.
S obzirom da se radi o izuzetno osetljivoj oblasti koja je vezana za izradu izveštaja o strateškoj proceni i koja mora da zahteva stručnu analizu, neophodno je samim tim angažovanje stručnih lica koja bi izvršili analizu svakog od elemenata strateške procene. Ovim amandmanom SRS se ovo angažovanje predviđa kao obaveza, dok Vlada daje samo mogućnost za tako nešto.
Ovo je prilika da ministra pitam još jednom oko one poznate situacije, oko rafinerije u Smederevu. Takođe se tu govori o tim strateškim procenama uticaja na životnu sredinu. Ostao sam uskraćen za odgovor kada je bila rasprava u načelu. Gospodine ministre, dobili ste dopis od Odbora za zaštitu životne sredine u vezi sa rafinerijom u Smederevu, da nam se dostavi bilo kakva informacija o ekološkoj bezbednosti izgradnje rafinerije za preradu sirove nafte u Smederevu. Mi smo dobili odgovor od vašeg ministarstva da vi nemate nikakva saznanja, niste dobili nikakav zahtev za izdavanje bilo kog akta sa stanovišta zaštite životne sredine itd.
Listajući štampu u poslednjih nekoliko meseci, samo da kažem da ovaj dokument nosi datum od 1. oktobra 2010. godine, videli smo da ste vi u sredstvima javnog informisanja tokom avgusta meseca, da ne navodim koje su novine u pitanju, ima ih nekoliko, davali izjave po kojima se može zaključiti da ste vi i te kako upoznati sa tim projektom i sa svim planovima u vezi sa izgradnjom ove rafinerije u Smederevu.
Takođe, u "Službenom glasniku" od 21. septembra 2010. godine imali smo prilike da vidimo Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene dela industrijske zone sektor severoistok u Smederevu, gde se maltene do detalja, u pojedinostima navodi sve ono što se tiče rafinerije, gde će biti izgrađena, zatim zagađenje tla, podzemne vode, zaštita životne sredine, aerozagađenje itd.
Ne razumem zašto ste vi na neki način obmanuli Odbor za zaštitu životne sredine, ne dajući nam pravovremene i valjane informacije o ovome što se govorilo tokom letnjih meseci u Srbiji. Znate i sami da je bio organizovan referendum.
Takođe, mi smo tražili od predsednika Odbora za zaštitu životne sredine da zakaže posebnu sednicu, na kojoj bi se razmenile informacije oko cele ove priče i rafinerije u Smederevu, jer ono što izaziva nedoumicu kod velikog broja građana je činjenica da se ovde govori o rafineriji koja bi bila izgrađena za 250 miliona dolara. Vi ste dali izjave u medijima da je to apsolutno bezbedna i sigurna rafinerija koja će biti izgrađena, a znamo da se rafinerije tog kapaciteta od 100.000 barela u svetu mogu izgraditi za cifru koja se kreće od milijardu dolara, pa naviše.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta i 50 sekundi ovlašćenog predstavnika. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Vitomir Plužarević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima Vitomir Plužarević.

Vitomir Plužarević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneli smo amandman na član 7. gde u tom članu 7. predlažemo da reč "organu" zamenimo rečju "ministarstvu". Vrlo ću kratko da obrazložim zašto smo to predložili i verovatno će ministar i njegovi saradnici prihvatiti ovaj naš amandman.
Zakonom o ratifikaciji protokola o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, između ostalog, definisano je da se strateška procena uticaja ne odnosi samo na urbanističke planove, već na planove, programe i strategije u celini, pa je jedan od razloga za izmene ovog zakona taj što je neophodno da strateška procena uticaja bude sastavni deo svih strategija koje se donose.
Znači, naglasio sam ovo – svih strategija koje se donose. Zbog svih tih strategija koje se donose, ova reč "organu" mora da se zameni rečju "ministarstvu". Iz finansijskih razloga ova reč "organu" može da bude i organ mesne zajednice, može da bude i organ lokalne samouprave, a organ mesne zajednice ili organ lokalne samouprave nema mogućnosti, nema finansijskih sredstava da to objavi u javnosti, odnosno da upotrebi određenu količinu sredstava kako bi to bilo dostupno javnosti.
To je vrlo bitno da se zna. Kaže se: "Izveštaj o strateškoj proceni uticaja mora biti dostupan javnosti kao sastavni deo određenog plana". To je znači ta moja reč, koja se u članu 7, reč "organu" zamenjuje rečju "ministarstvo".
Kada smo ovaj zakon analizirali na Odboru, u to vreme ministar nije bio, dobili smo informaciju da je bio u Grčkoj i zamerili smo mu pošto je to bio set zakona koji je važan za ovaj parlament i važan je za Srbiju. Da li će se vršiti strateške procene i ko će vršiti strateške procene, vezano za most Zemun – Ovča i, zatim, ko će vršiti procenu, vezano za tunel kroz Frušku Goru i da li je neko izvršio procenu štete i stratešku procenu uticaja na životnu sredinu, a znate da su vam dolazili svi američki velikani ovde u centru Beograda, mislim na Generalštab, na policijske objekte?
Znači, tražim odgovor od ministra – da li je vršena strateška procena i uticaj životne sredine vezano za te objekte i da li će se vršiti i kako će se vršiti strateška procena u Ledincima na Fruškoj gori? O tome smo mi govorili i tražili smo određene odgovore, a ti Ledinci na Fruškoj Gori su sada otvoreni za manipulaciju, odnosno otvoreni su za raznorazne spekulacije i mogućnosti, iz jednog prostog razloga, pošto znamo da nam je vojska redigovana i redukovana i da ima mnogo tih objekata koji mogu da služe čak i u neverovatne svrhe.
Mislim da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine bitno i uticajno i da oni mogu svojim polugama moći i zakonskih alternativa da zaustave sve te negativne tendencije i pojave koje mogu da se pojave, a vezano za ovu stratešku procenu uticaja na životnu sredinu.