ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.05.2011.

8. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

8. dan rada

23.05.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 17:30

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospodine Novakoviću.
Neću dalje da izazivam repliku, ali samo hoću da kažem da je dobro što ste i vi razumeli da narodni poslanici treba da komuniciraju sa predstavnicima Vlade što, moramo da priznamo, nije često slučaj kada je u pitanju neko ko predsedava parlamentom, kao što nije čest slučaju da ministar učestvuje u raspravi sa narodnim poslanicima. To je svakako dobro.
Evo, nakon ove rasprave vi ste zapravo rekli ono što mi tvrdimo od početka, da je i ovo jedan od zakona koji se, bez nekih posebnih prioriteta, donosi da bi se ispunila tzv. agenda na tzv. putu ka EU.
A mi iz SRS vas samo upozoravamo, ne samo vas i vaše ministarstvo, nego generalno Vladu Republike Srbije upozoravamo da se kanete toga što vi zovete evropski put, već dajte nam da raspravljamo o zakonima koji se donose u interesu građana Republike Srbije, dajte nam da raspravljamo o zakonima posle čije primene će građani Republike Srbije početi konačno bolje da žive, dajte nam da raspravljamo o zakonima kojima ćete na ozbiljan način da se suprotstavite korupciji, kriminalu, siromaštvu itd. Dakle, o tome mi govorimo.
Naravno, konkretne primedbe na ovaj zakon izneli smo kroz amandmane, a i u načelnoj raspravi, ali principijelno ne prihvatamo ono što je koncept rada Vlade Republike Srbije.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 33. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga i Radovan Radovanović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Momčilo Duvnjak. Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom. Konstatujem da je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 37. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović, Milan Dimitrijević i Nikola Lazić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milan Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Žao mi je što gospodin ministar nije tu da jednu nedorečenost zakona ispravimo.
U članu 37. stav 3. se govori o tome da, ako proizvođač napravi neke greške, Direkcija donosi rešenje po kojem nalaže proizvođaču da usaglasi te neispravnosti.
Šta je tu problem? Problem, gospodine ministre, jeste što nema termina, znači nema zakonskog roka propisanog kad Direkcija donosi rešenje. Da li je to za jedan dan, dva dana, 15 dana, dva meseca, dve godine?
Istovremeno ste u stavu 5. propisali da se može izjaviti žalba ministru u roku od 15 dana. Kako to postoji rok protiv, da se podnese žalba, a ne postoji rok kada Direkcija donosi rešenje kojim se nalaže da se sve te nepravilnosti otklone?
Dakle, nešto nije u redu, ili je ta priča možda vezana za onaj razgovor i onu raspravu od pre sat vremena o ažurnosti državne administracije. Po ovome vidimo, ako ne postoji rok da državna administracija nije ažurna, da jednostavno taj rok može trajati i dve godine. Zašto baš dve godine?
Pogledajte prelazne i završne odredbe. Podzakonski akti propisani ovim zakonom biće doneti u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog zakona, a do tada će se primenjivati oni akti iz "Službenog glasnika" broj 80/96. Dakle, postoji vremenski rok od dve godine da se donesu podzakonski akti, a kada treba nešto da uradi inspekcija onda nema roka.
(Predsedavajući: Zahvaljujem, gospodine Dimitrijeviću. Vreme je isteklo.)
Molim vas prihvatite ovaj amandman.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 39. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Miroslav Markićević, Srđan Spasojević, Zlata Đerić i Mladen Grujić. Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom. Konstatujem da je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 39. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres o amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Narodna Skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, u pojedinostima i u celini.
Ovim smo sve što je predviđeno za današnji rad iscrpili.
Zaključujem današnju sednicu.
Rad nastavljamo sutra, 24. maja, u 10.00 časova.