OSMO VANREDNO ZASEDANJE, 26.07.2011.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANJE

5. dan rada

26.07.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 16:50

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim narodne poslanike da svoje pravo iz člana 286. koriste u skladu sa odredbama člana 286. i da jasno postave pitanje, da bi omogućili da pravo iz člana 286. stav 2. zaista bude i ostvareno.
(Dragan Todorović, s mesta: Evo, Novaković je postavio jasna pitanja. Da li je tako gospodine Novakoviću?)
Molim narodnog poslanika Dragana Todorovića da ne dobacuje i molim narodnog poslanika Dragana Todorovića da se ne obraća direktno drugim učesnicima sednice.
Narodna poslanika Sulejmana Spahu takođe molim da ne dobacuje.
Moja je obaveza da vas podsetim kada kršeći Poslovnik onemogućite da se pravo iz člana 286. stava 2. zaista i ostvari.
Takođe mi je obaveza da, starajući se o redu na sednici, podsetim sve narodne poslanike da sve odredbe Poslovnika Narodne skupštine važe jednako za sve narodne poslanike i da samo u saradnji svih nas zajedno možemo da zaista vodimo debatu.
Da li se još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Nada Kolundžija. Izvolite.

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Poštovana predsedavajuća, pošto prethodni govornik nije, zapravo, postavio pitanje, želim da postavim pitanje Vladi Republike Srbije, zato što mislim da je važno da građani Srbije znaju da Vlada Republike Srbije, poštujući Ustav, rezolucije i deklaracije koje je donela ova skupština, preduzima sve mere kako bi sačuvala, pre svega mir, kako bi sačuvala bezbednost građana na KiM i u celoj Srbiji i kako bi rešavali probleme koji se, ne sporeći istinu, ne dešavaju tamo. Dakle, mislim da je važno da Vlada Srbije odgovori narodnim poslanicima i da jasnu sliku o tome šta sve preduzima kako bi ove probleme rešavala, kako ne bi ostao pogrešan utisak da se stvari dešavaju, a da Vlada i institucije ove zemlje ne preduzimaju sve što je u njihovoj nadležnosti kako bi te probleme rešavali.
Naravno, najjednostavnije je optuživati za više decenijske neuspehe onoga što se može uslovno nazvati politika prema KiM, pa i za neuspehe politike koja je vođena od strane onih koji danas optužuju da ta politika ne daje dobre rezultate i reći da se sve što se sada dešava, desilo preko noći, desilo u poslednje dve, tri godine, a da to nije rezultat jedne politike koja je vođena i koja u nekim periodima bila katastrofalna po interese Srbije, da ova politika danas jeste politika kojom se pokušava otkloniti ogromna šteta koja je naneta tim prethodnim politikama, da se pokušava mirnim sredstvima rešavati problem ne rizikujući više ni jedan jedini život i ne pokušavajući da se ratnim pokličima i pozivima da su upotrebljava vojska i policija, zaprao, naruši ne samo bezbednost građana van teritorije KiM, već i bezbednost u čitavom regionu.
Takvu politiku i njene posledice mi smo imali prilike da vidimo i posledice se mogu meriti stotinama hiljada žrtava, raseljenih, unesrećenih ljudi koji su u jednom danu, jednoj noći ili u nekoliko nesrećnih meseci izgubili sve ono što su sticale generacije pre njih.
Dakle, još jednom želim da kažem da je dobro da Vlada Republike Srbije jasno da do znanja šta sve preduzima i šta sve preduzimaju njene institucije. Naravno, nama je jako važno da sve što preduzimamo, preduzimamo vodeći računa o tome da se sačuva mir, da se sačuva bezbednost i da se sačuva svaki pojedinačni život. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Slobodan Samardžić je prijavljen u elektronskom sistemu. Dok traje rad sednice na osnovu člana 286. stav 2. nema niko prava na repliku i nema prava ni jedan poslanik na ukazivanje povrede Poslovnika. To je jasno i za član 286. utorkom i četvrtkom, kao i za sednice kada su u pitanju poslanička pitanja poslednjeg četvrtka u mesecu i sednice sa aktuelnom temom koju zakazuje predsednica Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović na zahtev pojedine posleničke grupe.
Da li se još neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničke grupe javlja za reč, da iskoristi svoje pravo iz člana 286. stav 2? (Ne.)
Pošto se niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.
Obaveštenje o odsutnosti narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: narodni poslanik Srđan Spasojević, narodna poslanica Aleksandra Janković, narodni poslanik Mladen Grujić i narodni poslanik Milan Dimitrijević.
Obaveštenje o pozvanima sednicu.
Obaveštavam vas da je, saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović pored predstavnika predlagača Milutina Mrkonjića, ministra za infrastrukturu i energetiku pozvala da sednici prisustvuju i: Dušan Mratić, državni sekretar u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku; Miodrag Miljković, državni sekretar u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku; Miloš Banjac, pomoćnim ministra za infrastrukturu i energetiku; Aleksandra Potparevića, iz direktorata Civilnog vazduhoplovstva; Vanja Škobić, iz Agencije za kontrolu letenja; Neda Mijatović-Bojanović , šefica Odseka za pravne i ekonomske odnose u Sektoru za energetiku u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku; Olga Antić-Miočinović, rukovodilac grupe za Tehničko-tehnološke poslove u sektoru za naftu i gas u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku i Ljiljana Hadžibabić, članica Radne grupe i rukovodilac Sektora za energetsko-tehničke poslove za infrastrukturu i energetiku.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima prve tačke dnevnog reda - PREDLOGA ZAKONA O ENERGETICI
Pre nego što otvorim pretres u pojedinostima, na osnovu člana 90 . i člana 87. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam narodne poslanike da ćemo danas raditi i posle 18,00 časova, a do okončanja pretresa u pojedinostima, odnosno rasprave o amandmanima na Predlog zakona o energetici. Kada završimo pretres u pojedinostima o ovoj tački dnevnog reda, završićemo rad za danas i sledeći Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o vazdušnom saobraćaju, ukoliko bude u razumno vreme, moguće je da danas takođe radimo i taj pretres u pojedinostima, a pretres u pojedinostima amandmane na preostale tačke dnevnog reda nastavićemo sutra.
Ukoliko to ne bude tokom popodnevnog dela sednice, daćemo dodatno obaveštenje.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knažević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Dragan Šormaz, Stevica Spajić, Pavel Marčok, Arsen Đurić, Milica Vojić-Marković, Milan Lapčević, Miloš Aligrudić, Kenan Hajdarević, Siniša Stamenković, Zlata Đerić, Miroslav Markićević, Aleksandra Ilić, Radiša Ilić, Bojan Mladenović, Gordana Pop-Lazić, Radica Jocić, Momčilo Duvnjak, Vladan Jeremić, Božidar Delić, Aleksandar Martinović, Milan Avramović, Goran Mihajlović, Nikola Savić, Dragan Stevanović, Zoran Popović, Dobrislav Prelić, Petar Jojić, Srboljub Živanović, Tomislav Ljubenović, Dejan Mirović, Mirko Munjić, Zoran Krasić, Sreto Perić, Milorad Buha, Milovan Radovanović, Milan M. Nikolić, Filip Stojanović, Milorad Krstin, Željko Tomić, Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga i Radovan Radovanović, kao i amandmane Odbora za Industriju.
Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Primili ste izveštaje Odbora za industriju i Zakonodavnog odbora.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Još jedno obaveštenje: Na osnovu člana 90. i na osnovu obaveštenja koje je dostavljeno od strane RTS sekretaru Skupštine gospodinu Veljku Odaloviću, tim obaveštenjem RTS obaveštava generalnog sekretara i narodne poslanike da će u utorak, 26. jula, sredu, 27. jula i četvrtak 28. jula 2011. godine, u terminu od 12,00 do 14,00 časova prenos sednice Narodne skupštine biti povremeno prekidan za vreme direktnog prenosa zasedanja na Drugom programu RTS zbog kraćeg uključivanja u prenos Svetskog prvenstva u plivanju, u trenucima kada budu nastupali naši takmičari, da ne bude nesporazuma da li će ili neće biti prenosa nakon tih kratkih uključivanja.
Takođe vas obaveštavam da je ministar Milutin Mrkonjić trenutno u razgovoru, zajedno sa predsednikom Vlade Mirkom Cvetkovićem, sa predstavnicima putara i da zato nije u sali. Priključiće nam se za 15-ak minuta.
Na naziv odeljka 2. iznad člana 2. i član 2. amandman je podnela grupa od 21 poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč?
Narodni poslanik Mićo Rogović. Izvolite.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Zahvaljujem gospođo predsedavajuća. Dame i gospodo narodni poslanici, odeljak iznad člana 2. u Predlogu zakona o energetici nosi naslov pojmovi, a kasnije tekst kreće ovako i izgleda ovako: "Pojedini izrazi koji se koriste u ovom zakonu imaju sledeće značenje". Ne piše nigde "pojedini pojmovi", nego "pojedini izrazi". Zbog toga je SNS, vezano za naziv odeljka 2. iznad člana 2. Predloga zakona o energetici tražila da se reč "pojmovi" zamene sa rečima "značenje izraza".
Jedan tehnički amandman, u skladu onoga kako ste ga vi napisali, nije prihvaćen, a šta govoriti onda o amandmanima koji pokušavaju da suštinske neke odredbe zakona izmene, ili da ga kvalitetno poboljšaju.
Amandmanski smo reagovali na isti član 2, tako da smo u članu 2. Predloga, u tački 26. koja glasi: "U Predlogu zakona kvalifikovani kupac je kupac električne energije ili prirodnog gasa, koji ima pravo na slobodan izbor snabdevača" tražili izmenu te tačke 26. koja bi trebala da glasi – kvalifikovani kupac je kupac električne energije, toplotne energije ili prirodnog gasa, koji ima pravo na slobodan izbor snabdevača.
SNS smatra da je neophodno predvideti status kvalifikovanog kupca za toplotnu energiju, a ne samo za električnu energiju ili prirodni gas, jer u snabdevanju kupaca toplotnom energijom, šta to može doprineti u ovom slučaju? Doprineti sigurnijem snabdevanju kupaca toplotnom energijom i slobodnom izboru snabdevača, ukidanju monopola u ovoj oblasti toplotne energije, odnosno snabdevanja potrošača toplotnom energijom iz toplana u lokalnim samoupravama, jer imamo mogućnosti izbora i drugih snabdevača, odnosno distributera toplotnom energijom. Zatim, povećanju korišćenja obnovljivih izvora energije i drugih izvora toplotne energije.
Takođe, tačka 31. istog člana Predloga zakona, koja govori o licenci, šta je to licenca? Licenca je akt kojim se utvrđuje ispunjenost uslova propisanih zakonom za obavljanje energetskih delatnosti propisanih ovim zakonom. Tražili smo zamenu reči "licenca" u ovom delu i u tekstu celom, da se umesto reči "licenca" koristi reč "dozvola", i u ovom članu i u celom sadržaju teksta Predloga zakona o energetici. Mislim da je neophodno, s obzirom kako zakoni pristižu u Republičku skupštinu, da Republički sekretarijat za zakonodavstvu, pre nego što zakoni pristignu u proceduru u ovaj uvaženi parlament, da svoje mišljenje o sadržaju i izvrši jezičku korekturu tekstova.
Ako je reč "dozvola" koja je korišćena zadnjih 100 godina vezano za dobijanje potvrda za obavljanje određene delatnosti i reč je srpskog jezika, zašto bi se koristila reč "licenca"? Reč "licenca" u engleskom jeziku može da se koristi kao glagol i kao imenica. S obzirom da ljudi kojima je maternji jezik engleski jezik ovde ne bi kvalitetno mogli da tumače reč "licenca" u ovom i u drugim zakonima u kojima se koristi, zato je shodno da Republički sekretarijat za zakonodavstvo reaguje i mislim da ni jednog trenutka nije bilo razloga da vezano za promene u ovom delu člana 2. Predloga zakona o energetici ne prihvatite pomenute amandmane.
Kada govorimo u načelnoj raspravi kada je reč o svim zakonima, onda ministar Mrkonjić naširoko i nadugačko svima kaže da će prihvatiti amandmane. Imamo situaciju da je ovo još jedan od zakona koji je kao i masa zakona u ovom i ranijem periodu stigao u Skupštinu u subotu i poslanicima je ostalo samo dva dana da pripreme ovako ozbiljan zakon, jer je subota i nedelja, svima poznato, neradni dan u Republici Srbiji, tako i za nas poslanike. S obzirom na situaciju da smo ovako veliki broj amandmana podneli, i sve poslaničke grupe, na Zakon o energetici, onda prihvatanje nekih amandmana u smislu predloga na član 7, 8. i 50. Zakona o energetici, o kojima ćemo kada dođe red pričati o tome, takođe ima smisla prihvatiti i o tehničkoj korekturi ovoga teksta amandman koji smo podneli. To je vaše mišljenje. Kakvo je vaše mišljenje, tako nam je i stanje u energetici, a o tome smo pričali svih ovih dana. kakva nam je situacija u energetici dovoljno ste juče pokazali izborom članova Saveta za Agenciju za energetiku i prekršili i zakon. O tome ćemo kada u članovima ovog zakona bude reči o Agenciji za energetiku.
Još jednom, ne vidim razlog zašto član 2, odnosno amandmani na član 2. nisu prihvaćeni, jer oni znače tehničku i jezičku korekturu Predloga zakona. Kažem još jednom, ljudi kojima je engleski maternji jezik nemaju mogućnost da shvate suštinu značenja reči "licenca" u ovom zakonu i u drugim zakonima kao što je vi primenjujete. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je tri minuta i 45 sekundi od vremena ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe.
Koristim priliku da podsetim Narodnu skupštinu ko su sve ovlašćeni predstavnici, osim narodnog poslanika Miće Rogovića, koji je ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Napred Srbijo, narodni poslanik Goran Mihajlović, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SRS, narodni poslanik Milan Lapčević, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe DSS, narodni poslanik Đorđe Milićević, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SPS-JS, narodni poslanik Bojan Đurić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe LDP i narodni poslanik Siniša Stamenković, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe PUPS.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Siniša Stamenković.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.
Da li još neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Milovan Radovanović, izvolite.

Milovan Radovanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u  ime poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na član 3, stav 1. Predloga zakona koji glasi: "Energetska politika Republike Srbije obuhvata mere i aktivnosti koje se preduzimaju radi ostvarivanja dugoročnih ciljeva". Amandmanom koji sam podneo na ovaj stav Predloga zakona, predviđeno je da se posle "ostvarivanja dugoročnih" dodaju reči "ekonomskih, privrednih i energetskih ciljeva".
Amandman se predlaže iz pravno-tehničkih razloga i korekcija. Vlada nije prihvatila amandman. Energetska politika i strategija, kao i planiranje razvoja energetike trebalo bi da se zasniva i na iskustvu i primerima pojedinih evropskih zemalja i SAD u pozitivnom smislu. Takođe, da se energetska politika koju sprovodi Vlada Republike Srbije ugleda u negativnom pogledu i na neke istočnoevropske zemlje, po primeru Rumunije i Bugarske.
Svojevremeno je vaša vam draga EU donela direktive sa ciljem da se postojeća jedinstvena nacionalna preduzeća razbiju, rekonstruišu i rasparčaju. To su prihvatile zemlje EU kao što su Španija, Francuska, Nemačka, Holandija, Velika Britanija, ali su tim putem krenule i SAD. Ubrzo posle toga kada su krenule u privatizaciju, razbijanje i rasparčavanje svojih jedinstvenih nacionalnih preduzeća, pomenute zemlje su uvidele greške. Takođe, i EU je shvatila da je ovo pogrešan put kojim se ide u rekonstrukciju elektroprivrednih i energetskih sistema u Evropi i u svetu, pa su posle toga u EU doneli direktivu kojom su revidirali prvobitne direktive o razbijanju, razdvajanju i rasparčavanju elektroprivrednih sistema.
Po tom pitanju Španija, Francuska, Nemačka, Holandija i Velika Britanija su prestale da idu u privatizaciju svojih preduzeća, u razdvajanje i delovanje u tom pravcu.
Stručna služba je pokazala da su pojedine zemlje EU čak uložile čak oko 100 milijardi dolara kako bi posle kretanja pogrešnim smerom, pogrešnim putem, gde su videli štetu za svoje sisteme, uspostavile jedinstvene na preduzeća koja će da funkcionišu onako kako je njima potrebno i kako odgovara.
Podsećam vas, a vi to bolje znate od mene, gospodo iz Vlade, da je Velika Britanija uložila milijardu funti dotacija "British Electric", da ne bi "British Electric" bankrotirao i time učinio veliku stvar za svoju kompaniju.
Zašto vam ovo pričam? Ako su oni mogli da to rade, pomenuto je od strane međunarodne sindikalne organizacije iz oblasti energetike jugoistočne Evrope zato što nismo počeli još sa rekonstrukcijom elektro – privrednog sistema. Baš na primeru ovih zemalja, pogotovo na negativnom primeru istočno evropskih zemalja, kao što su Rumunija i Bugarska, one su otišle u rekonstrukciju celog svog sistema. Šta su dobile? Dobili su da su sada strane kompanije vlasnici njihovih elektro–privrednih sistema, enormno veliku cenu električne energije, otpuštanje na desetine hiljada radnika. Profit se iznosi iz Rumunije i Bugarske i zatvaraju se rudnici uglja. To nas čeka ako nastavimo ovim putem energetske politike i strategijom koju ste predvideli u Predlogu zakona o energetici.
Znači, jedinstveno nacionalno preduzeće je potrebno, kao na primeru ovih zemalja, osim Rumunije i Bugarske, da opstane, a da se stvori tržište u ovoj oblasti time što može da se uvodi privatizacija, kako u oblasti proizvodnje, tako u oblasti prenosa i distribucije električne energije, da konkurišu jedni drugima što dovodi do obaranje cene električnoj energiji i time je bolje za potrošače.
Naravno, ako to ne budemo uradili onda ćemo doživeti sudbinu Rumunije i Bugarske. Vi to dobro znate, ali znam istovremeno da EU vrši pritisak na vas na vlasti, ne zato što je dobar put, dobar pravac, nego zbog toga da bi vam prodali tehnologiju kako za obnovljive izvore električne energije tako i za biološke izvore električne energije i sve ostalo u sistemu energetike što nas očekuje u Republici Srbije.
Gospodo iz Vlade, posebno vam zameram zato što ste dozvolili da se podnese skupštini Srbije u jednom delu Predlog odluke o izmeni predsednika i članova Saveta Agencije za energetiku.
Gospođo Čomić, vama kao jednom od potpredsednika u Skupštini Srbije i jednom od predsedavajuće sednice skrećem pažnju da, u slučaju usvojite ovu odluku, u jednom delu je protivna Zakonu o energetici koja još uvek važi, konkretno stavu 2. člana 19. pomenutog zakona. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je četiri minuta od vremena poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Milan Avramović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Milan M. Nikolić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Milan M. Nikolić.

Milan M. Nikolić

Srpska radikalna stranka
Podneo sam amandman na član 3. stav 1. tačka 4). Ovim amandmanom se preciznije definišu ciljevi energetske politike a koji član 3. razrađuje.
Energija predstavlja pokretačku snagu društvenog i privrednog razvoja. Primarni oblici energije na našoj planeti Zemlji su ograničeni, pa su obnovljivi izvori energije izuzetno bitni i značajni. To su: vodotokovi, vetar, sunčeva energija, biomasa, biotermalna energija i drugo.
Promocija obnovljivih energija u EU ima visok prioritet i konkretne zahteve. Ciljni udeo proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije je da dostigne 20% i više.
U Srbiji imamo i resurse i znanje da nezavisno od EU procenimo značaj obnovljivih izvora energije. Srbija raspolaže hidroenergetskim potencijalom koji je vredan pažnje ali realizacija njegove eksploatacije zavisi od obezbeđenja uslova, a to su ekonomski, privredni i finansijski.
Male hidroelektrane, a to su one snage do 10 megavata, spadaju u kategoriju povlašćenih proizvođača, mada ovim zakonom vidimo da se promovišu i elektrane do 30 megavata, što je nedopustivo.
Mini hidroelektrane imaju prednost i nedostatke. Koje su to prednosti u odnosu na velike hidroelektrane? Nema velikog plavljenja, odnosno akumulacije. Mogu obezbediti navodnjavanje i vodosnabdevanje. Eksploatacija se vrši uz mala materijalna ulaganja. Radni vek je dug.
Nedostaci. Visoki investicioni troškovi po instalisanom kilovatu. Ona je veća nego kod hidroelektrana ili termoelektrana i iznosi između 1000 i 5000 dolara. Kod termoelektrana to je negde do 1000, a kod hidroelektrana, ovih većih, to je još i manje.
Ovakav raspon u celini proizilazi iz različitog položaja malih hidroelektrana. Tu su visoki troškovi istraživanja, a eksploatacija zavisi od postojećih resursa.
Danas u Srbiji funkcioniše oko 40 mini hidroelektrana sa snagom oko 500 megavata. Iskorišćavanjem ukupnog energetskog potencijala mini hidroelektrana moguće je proizvesti oko 5% ukupne proizvedene električne energije u Srbiji ili oko 15% od proizvedene u velikim hidroelektranama.
Energetski potencijal vodotokova i lokacija za izgradnju malih hidroelektrana su određeni dokumentom još iz daleke 1977. godine, a to je katastar mini hidroelektrana Srbije. Njega su radili renomirane firme "Energoprojekt", "Hidroinženjering" i Institut "Jaroslav Černi".
Katastar sadrži negde oko 850 lokacija pogodnih za izgradnju mini hidroelektrana, snage iznad 100 kilovata, a one manje nisu ni obuhvaćene sa ovim katastrom. Podaci su dati tačno i po opštinama. Primera radi, ivanjička opština ima 64 lokacije, Prijepolje 47, Kraljevo 40, Nova Varoš 21, Bajina Bašta 19, Arilje 6 itd.
Nastaviću kod sledećeg amandmana.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćen je minut i 30 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Na osnovu člana 90. obaveštavam Narodnu skupštinu da je predsednik Odbora za saobraćaj i veze Narodne skupštine Republike Srbije, narodni poslanik Velimir Ilić, sazvao 37. sednicu Odbora za saobraćaj i veze, za danas, 26. juli 2011. godine, sa početkom u 12,00 časova, a koja će se održati u sali I na prvom spratu.
Molim članove Odbora za saobraćaj i veze i zainteresovane poslanike da prime ovo obaveštenje k znanju.
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić.
Vlada i Odbor za industriju prihvatili su amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Sreto Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Uvažene dame i gospodo narodni poslanici, gospodo iz Sektora za energetiku, čini mi se da ni jedan predlog zakona ne bi mogao bolje da oslika pukotine i razvaline u društvu kao  što je to uradio Zakon o energetici.       
Naravno, nije sve to na teret i na dušu vas koji radite u Ministarstvu za energetiku ranije, a sada Sektor energetike, to je jednostavno slika i odraz stanja u našem društvu u celini.
Mi smo podneli amandman na član 3. Predloga zakona o energetici koji se odnosi na ciljeve energetske politike, konkretno na stav 1. tačka 6) gde se kaže u Predogu zakona – Stvaranje uslova za korišćenje novih izvora energije. Predložio sam u ime SRS da se u tom stavu 1. tačka 6) posle reči: "stvaranje" dodaju reči: "ekonomskih privrednih i finansijskih uslova".
Naravno, Vlada nije imala sluha da ovo prihvati. Ovo bi dalo odgovore na pitanja koja su sada ključna i koja opterećuju efikasnost, posebno kada u pitanju obnovljivi energetski izvori.
Da je prihvaćeno ovo i u nekom narednom zakonu, onda bi vama gospodine, bilo mnogo lakše i jednostavnije objasniti preko 5.000 ljudi u Prijepolju koji su prikupili potpise i protive se izgradnji mini hidroelektrana na Limu. Jer, ovde stoji samo: "stvaranje uslova", pa vrlo često oni koji su u okruženju investitora mini hidroelektrana misli da će samo oni imati određene efekte. Zaboravljaju da će prilikom izgradnje građevinska operativa imati posla, a pogotovo kasnije, što će pozitivno uticati na ekonomsku stabilnost u jednoj zemlji. Kažem, bilo bi vam mnogo lakše dati odgovor, ne ulazeći u to da je neko osetio i smatrao da treba da otkupi ono zemljište koje je sad višestruko vredno u odnosu na pre nego što se saznalo da će se izgrađivati ta hidroelektrana.
Ne bih da širim priču, ne dozvoljava vreme, ali, jedan od pionira izgradnje mini hidroelektrana Miloš Đorđić, koji je izgradio, čini mi se, prvu u zapadnoj Srbiji mini hidroelektranu, gde je izgradnja počela 1985. pa je to trajalo do 1990. godine, dosta vremena se smatralo da će samo on imati neke finansijske efekte. Napokon, kad je uspeo sve to da završi i dobio dozvolu na priključenje na elektroenergetski sistem viškova koji postoje, već 37 meseci ne može da naplati svoje potraživanje, gde se pojavljuje on i kao kupac i kao dobavljač kod EPS-a.
Da je ugrađeno ovo što mi predlažemo u ovaj zakon, odnosno, ukoliko vi to prihvatite, mnogo lakše će vam biti dati odgovor na neka pitanja, praktična i životna. Ovo je naizgled samo tehničko pitanje, međutim, vama će omogućiti da lakše rešavate neke probleme koji će vam se pojavljivati u praksi. Gospođo Hadži-Babić, ukoliko možete, kao budući član Saveta Agencije, da utičete da se ovaj amandman prihvati, ne zbog poslanika SRS nego zbog onih na koje će se primenjivati, onda to uradite. Hvala vam.