OSMO VANREDNO ZASEDANJE, 27.07.2011.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANJE

6. dan rada

27.07.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 16:45

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Osmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 88 narodnih poslanik.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika, čije su identifikacione kartice u elektronskom sistemu za glasanje, molim vas da ih ubacite u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.
Konstatujem da je u elektronskom sistemu prisutno 90 narodnih poslanika, i da je određeni broj narodnih poslanika prisutan i u sali, tako da imamo uslove za rad predviđene odredbama Poslovnika Narodne skupštine.
Obaveštenje o odsutnosti narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: narodni poslanik Srđan Spasojević, narodna poslanica Aleksandra Janković, narodni poslanik Mladen Grujić i narodni poslanik Milan Dimitrijević.
Obaveštenje o pozvani na sednicu.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović, saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine pozvala da pored predstavnika predlagača Zorana Stankovića, ministra zdravlja, da sednici prisustvuje i Elizabet Paunović, državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja, Dubravka Šaranović-Radić, pomoćnica ministra zdravlja i Zorica Pavlović, pomoćnica ministra zdravlja.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima 3. tačke dnevnog reda – PREDLOGA ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Gordana Paunović-Milosavljević, Donka Banović, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Dragan Šormaz, Filip Stojanović, Nikola Lazić, Miloš Aligrudić, Milica Vojić-Marković, Simo Vuković, Petar Jojić, Zlata Đerić, Miroslav Markićević, Aleksandra Ilić, Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga, Radovan Radovanović, Dušanka Plećević, Paja Momčilov, Lidija Dimitrijević, Gordana Rankov, Milorad Buha i Dragan Stevanović, kao i amandmane Odbora za zdravlje i porodicu.
Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora i Odbora za zdravlje i porodicu, kao i mišljenje Vlade o amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Paunović-Milosavljević.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanica Gordana Paunović-Milosavljević.

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, poštovani ministre i gospodo saradnici, u ime SRS podnela sam amandman na član 1, a inače član 1. se odnosi na član 11. prethodnog još važećeg zakona i ovaj član 11. precizira kojim licima pod jednakim uslovima država omogućuje odnosno obezbeđuje zdravstvenu zaštitu.
Mi smo zbog toga ovu tačku 5) u članu 1. stav 2. promenili i ona glasi: "Lica koja boluju od HIV infekcije i drugih zaraznih bolesti koje su utvrđene posebnim zakonom kojim se uređuje oblast zaštite stanovništva zaraznih bolesti, malignih bolesti, šećerne bolesti, psihoze, epilepsije, multipleskleroze, lica u terminolus fazi hronične bubrežne insuficijencije, reumatske groznice, bolesti zavisnosti, obolela, odnosno povređena lica, u vezi sa pružanjem hitne medicinske pomoći, lica obolela od retkih bolesti, kao i zdravstvenu zaštitu u vezi sa davanjem i primanjem tkiva i organa".
Kao što se vidi, mi smo iz ovog člana 11. amandmanskim rešenje, za koje smatramo da je celishodnije, izbrisali reči: "hemofilija, cistična fibroza i sistemske autoimune bolesti", jer pomenute bolesti spadaju u grupu retkih bolesti, pa smo na taj način izbegli, s jedne strane, pleonazam.
Po članu 34. jedinstvenog metodološkog pravila za izradu propisa, upućuje da se sve nepotrebne duplirane formulacije u zakonima brišu, pa smo zbog toga i mi ove tri bolesti izbrisali i one spadaju u retke bolesti.
Ono što je novina u ovom predlogu zakona, u krug lica kojima država obezbeđuje zdravstvenu zaštitu, obuhvaćena su i lica koja su obolela od retkih bolesti.
Vlada nije prihvatila naš amandman sa sledećim obrazloženjem. Neću čitati ceo tekst, pročitaću samo ono što smatram da nije u redu i da se na ovaj način neće rešiti problem obolelih od retkih bolesti. Vlada kaže: "Takođe, u postupku donošenja zakona, odnosno saradnje sa udruženjima obolelih od retkih bolesti, istaknut je zahtev da se navedene retke bolesti u članu 11. tačka 5) Zakona o zdravstvenoj zaštiti ne brišu, obzirom da bi se na taj način mogla stvoriti eventualna nedoumica da li se pravo te kategorije lica obolelih od navedenih retkih bolesti ukida ili ne. Iz tog razloga, postignut je dogovor da se, pored navedenih retkih oboljenja, unesu i reči: lica obolela od retkih bolesti".
Mi ovde ne vidimo zbog čega bi se stvorila nedoumica, jer znamo da ove bolesti potpadaju pod grupu retkih bolesti i na ovaj način ste napravili nejednakost između obolelih od retkih bolesti. Retke bolesti su oboljenja koja pogađaju mali broj ljudi u poređenju sa opštom populacijom i posebni problemi se javljaju zbog njihove niske učestalosti.
Do sada je otkriveno šest do sedam hiljada retkih bolesti, a vi u Predlogu zakona izdvajate samo tri najčešće ove bolesti, što ostale obolele od retkih bolesti čini psihološki, socijalno, ekonomski, kulturološki više ranjivim i diskriminisanim. Predloženim amandmanom se izjednačuju svi oboleli od retkih bolesti, otklanjaju se problemi koji se javljaju kada je u pitanju pristup zdravstvenoj zaštiti, sveobuhvatnoj socijalnoj i medicinskoj podršci i povećava se nezavisnosti svih obolelih, a ne po nečijem izboru da neko može, a neko ne može da se leči od retkih bolesti, tim pre jer, imajući u vidu specifičnost ovih oboljenja, kao i činjenicu da se za određene vrste retkih bolesti moraju obezbediti finansijska sredstva u iznosu od 180 hiljada evra do 350 hiljada evra u toku jedne kalendarske godine po jednom pacijentu.
Zbog toga smatramo da ste trebali da prihvatite ovaj amandman. Tako bi na taj način poboljšali kvalitet života. Takođe sam htela da pitam ministra zdravlja da li će ovaj zakon da se primenjuje i na području AP KiM i na koji način ćete u ovoj kriznoj situaciji koja je sada primenjivati, ukoliko usvojite ovaj zakon? Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je četiri minuta od vremena poslaničke grupe.
Pre nego što dam reč ministru, na osnovu člana 90. Podsećam Narodnu skupštinu da su ovlašćeni predstavnici poslaničkih grupa, a po ove dve tačke dnevnog reda za pojedine poslaničke grupe: za PUPS Nikola Krpić, za poslaničku grupu Manjina Arpad Fremond, za LDP Judita Popović, za poslaničku grupu SPS-JS Zoran Bortić, za poslaničku grupu DSS Nikola Lazić, za poslaničku grupu Napred Srbijo Milan Knežević, za poslaničku grupu Ujedinjeni regioni Srbije Simo Vuković, za poslaničku grupu SRS Paja Momčilov i za poslaničku grupu ZES Dušan Milisavljević.
Reč ima ministar zdravlja Zoran Stanković, izvolite.

Zoran Stanković

Uvaženi poslanici, zbog aktuelne teme samo ću odgovoriti na prvo pitanje, a kao prošlog pitanja na kraju ću dati odgovore na sva pitanja koja budu postavljena.
Tačno je da će se ovaj zakon primenjivati na teritoriji cele Republike Srbije. Ono što vi ovde navodite, ove bolesti, moram da vam kažem da se te bolesti leče i Republički fond za zdravstveno osiguranje snosi troškove za lečenje ovih bolesti koje ste naveli, a ovo su neke bolesti koje ne potpadaju pod tu kategoriju i Republički fond ne plaća sve namene, pa smo zbog toga i ovako definisali ovaj član. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Paja Momčilov, izvolite.

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, uvaženi gospodine ministre i članovi ministarstva. Samo bih nadovezujući se na ovo što je narodna poslanica dr Paunović ispred poslaničke grupe SRS rekla, da vas pozivam na član 34. Poslovnika o pisanju pravila za izradu propisa, Zakonodavni odbor Narodne skupštine Republike Srbije na sednici održanoj 30. marta 2010. godine je ovo doneo. Odredba u tom članu prvog stava glasi: "Odredba propisa treba da sadrži norme pisane preciznim, jasnim, sažetim stilom, bez suvišnih reči i na način koji isključuje svaku dvosmislenost".
Onim odgovorom koji ste vi nama dali mi nismo apsolutno zadovoljni. Rekli smo vam da bolesti koje vi posebno pobrajate pripadaju kontigentu retkih bolesti i nepotrebno je onda posebno ih izdvajati, tim pre što ih ima između šest i osam hiljada. Ako je bila intencija, ono što ste vi nama objašnjavali na odboru, da obolelim licima garantujete da oni neće biti sada isključeni, onda ste trebali kazati – a posebno, pa nabrojali ove bolesti i to se jasno zakonom reguliše i rešava.
Koristim ovu priliku, koristim vreme ovlašćenog predstavnika. Rekli smo na prethodnom zasedanju da smatramo da treba povući zakonske akte. Nakon rasprave na odboru u pojedinostima još smo više ubeđeni da ovaj zakon nema svrhu da zaštiti interes građana Srbije, da nije dobar i da ga treba povući. Samo ću ukratko da kažem, da podsetim zbog čega smo to rekli. Rekli smo da četiri osnovna elementa, to su istorijat, Poslovnik koji nije ispoštovan, mada mi je rečeno da ne razumem Poslovnik, voleo bih da mi neko objasni i možda da ga istumači, pa da ga onda razumem na drugačiji način. Nije bilo javne rasprave i ono što je posebno isplivalo u onoj raspravi je da je ovaj zakon pisan pod patronatom stranaca i da su se oni direktno mešali u donošenje ovih zakonskih propisa, što smatramo da je nedozvoljeno, čak i sa principa EU.
EU donosi direktive, a nikada se ne meša u konkretnu zakonsku regulativu zemlje pojedinačno, a mi čak nismo ni članica te EU da imamo neku takvu obavezu. Prema tome, apsolutno smatramo da u ovakvoj situaciji na ovakav način donošenje sistemskog zakona, kada smo mi tek jutros dobili mišljenje Vlade koje naravno nismo mogli da pročitamo, jer se radi o 104 člana, apsolutno ne služi na čas ni onom ko je taj zakon predložio, a ni Narodnoj skupštini koja će ga usvojiti.
Suočeni smo sa radom u parlamentu non-stop, paralelo donosimo druge zakone i vodimo raspravu i u načelu i u pojedinostima o drugim zakonskim propisima koji takođe obavezuju narodne poslanike da budu prisutni u ovoj sali. Svedoci smo dramatičnih događaja na KiM. Mi smo građani ove zemlje i mi ne možemo mirno da preko toga prelazimo kao preko alaj begove slame. Dodatno smo uznemireni, poslanici SRS, i stvarno niste omogućili ni minimum uslova da možemo kvalitetno da radimo. Na stranu to što naš parlament uopšte problem koji se događa dole na KiM ne interesuje. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je četiri minuta od vremena ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Donka Banović.
Da li neko želi reč? (Da.)

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovo se odnosi na član 1. Predloga zakona gde mi tražimo da se tačka 11, da stoji da: "lica koja zbog načina života nemaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Srbiji, da imaju obezbeđenu zdravstvenu zaštitu. U vašem predlogu, odnosno u sadašnjem zakonu piše da "lica Romske nacionalnosti koja zbog tradicionalnog načina života menjaju mesto boravka, da im je obezbeđena zdravstvena zaštita".
Ovim amandmanom htela sam da se izostavi odrednica "lica Romske nacionalnosti", pa "zbog tradicionalnog načina života". Dali ste mi jedno dugo obrazloženje i rekli da je to bilo veliko opterećenje za budžet i za zdravstvenu zaštitu.
Ono što sam ovim amandmanom htela da vam pokažem jeste da je ta tačka besmislena, pre svega što vi tu navodite lica romske nacionalnosti, da je to njihov tradicionalni način života, odnosno da se sele iz mesta u mesto i da nemaju stalno mesto prebivališta. To, prosto, nije tačno. Znam mnogo lica romske nacionalnosti kojima to nije tradicionalni način života, a znam druge ljude koji nisu romske nacionalnosti, koji povremeno znaju da promene…
Dakle, to je nešto individualno i ne može se vezivati samo za jedan narod, a da ne kažem da je to diskriminacija.
Kako ćete vi da odredite kada neko dođe a nema stalno mesto prebivališta i vi hoćete da mu pružite medicinsku negu, odnosno da ima zaštitu, kako ćete vi da procenite da li je neko romske nacionalnosti i da je to stalno seljenje njegov tradicionalni način života? Na koji način ćete to da utvrdite? Da li ćete da tražite izvod iz biračkog spiska, odnosno iz posebnog biračkog spiska?
Ova tačka je prava diskriminacija. Smatramo da to treba promeniti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Predrag Mijatović.
...
Srpska napredna stranka

Predrag Mijatović

Napred Srbijo
Gospođo potpredsednice, gospodine ministre, moram pre nego što budem obrazlagao amandman samo da kažem da smo, što se tiče SNS, vrlo nezadovoljni ovim zakonom. Mislimo da je više kozmetičke promene, da ima mnogo nelogičnosti, nedorečenosti, čak i nekih stvari koje su netačne, koje smo i na Odboru za zdravlje ukazali i diskutovali o tome. Međutim, naravno, ništa od svega toga nije uvaženo.
Smatrali smo i da taj zakon treba povući, s obzirom da on ide u proceduru po hitnom postupku, iako će se neke odrednice tek za godinu dana primenjivati. No, normalno, na to nismo naišli na razumevanje i zakon je i dalje u proceduri.
Što se tiče našeg amandmana, naš amandman i obrazloženje je vrlo slično koje je gospođa Banović malopre iznela, a to je da ovim amandmanom tražimo da se u članu 1. stav 3. tačka 11) promeni i da lica koja zbog tradicionalnog načina života nemaju stalno prebivalište u Republici Srbiji.
Smatramo da ga treba apsolutno promeniti i dodati ovaj deo, jer prvenstveno će doći do diskriminacije romske nacionalnosti, što se i kosi sa Zakonom o diskriminaciji, jer nemaju, na kraju krajeva, samo Romi tradicionalan, znači takav način života, nomadski način života, ima i određenih delova i drugih naroda koji isto tako često menjaju prebivališta i zbog toga im onemogućiti zdravstvenu zaštitu smatramo da nije u redu i da to treba preciznije urediti zakonom, jer, na kraju krajeva, svi građani Srbije treba, ne po osnovu nacionalnosti, nego po drugoj osnovi, o kojoj ćemo kasnije govoriti, trebaju da imaju zdravstvenu zaštitu.
Smatramo da ovo treba promeniti jer u ovom slučaju su ta grupa ljudi koju, na kraju krajeva, najviše čine Romi, jer se stavljaju u podređen položaj, a to je u direktnom sukobu sa Zakonom o diskriminaciji. Hvala.