OSMO VANREDNO ZASEDANJE, 27.07.2011.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANJE

6. dan rada

27.07.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 16:45

OBRAĆANJA

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsednice, citiraću član 2. iz Rezolucije Saveta Evrope 1601 – poslanici opozicije će uvažavati slobodu govora i poslanicima opozicije mora biti omogućeno da slobodno izražavaju svoje ideje. Ovo se odnosi na procedure i smernice o pravima i odgovornostima opozicije u demokratskom parlamentu.
Pošto vidimo da ovde nema volje da se ova sednica prekine, nama je i te kako važno da raspravljamo o ovim zakonskim predlozima, ali oni su daleko nebitniji od situacije u kojoj se nalazi srpski narod na KiM, zaista smatramo da više nemamo šta ovde da tražimo i očekujemo od države da bar minimum učini, a od Skupštine naravno, ako ništa drugo, da se oglasi i da kaže našim građanima da smo uz njih i da će imati našu podršku. To je minimum koji se u ovom trenutku traži od svakog građanina Srbije. Ako već nećete da vanredno stanje uvedete u Srbiju, kao što je uvedeno u delu naše teritorije, onda bar prekinite ovu besmislenu sednicu i oglasite se i dajte jasnu poruku građanima na KiM. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 25. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodin Mileta Poskurica ima reč. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Mileta Poskurica

Napred Srbijo
To je amandman na član u kojem smo želeli da zadržimo staro rešenje, budući da ovo što se predlaže izmenama, iako u obrazloženju stoji da je preciznije, da malo više određuje raspon rokova u kojima se nekome ko će potencijalno ostvariti zdravstvenu zaštitu u inostranstvu utvrđuje raspon u kome ga izabrani lekar prati da li je bolovao od akutnih ili hroničnih akutizovanih bolesti, koje mogu, kada tamo negde gde je namerio stigne, da ga vežu za bolnički ili vanbolničku zdravstvenu ustanovu, uključujući, naravno, i trudnoću i verovatno porođaj ili komplikacije trudnoće.
Ovo je način koji će tražiti veće angažovanje lekara, izabranog lekara, lekara opšte prakse. Tražiće veće obrtanje po dokumentaciji i veću odgovornost, jer će možda neko nekada u superviziji zaključiti da, recimo, neki asmatičar, tako što je promenio lek, u stvari ima akutizaciju hroničnog stanja. Možda će neka hronična druga bolest, druge vrste, recimo Kronova bolest, neki dijabetičar u pogoršanju glikemije, takođe biti akutizovano stanje, a to znači da će neki građani, za razliku od rešenja pređašnjeg, u tako dugom vremenskom periodu retrogradnog bekapa po njegovoj dokumentaciji ostati bez prava na zdravstvenu zaštitu, a to znači neće ni otići u nameravanu destinaciju. Mislimo da je ovo rešenje restriktivnije i zato smo predložili brisanje ove izmene.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 28. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Paputa i Radovan Rdovanović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 30. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nikola Lazić, Donka Banović i Milica Vojić-Marković.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 34. amandman, sa ispravkom, podnela je grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nikola Lazić, Donka Banović i Milica Vojić-Marković.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 46. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 51. amandman je podneo narodni poslanik Dejan Mirović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 52. amandman je podneo narodni poslanik Simo Vuković.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu prihvatili su amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 53. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Gospodine ministre, da li vi želite reč? (Da.)
Ministar Zoran Stanković ima reč. Izvolite.

Zoran Stanković

Uvaženi poslanici, malo sam zbunjen ovakvim ponašanjem, s obzirom da se radi o veoma značajnim izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju. Moram da vam kažem da mi je palo na pamet, čitajući neke istorijske romane, u vreme najveće opsade Lenjingrada u ono vreme ili Petrograda, kako god hoćete, zbog loših rezultata u odbrani smenjen je maršal Vorošilov i došao je maršal Žukov i držao je sednicu tog vojnog saveta, vrhovnog saveta za odbranu Lenjingrada. U jednom trenutku uleteo je jedan usplahireni oficir i rekao – probijen je front na tom i tom delu lenjingradskog fronta. Cela komanda odbrane grada Lenjingrada skočila je i izašla napolje, samo je ostao maršal Žukov. Oni su istrčali i kada su videli da on sedi vratili su se jedan po jedan, onako sporo. Pitali su – maršale, mi imamo probijen front, a vi sedite mirno? On njima kaže – gospodo oficiri, na tom delu fronta postoje ljudi koji su zaduženi za funkcionisanje i odbranu tog dela fronta, neka svako radi svoj posao. Prema tome, mi ćemo da radimo svoj posao, oficiri gde je probijen front radiće svoj posao.
Prema tome, već sam na početku svog izlaganja u pre podnevnom delu sednice rekao šta mi radimo u konkretnom slučaju. Nadležni državni organi sigurno ne sede skrštenih ruku. Prema tome, ako smo ovde krenuli da nešto radimo, onda hajde da radimo i da radi svako svoj posao. U tom pravcu, ne želeći da širim diskusiju, zahvaljujem se na svemu onome što ste danas predložili, a mi ćemo zajedno sa vama, nadam se, odgovoriti i na ovaj težak zadatak koji je pred nas stavljen u ovih zadnjih par dana. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem gospodine ministre, zahvaljujem vašim saradnicima i vama, kao i svim poslanicima koji su dali doprinos da ove značajne izmene, vezane i za osiguranje i za zdravstvenu zaštitu, budu u obliku koji je u ovom momentu najprihvatljiviji i za naše pacijente i za naše finansijske mogućnosti.
Pošto smo završili pretres o svim amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Poštovani narodni poslanici, pošto je Narodna skupština završila raspravu o svim tačkama dnevnog reda ove sednice, saglasno članu 87. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, određujem 28. jul 2011. godine, sa početkom u 10,00 časova, kao dan za glasanje o svim tačkama dnevnog reda sednice Osmog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini. Dakle, sutra u 10,00 časova. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.