TRINAESTO VANREDNO ZASEDANJE, 23.09.2011.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TRINAESTO VANREDNO ZASEDANJE

4. dan rada

23.09.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 21:35

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Niz amandmana koje je podnela SNS u suštini vodi sa onom intencijom da se zalažemo za upravu, za restituciju i mi smo podneli negde preko 30 amandmana i deo amandmana u potpunosti sledi tu želju da uprava za restituciju obavlja ove poslove, da budu mnogo bliže i pod potpunom kontrolom države, jer smatramo da Zakon o javnim agencijama faktički ne ostavlja dovoljno prostora da se sama agencija u dovoljnoj meri kontroliše i da, pre svega, agencije rade neke stručne razvojne poslove, da se radi o velikoj imovini. To su bili, čini mi se, argumenti još iz prvog amandmana koje je podnela SNS.
Nema razloga da se javljam na par narednih amandmana jer se podrazumeva, s obzirom da ste odbili da uprava za restituciju prihvatite, onda samim bi obrazloženja bila ista. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na naslov iznad člana 53. i član 53. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Sreto Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Na 53. glasi – sedište i organizacione jedinice, naravno, agencije za restituciju. Mi smo predložili da se to briše, ali ovaj zakonski predlog obiluje pravnim nedostacima. Vi ste imali jednu ideju koju ste hteli da provedete, ali zaista niste proučili kako to treba uraditi na pravi način. Ministar je pokušao nekoliko stvari, koje su vrlo bitne, da ih podvede pod tehnička pitanja. Nije tehničko pitanje javna svojina u ovom momentu, nije ni dve milijarde evra, takođe tehničko pitanje, to je suštinsko pitanje.
Najpre je trebalo usvojiti zakon o javnoj svojini, da on stupi na snagu, pa onda donositi neke zakone koji su temelje na tom osnovu. Ne znam, gospodine ministre, vi ste tada bili narodni poslanik i sećate se jednog ministra koji je predlagao zakon o zaštitniku građana, i kada smo mi iz SRS rekli da to nije moguće, jer nije ustavna kategorija, on kaže – to piše u nacrtu ili u radnoj verziji Ustava. Čini mi se da ste i vi pošli od toga, ali ima još jedna stvar i malopre smo polemisali, vezano za agenciju za restituciju. Član 63. kaže da će se agencija formirati do 1. januara 2012. godine. Ovo – do 1. januara 2012. godine, zakon stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja a rok za podnošenje zahteva agencija će objaviti u roku od 120 dana, sve je onako zbućkurišano, nema tu mnogo veze sa vama. Vi ste pokazali da se poprilično dobro razumete u materiju. Malo ste učestvovali u pripremi ovog i pokušavali ste ono što je suštinski da prevedete na poligon tehničkih pitanja, što ne stoji. Ali, dobro, mi i dalje smatramo da je ovo potpuno bespotreban zakon. Videćemo šta će praksa da pokaže. To sigurno neće biti dobro.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 53. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 53. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Esad Džudžević i Bajram Omeragić.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 54. i član 54. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Naslov iznad člana 54. glasi – sredstva za rad i osnivanje agencije. Tražio sam brisanje ovog naslova, pa kao i člana 54. Tu vi predviđate, gospodine ministre, sredstva za osnivanje ove agencije i kažete da se sredstva obezbeđuju, pod 1. – iz budžeta Republike Srbije, pod 2. - od donacija i drugih oblika bespovratnih sredstava i pod 3. - iz drugih izvora. Mi vam ovde, ovako pošteno verujemo, samo u ovu tačku 1. Dakle, ovde će se puniti, odnosno koristiće se sredstva samo ih budžeta Republike Srbije. Dakle, sredstva građana Srbije i ona sredstva koja se obezbeđuju iz kredita, a mi znamo kako se puni budžet Republike Srbije, znamo koliko je nepovoljnih kredita uzeto, znamo koliko je uzeto kredita pod nepovoljnim kamatama itd. itd. Znači, verovatno će se samo iz ovog oblika, dakle iz budžeta Republike Srbije doći do sredstava za ovu agenciju.
Što se tiče ova dva druga oblika, to je tako paušalno i tako široko postavljeno da zaista nije za komentar. Šta su to drugi oblici, šta su to drugi izvori, koliki je oblik donacija se predviđa itd, itd.
Što se tiče cilja koji je postavljen ovim našim amandmanom, gospodine ministre, cilj je pravna sigurnost. Znate šta znači u prevodu i apro pro one malo pređašnje priče, ako neka skupština sutra, bez obzira kako mi Srpski radikali budemo praticipirali u njoj, bude donela odluku, možda, sad hoće da proveri neke odluke, hoće da proveri na kraju odluke koje su donošene u smislu kažnjavanja poslanika SRS, imali ste priliku to danas da vidite. Pa kad se neko možda drzne da odluči da se to menja, znajte da će Srpski radikali biti protiv toga, opet zbog principijalnih razloga jer bi to bio presedan koji bi nas uveo u pravnu anarhiju, da li je tako? E to je, ono o čemu smo malo pre pričali.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 54. i na član 54. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo".
Da li neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 55. i na član 55. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 55. i na član 55. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo".
Da li neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 56. i na član 56. amandman je podneo narodni poslanik Dejan Mirović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 56. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo".
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 56. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandra Janković, Zlata Đerić, Miroslav Markićević i Srđan Spasojević.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 56. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Jugović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 57. i na član 57. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 57. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo".
Da li neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 58. i na član 58. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.
Da li neko želi reč? (Da)

Milovan Radovanović

Srpska radikalna stranka
Naslov iznad 58. i član 58. govore o postojanju organa Agencije za restituciju, odnosno direktoru koga biraju i razrešava Vlada Republike Srbije. formiranjem još jedne državne agencije sa stotinu administrativnih radnih i činovnika, povećava se javna potrošnja na račun mogućih investicija, socijalnih davanja i drugih davanja iz budžet i opravdanih davanja iz budžet Republike Srbije.
Pošto Predlog zakona o kome je sada reč i o suprotnosti sa programskim opredeljenjem, konceptom SRS, podneo sam ispred poslaničke grupe SRS ovaj amandman kojim tražim da se član 58. i naslov iznad njega briše, smatramo iz opravdanih razloga.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 58. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe "Napred Srbijo".
Da li neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 59. i na član 59. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 59. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naziv glave šest naslov iznad člana 60. i na član 60. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 60. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Miloš Aligrudić, Zoran Šami, Milan Lapčević, Rade Obradović, Milica Radović i Aleksandar Pejčić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naziv glave sedam naslov iznad člana 61. i član 61. amandman je podnela narodna poslanica Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 62. i član 62. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 62. amandman je podnela narodna poslanica Suzana Grubješić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 62. amandman je podneo narodni poslanik Stevica Spajić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 62. amandman je podneo narodni poslanik Vlajko Senić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 62. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandra Janković, Zlata Đerić, Miroslav Markićević i Srđan Spasojević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 62. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zoran Antić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
 Odnosi se na zabranu otuđenja. Tu se predlagač zakona vezuje za Zakon o prijavi i evidentiranju koji je donet 2005. godine i zabranjuje otuđenje bez obzira na to što nije definisano ko utvrđuje da li neka imovina može da bude vraćena ili ne može, jer to nije u potpunosti definisano, to tek mora u nekom postupku da se sprovede i da se dođe do konačnog rešenja. Čini nam se da nema razloga, da se to nađe u ovom članu zakona, tu smo i intervenisali, ali i onaj drugi stav ovog člana isto tako je problematičan, jer to je pravo preče kupovine, državnih institucija, lokalnih samouprava, AP u kojoj meri to ograničava pravo svojine, ono što je krajnje problematično po stavu SNS i pitanje je koliko je to i ustavno, da li nekoga obavezujete da mora državi, lokalnoj samoupravi, AP  da proda svoju imovinu koja mu je vraćena.
Smatramo da tome nije mesto u zakonu i da je to nešto što je problematično, a pitanje je da li je i Ustavna odredba, zbog čega smo intervenisali po ovom članu zakona.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima ministar, Dušan Petrović.