DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 14.11.2011.

13. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je četiri minuta od vremena poslaničke grupe.
Reč ima ministar Dušan Petrović.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Prvo o dnevnom redu. Ovo što ste vi sada rekli o važnim stvarima koje se odnose na ime, na institut imena u ovom zakonu je upravo stvar koja na jedan potpuno jasan način pokazuje šta predstavlja suštinsku ideju međunarodno-pravne zaštite prava intelektualne svojine u ovoj oblasti.
Upravo zbog toga se i zabranjuje da budu davana imena koja su slična imenima već postojećih sorti, da bi bila izbegnuta potpuno mogućnost zloupotrebe, jer je ime važna stvar kod opredeljivanja potrošača, a to su poljoprivrednici, kada biraju koje će seme da upotrebe i koje će seme da kupe. Dakle, svi oni koji su ovde kod nas, imaće tu mogućnost zaštite na svim teritorijama zemalja članica i obrnuto.
Što se tiče ekonomske politike, što nam je potpuno jedna prirodna stvar kad vodimo debatu o poljoprivrednom zakonu, ono što sam rekao biće urađeno. Sada ću zajedno sa vama da se podsetim šta sam rekao: prvo, svi koji su aplicirali za subvencije, taj novac će dobiti; drugo, kada smo imali ovde vrlo burnu debatu i raspravu, ja sam tada rekao da u budžetu za ovu godinu ima 8,6 milijardi novca za ovu svrhu. Svima koji su u prvom navratu aplicirali i ispunili uslove, pare su isplaćene. Sada mi isplaćujemo onoliko para koliko ima. Do 31. januara svi će dobiti novac do poslednjeg dinara, jer je takav sporazum postignut.
Dakle, rasprava o budžetu za 2012. godinu upravo počinje sa razrešenjem ovog pitanja i svakako, reći ću vam unapred jer mislim da sam to rekao i kada je ta odluka donošena, taj novac će formalno biti u budžetu Ministarstva poljoprivrede jer ne može ni da bude na drugom mestu, ali, te pare ne možemo mi da računamo kao redovnu potrošnju novca, jer je to novac za obaveze iz 2011. godine.
Oko svih drugih stvari, a mislim da je to normalno, prirodno, fer, hoću da diskusiju vodim sa drugim članovima Vlade kada budemo vodili raspravu o budžetu, pa ćemo onda doći ovde i obrazložićemo sve što budemo utvrdili kao rešenje, neke stvari sam već rekao i iza toga ću da stojim – podsticaj u proizvodnji mleka neće biti manji nego u 2011. godini i pet dinara premije za mleko i 25 hiljada dinara podsticaj za svakoga ko ima najmanje četiri umatičena grla pa naviše. Biće i nekih novosti, ali, sa radošću ću to podeliti sa vama kada završimo diskusiju među članovima Vlade.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 8. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Marić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Dušan Marić.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, u osnovnom zakonu koji je ova Skupština usvojila pre dve godine piše: "da nadležni organi i međunarodne organizacije za zaštitu novih biljnih sorti mogu svoje primedbe na registrovano ime nove biljne sorte da podnesu nadležnom ministarstvu Republike Srbije".
Vlada sada ovim izmenama predlaže da se ova odredba: "registrovano" briše. Šta to znači? To znači da nadležni za ove međunarodne organizacije svoje eventualne primedbe ministarstvu mogu da dostave na sve biljne sorte, bez obzira da li su to biljne sorte čije je ime registrovano ili nije registrovano.
Mi smo protiv ove izmene i zato smo predložili potpuno brisanje ovog člana 8. Vlada je odbila amandman uz obrazloženje: "Članom 8. Predloga zakona ispravlja se greška načinjena u članu 12. stav 3. Zakona o zaštiti prava oplemenjivača biljnih sorti kojim je propisano da nadležni organi i članice UPOV mogu svoje primedbe na registrovano ime sorte da dostave Ministarstvu poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede".
SRS smatra da staro rešenje nije bilo greška nego da je to bilo bolje rešenje od ovog koje predlaže Vlada. Jednostavno, mi smatramo da naše ministarstvo treba da se bavi samo imenima onih sorte koje su registrovane. Ako određena sorta nije registrovana, ako nema ime, ona praktično ne postoji. Zašto bi se naše ministarstvo opterećivalo i bavilo nečim što formalno ne postoji?
Drugo, smatramo da ovoj međunarodnoj organizaciji ne treba da se daje pravo da se, narodski rečeno, petlja sa imenima sorti koje nisu priznate i koje nemaju svoje ime. Ovde se postavlja pitanje koja je to faza u kojoj će ova međunarodna organizacija moći da se uključi? Onda je možda najbolje rešenje da Republika Srbija pokrene inicijativu za izmenu ove konvencije, u smislu da je svaka članica obavezna da prilikom predlaganja i registrovanja novih sorti ovoj međunarodnoj organizaciji dostavi unapred predlog imena, pa da se ona na osnovu toga izjašnjava.
Još na šta sam hteo da ukažem to je da ovaj zakon ima 24 člana. Predlaganje čak 11 članova Vlada je obrazložila i opravdala usklađivanjem sa ovom međunarodnom konvencijom. Šta je tu neobično? Neobično je zato što je ova međunarodna konvencija o zaštiti novih biljnih sorti usvojena 1961. godine. U međuvremenu je menjana tri puta – 1968, 1972, i 1991. godine, znači, pre 19 godina, a mi smo osnovni zakon usvojili pre dve godine. Moje pitanje glasi – kako se moglo dogoditi da se prilikom pisanja osnovnog teksta zakona pre dve godine naprave tolike greške, da se ponude rešenja koja su u tolikoj meri suprotna ovoj međunarodnoj konvenciji?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćen je minut od vremena poslaničke grupe.
Reč ima ministar Dušan Petrović.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Što se suštine propisa tiče, upravo je stvar u tome da preko nadležnih organizacija, nadležna institucija koja je osnovana i ustanovljena ovom konvencijom u postupku registracije mogu da budu stavljene primedbe. To je suštastveno važno. Jer, kad završimo registracioni postupak i kada dobijemo novu sortu po propisima, ako oni budu danas usvojeni u Skupštini, koji su u skladu sa konvencijom, onda ćemo imati mogućnost zaštite praktično na celoj teritoriji koju obuhvata ova konvencija.
Da bi to bilo moguće, svi koji su zainteresovani moraju unapred da imaju mogućnost da stave određene primedbe. Da li će one biti usvojene ili neće, to je drugo pitanje. Na kraju krajeva, može registracioni organ da napravi grešku. U tom slučaju postoji sudska zaštita. Ovde ima nekoliko tačaka gde je moguće ostvariti zaštitu.
Opet se vraćam na suštinu. Ovo je poziv da se investira novac u ovo, da se investira ozbiljan kapital u poljoprivredu, i to u temeljni deo poljoprivrede, u unapređenje semenskog i sadnog materijala. Ovaj zakon će stvoriti pravnu sigurnost da bi ljudi, kompanije, banke, dajući kredite onima koji su za to sposobni, mogli da svoj novac bezbedno ulažu. Bezbedno zbog toga što neće biti samo pravna sigurnost na teritoriji Srbije nego će imati sigurnost na teritoriji celog područja.
Nije dobro praviti greške, ali je najveća greška ne ispravljati greške. Dakle, ako on sad uopšte može da radi a da ponekad ne greši. Sećam se jednog velikog čoveka koji je, odgovarajući na razna pitanja zašto nešto nije dobro, rekao – Znate šta, ja bacam trojke pa ubacim 70 od 100, nemojte da me pitate zašto nisam ubacio 71, nego da li ima neko da ubaci 70, koliko i ja, pa da dođe ovde da baca umesto mene.
Dakle, mislim da je dobro kada uočimo da određene stvari nisu dobre, pa taman da smo zakon doneli pre devet meseci, ili dva meseca, a ne pre tri godine, treba da ih ispravimo.
Mislim da smo dali veliki broj obrazloženja zbog čega ovaj koncept je dobar i još jednom apelujem na Skupštinu da ga usvoji, uz puno uvažavanje svih primedaba koje ste stavili i mislim da smo imali dragocenu raspravu danas.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Dušan Marić ima reč.
Vreme na raspolaganju je 16 minuta.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Pa, uz svo uvažavanje ovoga što ste vi rekli, ostaje opet ono pitanje, ona dilema na koju sam ja ukazao, a to je koja je to faza u kojoj se uključuje ova međunarodna organizacija? Vi kažete – na predlog imena. Ako neko predloži da se određena sorta registruje pod određenim imenom, onda mislim da bi bilo dobro da u zakonu postoji rešenje gde bi se reklo – ova međunarodna organizacija za zaštitu novih biljnih sorti može svoje primedbe dati na predloženo ili registrovano ime biljke. Mislim da bi bilo korektnije, da bi bilo preciznije, bolje zakonsko rešenje, odnosno ne bi bilo nikakve dileme  da kad neko predloži novo ime, kad predloži registraciju nove sorte, onda ova međunarodna organizacija može da reaguje. Mislim. Bespredmetno da reaguje pre toga, da ostane nekakav zakonski prostor za to.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 9. amandman je podneo narodni poslanik Vitomir Plužarević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Dobrislav Prelić.
Da li neko želi reč?
Izvolite gospodine Preliću.

Dobrislav Prelić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predložio sam da se ovaj član 14. briše. Međutim, u obrazloženju sam dobio odgovor da razlozi za donošenje zakona je da se članom 14. vrši izmena u članu 30. stavu 1. ovog zakona, čime se na sveobuhvatniji način pojašnjava ustupanje prava korišćenja zaštićene sorte.
Maločas ste, gospodine ministre, rekli da naši instituti ne mogu da uđu u trku. Pre bih rekao da mi nemamo patike za trčanje sa velikim kompanijama i u dogledno vreme sigurno nećemo imati, bez obzira na mogućnosti koje naši instituti imaju.
Naša zemlja je bila suočena sa velikom erozijom genetskog materijala. Međutim, mi smo nekada davali naše genotipove i njihov broj se merio stotinama i hiljada, a razmenjivali smo ih sa celim svetom, a danas kada nam trebaju, moramo da potpisujemo dokumentaciju kojom se obavezujemo da ih nećemo koristiti u komercijalne svrhe. Pa, samim tim i te velike kompanije koje su prisutne već ovde kod nas na našem tržištu otvorile su svoja predstavništva, čak imaju generalne distributere. Recimo, kada je semenski kukuruz u pitanju, pored "Pionira", pored ostalih sorti - "Kermes", KVS hibridi, dobili smo jednu našu novu kuću - AS hibride, pored naših već poznatih kuća. Pojavio se i jedan hibrid iza koga stoji velika kompanija "Inosanto" i generalni distributer ovde je MK "Komerc". Mislim da ste upoznati sa jednom takvom situacijom.
Ta sorta kukuruza se u SAD i u Kanadi seje, verovali ili ne, na 8 do 12 santimetara. Prska se iz vazduha. Sama činjenica da se sve to tako radi, možete da zamislite kakav je genotip u njemu.
Mislim da na takav način naši instituti ne mogu da uđu u trku sa ovim velikim kompanijama. Imali smo prilike da vidimo i sada, u otkupu kukuruza da je cena sa 22 dinara pala na 14 dinara, pa se malo podigla na 14,5 dinara, 15 dinara i sada je negde oko 16,5 dinara.
Usvojili smo ovde Zakon o javnim skladištima, međutim, nedovoljno nam je skladišta. Mnoge naše firme su bile prinuđene da zbog monopola u otkupu kukuruza, prevelike cene, sušenja itd, da predaju, a neke su čak dolazili u situaciju da su počeli da razmišljaju da kipaju kukuruz na njivama i da ga prekrivaju, jer nije bilo skladišnih kapaciteta. Verovatno izvozna cena u ovom momentu nije odgovarala, nemamo dovoljnih skladištnih kapaciteta. Pored svih ovih problema, mislim da i to treba imate u vidu kada bude usvajan budžet za 2012. godinu, jer su prošle godine bile subvencije i za otvorena skladišta, za izgradnju sušara itd.
Ministre, nivo budžeta je ostao isti, a u ovoj godini nemamo sredstava da sve ispoštujemo. Nešto se čudno desilo. Prošle godine su bile 8,6 milijarde subvencije za javna skladišta, subvencije za kupovinu mehanizacije. Ove godine imamo samo za isplaćivanje do 30 hektara, sve ostalo je moralo da bude prebačeno za sledeću godinu.
Treći kvartal premije za mleko nije isplaćen. Premija za junice nije isplaćena. Mislim da ćete se naći u jednom ozbiljnom problemu ako, rekli ste, izaći ćete ovde i debatovaćemo zajedno, ako ne bude budžet došao na pet posto za poljoprivredu i vi ćete biti u jednom ogromnom problemu, mada s obzirom na vašu struku i sve, sve vaše organizacijske sposobnosti, sumnjam da ćete prihvatiti da budete ministar. Ako budete u prilici da formirate neku narednu vladu ili tako nešto, ali s obzirom šta se sve danas dešava u ovoj koaliciji posle tri i po godine i kakve sve komentare čujemo iz političkih partija, niko nikome ne odgovara, ništa nije bilo dobro. Ako ostadoste tri i po godine, stvarno mi nije jasno. Generalno, zaista je tako i to su već i javni nastupi. Niko nikome ne odgovara. SPO i SPS, ponovo se Vuk nešto mrda, promenio je totalno politiku. Mislim da zaista nema smisla, ali nadamo se da će se Ministarstvo potruditi da za sledeću godinu pripremi jedan korektan budžet i da naša poljoprivreda krene napred jer zaista to zaslužuje i to je jedina privredna grana gde ostvarujemo suficit i gde svakako ima ekonomsku opravdanost.