Poštovana predsedavajuća, uvaženi ministre, dame i gospodo narodni poslanici, osvrnuću se malo na komentar ministra povodom ovog amandmana u načelnoj raspravi. Mislim da se nismo sasvim dobro razumeli kada ste komentarisali da javni beležnici nisu preduzetnici.
Jasno je da javni beležnici nisu preduzetnici po Zakonu o privrednim društvima, a koji definiše preduzetništvo kao obavljanje posla, odnosno delatnosti radi sticanja profita.
U jednom širem smislu, kako ga Ustav definiše jesu preduzetnici, odnosno osigurano je pravo svakom građaninu Srbije da sam odluči kojim će se poslom baviti. U tom smislu, svako ima pravo izbora posla, zanimanja, pa i mesta u kome će taj posao obavljati. Ukoliko tako tumačimo Ustav, odnosno član 83. Ustava stav 1. kaže – preduzetništvo je slobodno, preduzetništvo se može ograničiti zakonom radi zaštite zdravlja ljudi, životne sredine i prirodnih bogatstava i radi bezbednosti Republike Srbije. Dakle, ovde se ne pominju preduzetnici, niti STR, ovde je u pitanju preduzetništvo, kao pravni okvir koji daje građanima sigurnost za izbor radnog mesta i posla koji će obavljati.
U tom smislu, smatram da preduzetništvo jeste ograničeno, jer se na ovaj način zakonom ograničava slobodno kretanje ljudi, odnosno izbora mesta u kojem će posao obavljati.
Prema ovom zakonu, diplomirani pravnici koji polože stručni ispit, a žive recimo u Begeču, kako sam prošli put naveo, a žele da obavljaju posao javnog beležnika u Bačkoj Palanci, to neće moći ili ljudi koji iz Kragujevca žele da obavljaju taj posao u Rači, to neće moći. Moraće da se sa svojom porodicom presele u neka mesta u opštine u kojima će možda biti potrebe za javnim beležništvom.
Mislim da to nije dobro i da je to ograničenje nepotrebno. Sem toga, uneli ste neravnopravnost kroz ove izmene i dopune Zakona, jer ste diplomiranom pravniku iz Batajnice omogućili da obavlja taj posao u Obrenovcu, iako je to pet puta duži put, odnosno udaljenost je veća u odnosu na malo pre pomenuti Begeč i Bačku Palanku. Dakle, zašto bi neko iz Batajnice mogao obavljati taj posao u Obrenovcu, a neko iz Begeča ne bi mogao u Bačkoj Palanci i da vam sada ne navodim slične primere.
Na ovaj način, kako je moj kolega Miković to dobro primetio, onemogućićete nekim malim, nerazvijenim opštinama da imaju javne beležnike, jer, recimo, neko neće hteti da menja svoj stan u Kragujevcu za Raču jer je stvorio tu porodicu, krug prijatelja, itd, neće želeti da se preseli u Raču ili iz Rače u Kragujevac. Zbog čega ste to uradili? Osim ako ne postoji skrivena namera da kroz ograničenje konkurencije nekim ljudima koji imaju manje znanja, niže kvalifikacije, omogućite preko nebrojenog broja komisija da lakše polože ovaj ispit.
Smatram da bi u ovom delu trebalo da razmislite o prihvatanju ovog amandmana, jer on ugrožava nekoliko ustavnih načela.
S druge strane, jedan od poslanika vladajuće koalicije je prigovorio što sam možda omaškom, možda ne omaškom, umesto "jemčim" rekao "jamčim" i rekao je da je to hrvatski izraz.
Poslanicima vladajuće koalicije, te poslaničke grupe, mislim da ne bude sumnje u Srpsku naprednu stranku, neko vreme su smetali Hrvati, pa im je smetala hrvatska voda, sada im smetaju hrvatske reči, kao što su nekim drugim ljudima, sa one strane granice, smetali Srbi, dakle hrvatskim nacionalistima su smetali Srbi, pa su ih proterali, pa im sada smeta srpski jezik, pa ne dozvoljavaju da se u Vukovaru upotrebljava ćirilica. To je deo jedne te iste priče i nažalost niste se vi ništa evropeizovali kroz činjenicu da ste prevarili birače, i kroz jednu priču o vašem patriotizmu i rodoljublju došli do toga da ispunjavate uslove koji se pred vas postave.
Toliko o jezičkim dimenzijama ovog zakona. Po meni se srpski i hrvatski jezik mnogo ne razlikuju. Ima puno onih lingvista koji kažu da je to jedan te isti jezik, ali ima i puno Srba koji govore ijekavicom i na kraju, krajeva, to je bogatstvo, a ne siromaštvo srpskog jezika.
Vratiću se još jednom na ovaj amandman i reći da je sloboda kretanja i sloboda nastanjivanja osnovno ustavno načelo i da, ministre, treba prilikom izmena i dopuna Zakona, na neki način, konsultujete i najviši pravni akte zemlje, a to je Ustav.
Smatram, da nije bilo neophodno da unosite u zakon ovakvu jednu restriktivnu odredbu. Ona je, moram priznati, to ponavljam, ministre, bila u jednoj blažoj varijanti u prethodnom Zakonu, odnosno Zakonu koji sada menjamo i moram priznati da mi se ni ta odredba nije dopadala, ali ovim vi na neki način stvarate imperativ ljudima da moraju da menjaju svoja mesta prebivališta da bi obavljali javnobeležničku funkciju, koja nam je nužna, koja nam je potrebna.
Smatram da primenu ovog zakona nije trebalo odlagati, jer imamo puno problema u pravosuđu, puno problema. Sudovi su nam zatrpani, moraće da rešavaju brojne probleme. Činjenica je, recimo, da se ovih dana paketima kupuju glasovi u Srbobranu, da Srpska napredna stranka iz automobila nudi pakete itd. Sve će to sudovi morati rešavati. To bi bilo oko ovog amandmana, naravno da ću se uključiti po drugim amandmanima. Hvala.