Druga sednica Prvog redovnog zasedanja, 27.03.2013.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga sednica Prvog redovnog zasedanja

2. dan rada

27.03.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 11:15 do 20:10

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Molim sve narodne poslanike da se vratimo na dnevni red i da meni dozvolite pravo iz člana 40, a to je da predložim zakon, pošto nikako da dođem do tog prava od povreda Poslovnika.
Reč ima narodni poslanik Mujo Muković.
...
Bošnjačka narodna stranka

Mujo Muković

Srpska napredna stranka
Uvaženi predsedniče, poštovani ministre Selakoviću, dame i gospodo narodni poslanici, nakon serije javljanja po Poslovniku od kojih, moram priznati, su neka bila krajnje besmislena, pokušajmo da kažemo nekoliko reči pri kraju ove dvodnevne rasprave o vrlo važnom setu zakona, predlogu zakona, koji su objedinjeni u ovoj raspravi.
Kada je u pitanju Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, ovo je samo još jedan od najvažnijih zakona koji je bilo neophodno izmeniti, kako pravno tehnički, tako i suštinski, u pojedinim odredbama, kako bi se borba protiv kriminala i korupcije sprovela potpuno i bez zastoja. Izmene su neophodne zato što je 2011. godine donet Zakonik o krivičnom postupku, koji se već primenjuje u postupcima za krivična dela organizovanog kriminala, visoke korupcije i ratnih zločina, pa je neophodno da se izvrši usklađivanje ova dva zakona, imajući u vidu njihovu međusobnu povezanost. Takođe, 2009. i 2012. godine izvršene su izmene krivičnog zakonika, pa je bilo neophodno da se izvrši ažuriranje kataloga krivičnih dela za koje se Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela primenjuje.
Ovaj zakon, kao i ostali zakonski akti koji tretiraju ovu materiju, predstavlja dobar pravni osnov za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, a svi građani danas u Srbiji mogu da vide da ova skupštinska većina i aktuelna Vlada imaju, kao jedan od glavnih pravaca, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Rekao bih da je to onaj najbolji deo ove Vlade i onaj deo Vlade koji daje najbolje rezultate, što svi građani podržavaju.
Najznačajnija novina koju ovaj zakon predviđa, a za koju smatram da je sa stanovišta ljudskih prava veoma dobra u odnosu na dosadašnji zakon koji reguliše ovu materiju, je to što će oduzetom imovinom moći da se upravlja tek posle pravosnažnosti sudske presude. Šta to znači? Znači da se postupak za trajno oduzimanje imovine pokreće u roku od tri meseca nakon pravosnažnosti osuđujuće presude za krivično delo za koje se može oduzeti imovina u skladu sa ovim zakonom. Tim rešenjem se u potpunosti poštuje pretpostavka nevinosti u krivičnom postupku, jer se izbegava paralelno vođenje postupka za oduzimanje imovine i krivičnog postupka.
Prema trenutno važećem zakonu, postupak trajnog oduzimanja imovine može da počne već sa stupanjem optužnice na pravnu snagu, a to je suviše rano, jer se tada ne zna da li će neko biti proglašen krivim ili ne. Takvo postojeće rešenje, u bitnoj meri, dovodilo je u pitanju pretpostavku nevinosti, jer je veoma teško sprečiti uticaj odluke u postupku za trajno oduzimanje imovine na odluku u krivičnom postupku u kome se utvrđuje krivica okrivljenog.
Ono što je takođe dobro, a to je da je ovim zakonskim predlogom, pored krivičnih dela organizovanog kriminala i teške korupcije, proizvodnja i trgovina drogom, krivična dela protiv čovečnosti, protiv privrede, proširen katalog krivičnih dela na koja će se moći primenjivati ovaj zakon, a tu pre svega mislim na krivično delo otmice i krivično delo protiv imovine, što znači da će ubuduće povod za oduzimanje imovine moći da budu i ta krivična dela.
Članom 16. Predloga ovog zakona je propisano da su nadležni organi dužni da u postupku oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela vode računa o časti i dostojanstvu vlasnika. Kada govorimo o nadležnim organima, tu se misli na javno tužilaštvo i sud, kao i jedinicu MUP-a koja će se baviti finansijskom istragom i naravno na Direkciju za upravljanje oduzetom imovinom koja će ovim predlogom dobiti veća ovlašćenja, pa će sada moći da prodaje nepokretnosti po hitnom postupku ako postoji opasnost da one propadnu. Osim što će upravljati oduzetom imovinom, vršiće i njenu procenu i voditi evidenciju o njoj. Direkcija će upravljati i imovinom koja je trajno oduzeta i posle pravosnažnosti rešenja o trajnom oduzimanju.
Pošto moramo pravilno podeliti ovo vreme koje je ostalo našoj poslaničkoj grupi, skratiću i na kraju ću reći da kada je reč o Predlogu zakona o posebnim merama za sprečavanje vršenja krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnim licima, kao poslanik Bošnjačke narodne stranke i kao član SNS, podržaću taj predlog. Ne bih ga obrazlagao, jer nemam sada vremena, ali ću i za taj predlog, i za sve ove predloge zakona koji su objedinjeni u ovoj raspravi, u danu za glasanje glasati za. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Ljubica Todorović Mrdaković.  
...
Srpska napredna stranka

Ljubica Mrdaković Todorović

Srpska napredna stranka
Hvala predsedavajući.
Poštovani gospodine ministre, članovi ministarstva, koleginice i kolege narodni poslanici, nasilje nad decom nije nova pojava, ali nažalost sve je češća. Povodom sve učestalijih slučajeva krivičnih dela silovanja i pedofilije u Srbiji zalažem se za maksimalno pooštravanje kazni za izvršioce ovih krivičnih dela. Budući da sam se u svom profesionalnom radu kao lekar ginekolog susretala sa žrtvama seksualnog nasilja u postupcima veštačenja, mogu vam reči da su to veoma teške i mučne situacije za žrtve nasilja, jednom rečju potresne.
Blagovremeni društveni odgovor na nasilje u velikoj meri može da ublaži njegove posledice i zato je država odlučna u nameri da u okviru svojih jurisdikcija preduzme pravne i druge potrebne mere, sa ciljem da se spreči, tj. prevenira nasilje nad decom i adekvatno kazne počinioci. Proces zaustavljanja zlostavljanja dece predstavlja suštinski jedinstven proces sistemske i planske saradnje između ustanova, službi organa i organizacija, gde svi imaju svoje jasno definisane uloge i doprinose kako bi se stvorila osnova za blagovremeno identifikovanje, prikupljanje i procenu podataka, zaustavljanje nasilja i obezbeđivanje adekvatnih socijalnih i porodično-pravnih mera, koje će bar donekle ublažiti traumatske posledice i pomoći u njegovom sprečavanju.
Predloženi zakon u suštini biće miks metoda, poput onih u svetu, kojim će se takve osobe držati pod kontrolom, jer nažalost imamo veliki broj povratnika kada je reč o ovim krivičnim delima. Suština zakona je u stvari da se uvede preventivna dnevna kontrola i mislim da ćemo tim rešenjima uspeti da u velikom delu sprečimo ponavljanje krivičnih dela protiv polnih sloboda.
Srpska napredna stranka će u danu za glasanje glasati za set pravosudnih zakona, kao i za ovaj zakon. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Zoran Babić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Gospodine predsedniče, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, o Predlogu zakona o posebnim merama za sprečavanje i vršenja krivičnog dela protiv polne slobode prema maloletnim licima, odnosno kada je reč o "Marijinom zakonu", ne mogu da govorim sa pravničke strane, nisam pravnik, a mnogo vrsnih pravnika je u dosadašnjoj raspravi vrlo kvalitetno govorilo o ovom predlogu zakona.
Ne mogu da govorim ni kao čovek koji se bavi politikom. Mogu da govorim kao roditelj, kao otac dve devojčice od osam i od 13 godina i kao čovek koji je zabrinut, kao i, verujem, svi mi koji sedimo u ovoj sali, za budućnost naše dece i za bezbednost naše dece. Mogu da govorim kao čovek koji je uvek u strahu ujutru kada otvorim novine, dnevnu štampu, šta će me zateći u onim stupcima crne hronike i na kakvo ćemo novo zlodelo naići.
Zbog toga mi je drago što je ovo jedan od zakona koji nas je sve okupio, jer samo glasanje za ovakav zakon u punom kapacitetu, glasanje svih 250 narodnih poslanika, daje određenu dobru garanciju da će ovaj zakon u primeni napraviti ono što je predlagač, a i pisac ovog zakona, hteo da postigne, a to je opšta bezbednost dece u Srbiji.
Pažljivo sam slušao raspravu, pažljivo sam slušao izlaganja kolega i juče i danas i ono što mi je lično zasmetalo, a upotrebio je i moj poštovani kolega, gospodin Cvijan, iz poslaničke grupe SNS, nazivajući, to nije prvi put, takve osobe jednim mističnim imenom – predatori, pa još – seksualni predatori. Mislim da ne treba takve stvorove da mistifikujemo, jer predator ne može da bude Dejan Anđelković, raseljeno lica iz Prizrena, koji je 2011. godine u hotelskoj sobi u Negotinu silovao trinaestogodišnjeg dečaka. Takav čovek ne može da bude predator, nego zlotvor. Predator ne može da bude ni 45-godišnji S.S. iz Kragujevca, osumnjičen da je seksualno zlostavljao sestričinu staru 14 godina, a 10 godina pre toga ubio njenog rođenog brata. Pun je internet ovakvih naslova.
Želim da takve ljude, da takve stvorove nazovemo pravim imenima i da dobiju tretman u društvu, odgovarajući posledicama onoga što su učinili.
Što se tiče silovatelja, oni su u vrhu liste krivičnih dela sa najvećim stepenom povrata. Oni koji su izvršili krađu jednom, 77% njih će ponovo izvršiti to isto krivično delo, oni koji su jednom prevarili, 65% njih posle izvršenja zatvorskih sankcija će ponovo to uraditi, oni koji su prodavali drogu, 60% njih će ponovo to isto raditi, a oni koji su jednom izvršili krivično delo silovanja, 50% njih će ponovo to isto uraditi.
Zbog toga sam vam ja zahvalan, gospodine ministre, zato što ste pokazali jednu osobinu koja nije svojstvena u politici, a to je da nemate sujete. Zakon koji je bio u proceduri u prošlom sazivu, u identičnom obliku ste dali u proceduru i sada i siguran sam da će u danu za glasanje on u punom kapacitetu biti i usvojen. Siguran sa da je to jedan mali, prvi korak ka rešavanju jedne opšte bezbednosti za svu decu u Srbiji.
SNS će podržati sve mere koje podrazumeva ovaj zakon. Podržavamo i obavezno javljanje nadležnom organu policiji, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zabranu posećivanja mesta na kojima se sakupljaju maloletna lica, obavezno posećivanje profesionalnih savetovališta i ustanova itd. Ne bih da prepričavam ovaj zakon koji sam siguran da smo ga svi pažljivo pročitali.
Ono što me zabrinjava, zabrinjavaju me dve stvari. Jedna je da u Srbiji ne postoje posebni programi rada sa počiniocima seksualnih delikata, a oni iz zatvora najčešće izlaze i gori nego što su bili. Nema posebnih programa sa izvršiocima takvih dela, oni su smešteni zajedno sa izvršiocima ostalih krivičnih dela i samo u pojedinačnim slučajevima imaju pojačan individualni rad sa psihijatrom.
Molim vas da u budućem periodu razmišljamo da se to vreme koje oni provedu u ustanovama u kojima treba da provode jedan duži vremenski period, da to vreme ne bude potrošeno, ne bude samo tada izvršena sankcija pritvora, odnosno zatvora, već da se sa takvim osobama u to vreme radi, kako ne bi, kada izađu iz zatvora, ponovo izvršili krivično delo.
Međutim, ono što me mnogo više zabrinjava je inertnost našeg društva. Podsetiću vas, a verujem da to jedan veliki broj narodnih poslanika u ovoj sali zna, da je 1994. godine u Americi donesen zakon koji se zove "Megan zakon", nazvan po sedmogodišnjoj devojčici Megan Kanka iz Nju Džersija koju je silovao i ubio višestruki povratnik. Godina 1994, a mi smo sada u 2013. godini. Dokle ćemo više, kao društvo, učiti na svojim greškama? Zar nije jeftinije da smo naučili iz ovog zakona, da smo za ovih 19 godina ovakav neki zakon, na osnovu te stradale sedmogodišnje Amerikanke iz Nju Džersija, napravili zakon? Mene zgrožava pomisao, da smo takav zakon usvojili za ovih 19 godina, da bi mala Marija sada bila živa.
Dokle ćemo biti spori? Dokle ćemo samo onda kada nas nešto pogodi po glavi odreagovati? Zar nismo sposobni da idemo korak napred? Zar nismo sposobni da gledamo druga zakonodavstva, da gledamo druge države, da gledamo njihove primere i da idemo ispred svog vremena? Sada je kasno. Za Mariju je kasno.
Velike stvari počinju malim koracima. Ovo je taj jedan mali korak. Pozivam vas, gospodine ministre, da ne stanemo. Nedovoljan je samo ovaj zakon. Dobar mali korak, ali nedovoljan. U nekim uređenim zemljama policija je dužna da obavesti komšiluk ako u njihovom komšiluku živi lice koje je osuđeno i izdržalo kaznu za silovanje. Mi na te ljude moramo da stavimo crnu tačku, moramo da upozorimo sve građane koji žive u okolini na takve ljude. U Americi postoji na "google" mapa obeleženih mesta, obeleženih kuća i stanova u kojima žive takvi ljudi.
Ovaj zakon je dobar korak i ja sam vam zahvalan zato što ste ga predložili. Zahvalan sam i piscu, zahvalan i svima, i u ime moje dece, i u ime sve dece koja će na ovaj način biti zaštićenija i bezbednija, ali moramo samo da idemo dalje. Ono što mi je drago jeste što će Marija na neki čudan način, kroz ovaj zakon i kroz bezbedniju decu sutra u Srbiji nastaviti da živi.
Što se tiče Predloga zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, ono što mogu da kažem, a što do sada možda nije rečeno, jeste da je ovaj zakon imao jednu javnu raspravu, nije ušao po hitnoj proceduri, ovo je važan zakon, da je ovaj zakon urađen po preporukama eksperata Saveta Evrope i da u raspravi ni juče ni danas zaista nisam čuo nijednu značajniju zamerku na ovaj predlog zakona, osim što smo taj zakon ili ideju tog zakona svojatali, ko je pre, ko je posle.
Ono što je dobro i što vas podržavam, gospodine ministre, da vi sa vašim saradnicima nastavite sa procenom vrednosti imovine koja nije urađena, da se uradi jasan popis imovine, da se zna gde ta imovina završava i sa kojim namenama završava. Podržavam i to što ovaj zakon tretira, odnosno obuhvat ovog zakona je proširen u odnosu na prethodni, i to mi se čini na dela otmice i protiv imovine, što nije predvideo prethodni predlog zakona.
Ono što je po mom mišljenju ideja ovog zakona i što će se urediti jedna značajna oblast, imovinu koja je oduzeta privremeno ili trajno od ljudi koji su izvršili kriminalna krivična dela ne smemo staviti u jedan taman pojas i da se sa tom imovinom raspolaže na kriminalan način. Ovo je zakon koji će urediti pravila kako će se raspolagati tom imovinom koja je privremeno ili trajno oduzeta. Ovo su samo pravila igre i ja sam siguran da će u danu za glasanje ovaj zakon ne samo dobiti podršku SNS, već i najširu moguću podršku u parlamentu Republike Srbije. Zahvaljujem se.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Pošto na listama poslaničkih grupa više nema prijavljenih za reč, pre zaključivanja zajedničkog načelnog i jedinstvenog pretresa, pitam da li reč žele predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa ili još neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. Poslovnika?
Reč ima Janko Veselinović. Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Demokratska stranka
Hvala, poštovani predsedavajući.
Uvaženi ministre, kao što sam istakao u prethodnom izlaganju, poslanička grupa DS podržaće "Marijin zakon", koji je već tako dobio ime u javnosti, nezavisno od toga koja vlada ga je podnela i koja parlamentarna većina će ga usvojiti. Smatram da ovde nema spora da će svi poslanici glasati za ovaj zakon. Nemam razumevanje za one poslanike koji su niskom politizacijom pokušali da iskoriste žrtvu jedne porodice. Odnosi se na sve one koji se prepoznaju u ovome.
Smatram da govor gospodina Babića, koji je imao u vidu obraćanja po Poslovniku, ima elemente govora jednog političara koji zagovara totalitarizam. Predsedavajući, ne dozvoljavamo da nam bilo ko deli lekcije na koji način ćemo govoriti i odnositi se prema Narodnoj skupštini. Ukazali smo samo na povredu Poslovnika koja je bila vrlo jasna.
Kada je u pitanju Zakon o oduzimanju imovine stečene krivičnim delima, moram da reagujem na, sada već mogu reći, grubu neistinu koju je danas izneo uvaženi kolega Cvijan. On je, naime, rekao da je prethodna Vlada, odnosno Direkcija šurnjajama, snajama itd. dodeljivala imovinu iz Fonda, koja je oduzeta činjenjem krivičnih dela. Gospodine ministre, i vi ste na to trebali reagovati, pošto pretpostavljam da te podatke imate.
Pomenuo je i da je pet objekata dodeljeno Vladi AP Vojvodine. Sada ću vam reći kako se ti objekti koriste. Jedan objekat, otprilike 700 kvadratnih metara, koriste majke dece koja su obolela od malignih oboljenja, a deca su im smeštena u Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine. Pošto tamo nema mesta i za majke, dakle, oni borave u toj kući. Drugi objekat koristi Ustanova studentskog centra za sportske i edukativne aktivnosti. Treći objekat koristi grad Novi Sad, tačnije Centar za socijalni rad, gde borave deca pod starateljstvom. Četvrti, odnosno peti objekat, to su dva stana, koristi Dečije selo, gde su smešteni štićenici koji su završili srednju školu, upisali fakultete i pružena im je mogućnost da u nešto boljim uslovima nastave svoje školovanje. Radi se o deci bez roditelja. Dakle, ne radi se o nikakvim šurnjajama, snajama, itd.
Moj kolega Homen vam je dao odgovor kada je u pitanju korišćenje automobila koja su oduzeta u ovoj akciji, u akciji u kojoj je oduzeta imovina preko 300 miliona evra. Dakle, nije dobro zaplitati se u poluistine, misleći da nije moguće doći do pravih istina. Kažem, vi ih verovatno i posedujete, ali niste hteli da ih javno saopštite. Mislim da je ovo sramotno za vas i za vašu stranku, što ste koristeći neistine pokušali da omalovažite rad prethodnog ministarstva. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Vladimir Cvijan.

Vladimir Cvijan

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi gospodine ministre, na kraju praktično već dva dana rasprave o ovih pet pravosudnih zakona došlo je vreme da sublimiramo sve ono što je rečeno, da možda izvučemo neke zaključke, možda i da zamolimo Ministarstvo pravde da naročito obrati pažnju na neke diskusije, jer, složićemo se, bilo je u ova dva dana i nekih veoma korisnih diskusija, veoma suvislih komentara. Moram da vam kažem, gospodine ministre, preko 100 amandmana je ukupno stiglo, ima tu i jako, jako dobrih amandmana, bez obzira što će gledaoci koji ovo prate videti da je bilo i vrlo jalovih i nekorektnih rasprava.
Ako sve podvučemo, mislim da je jasno da će "Marijin zakon" biti jednoglasno usvojen, da će sve parlamentarne stranke podržati da se za seksualne predatore ili, kako je rekao moj kolega Babić, seksualne zločince, možda je bolje taj termin koristiti, da ćemo svi podržati da se vodi posebna evidencija, da se u tu evidenciju stavi njihov DNK profil i mnogi drugi detalji koji će omogućiti da ti isti ljudi budu prepoznati. Dobro je što ćemo svi zajedno podržati da se zabrani tim seksualnim zločincima i predatorima da prilaze vrtićima, da obavljaju delatnost koja je povezana sa maloletnicima, da vrše javne funkcije ili da se bilo kada kandiduju za javne funkcije, da putuju u inostranstvo bez odobrenja nadležnih organa, odnosno bez javljanja nadležnim organima.
Dobro je što će sva ova lica morati da prijave promenu prebivališta i da odrade redovno lečenje, da se redovno u periodu od najmanje 20 godina javljaju nadležnim službama.
Kada bismo pogledali sve one korektne rasprave koje su povodom "Marijinog zakona" vođene ovde u Skupštini, mislim da se izdvaja jedan vapaj, jedna molba, jedna želja, a nadam se da će Vlada i Ministarstvo pravde imati sluha za tu želju, a to je da se uvede da se za krivična dela pedofilije i sa njima povezana krivična dela ukine zastarevanje. Dakle, da onaj ko je izvršio delo juče, danas, prekjuče, može da odgovora i za 20 godina, i za 30 godina, i za 40 godina. Ima nekoliko takvih amandmana, možda je to malo na granici onoga što je Ustav predvideo, ali čini mi se, dozvolite da kažem u ime celog parlamenta, da je to želja svih poslaničkih grupa.
Što se Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela tiče, mislim da smo se takođe svi složili, i za gledaoce koji prate, da će očigledno biti i taj zakon takođe široko podržan u Narodnoj skupštini, da je to jedan zakon koji je logičan nastavak zakona koji je donet u vreme 2008. godine, bivše vlasti, da je to zakon koji predstavlja evoluciju, da je dobro što će biti preciznije definisan postupak za oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela, što će biti bliže definisan postupak finansijske istrage i što će, a meni je to lično naročito važno, biti definisane nadležnosti Direkcije za oduzetu imovinu, odnosno Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom, jer je očigledno da je do sada bio čitav niz zloupotreba, čitav niz da ne kažemo i političkih zloupotreba od strane bivšeg režima u vezi s time koliko je imovine oduzeto, kako se ta imovina koristila i na koji način je ona dalje usmeravana.
Izvinjavam se što sam u pređašnjim govorima rekao šurnjajama i snajama. Očigledno nije davana šurnjajama i snajama, no političkim prijateljima. U redu, dobro, onda je ovo verovatno precizniji podatak.
Očigledno je da je u vreme prethodnog režima čitav deo te imovine, a naročito privredna društva, drago mi je što je ministar pravde rekao da se tim povodom vode istrage, davan na jedan netransparentan način određenim faktorima u zakup. Dobro je što ovaj zakon koji je sada predložen predviđa da će jednom transparentnom procedurom i u postupku ako treba i javne nagodbe, odnosno postupku ko ponudi više, dakle licitacije, imovina koja bude oduzeta zaista biti data onom ko najviše ponudi, a ono što je opet važno, i umetnička dela da se besplatno daju muzejima.
Dobro je da će se zaista od sada imovina koja bude oduzimana koristiti za škole, za bolnice, za vrtiće, a ne za privatne potrebe ili za neke potrebe koje nam nisu do kraja jasne ili za, recimo, sindikate koji su bliski nekome iz partije ili za neke agencije koje su bliske određenima iz partije ili za komore pojedinih udruženja koje su bliske nekima iz neke određene partije.
Naravno, voleo bih, ministre, da posebno pažljivo u budućoj primeni obratite pažnju na upotrebu automobila jer očigledno nismo dobili odgovor na to pitanje od predstavnika bivšeg režima. Nije policija bila ta koja je uzela određene automobile, nego je upravo Direkcija za imovinu dala. To što znamo da je od oduzete imovine jedan deo zlata nestao, verujem da će i oko toga i tog kaliranja zlata biti posebne rasprave.
Što se tiče izmena i dopuna Zakonika o krivičnom postupku, to su dobre izmene. Više su tehničke prirode, ali svakako nije tehničke prirode to što će pripravnicima biti omogućeno da ravnopravno učestvuju u određenim suđenjima.
Svakako je dobro što će svi advokati moći sada da učestvuju takođe u suđenjima bez diskriminacije. To je ostvarenje ustavnih prava, to je ostvarenje civilizacijskih normi, tako je, u krajnjoj liniji, i u većini zemalja EU.
Nema sumnje, SNS i njeni koalicioni partneri će u danu za glasanje podržati sve ove zakone, svih pet zakona, uključujući i onaj zakon kojim se potvrđuje sporazum sa Bugarskom o razmeni tajnih podataka, ali uvereni smo i da će veći deo opozicije, bar smo danas tako čuli, glasati, ako ne za sve, onda bar za većinu ovih zakona. To je samo dokaz da Ministarstvo pravde dobro radi svoj posao, da predlaže dobre zakone i nadamo se da će tokom već ovog zasedanja biti još zakona u sklopu ispravki reforme pravosuđa koja je nasleđena. Hvala svima.

Whoops, looks like something went wrong.