Treća sednica Prvog redovnog zasedanja, 20.05.2013.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Prvog redovnog zasedanja

7. dan rada

20.05.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:25 do 19:15

OBRAĆANJA

Predrag Marković

Izrazio sam poštovanje prema dilema u kojima se nalaze lekari, ali ne govorim vam svoje mišljenje, te u tom smislu ne mogu da budem u pravu ili ne budem. Ovo je nešto što se diskutovalo nekoliko decenija i nepodeljen je zaključak da lekari, govorim kao pacijent, ne kao lekar, razumite me, meni su pomogli lekari, mene su spasli iz tako teške situacije, znam o čemu govorim, ali nemamo pravo, kao zakonodavno telo, niko nema pravo, to kažu zakonodavci zemalja koji su duže vodili ovu diskusiju. Oni kažu – nemamo pravo da opterećujemo dodatno već postojećim opterećenjem lekare. Ne može pacijent da bude u ingerenciji lekara. Razumem, postoji jedna granica, ona se ne tiče ovih primera. Možda je korektno da ne plašimo ni lekare ni pacijente. Potpuno razumem, toliko je ljudski cela ova diskusija.
Dakle, postoje granice u kojima osnovno ljudsko pravo pacijenta je isključivo njegovo pravo u trenutku lečenja, ne šta će on da uradi kada izađe iz bolnice u ovakvom ili onakvom stanju. To nije nešto o čemu treba diskutovati, sem u stručnim krugovima koji će možda zauzeti drugačije mišljenje jednom, ali sada to etički u svim razvijenim zemljama je jedinstveno rešeno, da je to neotuđivo pravo i niko nema pravo da ga preuzima na sebe, sa koliko god dobronamernosti i stručnosti raspolagao. To je osnovno pravo.
Hvala vam svima. Samo podsećam na ono što je u svetu.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Doktor Aleksandar Radojević.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Radojević

Srpska napredna stranka
Moram samo da se nadovežem na uvaženog kolegu. Kada su ljudi pokušavali da dođu do istine, da vide ko je u pravu, pacijent ili doktor, onda imate deset umirućih od karcinoma koji je već na kraju u užasnim bolovima, onda su ih stavili deset u sobu i stavili su svakom na natkasnu jednu tabletu i rekli – popiješ ovu jednu tabletu, neće te boleti, popiješ dve spavaćeš, popiješ tri umrećeš. Niko nije popio tri.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 16. amandman su zajedno podnele narodne poslanice Zlata Đerić i Dubravka Filipovski.
Vlada i resorni odbor nisu prihvatili amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 16. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović, Sanda Rašković Ivić i Miloš Aligrudić.
Vlada i resorni odbor nisu prihvatili amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Reč ima narodna poslanica Milica Vojić Marković. Izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
 Hvala gospođo predsedavajuća.
Gospođa ministar je trenutno izašla, volela bih da je tu. Malo, malo, pa pred poslanike stignu neki zakoni koji imaju malo više problema, neki manje, neki malo više problema sa pravopisom. Najčešći problem koji se pojavljuje u tim zakonima jeste da li je nešto pisano ili je nešto dato pismenim putem. To je jedan od najčešćih problema.
Prosto, moram da kažem da zakon može biti nepisan i može biti pisan. Pisan zakon može biti pismen ili nepismen. Tako kaže pravopis srpskog jezika. Ja sam učila neku školu u kojoj je to bilo vrlo jasno i precizno razjašnjeno. Sve se, naravno, može uobičajiti. Odgovor koji ste poslali u moju poslaničku grupu, koji se tiče upravo ovog problema, jeste da ste tražili mišljenje Odseka za standardizaciju jezika i ne mogu da verujem da je neko napisao to. Naravno, sve se može uobičajiti, ali to ne znači da ne treba primenjivati ono što je još uvek na snazi, a to je pravopis srpskog jezika.
Naročito to govorim iz pozicije nekog ko je pre nekoliko dana video rezultate probnog klasifikacionog ispita za učenike osmog razreda koji se upisuju u srednju školu, pa video porazne rezultate njihovog znanja pravopisa. Moram da kažem da je ovde prošle godine, kada su donošeni zakoni iz oblasti prosvete, često govoreno o tome da je ministar prosvete morao da da uputstvo da se na prošlom ispitu priznaju odgovori - Jovan Jovanović Zmaj napisano malim slovom, tražeći da se ne poštuje pravopis. Kaže - ovog trenutka nije bilo pitanje iz pravopisa, nego se tražila suština.
Stvarno je strašno ako jedan ovako visoki dom, kao što je Skupština, preskoči da komentariše ovo i stvarno je strašno ako iz ministarstva dolaze zakoni koji nisu pismeni. Uobičajeno je, kaže se u tom dopisu odseka, da se kaže pismenim putem. Možda je uobičajeno, ali nije pravilno. Hvala vam.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Miloš Aligrudić. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Samo mali doprinos. Dakle, pisano ili pismeno? Pismeno je imenica. Možda to i gledaoci ne znaju toliko, ali u pravnoj terminologiji pismeno je imenica i označava dokument koji je pisan. Znate, pismeno pošaljete na određenu adresu. To je zakonski izraz. Ne može biti pismenim putem, može putem pismena koje je napisano. Ne može pismenim putem. Da li me razumete?
Oni iz zakonodavstva, a vi ste mi to na odboru rekli, koji su se založili za to da piše pismenim putem, verujte mi, a i njima, evo, preko prenosa saopštavam, da pojma nemaju šta pričaju. Pismeno je dokument, izraz iz prava. Jedan tekst, jedno rešenje iz suda koje vi odbijate je vrsta pismenog. Moja žalba je pismeno ili pismeno, ne znam kako ćemo ga akcentovati. Ne mogu ja to pismeno da pišem pismenim putem, nego ga pisanim putem stvaram.
Možete da napišete u rečenici – pacijent može dati pristanak itd. izričito, pa u zagradi usmeno ili putem pismena, a ne možete pismenim putem. Razumete me? To vi niste prihvatili i sa indignacijom ste odbili ove amandmane koji vas upućuju na pravila jezika i objašnjavaju čak i pravne termine koji su ukorenjeni u naše zakonodavstvo. Ne da nisu u pravu, nego veze sa mozgom nemaju.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Poštovani narodni poslanici, saglasno članu 27. i članu 87, stavovima 2. i 3. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da će Narodna skupština danas raditi i posle 18,00 časova, zbog potrebe da Narodna skupština što pre donese akte iz dnevnog reda ove sednice.
Sada, u skladu sa članom 87. stav 1. Poslovnika, određujem redovnu pauzu, u trajanju od jednog sata. Sa radom ćemo nastaviti u 16,00 časova. Zahvaljujem.
(Posle pauze)
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
 Nastavljamo sa radom.
Da li još neko po amandmanu na član 16? (Nema.)
Na član 16. amandman sa ispravkom podneo je narodni poslanik Vladimir Gordić.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu su prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Konstatujem da je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić i Dubravka Filipovski.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Sanda Rašković Ivić i Miloš Aligrudić.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Reč ima narodni poslanik Sanda Rašković Ivić. Izvolite.

Sanda Rašković Ivić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospodine predsedavajući, gospođo ministarka, dame i gospodo narodni poslanici, već sam kao ovlašćeni diskutant u vezi sa ovim zakonom govorila i o ovom članu 17. koji govori o pravu na pristanak, gde kaže da pacijent ima pravo da predloženu medicinsku meru odbije, čak i u slučaju kada se njome spasava ili održava njegov život.
Po mišljenju DSS i mom ličnom mišljenju, ovo je u stvari ozakonjivanje eutanazije i uvođenje eutanazije na mala vrata. Odmah da se razumemo, mi nismo apriori protiv eutanazije, ali eutanazija je stvar koja prevazilazi to da o njoj može da se govori samo u okviru jednog člana, jednog zakona.
Sada neću reći ovde, da ovaj član zakona stoji direktno u koliziji sa Hipokratovom zakletvom, i unekoliko je nedosledan. Jer, znate, ako vi imate situaciju da u slučaju saobraćajne nesreće jedan najobičniji slučajni prolaznik mora i u obavezi je da pruži hitnu medicinsku pomoć, i ako to ne učini onda on podleže krivičnom gonjenju, lekar treba samo da pristane u slučaju da pacijent neće da prihvati medicinsku meru i da o tome sačini službenu belešku.
O samoj nedoslednosti ovoga zakona govori i član 18. koji derogira ono što je propisano prethodnim članom, i kaže – ako zakonski zastupnik deteta, odnosno pacijenta lišenog poslovne sposobnosti nije dostupan ili odbija predloženu hitnu medicinsku meru, hitna medicinska mera može se preduzeti ako je to u najboljem interesu pacijenta.
Šta mi ovde vidimo? U ovoj nedoslednosti stvari, pravi se jedna velika platforma za široku mogućnost interpretacije i pravi se, praktično jedan dodatak na konfuziju u ovom zakonu. Tako da će ljudi, odnosno lekari, zdravstveni radnici interpretirati ovaj član onako kako to njima odgovara. Upravo zato, meni je jako žao što ovaj član nije brisan onako kako je to predlagala DSS.
Mi smo ovde u obrazloženju videli da on nije brisan i da se amandman nije prihvatio zato što ste se vi ovde pozvali na Evropsku povelju o pravima pacijenata pri čemu je dužnost nadležnog zdravstvenog radnika da pacijenta upozori na posledice odbijanja medicinske mere, u skladu sa principima prava pacijenata Svetske zdravstvene organizacije u Evropi. Mislim da ovo nije dovoljno i da je ovo korak u pogrešnom pravcu, tako da bi volela da je ovaj član brisan. Hvala.