Peto vanredno zasedanje , 20.06.2013.

6. dan rada

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Narodni poslanik dr Vladimir Marinković.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Socijaldemokratska partija Srbije
Odustajem.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč povodom amandmana na član 77?
Na član 78. amandman su zajedno podnele narodne poslanice Donka Banović i Milica Vojić Marković.
Vlada i resorni odbor nisu prihvatili amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima narodna poslanica Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala.
Ovo je drugi član koji govori o štrajku zaposlenih u ovom zakonu. Propisani su uslovi, propisan je minimum rada za zaposlene u osnovnim školama. Ne samo da su se sindikati bunili, nego prosto kad pročitate, a dugo ste poslanik i znate da ovde dolaze zakoni koji regulišu mnoge delatnosti i ovo je jedini zakon gde se zaposleni u nekoj delatnosti, gde im se na ovaj način propisuje štrajk. Što je još opasnije je da se, npr, u ovom članu 78, to je čini mi se stav 4, nastavniku, odnosno stručnom saradniku za povredu obaveze ovih propisa o štrajku izriče se mera prestanka radnog odnosa, odnosno direktor škole može da radniku, na osnovu ovih članova zakona, uruči otkaz.
Ne volim što se govori samo kada su prosvetari u pitanju i kada su njihovi štrajkovi, kada se samo naglašava ili to mediji pretvore u to da oni samo protestvuju, štrajkuju zbog toga što su im plate i primanja jako niska i loša. To jesu i u ovom trenutku. Međutim, nekako nam uvek promaknu i oni drugi zahtevi koji se uglavnom pred ministarstva podnose, a to je da se ukupna situacija ili stanje u prosveti popravi, od toga da su u školama loše opremljeni kabineti, da nedostaju učila itd, stručno usavršavanje. Dakle, nisu uvek štrajkovi samo zbog plata.
Žao mi je što su neke kolege to ovde tako naveli, čak i ako rade u obrazovanju, ali u jednom drugom nivou obrazovanja, u kome odavno već nema štrajkova. Sećam se da su i visoko-obrazovne ustanove nekada štrajkovale jer su bile nezadovoljne, između ostalog i platom i svojim tretmanom. Već odavno ne čujete njihove glasove. Oni su očigledno pre svega zadovoljni svojim primanjima, tako da bi mogla da se primeti neka vrsta solidarnosti i prema svim onim drugim nivoima obrazovanja bez kojih oni ne bi mogli da rade. Ako osnovna škola, srednja škola, nije kvalitetna, ako tu ne rade i zadovoljni nastavnici, između ostalog i visinom primanja, ali i svim drugim stvarima, bojim se da kolege na fakultetima neće imati s kim da rade,odnosno koga da obrazuju.
Neko reče da smo juče govorili o tome da je u centru svih ovih zakona apsolutno učenik – učenica, to je tačno, ali će biti uspešno obrazovanje i vaspitanje učenika i učenice ako je stanje u toj oblasti dobro i ako su, između ostalog, i oni koji rade sa tom decom zadovoljni pre svega uslovima, a i primanjima.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Narodna poslanica Nada Kolundžija, izvolite.

Nada Kolundžija

Demokratska stranka
Gospođo predsedavajuća, gospodine ministre, zaista se sada iz ovog člana 78. možda jasnije vidi zašto je opravdan amandman narodne poslanice iz DSS, da se pitanje štrajka ne tretira ovim zakonom. Član 78. u izvesnom smislu predstavlja pretnju prosvetnim radnicima da, ukoliko štrajkuju na način koji je suprotan načinu na koji je ovde strogo propisan, tako reći automatski direktor može da im da otkaz. Ako ovo prosvetni radnici ne budu doživeli kao otvorenu pretnju, onda ne može to nikako drugačije da se tumači.
U tom smislu, ako već nismo doneli zakon, krovni zakon koji definiše pitanje štrajka i prava zaposlenih na štrajk, koje je Ustavom zagarantovano pravo, onda zaista ima puno smisla da ove odredbe sada izbacite, jer sasvim sigurno one jesu pritisak izvršne vlasti, ovako kako je postavljeno, pritisak izvršne vlasti na zaposlene u obrazovnom sistemu.
Mislim da vaša namera nije bila to i verujem da niste želeli da pretite zaposlenima u obrazovanju ovim zakonom, kako im ne bi palo na pamet da se pobune zbog loših uslova rada, zbog lošeg rada, na kraju krajeva i ministarstva, možda zbog neodgovornosti ministarstva, zbog niskih plata, zbog loše organizacije za koju je odgovorna izvršna vlast. Dakle, njima je na ovaj način zaprećeno da im ne padne na pamet da prekorače onu granicu koju im je ovaj zakon propisao, jer automatski direktor može da im da otkaz. Ako tome uzmemo još kako se biraju direktori škola, ko bira direktore škola i do koje mere politički uticaj postoji u izboru direktora škola, mi onda zaista dolazimo u još jedan prostor koji predstavlja ozbiljnu opasnost od svake vrste zloupotrebe, dakle, od revanšizma, od političkog revanšizma itd.
Mislim da je zaista razumno iz ovog zakona izbaciti odredbe koje definišu prava na štrajk jer ćete time pokazati da vaša namera nije bila da ugušite nezadovoljstvo zaposlenih u prosveti, što iz ovih odredaba proističe. Ovako kako se čita, jedino se može čitati kao namera da se onemogući ispoljavanje nezadovoljstva zaposlenih u prosveti. Nadam se da to zaista nije bio vaš cilj i vaša namera i ako nije, onda ćete prihvatiti amandmane kojim ćete ove odredbe izbrisati iz zakona. Hvala vam.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Jovan Palalić.
...
Srpska narodna partija

Jovan Palalić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Jako je važna ova rasprava koja se sada vodi i u potpunosti podržavam amandman koji su podnele moje koleginice.
Mislim da su, gospodine ministre, ovo opasne odredbe u zakonu koje ste predvideli. Opasne su iz više razloga. Opasne su za pravni sistem Republike Srbije.
Ovde govorimo o tome da nije donet zakon o štrajku. To je tačno, ali Zakon o štrajku postoji. Donet je u jednom prethodnom periodu. Država Srbija ga je na osnovu sukcesije nasledila i on postoji u našem pravnom sistemu. Zakon o štrajku definiše uslove i način pod kojima se ostvaruje pravo na štrajk u onome što se kaže, kako se definiše zakonom u članu 9 – delatnostima od opšteg ili javnog interesa, gde spada, između ostalog, i prosveta, gde spada vojska, gde spada policija, gde spadaju zaposleni u državnoj administraciji.
Sada vi na osnovu priče da nemamo zakon, a zakon imamo, regulišete u jednoj vrlo osetljivoj situaciji prava, ne u ovom slučaju, ovo što je koleginica Kolundžija govorila, prava zaposlenih, nego prava rukovodilaca, kako će da preduprede organizaciju štrajka. Posledice ovoga, ako se usvoji, biće da će i u drugim delatnostima od javnog interesa, policija, vojska, pozivajući se na ovaj presedan, usvajati svoje odredbe kojima će definisati ova pitanja, pa i u domenu državne uprave, gde se najavljuju velika otpuštanja, velika smanjenja plata. Može neko da poželi da organizuje štrajk u državnoj upravi i da obustavi rad svih institucija. Te mogućnosti postoje, mogu da donesu takva rešenja.
Molim vas da, dok je na snazi Zakon o štrajku, da se primenjuju odredbe koje se odnose na prosvetu, a ako bude Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu i pravosuđe donelo novi zakon i ako se ovde bude usvojio, verovatno će regulisati kako će se organizovati štrajk u drugim delatnostima. Znači, nemojte da govorimo da nemamo zakon, zakon imamo, zakon postoji i on reguliše kako se ta prava u domenu prosvete ostvaruju. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministar Obradović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Hvala svim poslanicima na dobronamernim sugestijama. Samo bih podsetio da ovo rešenje nije novo, ono postoji godinama, godinama unazad i reguliše i prava i obaveze da bi se proces obrazovanja mogao odvijati, ništa drugo. Sve druge kvalifikacije objektivno ostaju način tumačenja ovog zakona. Proces obrazovanja mora da traje, mora da se održava i moramo voditi računa šta su prava zaposlenih, a šta su obaveze. Ukoliko se neko pridržava svojih prava i svojih obaveza, nema nikakvih problema. Proces obrazovanja mora da teče i zaposlenima nije uskraćeno pravo na štrajk, naprotiv, ova dva člana to pitanje uređuju. Kada bude donet zakon o štrajku kao jedan opšti akt, a podsećam da donošenje tog zakona traje već godinama unazad, onda ovim članovima ovde neće biti mesta. Hvala vam.