Deveto vanredno zasedanje, 24.07.2013.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

5. dan rada

24.07.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:50

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 14. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Palalić, Milica Radović, Dejan Mihajlov, Miroslav Petković i Miloš Aligrudić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Miloš Aligrudić.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
 Da, to je otprilike to isto. Pošto je 2. amandman, odnosi se sada konkretno na krajnju nuždu. Obrazloženje je isto i ponoviću ukratko. Molim vas da bar ovde na licu mesta date neki razuman odgovor.
Dakle, ako neko učini delo u krajnjoj nuždi, nema odgovornosti, nema dela. Znači, to ne postoji. A ako neko prekorači granice krajnje nužde, pa tako učini prekršajno delo, šta ćemo sa njim, da kažemo da se može blaže kazniti?
Vrlo dobro razumem razliku. Ako ne kažemo da se može blaže kazniti, onda po tom osnovu nema elemenata za ublažavanje kazni ispod minimuma. Ne, to razumem potpuno. Nije to sporno između nas.
Vi mislite da je revolucionarna stvar to što smo omogućili sudu da po ovom osnovu izrekne blažu kaznu od minimuma. Nije dovoljno, gospodine Selakoviću, za prekršaj nije dovoljno, za krivična dela možda da, ali za prekršaje ne. Po nama ovde mora da stoji – će se blaže kazniti.
Znači, ako se utvrdi institut prekoračenja granice krajnje nužde, mora biti izrečena kazna blaža od minimuma. Prosto mora, inače nema smisla utvrđivati institut prekoračenja granice krajnje nužde. Ako postoje neki drugi elementi koji su otežavajući za počinioca, oni sa prekoračenjem granice krajnje nužde nemaju nikakvog smisla. Nema nikakve veze. Niti imaju nikakvog smisla, niti se te dve stvari mogu stavljati u istu ravan, niti se može o njima odlučivati u istom kontekstu.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 18. amandman su zajedno podneli narodni poslanici prof. dr Dragoljub Mićunović, Nenad Konstantinović, Nataša Vučković, Vesna Marjanović i Nada Kolundžija.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Nenad Konstantinović.
...
Socijaldemokratska stranka

Nenad Konstantinović

Demokratska stranka
Ministre, nismo dobili odgovor da li se slažete ili se ne slažete da pred Odborom usaglasimo mogućnost da uredbe izbrišemo iz člana zakona na koji smo predložili amandman. Nismo dobili odgovor ni na jedan od poslednja amandmana, ni kolege iz DSS, ni naših amandmana. Da li to znači da ćemo do kraja dana mi pričati, ali ćemo pričati  zidovima a niko neće odgovarati?
Što se tiče amandmana na član 18. predložili smo da se posle reči "nehat" stavi tačka i da se taj "nehat" ne objašnjava i da se brišu reči: "a bilo je svesno ili je bilo dužno i moglo biti svesno da je takav postupak zabranjen" i tako dalje. Nema nikakve potrebe.
Ovim zakonom je u članu 20. definisan i nehat i definisan je umišljaj. Sve piše. Ne mogu da shvatim zašto insistirate na tome? Molim vas, objasnite mi zašto insistirate na tome da ove reči ostanu u članu 18?
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 27. amandman je podnela narodni poslanik Olgica Batić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 27. amandman je podneo narodni poslanik Neđo Jovanović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Neđo Jovanović.
...
Socijalistička partija Srbije

Neđo Jovanović

Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, amandman koji sam predložio sam hteo da se učini što jasnijim tekst predloženog člana zakona, imajući u vidu da se u postojećem zakona, odnosno onako kako glasi u Predlogu zakona, nedovoljno po mom mišljenju i jasno definiše pojam fizičkog lica.
Ako bi se ovakav tekst zadržao, u tom slučaju bi došlo, po nekom mom uverenju, do dosta širokog tumačenja na koja fizička lica se odnosi taj član. U svakom slučaju, mislim da bi preciziranje dalo daleko jasniju mogućnost da se taj pojam potpuno precizira. zbog toga je amandman u tom smislu i postavljen, da organ upravljanja, ukoliko propusti da izvrši nadzor ili kontrolu nad licem koje je u vreme prekršaja bilo ovlašćeno da postupa u ime pravnog lica, ili lice koje je zaposleno u pravnom licu i obavlja poslove po nalazima organa upravljanja i učini prekršaj usled takvog postupanja, u svakom slučaju, snosiće posledice prekršaja.
Naravno da bi i tumačenjem kako je u zakonu predloženo, moglo da se posmatra da se radi upravo o tom fizičkom licu. Bojim se da u slučaju da postoji neko šire tumačenje, da može doći do izražaja da se ne odnosi isključivo na lica koja se vezuju za organe u kojem su zaposleni ili radno angažovani. Zahvaljujem vam se.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 28. amandman je podnela narodni poslanik Olgica Batić.
Vlada i resorni odbor su prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Vladimir Cvijan.

Vladimir Cvijan

Uvaženi gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, ovo je dobra prilika da se zahvalimo koleginici Olgici Batić na amandmanu koji je predložila i ukratko da objasnimo po čemu je ovaj zakon o prekršajima, koje je predložilo Ministarstvo pravde, nov u odnosu na zakon koji smo do sada imali.
Jedna od velikih novina je da se vrlo precizno definiše prekršajna odgovornost pravnih lica, što u prevodu znači da više moći da se desi ono što se nažalost često dešavalo, a to je da kada vlasnik privrednog društva oceni da će pravno lice biti kažnjeno nekim prekršajem, možda za neki prekršaj i za neke ozbiljnije pare, brže-bolje to pravno lice, to preduzeće pošalje u stečaj, likvidira, ugasi i time izbegne pravdu.
Jako često se, nažalost, dešavalo da ovakvim aktivnostima i država bude zakinuta za iznos koji je trebalo da se naplati na ime prekršajne kazne. Vrlo često iz ovakvih nezakonitih aktivnosti, odnosno da ne kažemo prljavih aktivnosti i građani i pojedinci koji su oštećeni, takođe ostanu zakinuti za svoj deo naknade štete, ili neki drugi iznos sredstava koji bi trebali da dobiju po zakonu.
Upravo predloženim zakonom Ministarstvo pravde je uvelo pravilo da za prekršaj odgovaraju naslednici pravnog lica, dakle ono novo pravno lice, novo preduzeće, novo akcionarsko društvo ili društvo sa ograničenom odgovornošću, koje osnuje prethodni vlasnik. U tom smislu amandman koleginice Batić čini da zakon nomo-tehnički bude precizniji, da se izbegnu bilo kakve nedoumice u budućnosti.
Jednom rečju, dobro je da je ovakav amandman prihvatilo Ministarstvo pravde, jer u budućnosti više neće moći da se dešava da brže bolje nesavesni vlasnici pravnih društava, privrednih društava ugase svoja preduzeća, pošalju u stečaj i na taj način izbegnu plaćanje kazni.
Hteo bih ovu priliku da iskoristim i da podsetim i građane koji ovo gledaju i sve uvažene narodne poslanike da je na ovaj zakon ministar prihvatio čak 23 amandmana, što mislim da dokazuje s jedne strane i naravno konstruktivnost svih narodnih poslanika, praktično svi su podnosili amandmane, ali zaista konstruktivnost samoga Ministarstva pravde i zaista jednu maksimalnu posvećenost da ovaj zakon, koji je naravno jako važan i za naš evropski put, bude možda u danu za glasanje usvojen i bez glasa protiv. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Ljiljana Lučić.

Ljiljana Lučić

Demokratska stranka
Hvala.
Samo htela jedan kratak komentar. Mislim da je dobro što je ovaj amandman usvojen. Nemoguće je više izbeći odgovornost pravnog lica ako promeni status, dakle to pravno lice, bilo da je stečaj ili nešto drugo, ali to nije loše rešenje kada se radi o prekršajima.
Želim da podsetim da je ovaj parlament, ova skupštinska većina usvojila izmenama Zakona o budžetskom sistemu jedno sasvim drugo rešenje koje ide na štetu nekoliko stotina hiljada zaposlenih, a to je da pravno lice koje je u stečaju ili restrukturiranju i ne može da plaća obaveze u odnosu na penziono i invalidsko osiguranje, da ti dugovi zastarevaju. Vrlo, rekla bih, jedna politika dvostrukih aršina. S jedne strane jurimo pravna lica i kada su bankrotu i u stečaju da ne mogu izbeći svoju odgovornost na nivou prekršajnog postupka, a kada se radi o interesima zaposlenih, onda smo manje bolećivi, odnosno manje spremni da štitimo njihove interese. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.