Prva sednica Drugog redovnog zasedanja, 29.10.2013.

9. dan rada

OBRAĆANJA

...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Ako sam vas ja dobro razumeo, stvarno se izvinjavam, ali mislim da sam pročitao da ste podneli amandman.
Izvinjavam se, u pravu ste, zajedno su amandman podnele Milica Vojić Marković i Donka Banović, moja je greška.
Na član 9. amandman su zajedno podnele narodni poslanici Milica Vojić Marković i Donka Banović.
Vlada u nadležni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Milica Vojić Marković. Izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala  gospodine predsedavajući, nije vaša greška. Greška je službe koja je to napisala, ali nije tako strašna greška, moguća je ispravka, samo kažem da smo podnosile amandmane.
Mi smo takođe smatrali da ovaj član 9. treba da se briše i opet kažem da je ružno da se ukidaju demokratski instituti kao što je pravo na žalbu. Svako ko misli da su povređena njegova prava, ima pravo da se žali, a postupak treba drugačije koncipirati, da traje kraće i sve ostalo, ali da pravo na žalbu ostane.
Doduše, vi nudite mogućnost, i o tome ste govorili kada ste gospođi Popović obrazlagali, da ukoliko stranka u postupku nije zadovoljna zaključkom, može da se žali predsedniku komisije. Čak ako nije zadovoljna njegovim zaključkom, ima pravo da se žali i žalbu uputi Savetu, koji o njoj odlučuje.
Smatram da je to dalje u radu, da je drugi deo sasvim u radu, ali da ovaj prvi deo, koji je predviđen ukidanjem ove žalbe u članu 8, nije dobar i da treba vratiti ono što su stranke u postupku imale pravo. U redu je zaštiti rad komisije, u redu je ubrzati rad komisije, ali se mora pronaći modus da se i ubrza rad komisije, s jedne strane, ali da se ne ukine demokratsko pravo svakog da se žali na povredu svojih prava. Hvala.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Hvala.
Na član 9. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Gorica Gajić, Dušan Morčev i Milan Lapčević.
Vlada i nadležni odbor nisu prihvatili amandman.
Reč ima narodni poslanik Gorica Gajić.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Gorica Gajić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospodine predsedavajući.
Ako nećete da obrišete, onda da se još malo pozabavimo članom 9.
U članu 9. Predloga zakona vrše se izmene i dopune člana 45. osnovnog zakona, koji reguliše zaštitu izvora podataka za podnosioca inicijative za utvrđivanje povrede konkurencije.
Naime, amandmanom na član 9. predlažemo da se u članu 45. stav 1. briše reč: „stranke“, jer na početku te rečenice u stavu 1. kaže se: „na zahtev stranke, lica koje je podnosilac inicijative za ispitivanje povrede konkurencije može se odrediti mera zaštite izvora podataka itd.“ Da ne bi bilo terminološke zabune, u članu 33. osnovnog zakona jasno stoji da je termin: „stranka“, odnosno u postupku je stranka samo podnosilac prijave konkurencije. Znači, učesnik na tržištu protiv koga je pokrenut ispitni postupak. To je u terminološkom smislu stranka, u smislu ovog zakona.
U stavu 2. istog ovog člana se kaže da svojstvo stranke u smislu ovog zakona nemaju podnosioci inicijative za ispitivanje povrede konkurencije, davaoci informacije itd. Smatramo da je logičnije da u ovom stavu stoji – na zahtev lica koje je podnosilac inicijative itd. Znači, da se izbriše reč: „stranke“, jer će doći do terminološke zabune. Nije ništa strašno, gospodine ministre. Pročitajte još jednom, jer dobro bi bilo da ovaj amandman usvojite. Hvala.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Na član 15. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Srđan Milivojević, Borislav Stefanović, prof. dr Janko Veselinović, Gordana Čomić, mr Božidar Đelić, Aleksandar Senić, Radoslav Milovanović, Jovana Mehandžić, Jovana Joksimović, Branka Karavidić i Ivan Jovanović.
Vlada i nadležni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima narodni poslanik Radoslav Milovanović. Izvolite.

Radoslav Milovanović

Demokratska stranka
Poštovani potpredsedniče, uvaženi gospodine ministre, koleginice i kolege narodni poslanici, zašto je grupa narodnih poslanika DS predložila brisanje ovog amandmana? U Predlogu zakona kaže se ovako – komisija može doneti zaključak o prekidu postupka ispitivanja povrede konkurencije, kojim se određuje mera iz člana 59. ovog zakona, ako stranka na osnovu sadržine zaključka o pokretanju postupka, odnosno činjenica utvrđenih u postupku, podnese predlog obaveza koje je spremna dobrovoljno da preuzme radi otklanjanja mogućih povreda konkurencije, sa uslovima i rokovima za izvršenje mere.
Tu se pravi razlika i ovo direktno pogađa privatne preduzetnike i privredne subjekte. Zašto? U načelu sam pričao o problemima sa kojima se susreće privreda u Srbiji, o nejednakosti, o nejednakim procedurama koje sprovodi inspekcija i ako se komisiji da to pravo da nekoga amnestira, pa da nakon tri godine, kada utvrdi da li je ispunio sve obaveze, ponovo ovo stavi u razmatranje, onda smo u ozbiljnom problemu.
Imate jedan primer koji isto pogađa privredu, a radi se o nejednakosti. To je redovno plaćanje električne energije. Građanin ima prava na reprogram ako neredovno plaća električnu energiju, a privredni subjekti koji to redovno rade nemaju ni nagradu za to što to rade. Prosto, mislim da je i ovo obrazloženje nejasno, a treba reći da je trebalo koristiti praksu nekih zemalja u okruženju kada ste pisali predlog ovog zakona.
Na primer, Makedonija predlaže skraćivanje prekrašjnog postupka. Bosna i Hercegovina ima konkurencijski savet koji dodatno uvodi sankcije u određenim sektorima, kao što su npr. bankarstvo i telekomunikacije, što kod nas nije praksa. Kurdistan je uveo nova pravila, a da ne pričam o Hongkongu i drugim zemljama.
Prosto, po meni, ovaj član uvodi nepravnopravnost i komisija ima pravo da proceni da li će neko u određenom roku ispuniti određena pravila. Mislim da je trebalo potpuno preformulisati ovaj član. Ako nismo u stanju da neki zakon dobro napišemo, zašto ga ne prepišemo od Poljske ili od neke druge zemlje koja ima jasno utvrđena pravila?
Podsećam vas na Bugarsku, gde se dešavalo da se u Skupštini glasa o zakonima koji čak nisu ni prevedeni na bugarski jezik, a koji su bili dobri. Mislim da nije dovoljno da se pozivamo na evropske standarde, a da se dobro ne pripremimo. Tako da, kažem vam još jednom, dobro razmislite o ovom članu 15. pre nego što ga usvojite. Hvala.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Božidar Đelić. Izvolite.

Božidar Đelić

Demokratska stranka
Hvala vam, gospodine potpredsedniče.
O tome smo pričali i u načelu. Imamo komisiju koja je iz raznoraznih razloga, u 16 odluka u 12 slučajeva sud ih je oborio. Zašto u ovom momentu telu koje je proteklih godina, jer ovo je sve dosta nova materija za našu zemlju, pokazalo da u većini slučajeva ne pogađa u metu, zašto im danas dati veću ingerenciju? To je nelogično.
Pozivam vas da prihvatite amandman koji je jedan veliki broj poslanika ovde predložio. Nije došlo vreme da uvedemo baš svaki anglosaksonski koncept u naš pravni poredak. Jednostavno, već deset godina imamo neke konsultante iz neke zemlje EU, a neretko iz SAD, koji dolaze i pokušavaju da uvedu u naš sistem neke načine postupanja i neke načine deljenja pravde i odluke državne administracije koji su možda deo njihove tradicije.
Jasno je da je Zakon EU jedna mešavina kontinentalnog i anglosaksonskog. Oni sami imaju veliki problem da se izbore. Neretko se anglosaksonski principi pokazuju kao efikasniji. To nije sporno. Evo jedan. Jedan ovde kaže veoma naizgled zdravorazumski – pa dobro, ako stranka u postupku kaže da je spremna da preduzme mere koje će po proceni komisije dovesti do uklanjanja onoga što je povreda konkurencije, zašto to ne prihvatiti? Naravno da to tako izgleda, ali u ovom momentu vidimo da je one odluke koje je sama komisija donosila u većini slučajeva sud oborio.
U ovom momentu je sigurno da ovakav član koji predlažete ne može biti prihvaćen. Pogledajte postupak koji ovde predlažete. U ovom postupku potencijalno oštećena strana, koja može biti oštećena ukoliko komisija prihvati predlog koji daje onaj ko je osumnjičen da zloupotrebljava pravila konkurencije, ona može da da primedbu, može da se obrati komisiji, ali u ovom postupku nema ničeg jasnog šta se sa tim dešava. Ne vidi se na koji način će se te primedbe izložiti. Ne vidi se na koji način će komisija po tim primedbama postupiti.
Jednostavno, daje se suvereno pravo komisiji koja je promašivala metu proteklih nekoliko godina da se dogovori sa onim kojeg je upravo osumnjičila da krši pravila konkurencije. Nije momenat za ovo. Možda kroz koju godinu, kada se budu testirale njene odluke tamo gde je mesto, na sudovima, pokaže da pogađa metu, da je uspostavila dovoljnu doktrinu i onda će možda biti vreme da se jedna ovakva mogućnost uvede.
Gospodine potpredsedniče, mislimo da je ovaj amandman u vašem interesu. Zamislite šta će se desiti kroz nekoliko meseci, godina, kada po prvi put komisija prihvati nečiji predlog. Nemojte se iznenaditi ukoliko oštećena strana kaže da je po sredi neki netransparentan dogovor, da se tu nešto dešavalo ispod žita, da se ne vidi na koji način je komisija razmotrila primedbe koje je oštećena strana uvela u ovu proceduru, a mi ovde u parlamentu postavljamo vama ili onome ko vas bude do tada nasledio veoma ozbiljna pitanja. Jer, sasvim sigurno prava konkurencija postaje izuzetno bitna stvar. Ovde se radi o značajnim sredstvima, o velikim ekonomskim stvarima, o moći, o novcu.
Zbog toga je veoma bitno da prvo, po postojećoj proceduri koja je bila dovoljno dobra za EU pre par godina, jer ovaj zakon pa i njegove promene su dobile zeleno svetlo EU, ne bojte se ništa. Znam da ste se uplašili pre neki dan od jedne rečenice u izveštaju komisije oko cigareta iz Hrvatske. Zbog toga smo dali sve, a nismo ništa dobili.
Uveravam vas, ima mnogo ozbiljnijih problema u izveštaju Evropske komisije. Mi smo ga svi čitali, od odredaba u domenu bezbednosti, pa sve do pitanja intelektualne svojine. Ima mnogo posla. Ovo nije prioritet. Zbog toga je i u vašem interesu prihvatite ovaj amandman. On je dobronameran i gledaćemo zajedno kako ide praksa Komisije za zaštitu konkurencije. Ukoliko vidimo da ona ima doktrinu, da sve te stvari koje su korisne u ovim izmenama i dopunama zakona, npr. da i u njenim redovima ima i stručnjake iz drugih bitnih oblasti, da kvalitet odluka prvo bude unapređen, pa onda kada vidimo da je sve u redu, onda možemo da im damo više vlasti. Nije došlo vreme za to. Hvala vam.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Reč ima ministar Ljajić. Izvolite.

Rasim Ljajić

Rekao sam sam ovde da od 16 odluka komisije, 12 su pale na Upravnom sudu. To što je komisija radila kako je radila, krivi smo svi koji smo glasali za taj sastav komisije. I ja sam učestvovao u tome i velika većina ovde je glasala za takav sastav komisije, ali jedan od razloga što mi menjamo sad ovaj zakon jeste upravo taj da povećamo kapacitete komisije, da osnažimo komisiju, da damo nove instrumente, mehanizme, da bi borba protiv povreda konkurencije bila uspešnija.
Druga stvar, ako hoćemo u EU, onda je jasno šta treba da uradimo u smislu prilagođavanja i zakonske regulative harmonizacije našeg zakonodavstva. Ako mislite da mi možemo da uzimamo sa stola ono što nama odgovara, a što nam ne odgovara da bacamo, vi ste bolji stručnjak od mene za EU. Nisam siguran da je to dobar put. Ovo je potpuno inkorporirana Uredba EU iz 2003. godine o zaštiti konkurencije, u potpunosti, od slova do slova.
Druga je stvar da li naša komisija, u sadašnjem sastavu, može to da radi. To je potpuno druga tema i slažem se da ne može. Ovaj sastav to ne može, iako ja sada grešim što ocenjujem uopšte rad komisije, ali rezultati su takvi da mi daju za pravo da kažem da su oni bili neuspešni, čim je toliko odluka komisije oboreno.
Prema tome, mislim da je ovo jedna odredba koja će u značajnoj meri, koja može u značajnom meri da pomogne rešavanju sporo. Na kraju, rekao sam i u načelnoj raspravi, 60% sporova u EU u oblasti povrede konkurencije rešava se zahvaljujući ovoj odredbi. Vi imate pravo na sumnju. Slažem se, ako pogledamo sadašnji sastav komisije i ja bih isto sumnjao kao vi, ali će se sastav komisije menjati. Mi ne možemo da prilagođavamo zakonske odredbe trenutnom personalnom sastavu ove komisije.

Whoops, looks like something went wrong.