Poštovana predsedavajuća, poštovane kolege i koleginice narodni poslanici, ja želim da uputim pitanje, odnosno da tražim odgovor od Ministarstva energetike i rudarstva i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, a u ime građana Srbobrana koji imaju problem sa NIS-om.
Naime, u predgrađu, odnosno kod poslednjih kuća u Srbobranu odvijaju se radovi na bušotinama, odnosno pripremni radovi na bušotinama na kojima radi teška mašinerija NIS-a. Ova oprema radi 24 sata dnevno, uz veliku buku, prašinu, a odvija se i promet teških mašina kroz samo naselje, što je dovelo i do oštećenja pojedinih kuća.
Građani su tražili da se ovi radovi uopšte ne izvode u naseljenom mestu, ali pošto to nije bilo izvodljivo zahtev je bio da se sanira buka, odnosno da se smanji buka, prašina i da se obustavi promet teških vozila, pogotovo u noćnim satima, praktično u periodu od 22.00 do 7.00 ujutru. Normalno, i da se uvaži oštećenje, odnosno pravno na obeštećenje zbog šteta na kućama koje su nastale tokom ovih radova.
Održano je nekoliko sastanaka između predstavnika NIS-a i građana, ali, kako građani kažu, nije ispunjeno ono što je na tim sastancima dogovoreno, tj. poštovalo se nekoliko dana i posle se nastavilo sve po starom. Građani su praktično, zbog nemoći da na bilo koji drugi legalni način reše ovaj problem, počeli sa mirnim protestima. Nekih pedesetak građana je u tri navrata 3, 23. i 24. juna organizovalo mirne proteste tako što su seli ispred ulaza u dvorište gde su se ti radovi odvijali. Svi ovi protesti su bili uredno prijavljeni policiji i bili su overeni u opštini.
S druge strane, u NIS-u kažu da imaju dozvole i saglasnost državnih organa, da su održali sastanke sa rukovodstvom lokalne samouprave i sa građanima. Pitanje je na koji način su sve građane informisali o radovima koje će izvoditi i koje će efekte ti radovi proizvesti. To je sada znak pitanja i o tome želim da dobijem između ostalo i odgovor.
Kao sledeći korak, pošto se očigledno nisu mogli dogovoriti, NIS je uputio tužbe na 10 adresa za ometanje radova. Čak građani kažu da su neki dobili koji uopšte nisu učestvovali u protestu. Normalno, nakon svega ovoga građani su ogorčeni, osećaju se potpuno nemoćno i nezaštićeno i ne znaju više kome da se obrate. Ja praktično koristim ovu priliku u ime poslaničke grupe LSV da postavim pitanje šta da rade ti građani, jer se, kako oni kažu, NIS ponaša kao država u državi.
Ročište u vezi ovog problema, odnosno po ovim tužbama zakazano je za početak septembra. Najverovatnije da će epilog, kako oni kažu, biti da će se ove tužbe povući na prvom ročištu, jer kažu da je NIS-u jedino značajno dok se postupak ne okonča da građani nemaju pravo pristupa, odnosno da ne mogu da organizuju više proteste, a da oni u međuvremenu svoje radove završe. Praktično, na ovaj način kupuju vreme.
Da ne bi dobijali informacije iz medija i u novinama, pošto je o ovome pisalo i u medijima, da bismo pomogli građanima da dobiju odgovor na svoje pritužbe i da bi dobili pomoć, koliko je omogućeno da se dobije, tražim odgovor od Ministarstva energetike i rudarstva i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u vezi ovog slučaja, odnosno da ispitaju navode u ovom slučaju i da daju odgovor kako i na koji način mogu da pomognu građanima.
Želim da podsetim da je NIS kompanija koja je prva u Srbiji otvorila predstavništvo u Briselu još 2011. godine, sa ciljem da se, kako oni kažu, prate direktive i regulative EU u oblasti energetike, smanjenja emisija štetnih gasova i zaštite životne sredine. U ovom slučaju postavlja se pitanje - gde su ovde obični ljudi, odnosno građani, naše komšije i njihovo pravo na bezbednu i čistu životnu sredinu i kako da oni ostvare svoja prava i da se ubuduće ne osećaju ovako nemoćno? Hvala.