Četrnaesto vanredno zasedanje, 23.07.2015.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Vrlo dobro znate da nisam mislio na to, i govorio sam o ovom zadnjem što je rekao, a na taj deo koji je rekao u početku…
Gospođo Čomić, ako smatrate da tu prvu rečenicu treba komentarisati, ja je ne želim da komentarišem, ako vi želite izvolite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
  Ja ne komentarišem rečenicu, ja pitam da li ima da se govori mimo dnevnog reda?
Ako ima, da svi učestvujemo u tome, ako nema ja bih o amandmanu.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospođo Čomić, vrlo ste duhoviti, izvolite nastavite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
  Zahvaljujem.
Naš predlog da umesto naslova „mešovita civilno-vojna komisija“, bude „mešovito istražna komisija“, je utemeljen u Čikaškoj konvenciji.
Bilo bi dobro da još jedanputa predlagač razmisli zašto je bolje da se prihvati da bude „mešovita istražna komisija“.
Obrazloženje da to nije u skladu sa evropskim integracijama ne stoji. Pošto kada predlažemo amandman znamo šta piše i u Konvenciji, šta je i u evropskim direktivama, odnosno zakonodavstvima koja usaglašena za ono što i mi hoćemo da budemo deo evropskog zakonodavstva. Mešovita civilno-vojna komisija ograničiće glavnog istražitelja. Ja mogu da ponovim samo da bih ja volela da nijedan od slučajeva, nijedan od tačaka u članu 18. i ne bude tema rada glavnog istražitelja ili pomoćnika. Ali, ako već definišemo kroz tačke vrlo posebne uslove gde učestvuje državni vazduhoplov, onda bi trebalo da tako bude i naslov člana i da to budu nadležnosti glavnog istražitelja.
Naprotiv, naš stav je da je time usaglašen sa pravilima koja važe u ovoj oblasti i u Evropskoj uniji. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik dr Nebojša Petrović.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Petrović

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem uvaženi potpredsedniče, poštovana ministarko, saradnici, naravno da ovaj predlog amandmana ne treba usvojiti i ja ću pokušati u nekoliko rečenica da objasnim i zbog čega.
Prvo i osnovno ne stoji primedba koja se odnosi na citiranje člana 3. Čikaške konvencije i pominjanje termina – državni vazduhoplov. To je nešto što je upravo ovde u 1. stavu pod tačkom 3) jasno definisano na način kako bi to bilo bez ikakve potrebe da se kasnije dodatno objašnjava. Pročitali ste član 3. Čikaške konvencije, a on je ovde bukvalno i upotrebljen u ovoj tački 3. Ako je došlo do udesa ili ozbiljne nezgode, civilnog, dodato i stranog vojnog vazduhoplova, koji prevozi sredstva posebne namene za potrebe Ministarstva nadležnog za poslove odbrane i Vojsku Srbije.
Upravo onako kako to stoji i u članu 3. Čikaške konvencije, jasno definisano.
Kada je u pitanju letilica kojom se prevozi neko od državnika naše Republike Vlade, predsednika, bilo koga od onih koji se smatraju licima koja mogu koristiti letilice, odnosno avione, helikoptere za svrhu svog prevoza, odnosi se takođe ovaj zakon, jer su to letilice koje se nalaze u registru, civilnom, koji je u nadležnosti direktora civilnog vazduhoplovstva. Njih ne treba posebno apostrofirati kao državne letilice, jer sve letilice, svi vazduhoplovi koji se nalaze u registru Direktorata civilnog vazduhoplovstva su u nadležnosti ovog centra, tako da tu nema potrebe za posebnim naglašavanjem.
Da bi vam bilo jasnije, kada je u pitanju konkretan slučaj, vezan za let našeg predsednika, za Italiju, generalno se svi incidenti u vazduhu, u civilnom i vazdušnom saobraćaju nazivaju događajima i oni su svi u kategoriji događaja. Da li će dobiti neku od karakterizacija, čime će se podvući i pod nadležnost glavnog istražitelja, takođe je ovim zakonom jasno definisano. Da li je to udes ili ozbiljna nezgoda? Događaj o kome ste konkretno pričali je ostao na nivou događaja i kao takav evidentiran i ostavljen službi koja se bavi pri Vladi, avio službi da ona istraži ono što je bilo do nje, da kontrola letenja eventualno istraži što je bilo do nje.
Sve organizacije u civilnom i vazdušnom saobraćaju rade svoj posao tako da poštuju svoju nadležnost, odgovornost i sve ostalo iznad toga, bilo bi mešanje u rad, i da kažem u njihovu nezavisnost.
Što se tiče pominjanja, a opet u vezi sa ovim što ste predložili svojim amandmanom u tački 5) takođe morate znati da je kontrola letenja Republike Srbije i Republike Crne Gore, jedan integrisani sistem i podrazumeva, objedinjuje i civilno i vojno vazduhoplovstvo.
To je opet jednim drugim krucijalnim i da tako kažem, bitnim segmentom vezano za vazdušni prostor definisano, raspored nadležnosti u okviru letenja u domenu civilnog vazdušnog saobraćaja, vojnog letenja i apsolutno je, potvrđujem, integrisani sistem koji kao takav ne treba da bude posebno naglašen, jer nadležnost istrage u onom delu koji treba da vodi Vojska ili Ministarstvo odbrane i u onom delu koji treba da vodi civilna vlast su podeljene na osnovu jednog suštinskog kriterijuma na koji se odnosi čitava problematika vazdušnog saobraćaja, a to je onoga ko je nosilac saobraćaja, to je transportno sredstvo, to je vazduhoplov i u odnosu na njega, sve ostale podele i sva ostala regulativa, u odnosu na vazduhoplov.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem gospodine Petroviću.
Gospođa Čomić, ponovo ste se prijavili po amandmanu. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
Zahvaljujem.
Neophodno je da u dijalogu ovo potpuno razjasnimo, jer mislići da govorim protiv amandmana koji smo podneli, narodni poslanik je govorio u njegov prilog zbog toga što, u nadamo se nikad, ponovljenom slučaju događaja u nezgode letilice u kojoj se nalazio predsednik Srbije, takođe će samo avio služba i kontrole letenja imati pristup, glavni istražitelj neće.
Tačka 3. koja je citirana, ja zato insistiram da ovo bude državni vazduhoplov i da bude i mešovita istražna komisija, jer želim da glavni istražitelj ima pristup i slučajevima kada imamo, nikad primenjeno, ali hipotetički moramo na žalost o tome da govorimo, nezgode, događaje ili udese u vazdušnom saobraćaju, a tačka 3. koja je citirana kaže da je došlo do udesa i ozbiljne nezgode civilnog ili stranog vojnog vazduhoplova koja prevozi sredstva posebne namene za potrebe Ministarstva nadležnog za poslove odbrane i Vojsku Srbije.
To nema veze sa Čikaškom konvencijom. To samo govori o nadležnostima Ministarstva odbrane, a vi možete da imate iznad neba Srbije državni vazduhoplov, civilnu letilicu koja prevozi vojnu opremu bilo koje države i zbog toga je važno da govorimo o mešovitoj istražnoj komisiji, ne samo kada se radi o onome što naša Vlada i naš ministar odbrane ima, nego imate, moguće je da imate i slučaj da se ne radi o vazduhoplovu koji za potrebe Ministarstva naše odbrane radi.
Zašto se ne želi prihvatiti amandman ni prvi ni poslednji? Ja ne bih trošila naše zajedničko vreme na pojašnjenja da mogu mirne savesti da odslušam nedovoljno znanje ili unapred pristajanje da je detaljno dovoljno i obuhvatajući sve moguće slučajeve član 18. napisan. Nije.
Ja bih volela da nikada se ne pokaže realnim događajem koliko sam u pravu, zato što mi je važnije da se udes ili događaj na koji glavni istražitelj neće imati nadležnosti ne dogodi, nego da ja u dijalogu sa bilo kim ovde pokažem da li umem da argumentujem razliku između vazduhoplova u kojem se nalazi predsednik Republike ili ne i razliku između vazduhoplova civilnog u kojem moj ministar odbrane, naš ministar odbrane koristi za vojne namene ili civilnog vazduhoplova Norveške koji se koristi za prenos vojne opreme treće strane, a udes se dogodi na vazdušnom prostoru, odnosno na tlu Republike Srbije.
Vi ćete reći šta nas to briga? Pa, briga nas. Briga nas je da i u takvim slučajevima glavni istražitelj ima po ovom zakonu jednak pristup kao što bi svima nama bilo drago da recimo, nije bilo ponovljene istrage, sad se ne radi samo o sličnom zakonu kada je u pitanju bio pad državnog vazduhoplova makedonskog predsednika Borisa Trajkovskog, tako da ja se zahvaljujem na mogućnosti da nekoliko puta pokušam da obrazložim sa nadom da neće biti događaja koji će pokazati koliko smo u pravu.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem gospođo Čomić.
Na član 18. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandar Senić, akademik Ninoslav Stojadinović, Slobodan Homen, Biljana Hasanović Korać i dr Blagoje Bradić.
Reč ima narodni poslanik dr Blagoje Bradić, podnosilac amandmana. Izvolite.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Hvala predsedavajući.
Uvažena gospođo ministarko, koleginice i kolege, uvaženi gosti iz ministarstva, pre nego što počnem da pričam o članu 18. gospođo Mihajlović ja bih želeo, koleginice su mi skrenule pažnju, ja sam obrazlažući član 9. učinio lapsus i možda njime nekog povredio, ja se iskreno izvinjavam.
Ja sam mislio na muškarce i žene govoreći o glavnom istražitelju tj. direktoru centra, a rekao sam bilo da je čovek ili žena, ja se stvarno izvinjavam nenamerno je. Ja ne volim da me drugi vređa i ne želim druge da vređam, tako da se stvarno izvinjavam pripadnicama ženskog pola, nisam to mislio.
E, sada da pređemo na član 18.
Dakle, mi smo dali amandman gde smo posle, a zarad građana, on govorio o mešovito civilno-vojnoj komisiji, gde smo posle u stavu 1. posle tačke 3. dodali tačku 4. a stav 1. govori o mešovito civilno-vojnoj komisiji koja istražuje udes ili ozbiljnu nezgodu vazduhoplova, pa kaže 1) su u udesu i ozbiljnoj nezgodi učestvovali civilni vazduhoplovi, domaći ili strani vojni vazduhoplovi; 2) ako je mesto pada civilnog ili stranog vojnog vazduhoplova vojni objekat ili drugi objekat od bitnog značaja za odbranu zemlje; 3) ako je došlo do udesa ili ozbiljne nezgode civilnog ili stranog vojnog vazduhoplova koji prevozi sredstva posebne namene za potrebe ministarstva nadležnog za poslove odbrane i Vojske Srbije ili prevozi sredstva posebne namene namenjenih izvozu. Mi smo dodali tačku 4. koja kaže – Ako je došlo do udesa ili ozbiljne nezgode domaćeg vojnog vazduhoplova koji je prevozio i civilna lica.
Sledeći stav kaže za Predlog vašeg zakona, gospođo ministarko, da polovinu članova u mešovito civilno-vojnoj komisiji imenuje centar, a drugu polovinu članova imenuje ministar, nadležan za poslove odbrane, apsolutno se slažemo sa tim.
Zatim, mešovitoj civilno-vojnoj komisiji predsedava glavni istražitelj ili glavni istražitelj za vazdušni saobraćaj, i to je u redu, uslove pod kojima se imenuje mešovito civilno-vojna komisija način njenog rada i način istraživanja udesa i ozbiljnih nezgoda, bliže se uređuje propisom Vlade na predlog ministra, uz saglasnost ministra nadležnog za poslove odbrane.
Mi dodajemo još tri stava koja glase – Glavnom istražitelju, odnosno glavnom istražitelju za vazdušni saobraćaj, kao i članovima mešovite civilno-vojne komisije koji imenuje centar ne mogu biti ograničena, umanjena ili ukinuta ovlašćenja, odnosno dužnosti koje imaju na osnovu ovog zakona.
Dalje dodajemo – Odredbe ovog zakona koje se odnose na ovlašćenja i dužnosti centra u istražnom postupku u oblasti vazdušnog saobraćaja, shodno se primenjuje i na mešovito civilnu-vojnu komisiju.
Još jedan stav koji kaže – Celokupnu dokumentaciju, informacije i dokaze koji su prikupljeni u toku istrage ili su nastali u vezi sa istragom ili kao rezultat istrage mešovito civilno-vojne komisije u skladu sa ovim zakonom, kao izveštaj o istrazi mešovito civilno-vojne komisije, po završenoj istrazi preuzima centar i sa njim postupa u skladu sa ovim zakonom jer ste vi u ranijim članovima već rekli kako se ponaša centar u skladu sa pristupnim, tj. dobijenim informacijama.
Odgovorili ste da amandman se ne prihvata iz razloga što se navedena tačka odnosi samo na operacije vojnih vazduhoplova, na koje se primenjuju drugi propisi, a deo koji se odnosi na dodavanje stava 5, 6. i 7. se ne prihvata iz razloga što navedene odredbe nisu predmet uređenja ovog zakona.
Mislim da smo u pravu. Mislim da ćemo ako Skupština prihvati naš predlog amandmana imati kvalitetni član ovog zakona koji će jasnije definisati prava i obaveze i ovlašćenja, a i postupanje sa informacijama do kojih se dođe tokom istrage u ovom zakonu. Hvala.