Šesnaesto vanredno zasedanje, 31.07.2015.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Šesnaesto vanredno zasedanje

01 Broj: 06-2/342/15

5. dan rada

31.07.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 19:30

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Ministar Verbić, replika.

Srđan Verbić

Vrlo kratko.
Dakle, problem prevoda znam da postoji i da nam prevodi nisu najkvalitetniji. Samo to treba da rešavamo na pravom mestu.
Dakle, nećemo to rešiti tako što imamo javni poziv svake godine umesto na četiri godine, na protiv.
Tako ćemo samo i ono malo ljudskih resursa, odnosno kvalitetnih prevodilaca koje imamo, trošiti više puta.
Dakle, ovim amandmanom svakako ne bismo doprineli tome da nam prevodi budu kvalitetni. I to moramo da rešavamo na drugi način.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 16. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milorad Mijatović, Branko Đurović, Milena Bićanin, Ivan Bauer, Vladimir Marinković, Vesna Besarović, Muamer Bačevac, Meho Omerović, Branka Bošnjak i Ljiljana Nestorović.
Reč ima narodni poslanik Milena Bićanin.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Milena Bićanin

Socijaldemokratska partija Srbije
Poštovana predsedavajuća, gospodine ministre sa saradnicima, poštovani kolege.
Socijaldemokratska partija Srbije je uložila amandman na član 16. i to je član zakona koji se tiče liste udžbenika i mi smo imali, da kažem, drugačije razmišljanje od predloženog sadržaja u stavu 3. gde se kaže – vreme za pripremu udžbenika u slučaju donošenja novog nastavnog plana i programa ne može biti kraće od 60 dana.
Obrazloženje s kojim je ovaj naš predloženi tekst amandmana odbijen je, da će Ministarstvo objavljivati javni poziv, vodeći računa o vremenu, jer Ministarstvo svakako ima nameru da rok za izradu udžbenika bude dovoljno dugačak da omogući izradu kvalitetnog udžbenika.
Znači, niko neće da sumnja, evo ja prva ne želim da sumnjam, da ministar, koji god bio, nije važno, neće voditi računa o kalendaru aktivnosti koje ga čekaju u toku svake godine njegovog mandata. Takođe, neću nikako da dovodim u sumnju da će ministar i Ministarstvo imati nameru da taj rok za potpisivanje javnog poziva bude dovoljno dugačak. Sada se pitam – dovoljno dugačak sa stanovišta čijeg iskustva? Da li sa iskustva komisije koja procenjuje udžbenike, da li sa stanovišta naše opšte prakse ili sa stanovišta onih o kojima se, ja mislim, prevashodno radi u ovom članu zakona, a to su pisci udžbenika, to su autori? Bojim se da smo ih zaboravili.
Ministre, reći ću vam kako je izgledalo kada je Zavod za udžbenike, pri kraju devedesetih godina, odnosno 1998/1999. godine, došao na ideju da se naš obrazovni sistem podari jednim najsavremenijim udžbeničkim kompletom, ticalo se udžbenika sa „Prirodu i društvo“, tada se to tako zvalo. Počeli smo od prvog razreda, udžbenički komplet je podrazumevao udžbenik, radnu svesku i priručnik za učitelja. Pisanje je trajalo dve godine.
Godine 2000. ide prvo izdanje, do 2003. godine sukcesivno po jedno. Godine 2003. plan i program se menjaju. To se sada zove „Svet oko nas“. Menja se program. Udžbenik mora da se revidira. Taj revidirani udžbenik od strane autora se menja dve godine i on izlazi tek za školsku 2004/2005. godinu. Taj autorski tim je dobio nagradu „Stojan Novaković“, kao nagrađeni tim za najuspešniji savremeni udžbenik te godine izdat u našem izdavaštvu u sistemu osnovnog obrazovanja. Godine 2009. se uvode standardi udžbenika. Godinu dana je potrebno da se ponovo sada sve usaglasi.
Rok od 60 dana je zaista izuzetno, izuzetno kratak. Ja razumem da vi kažete – on je minimalan, ali on je apsolutno nedovoljan. Komisija koja treba da daje stručnu ocenu ima rok 90 dana i vi ste nama na odmoru rekli – da, oni će imati jako puno udžbenika i to je jasno. Oni će imati na osnovu obuke koju će proći neke specifičnije veštine koje će usvojiti tom obukom i postaće eksperti za prvi i drugi razred. Pretpostavljam da će se tako deliti zadaci. Oni imaju 90 dana, a autor koji piše udžbenik, kada se menja plan i program, ima minimum 60. Mislim da apsolutno nije dovoljno. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima ministar Verbić.

Srđan Verbić

Poštovani poslanici, 60 dana svakako nije dovoljno da neko napiše udžbenik od početka, odnosno da sačeka da bude objavljen plan i program, pa da na osnovu njega piše. Mi se iskreno nadamo da će ubuduće udžbenici biti pripremani u skladu sa ciljevima i ishodima obrazovanja i da će manje zavisiti od toga šta piše u konkretnom programu i koji su primeri tamo navedeni, već da će se oslanjati na ciljeve i ishode.
Svaki udžbenik i svaki program bi trebalo da ispoštuje već postojeće ishode. Dakle, ishodi će svakako biti jasni i u trenutku kada neko počne da razmišlja o pisanju udžbenika i kada bude radio na novom planu i programu. To će biti isti ti ishodi. Sam plan i program ne bi trebalo da unese veliku pometnju. To je nešto što zaista može da se uradi u roku od 60 dana.
Pri tome, treba imati u vidu da rok za pisanje nije jedini rok. Dakle, mi moramo sve rokove, a imamo 19 različitih koraka, počevši od raspisivanja javnog poziva do odobravanja udžbenika, sve to moramo da uklopimo u 365 dana. Tako da, ima više različitih rokova koji mogu da budu kritični, ali mi svakako smatramo da ne treba autor da čeka da bude donesen plani i program, pa da tek onda počne da piše udžbenik. Udžbenik može da se piše mnogo ranije.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Milena Bićanin.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Milena Bićanin

Socijaldemokratska partija Srbije
Ministre, ja se zaista slažem da udžbenik može da se radi ranije. Znači, ja mogu nekim poslom da se bavim unazad 20 godina i da pravim svoje beleške i sačekam trenutak, ali ne sme sistem da se osloni na to. Ne možemo mi da računamo da su neki ljudi sada jako maštoviti, kreativni, jako dobronamerni, hoće da doprinesu sistemu, imaju izvanredne ideje i sada su oni nešto pisali, očekujući da će biti taj plan i program promenjen, odnosno neće. Da li mogu da znaju baš i kom smeru će biti promenjen?
Nije stvar pisanja udžbenika samo da postoje ishodi i standardi. Jasno je nama, postoje, da kažem, usmeravanja koja su dobra zato što postoje, a koje treba svakako razvijati. Vi ste u timu sa drugim ljudima. Vama treba lektor, vama treba ilustrator, vama treba toliko saradnika, jer vi hoćete da jedan vrlo kvalitetan napisan sadržaj u prvom koraku date komisiji na davanje stručne ocene. Što budu bolji uslovi, pa da kažem, i naravno duži rokovi, očekujemo da će ponuđeni sadržaji udžbenika biti daleko kvalitetniji, a onda će i stručna komisija imati prostora da mnogo lakše uočava, da daje preciznije, bolje ocene.
Zašto je udžbenik važan? On se prostire na ceo sistem obrazovanja, na svu populaciju, na sve zainteresovane. Tema je kvalitet. Važno je da znamo kada će se nešto dešavati. Svet se menja, znanja se menjaju, naše potrebe se menjaju.
Nama je predsednik Vlade pre izvesnog vremena rekao, čuli smo na vestima – dualno obrazovanje, i od sutradan počinjemo da pričamo o tome. Treba, ali vam kažem, moramo da imamo jednu precizniju informaciju i usmerenje.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Muamer Bačevac.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Muamer Bačevac

Socijaldemokratska partija Srbije
Uvažena predsednice, uvažene kolege i koleginice narodni poslanici, naša iskrena želja je da predloženim amandmanima, ovaj dobar Predlog zakona, svakako unapredimo modernim principima. Malopre je zaista koleginica istakla važnost principa aktivnosti. U našem jednom amandmanu mi smo, pre svega koleginica je pokušala da taj princip aktivnosti bude iznad principa koherentnosti udžbenika. Mislim da je time naša želja bila vrlo jasna: da želimo da ovaj zakon ima moderne termine, da aktivno podupremo pisce da budu kreativni, kao i mlađe ljude koji uče, da učimo kreativnom mišljenju i sličnim stvarima.
Takođe, imamo sad u ovom amandmanu predlog da se produži vreme i vrlo je argumentovano koleginica nastupila i mislim da je svima nama jasno da za ozbiljan udžbenik treba mnogo više vremena od 60 dana.
Stoga bih vas zamolio da još jednom porazmislite o ovom našem predlogu i da damo duži vremenski period, jer znamo da naši udžbenici zaista kasne za udžbenicima koje imamo na zapadu i većina od nas, koji dan danas učimo, uči iz nekih tuđih udžbenika i to je jedan ozbiljan problem koji imamo danas. Stoga bi produženje ovog vremenskog roka potaklo kreativno mišljenje, saradnju, jedan transfer između samih autora i na taj način bi se stvorila bolja osnova za kvalitetne udžbenike.