Peta sednica Drugog redovnog zasedanja, 16.11.2015.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Marko Atlagić

Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, poštovani gospodine ministre sa saradnicima, dame i gospodo narodni poslanici, naravno da predlažem da se ovaj amandman odbije. Pokušaću da obrazložim.

Ja radim u vaspitanju i obrazovanju i primam platu u radnoj organizaciji. Prema tome, nema razloga da se dodvoravam kolegama prosvetnim radnicima. Ali, ukoliko bi prihvatili ovaj amandman koji je sada pred nama, da jednokratnu novčanu pomoć damo u proseku zaposlenog, do čega bi to dovelo? Narušili bi budžet Republike Srbije za 2015. godinu. Šta to znači, dame i gospodo narodni poslanici? Znači da bi narušili automatski i program rada Vlade za 2015. godinu, jer smo tačno u ekspozeu predsednika Vlade rekli šta ćemo činiti u 2015. godini. Ovo je realizacija onoga što stoji u programu Vlade, odnosno u ekspozeu predsednika Vlade.

Do čega bi još došlo ukoliko bi veći iznos dali ili onaj manji, kao što je to predložila „akademska čestitost“? Narušili bi mere finansijske konsolidacije koje smo promovisali 27. aprila 2015. godine. Tu je suština problema. Ja molim, kada govorimo o ovom amandmanima i o ovom zakonu, da imamo na umu program Vlade Republike Srbije. Upravo se Vlada drži programa, da izvinete, ko pijan plota, što je dobro, jer ćemo time realizovati reforme koje smo promovisali.

Treće, dokazali bi građanima Republike Srbije, ukoliko prihvatimo ovaj amandman, da se ne držimo obećanja koje smo dali kao poslanici koji smo glasali za program Vlade ili ekspoze i da ćemo izbeći grčki scenario u koji nas je dovela bivša vlast bivšeg režima, a ne ova Vlada. Ova Vlada sanira situaciju i izvlači nas iz ekonomske krize. Ne bi imali, izvinjavam se što ću ovo reći, tu ima ekonomista, ja nisam po struci ekonomista, stabilnost javnih finansija, a to smo programom Vlade i ekspozeom predsednika Vlade isto tako rekli, da trebamo javne finansije svesti u određenu meru itd. Čim nemamo stabilnost javnih finansija, nemamo ni uopšte stabilnosti druge u zemlji. To bi dovelo do nestabilnost, s obzirom na situaciju u okruženju itd.

Dakle, moramo se striktno držati zaista programa koji smo zacrtali. Prihvatanjem ovog amandmana fiskalni deficit ne bi sveli na održivi nivo, a to smo programom Vlade za 2015. godinu tačno rekli. Evo, dame i gospodo, zbog čega predlažem da se ovaj predlog odbije i da se prihvati predlog Vlade.

I na koncu, gospodine predsedavajući, da ne bi bilo zabune, obratiću se u jednoj rečenici. Gospodo prosvetni radnici, dobićete sedam hiljada, nije tačno da nećete, imamo većinu o ovoj Narodnoj skupštini, a oni koji su predložili da ne treba ništa, oni primaju kao „akademska čestitost“. On prima platu u ovoj Skupštini, a nije protivpredlog dao. Dakle, dobićete za Novu godinu.

Drugi predlog, da ne bi bilo zabune, ne za sledeću godinu, nego to je jednokratna isplata, a sledeće godine jeste četiri posto više nego bilo ko svakog meseca u januaru, sektoru, jer je zabunu jedan narodni poslanik, koji je bio bivši ministar i oštetio ovaj budžet Republike Srbije za 470 miliona, rekao i izašao vani, jer on dođe ovde šetnjom svakih tri meseca.

Prema tome, predlažem da se odbije i ovaj amandman, kako bi naši prosvetni radnici dobili, pa makar jednokratnu pomoć. Ali, ovo je znak da Vlada izlazi iz krize. E, to je žao gospodinu „akademskoj čestitosti“. Ne tih sedam hiljada, nego što Vlada i država Srbija izlazi iz krize, jer on nije dao protivpredlog. Protivpredlog nije dao, samo je psovao Vladu. Evo, vidite ovde u ovoj obrazloženju. Vrlo je neodgovorno, pa makar to dolazilo i od docenta sa fakulteta političkih nauka, nazivati Vladu da je neozbiljna i neodgovorna. Mislim da to nije u redu.

Prema tome, ja predlažem, gospodine predsedavajući, da mi prihvatimo ovaj zakon, odbijemo amandman i jedan i drugi itd. Hvala vam lepo što ste mi dali reč.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Atlagiću, vi ste se javili po nekom drugom amandmanu, amandmanu grupe narodnih poslanika Sulejman Ugljanin, Riza Halimi, Sabina Dazdarević, Enis Imamović i Šaip Kamberi, a pominjali ste u svom amandmanu neke docente, tako da…

(Vladimir Pavićević, s mesta: Replika!)

Gospodine Pavićeviću, vaš amandman je prošao. Ne mogu ja u izlaganju gospodina Atlagića da prepoznam nekog docenta, kada niko od ove grupe poslanika mislim da nije docent ili tako nešto.

(Vladimir Pavićević, s mesta: Ali, zna se ko je „akademska čestitost“.)

Ne razumem, gospodine Pavićeviću, vaše pokušaje i dalje.

Reč ima narodni poslanik Đorđe Milićević, kao šef poslaničke grupe.

Izvolite, gospodine Milićeviću.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem, gospodine Bečiću.

Poštovani ministre, dame i gospodo narodni poslanici, gospodin Atlagić je rekao nešto u čemu se u potpunosti slažemo. Dakle, ni mi nećemo u danu za glasanje podržati ovaj amandman, iz prostor razloga jer on nije upodobljen sa ekonomskim mogućnostima države i on nije upodobljen sa onim što jeste realnost, kada govorimo o budžetu koji je zasnovan na zdravim osnovama i to treba da nam bude cilj - budžet koji je zasnovan na zdravim osnovama.

Ovde imamo dve stvari. Imamo na jednoj strani nešto što predstavlja spisak lepih želja i kada bi realizovali taj spisak lepih želja, mi bi sigurno došli i išli ka finansijskoj propasti. Imamo na drugoj strani nešto što jeste nastavak strukturnih reformi, suštinskih strukturnih reformi, nastavak reformskih procesa i to jeste put i pravac koji vodi ka onom konačnom cilju kojem svi težimo, a to je boljitak za građane. Kao odgovorna i ozbiljna stranka, naravno da uvek jesmo opredeljeni za ono što jeste realnost i ono što jeste interes građana Srbije.

Mislim da, kada govorimo konkretno o ovom amandmanu, ne treba u republičkom parlamentu da govorimo ono što bi građani želeli da čuju od nas, ne bajke, već ono što jeste realno. Imaćete prilike posle mene da govorite. Mi predlog zakona o kojem danas govorimo sagledavamo upravo kao jedan vid podrške, trenutne podrške za, kako je ministar definisao, 160.000 prosvetnih radnika u Srbiji i verujemo i ubeđeni smo da ćemo u periodu koji je pred nama, upravo zahvaljujući pozitivnim i dobrim pokazateljima u budžetu, biti u prilici da ovo pitanje rešimo i na kvalitetniji način.

Kada govorimo konkretno o ovom predlogu, Vlada na ovaj način, po nama, pokazuje spremnost pre svega za razgovor sa sindikatima i Vlada je razgovarala sa predstavnicima sindikata. Sa druge strane, pokazuje spremnost da pomogne i da podrži prosvetne radnike u Srbiji. Nije tačno da Vlada ne čini ništa po tom pitanju i nije tačno da se ovo može definisati kao nekakav marketinški potez, jer - čemu to? Nema parlamentarnih izbora. Ovo je, dakle, po našem viđenju, jedan odgovoran predlog koji upravo jeste upodobljen sa onim što sam rekao na početku, a to su ekonomske mogućnosti budžeta, budžeta koji jeste zasnovan na zdravim osnovama.

Mi bi želeli i voleli da ovaj iznos jeste daleko veći i mi razumemo prosvetne radnike u Srbiji i razumemo tešku situaciju u kojoj se nalaze prosvetni radnici, ali isto tako na drugoj strani moramo da sagledamo nešto što jeste realnost. Realnost, ponoviću po ko zna koji put, kada govorimo o budžetu koji je zasnovan na zdravim osnovama i naš cilj jeste održiv ekonomski sistem, naš cilj jeste da u potpunosti realizujemo plan i program ekonomske konsolidacije Vlada Republike Srbije i naš cilj jeste da se oseti boljitak u svim sektorima, u svim sferama društva, ali boljitak koji hoće biti zasnovan upravo na zdravim osnovama. Mi ovo sagledavamo kao još jedan u nizu mera ekonomske politike Vlade Republike Srbije i ubeđeni smo da će Vlada i u narednom periodu hrabrim i odlučnim koracima nastaviti da ide ka ubrzanom ekonomskom i dinamičnom rastu.

Maločas je bilo reči o ekonomskim pokazateljima. Dakle, mi smatramo da su jasni i vidljivi ozbiljni znaci ekonomskog oporavka fiskalne i ekonomske konsolidacije i da upravo oni jesu rezultat odgovornog, ozbiljnog i posvećenog rada Vlade Republike Srbije. Dakle, preduzete su teške mere kako bi se sredilo stanje u javnim finansijama u Srbiji i upravo zahvaljujući reformskim procesima koji su započeti mi optimistički možemo gledati na period koji je pred nama – i na 2016. i na 2017. godinu. Dakle, ekonomski oporavak jeste, po našem mišljenju, nacionalni prioritet. Apsolutno smatramo da niko nema pravo da neodgovornim potezima, neodgovornim predlozima dovodi u pitanje realizaciju ovog ključnog cilja jer od realizacije ovog ključnog cilja, ekonomskog oporavka, zavisi realizacija brojnih ključnih ciljeva Vlade Republike Srbije. Upravo zahvaljujući rezultatima koje Srbija jeste postigla, Srbija danas jeste među vodećim zemljama, odnosno najprepoznatljivijim zemljama po rezultatima. Upravo to jeste razlog poštovanja brojnih zemalja prema Srbiji.

Gospodin Atlagić je takođe maločas nešto pomenuo, sa čime se takođe u potpunosti slažem, dakle, šta je suština? Moramo da zarađujemo, moramo da trošimo daleko manje od onoga što zaradimo, da nastavimo da radimo u pravcu smanjenja javnog duga, budžetskog deficita i da omogućimo ekonomski privredni rast i privredni oporavak. Uz to, zajedno sa primenom modernih i sistemskih zakona koji jesu usvojeni u republičkom parlamentu i uz jasan plan fiskalne i ekonomske konsolidacije Vlade Republike Srbije, rezultati jesu vidljivi. Dakle, upravo zahvaljujući reformskim procesima koji su započeti i koji se sprovode, mi jesmo stvorili jedan realan, stabilan i siguran osnov koji može da omogući razvoj, jesmo stvorili jedan realan, stabilan i siguran osnov koji može da omogući ekonomski i privredni rast i koji hoće omogućiti boljitak za građane.

Danas je potpuno jasno da program ekonomskog oporavka i fiskalne konsolidacije Vlade Republike Srbije nije programska, odnosno politička proklamacija i nije sačinjen zarad nekakve taktike političkog preživljavanja, političkih poena, reč je o jednoj ozbiljnoj strategiji koja upravo podrazumeva ono o čemu je već bilo reči, a to su hrabri, teški, odlučni i ekonomski, politički koraci i ekonomske i političke odluke, ali koje vode ka onom što jeste boljitak za građane. Dakle, reforme se upravo sprovode zbog građana, a ne zarad političkog marketinga i političke popularnosti političkih stranaka.

Još jednom, nismo u mogućnosti da glasamo za ovaj amandman jer on ne predstavlja ono što jeste realnost u datom trenutku, nije upodobljen sa ekonomskim mogućnostima države, odnosno sa ekonomskim mogućnostima budžeta koji mora i treba da bude zasnovan na zdravim osnovama. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.

Gospodine Imamoviću, želite li opet reč po ovom amandmanu?

Izvolite.
...
Stranka demokratske akcije Sandžaka

Enis Imamović

SDA Sandžaka – PDD
Hvala.

Uvaženi predsedavajući, gospodine ministre, uvažene kolege iz vladajuće većine su se uglavnom složile oko jedne konstatacije, a to je da ovaj amandman navodno narušava budžet Republike Srbije, da je on marketinški, da je on populistički. Takođe je rečeno da je to nešto što bi građani od nas želeli da čuju, rečeno je i da je to spisak lepih želja, međutim, opet vas vraćam na činjenicu da je ovaj amandman proistekao upravo iz sporazuma koji je Ministarstvo prosvete 24. aprila 2015. godine potpisalo sa Unijom sindikata prosvetnih radnika Srbije i sindikatom radnika u prosveti Srbije.

Prema tome, mislim da sve te kritike, koliko se ja sećam, nismo čuli kada je ovaj sporazum stupao na snagu. Znamo da je ovaj sporazum potpisan da bi se prekinu štrajk prosvetnih radnika i nismo čuli ovakve kritike od predstavnika vladajuće većine kada je ministar prosvete potpisao taj sporazum koji je, podsetiću vas, još uvek važeći i još uvek je na snazi, niti smo ga mi u parlamentu, niti ga je Vlada stavila van snage. Prema tome, kada mi ovim amandmanom pokušavamo da vratimo Vladu i Ministarstvo prosvete na nešto na šta su se sporazumom sa prosvetnim radnicima obavezali, mi ni na koji način ne narušavamo budžet Republike Srbije, ne bavimo se marketingom i populizmom.

Ako prihvatite da se ministar prosvete tada kada je potpisivao ovaj sporazum bavio marketingom i populizmom, prihvatićemo i mi da ovim amandmanom to isto radimo. Međutim, to nismo čuli od vas i još uvek čekam da vidim šta ćemo da radimo sa tim sporazumom pre nego što krenemo da kritikujemo ovaj amandman. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Imamoviću.

Reč ima gospodin Milićević. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Socijalistička partija Srbije
Upravo ovaj zakonski predlog jeste, između ostalog, rezultat razgovora koji je vođen na relaciji Vlade Republike Srbije i sindikata. Pogrešno ste shvatili. Nije ovde reč ni o kakvoj kritici, već o realnom sagledavanju situacije u kojoj se trenutno nalazimo, kada govorimo pre svega o ekonomskim mogućnostima države.

Kada kažem populizam i politički marketing, ako već moram konkretno da govorim, vi ste od 2008. do 2012. godine bili deo vladajuće koalicije u Srbiji. Bili ste od 2012. do 2014. godine, takođe deo vladajuće koalicije u Srbiji. Decembra 2009. godine je isplaćena jednokratna pomoć prosvetnim radnicima od 5.000 dinara i tada su zahtevi prosvetnih radnika bili daleko veći. Godine 2012. bili ste deo Vlade, isplaćena Svetosavska nagrada u iznosu od 4.000 dinara. Mislim, da su i tada zahtevi prosvetnih radnika bili daleko veći. Vi tada, zbog nezadovoljstva i zbog, nazovite, podrške niste našli za shodno da izađete iz Vlade Republike Srbije, nego ste sve to podržali.

Ekonomska politika mora da bude zasnovana i mora da bude socijalno održiva. Reforme imaju za cilj upravo život građana, da obezbede život za građane i boljitak za građane. Ovaj trend ide ka boljitku. Dakle, nije ovde reč ni o kakvoj stagnaciji, nije ovde reč ni o kakvom nazadovanju, ne idemo mi korak unazad, nego ovde je reč o nečem pozitivnom, nešto je zarađeno i ovde je reč o podršci pomoći prosvetnim radnicima u Srbiji.

Znate kako, legitimno je pravo da imate kritički osvrt prema onome što čini i radi Vlade Republike Srbije. To pravo apsolutno ne može niti želi bilo ko da vam oduzme, ali kada koristite to pravo i kada konkretno govorimo o ekonomskoj politici, onda dajte da čujemo i šta je alternativa, a da to nije demagogija koja vodi ka finansijskoj propasti. Ekonomski pokazatelji su jedno, ekonomske činjenice su jadno, a politički marketing je nešto sasvim drugo. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Imamoviću da li želite ponovo reč po amandmanu? Izvolite.
...
Stranka demokratske akcije Sandžaka

Enis Imamović

SDA Sandžaka – PDD
Uvaženi predsedavajući, opet pokušavam, po ne znam koji put da vratim težište rasprave na suštinu, a suština jeste da je član ove Vlade, ministar prosvete u ovoj Vladi potpisao jedan važeći sporazum, koji još uvek ova Vlada nije stavila van snage, a koji ovim zakonom Vlada prećutno stavlja van snage. Govorili smo o nekim prethodnim okolnostima.

Slažem se da prosvetnim radnicima treba dati samo povećanje, ukoliko mislimo da idemo napred i ukoliko mislimo da unapređujemo naše obrazovanje, međutim, kada govorimo o okolnostima koje bile 2009, 2011, 2012, 2013. godine, tada nismo govorili o okolnostima kada su prosvetnim radnicima bile umanjene plate, pa su oni na te veće plate koje su tada primali, dobijali naknade od 5.000 dinara, 4.000 dinara itd.

Danas govorimo o okolnostima, kada su merama štednje prosvetnim radnicima umanjene plate i to bruto, i onda na to umanjenje mi njima uplaćujemo jednu simboličnu nadoknadu, ne kažem da je to gore nego ništa, ona je simbolična nadoknada, međutim ne zaboravite da mi prosvetnim radnicima na godišnjem nivou ove godine uplaćujemo od 30 do 60.000 dinara manje nego što je to bilo 2009, 2011, 2012, 2013. godine. Tako da hajde da ne govorimo o populizmu, jer kada govorimo o populizmu govorimo o sporazumu, onda govorimo o sporazumu koji je potpisao ovaj ministar.

Dakle, ja vas uporno vraćam na sporazum ove Vlade, na snagu sporazuma koju ova Vlada potpisuje. Ako nešto važi taj potpis, dajte da taj potpis uvažimo. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.

Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Marko Đurišić.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Zahvaljujem.

Nije podnosilac amandmana tu, a vi želite po tom amandmanu reč. Izvolite.

Reč ima narodna poslanica Biljana Hasanović Korać.

Whoops, looks like something went wrong.