Hvala, predsedavajuća.
Ovo nije baš pravo vreme da se bavimo edukacijom, odnosno da govorimo o rodno odgovornom budžetiranju, ali šta ćemo kada nam diskusija nameće taj termin.
Rekla bih da je ovo, ponovila ono što je rekla koleginica Stefana Miladinović, jedan od pet amandmana koji su podnele poslanice Narodne skupštine Republike Srbije, odnosno članice Ženske parlamentarne mreže.
Želim da se zahvalim ministru Vujoviću koji je prihvatio ovaj amandman. To je sada već drugi, ako uzmemo u obzir i onaj za poljoprivredu, gde smo omogućili da veći procenat subvencija bude dodeljen poljoprivrednicama nego što je to bilo do sada. To smo pokušavale i prethodnih godina i svaki put smo napravili po jedan mali pomak. Ovo je treća godina kada konačno imamo dva usvojena amandmana. Nisu to veliki koraci za one koji imaju ogromna očekivanja, ali malim koracima mi moramo da pravimo ovakva institucionalna pomeranja, ali i napretke u svakom slučaju.
Dakle, još jednom hvala što ste usvojili ovaj amandman, koji zapravo govori o tome da smo mi ovim dopunili određene odredbe ovog zakona, kako bismo sada omogućili uslove da se uvede rodno odgovorno budžetiranje u budžetski proces, i to na svim nivoima vlasti. Dakle, da ne bude dileme da li ovo važi samo za republički budžet, ovim amandmanom se omogućava da to bude implementirano i u pokrajinski i u budžete lokalnih samouprava, dakle na svim nivoima vlasti.
Još samo jedan detalj. Žensku parlamentarnu mrežu čine 84 poslanice, dakle, sve poslanice srpskog parlamenta. Sve smo se složili i stale iza ovih amandmana, iako smo potpisivale možda nas desetak svaki od ovih amandmana. Važno je da znate da stoje sve poslanice, i ne samo poslanice. Ovo nije samo žensko pitanje. Brojne su kolege muškarci koji su nas podržali i prethodnih godina, ali i ove godine, iako to nisu potpisali. Ali, ovo je prva godina kada me kolege poslanici sreću u parlamentu i insistiraju da sledeće godine i oni budu potpisnici ovakvih amandmana. Evo, sada možete pogledati i dajte širok kadar, da vidite kolege koji zaista podržavaju ovo o čemu govorim, što znači da negde imamo promenu političke svesti. Okrenuli smo se i nekim drugačijim razmišljanjima kada planiramo budžet. Nismo isključivo u brojkama, razmišljamo i o nekim drugim pomacima koje pravimo.
Hoću da spomenem, nadam se da se kolega neće uvrediti, kolega Milan Petrić podneo je amandmane kada smo se pripremali u kojima se kritikuje uvođenje rodno odgovornog budžetiranja. Zbog čega je važan dijalog? U razgovoru sa koleginicom Gordanom Čomić koja ga je pitala zbog čega je protiv rodno odgovornog budžetiranja, došli su do zaključka da kolega Petrić želi da povuče sve svoje amandmane koji su bili protiv toga i da podrži sve ono o čemu smo mi pričale. To je još jedan dokaz da zaista mi u srpskom društvu moramo da otvaramo dijaloge, ne konflikte, ako različito razmišljamo, otvorite dijalog, argumentima dođite do suštine.
Hvala vam, kolege, još jednom. Veliki smo pomak napravili ovom budžetskom raspravom i uvođenjem zvanično rodno odgovornog budžetiranja u srpski budžet u planiranju. Hvala.