Peta sednica Drugog redovnog zasedanja , 14.11.2019.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Peta sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/277-19

3. dan rada

14.11.2019

Beograd

Sednicu je otvorio: Vladimir Marinković

Sednica je trajala od 10:10 do 15:55

OBRAĆANJA

...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala vam, gospodine Filipoviću.
Obaveštavam vas da je sprečen da sednici prisustvuje prof. dr Žarko Obradović.
Prelazimo na pretres u pojedinostima o 1. tački dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PUTNIM ISPRAVAMA.
Nastavljamo sa radom.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da su pozvani da sednici prisustvuju dr Nebojša Stefanović, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova, Milica Ćatić, sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova, Valentina Vulić, načelnik Uprave za upravne poslove u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Zoran Lazarov, pomoćnik ministra, načelnik Sektora za međunarodnu saradnju, evropske poslove i planiranje, Nataša Raketić, zamenik načelnika Odeljenja za sistemsko pravne poslove, i Maja Jestrović, šef Odseka za međunarodne sporazume.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Dubravko Bojić, Nemanja Šarović, Ružica Nikolić, Aleksandar Šešelj, Petar Jojić, Milorad Mirčić, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Nikola Savić, Tomislav Ljubenović, Zoran Despotović, Filip Stojanović i Marijan Rističević, kao i Odbor za odbranu i unutrašnje poslove.
Primili ste izveštaj Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dubravko Bojić.
Izvolite profesore Bojiću.
...
Srpska radikalna stranka

Dubravko Bojić

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Hvala gospodine Marinkoviću.

Dame i gospodo narodni poslanici, tek pridošli ministre sa svojim saradnicima, u pravoj poplavi zakonskih predloga koji od Vlade Republike Srbije kao predlagača dolaze u Narodnu skupštinu na izglasavanje, a naročito u poslednje vreme, današnji Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama je jedan od retkih koji nije direktno nametnut direktivom EU.

Predložene izmene i dopune su samo kozmetičke prirode i odnose se na Zakon iz 2007. godine. Amandman SRS odnosi se na član 1. postojećeg člana 2. stav 2. Predloga zakona. Reč „imaocu“ zamenjuje se rečju „vlasniku“. U obrazloženju za neprihvatanje mog amandmana naveli ste da se amandman odbija zbog toga što termin „imalac“ u odgovarajućem padežu koristi se kroz ceo tekst Zakona o putnim ispravama, te bi prihvatanje izmene u članu 2. stav 2. prouzrokovalo terminološku neujednačenost teksta zakona.

Molim vas, na prvi pogled pomenuti termini „imalac“ i „vlasnik“ su sinonimi, što u suštini i jesu. Međutim, ova dva pojma se negde približavaju, ali se ni u kom slučaju ne izjednačavaju. Tu zadirem u jedno leksičko semantičku dimenziju jezika, jer imalac ne znači i vlasnik. Imalac može biti lice koje je na nelegalan način došlo do putne isprave, možda ju je našlo, možda ju je ukralo i može da je zloupotrebi. Zato smatram da se mojim amandmanom nudi preciznije rešenje i pravo da vam kažem očekivao sam da bude moj amandman prihvaćen. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala profesore Bojiću.
Reč ima ministar, dr Nebojša Stefanović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

| Ministar odbrane
Prihvatam ovaj amandman.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala gospodine ministre.
Po amandmanu se javila gospođa Žarić Kovačević.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jelena Žarić Kovačević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Hvala vam uvaženi predsedavajući.

Dame i gospodo narodni poslanici, ministre Stefanoviću, na početku želim da vam čestitam na spremnosti da javno demantujete teške optužbe koje na vaš račun plasiraju lideri Saveza za Srbiju, a tiču se „Krušika“, ali se tiču i vaše porodice i što ne želite da dozvolite da laž ostane laž, što radite na tome da građani Srbije znaju istinu u svakom trenutku.

Svima je potpuno jasno da kada ste najavili istragu Đilasovih afera i pokazali dokumentaciju kao dokaz tih afera, da su tada počeli sve jači pritisci na vas i na vašu porodicu, a da pritom uopšte ne mare što na taj način nanose štetu i Republici Srbiji. Tvrdnje da Srbija, navodno, snabdeva teroriste oružjem je laž koja može imate i ozbiljne posledice, a jedna od njih može biti i urušavanje naše namenske industrije.

Više puta je rečeno i objašnjeno da MUP ne daje dozvolu za trgovinu oružjem, niti to čini sam ministar unutrašnjih poslova, već da postoji čitav sistem u kome učestvuje mnogo ministarstava, mnogo službi, mnogo uprava, mnogo sektora koji imaju svoju ulogu i svoja ovlašćenja, a da MUP samo obezbeđuje transport naoružanja kroz našu zemlju. Naravno, ako sam ja to razumela na pravi način, ministar će me ispraviti ako sam pogrešila. U svakom slučaju, vrlo je jasno da optužbe ne stoje i vrlo je jasno iz koje kuhinje one dolaze.

Zbog javnosti i zbog građana Srbije ja želim da kažem zašto tog uzbunjivača iz „Krušika“ ja nazivam lažnim uzbunjivačem. On nije dobio status uzbunjivača u skladu sa Zakonom o zaštiti uzbunjivača, gde piše – ako su u informaciji sadržani tajni podaci, uzbunjivač ne može uzbuniti javnost. Takođe, prethodno se nije obratio ni poslodavcu, ni ovlašćenom organu i sada je vrlo jasno ne samo to da on nije uzbunjivač, već da i u svojoj odbrani zloupotrebljava status uzbunjivača.

Dakle, jasno je da grupa određenih ljudi iz Saveza za Srbiju želi da preko napada na Nebojšu Stefanovića napada i Aleksandra Vučića, ali i našu namensku industriju i našu vojsku i vojnu opremu i ovim postupcima oni zapravo rade na ugrožavanju bezbednosti naše zemlje. Oni bi želeli da vrate „Krušik“ u 2000. godinu kada se desila privatizacija u kojoj je praktično poslovanje te fabrike ne samo dovelo u pitanje nego potpuno obustavila.

Često u parlamentu govorimo o rezultatima politike Aleksandra Vučića, o rezultatima rada naše Vlade i postavlja se pitanje čime bi oni koji su vladali do 2012. godine mogli da se pohvale u oblasti vojske ili policije ili u bilo kojoj drugoj oblasti. Oni su vodili politiku ličnog bogaćenja, a to je svim građanima već vrlo jasno i devastiranje Srbije u svakom smislu, a mi težimo ka tome da stavimo rame uz rame sa najrazvijenijim zemljama sveta.

Ostaci ovih koji su i „Krušik“ privatizovali i danas nam svakodnevno pokazuju kakav bi njihov odnos bio prema Srbiji, prema njenim institucijama, prema državnim organima i prema građanima Srbije kada bi oni ponovo nekim čudom došli na vlast, isto kao što nam pokazuju i ovi neki novi koji su se pojavili, koji su sada zajedno udruženi u tom Savezu za Srbiju. Bastać bi na primer rušio trgove, ljudima koji ne bi želeli to sa njim da rade možda bi stavio kese na glavu i ko zna šta bi sve radio. Boško Obradović bi šamarao okolo. Prvo bi se verovatno ustremio na žene pošto već znamo da je velika junačina. Šta bi oni drugo radili? Palili bi knjige, sprovodili bi šator politiku u parku, vodili bi politiku na ulici, opsedali bi zgrade univerziteta, za njih je to demokratija, ucenjivali bi, vršili bi pritiske, crtali bi grafite po zgradama u kojima su smeštene naše institucije.

Dakle, vrlo je jasno u šta bi oni Srbiju pretvorili, oni bi srušili sve što smo mi uradili. Potpuno sam sigurna da će građani Srbije na izborima znati da cene naš rad, politiku Aleksandra Vučića i rad Vlade Republike Srbije i da im to neće dozvoliti.

Prema tome, gospodine Stefanoviću i vi lično i predlozi zakona koji dolaze iz vašeg ministarstva, imate snažnu podršku poslaničke grupe SNS i mi ćemo podržati ove predloge u Danu za glasanje. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, gospođo Žarić Kovačević.
Reč ima Žarko Bogatinović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Žarko Bogatinović

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, predsedavajući.

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani ministre sa saradnicima, ovim Predlogom izmena i dopuna zakona, ukazujem da je unapređen Zakon o putnim ispravama, usklađen sa propisima koji su u međuvremenu menjani ili doneti. Nadležni organi će bolje funkcionisati, a građani efikasnije i delotvornije ostvariti svoja prava.

Posebnu pažnju treba pokloniti izmeni zakona, kojom se propisuje rok važenja pasoša, ali je bolja zbog bolje sistematizacije izvršena dopuna, kako bi se na pregledniji i jasniji način izvršila razrada odredbe zakona. Naime, pasoš se može izdati sa kraćim rokovima važenja od ranije predviđenih, ako nadležni sud odnosno javni tužilac to dozvoli u slučajevima, predviđenim zakonom. Na taj način bi se sprečila zloupotreba putne isprave od strane lica prema kojima se vodi postupak.

Takođe smatram da je potrebno dodati na opisan način stav 5. jer je u praksi utvrđeno da nije opravdano da građanin kome se iz objektivnih razloga trajnog karaktera, ne mogu uzeti otisci prstiju, trpi sankciju da mu se pasoš izdaje na samo godinu dana.

Predloženom izmenom zakona, da bi se izbegla mogućnost zloupotrebe pasoša, obzirom da se navodi da ukoliko nek lice izgubi ili ošteti pasoš dva puta u periodu od pet godina, naredni pasoš će se izdati na period od godinu dana. Takođe smatram da ukoliko se pasoš izdaje na kraći rok od deset godina, kada to odredi nadležni sud, odnosno javni tužilac, može izdati za jedno ili više putovanja u jednu ili više država, potrebno brisati jer se praktično u stvarnosti ne može izdati pasoš na kome bi bilo upisano u koju zemlju bi građanin putovao, čime bi navedena odredba bila neprimenjiva. Zahvaljujem.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Bogatinoviću.

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović.

Da li neko želi reč?

Reč ima Nataša Jovanović.

Izvolite.

...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Ovde je reč o pasošima koji se izdaju sa kraćim rokom važnosti i SRS je i prilikom donošenja osnovnog zakona, dala amandmane na ovaj član i osnovni član zakona 19. gde se reguliše koji su to slučajevi.

Mi smatramo da javni tužilac, jer ovde se kaže – na predlog suda, odnosno javnog tužioca, ne može da ima nikakvu odlučujuću ulogu u skraćivanju roka za, pre svega, maloletna lica, za decu, jer ako je neki spor oko starateljstva između roditelja i ako ne postoji saglasnost sa druge strane, dok se taj spor sudski ne okonča ili ako je taj spor tek započeo i ima neku svoju pripremnu fazu, dakle, ne može javni tužilac da odlučuje umesto nadležnog suda. Znate, taj postupak i proces može da traje čak i nekoliko godina, pa da i to dete ne može nekoliko godina da putuje.

Inače, sam taj član 19. je potpuno nedefinisan do kraja. koje su to situacije, zbog čega? Tako da pretpostavljam, gospodine ministre da ste imali kao ministarstvo dobru nameru, ali niste obratili pažnju na te činjenice da sami procesi mogu da traju toliko da ovo dete koje je napunilo tri godine, a pasoš mu se izdaje sa tim rokom, možda neće moći uopšte da putuje ako nema saglasnost druge strane, odnosno drugog roditelja, jer sudski spor traje nekoliko godina. To je bila svrha ovog amandmana i smatramo da to treba inače mnogo u osnovnom članu 19. da se preciznije definiše.