Peta sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu

30.09.2016.

Na sednici od 30. septembra, članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu razgovarali su o temi Poljoprivreda – stočarstvo, voćarstvo, povrtarstvo i ruralni razvoj.

U raspravi su, pored članova Odbora i drugih narodnih poslanika, učestvovali Dragan Mirković, pomoćnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine za ruralni razvoj, Nenad Budimović ispred Privredne komore Srbije i poljoprivrednici sa teritorije opštine Bujanovac. Takođe, sednici su prisustvovali i predsednik i zamenik predsednika opštine Bujanovac Šaip Kamberi i Stojanče Arsić.
Članovi Odbora složili su se da je ulaganje u stočarsku proizvodnju ovog kraja od prioritetnog značaja, imajući u vidu da opština Bujanovac ima stočni fond koji broji preko 8.000 grla stoke. U raspravi je istaknuto da je potrebno veće izdvajanje sredstava iz fondova lokalne samouprave za uvećanje stočnog fonda, promene zakona i pravilnika koji se odnose na podsticaje za marginalna, nerazvijena ruralna područja, a govorilo se i o potrebi ukrupnjavanja zemljišta ili komasaciji, kao i o korišćenju državnih subvencija za stočni fond, ali i sredstava iz IPARD fondova. Takođe, pohvaljena je inicijativa Odbora i odluka izvršne vlasti da veterinarska stanica u Bujanovcu ostane u državnom vlasništvu, što je u mnogome pomoglo proizvođačima u borbi sa zaraznim bolestima stoke. Bujanovac ima preko 25.000 ha poljoprivrednog zemljišta, jednim delom pod pšenicom, a drugim delom pod voćem, što je dobra polazna osnova za razvoj i ratarstva i voćarstva u ovom kraju. Problem sa kojim se ovaj region suočava jeste stopa nezaposlenosti stanovništva od preko 50 odsto, te je korišćenje svakog potencijala područja, uz podsticaje države i posebne programe pomoći, od velike važnosti za smanjenje nezaposlenosti. Na sednici se govorilo i o korišćenju sredstava po IPARD programu, nepripremljenosti administracije za povlačenje tih sredstava, ali i poljoprivrednika koji nisu za to pripremljeni, takođe bilo je reči i o reeksportu poljoprivrednih proizvoda, zadrugarstvu i potrebi udruživanja malih poljoprivrednih proizvođača, posledicama potpisivanja SSP-a po poljoprivredu u Srbiji, budžetskim sredstvima od 3 milijarde dinara za ruralni razvoj, što je mnogo više nego što je izdvajano ranijih godina. Poljoprivrednici bujanovačkog kraja upoznali su članove Odbora sa problemima sa kojima se suočavaju.

Nakon višesatne rasprave članovi Odbora doneli su većinom glasova sledeće zaključke:

Odbor preporučuje da se podsticaji u poljoprivredi i prerađivačkoj industriji, u skladu sa mogućnostima, maksimalno uvećaju;
Odbor preporučuje da se sredstva koja su predviđena za 2016. godinu za ruralni razvoj što pre plasiraju onima kojima su namenjena i koji su za njih konkurisali, i u skladu sa tim, uskladiti pravilnike sa Uredbom;
Odbor preporučuje da se pooštre kontrole, fitosanitarne i veterinarske, poljoprivrednih proizvoda koji se izvoze, posebno onih koji se izvoze na tržište Rusije i Evropske unije. Na predlog člana Odbora Miroslava Aleksića Odbor posebno ističe reeksort i mere za sprečavanje reeksporta voća i povrća iz zemalja EU na tržište Ruske Federacije;
Odbor preporučuje da se ispune, u najhitnijem roku, uslovi za korišćenje sredstava iz IPARD fondova, da se u skladu sa tim sredi stanje oko zgrade, procedure, Zakona o poljoprivredi i dovrši upošljavanje. Na predlog člana Odbora prof. dr Miladina Ševarlića Odbor posebno ističe informaciju o razlozima neakreditovanja Uprave za agrarna plaćanja i planirane aktivnosti Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine za ubrzano obezbeđivanje uslova za akreditovanje Uprave za agrarna plaćanja i raspisivanje konkursa za korišćenje sredstva IPARD-a;
Odbor preporučuje da se maksimalno posveti pažnja porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima, posebno malim poljoprivrednim gazdinstvima u devastiranim područjima, da se podstiču udruživanja poljoprivrednika radi efikasnije proizvodnje i korišćenja podsticajnih sredstava.
Odbor je ovu sednicu održao van sedišta Narodne skupštine, u Bujanovcu, uz podršku UNDP-a i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC), kroz projekat „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine Republike Srbije“.

Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Radovan Jančić, prof. dr Miladin Ševarlić, dr Ljubinko Rakonjac, Milija Miletić, Tijana Davidovac, Žarko Bogatinović, Marko Gavrilović, Zvonimir Đokić, Marko Milenković, Velimir Stanojević, Arpad Fremond i Miroslav Aleksić.

Sednici je predsedavao Marijan Rističević, predsednik Odbora.

Prisutni članovi

...

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
...

Radovan Jančić

Srpska napredna stranka
...

Tijana Davidovac

Srpska napredna stranka
...

Žarko Bogatinović

Srpska napredna stranka
...

Marko Gavrilović

Srpska napredna stranka
...

Zvonimir Đokić

Srpska napredna stranka
...

Velimir Stanojević

Nova Srbija
...

Arpad Fremond

Savez vojvođanskih Mađara
...

Miroslav Aleksić

Narodni pokret Srbije
Poslednji put ažurirano: 29.11.2016, 14:30