DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 04.12.2001.

17. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

17. dan rada

04.12.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 11:15 do 17:25

OBRAĆANJA

Branislav Ivković

Dame i gospodo poslanici, poslanici SPS-a podržaće sve amandmane koje su podneli poslanici na član 1. ovog predlog zakona o radu, jednostavno zbog toga što kolektivni ugovor nije komunistička tekovina.
Ako je kolektivni ugovor komunistička tekovina, onda sve što vidimo da se događa u Italiji, Engleskoj, Francuskoj, Americi je čist komunistički događaj. Koliko znamo, svi sindikati imaju i te kakvu snagu u tim zemljama; tamo je obaveza poslodavaca odnosno preporuka da moraju da pregovaraju i zaključuju ugovore, pre svega u oblasti zarade, ali i u oblasti zapošljavanja i prekida radnog odnosa.
Tu postoji još nešto. To su stečena prava radnika u ovom desetogodišnjem periodu, za koji mnogi govore da je crn, a ona su upravo u tome da sindikat, kao predstavnik radničke klase, sklapa kolektivni ugovor sa granskim oblastima delovanja i time reguliše na jednom opštem nivou poziciju radnika u procesu rada, pre svega zarade, zapošljavanja i otkaza.
Ovim predlogom zakona i relativizacijom kolektivnog ugovora kao takvog, u članu 1, faktički se radnicima ukidaju prava, jer decidno piše - pravilnik o radu ili, kolektivni ugovor. Jasno je da ni jedan poslodavac neće ući u pregovaranje oko kolektivnog ugovora jer postoji rečca - ili, i sigurno će se opredeliti za - pravilnik o radu, gde će sam sve da propiše. Tako će dovesti radnika u mnogo gori položaj nego što je danas.
Jasno je da ovim članom, kako je to Vlada Republike Srbije predložila, radnička klasa ima značajno umanjena prava. Nema mogućnost preko sindikata da generalno definiše svoju poziciju, a da poslodavac kroz pravilnik o radu ide ka jednoj detaljizaciji pozicije radnika i međusobnog odnosa između poslodavca i radnika.
Pošto je već donet Zakon o privatizaciji, onakav kakav jeste, jasno je da će se poslodavci ponašati kao kauboji i da će radnicima, ukoliko se ne usvoji amandman na član 1, biti vrlo teško u ovoj zemlji.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima gospodin Dragan Milovanović, ministar za rad i zapošljavanje.

Dragan Milovanović

Poštovani narodni poslanici, pitanje kolektivnog pregovaranja je bilo često pominjano kada se radilo na ovom zakonu.
Ako ste dobro pročitali ovaj zakon, a verujem da jeste, vidite da je čitav zakon koncipiran tako da usmerava ka kolektivnom pregovaranju. Veliki broj članova, čitavo poglavlje je posvećeno baš kolektivnom pregovaranju. Namera Vlade jeste da se podstakne kolektivno pregovaranje i da se potpisuju kolektivni ugovori.
Ono što je nemoguće, to je nekog naterati zakonom da potpiše nešto što ne želi. U ovom slučaju predlog koji predlažu poslanici, kada se radi o ovom članu vezanom za kolektivno pregovaranje, ide u tom pravcu da država obaveže poslodavca i sindikate da potpisuju kolektivni ugovor. To je praktično nemoguće.
Sa druge strane, insinuacija da se ukida kolektivno pregovaranje i da se ukidaju kolektivni ugovori apsolutno nije tačna. Za razliku od gospodina Ivkovića, vrlo dobro znam šta je kolektivno pregovaranje i potpisao sam nekoliko kolektivnih ugovora, radio sam kao radnik i vrlo dobro znam kakva su prava koja se stiču kolektivnim ugovorom.
Prihvatanjem amandmana DSS-a, izmenjen je član 1. koji sada glasi: "Prava, obaveze i odgovornosti po osnovu rada uređuju se ovim zakonom i posebnim zakonima, u skladu sa potvrđenim međunarodnim konvencijama. Prava, obaveze i odgovornosti iz stava 1. ovog člana uređuju se kolektivnim ugovorom, ili pravilnikom o radu (u daljem tekstu: opšti akt), ili ugovorom o radu."
Normalno je da mora da stoji "ili", jer se mora ostaviti mogućnost da poslodavac, koji nema sindikate u svojoj firmi, a veliki broj tih privatnih preduzeća nema sindikate, na neki način reguliše pitanje rada u svom preduzeću. U tom pravilniku o radu, dalje se kaže, on ne može biti gori od kolektivnog ugovora. I, s druge strane, kada se priča da se kolektivno ugovaranje ukida, da podsetim da smo mi proširili prava za kolektivno pregovaranje, da smo dali mogućnost da se sada potpisuju kolektivni ugovori i na nivou opštine, grada i pokrajine.
Podsetiću vas na član 178. zakona, u kome se vrlo jasno kaže: "Odredbe kolektivnog ugovora koji je na snazi na dan stupanja na snagu ovog zakona, a koje nisu u suprotnosti sa ovim zakonom, ostaju na snazi do zaključivanja kolektivnog ugovora u skladu sa ovim zakonom". To znači da svi kolektivni ugovori nastavljaju da važe.
U članu 138. ponovo se upućuju poslodavci i sindikat dodatno se daju mogućnosti pregovaranja, da pojačaju pregovaranje, tako da mislim da sa ovim usvojenim amandmanom, koji je predložila DSS, imamo apsolutno zaokruženo pitanje kolektivnog pregovaranja i kolektivnih ugovora, pa taj član, po meni, više ne bi smeo da bude sporan.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Ima reč gospodin Branislav Ivković (pravo replike).

Branislav Ivković

Znamo da je Vlada prihvatila amandman DSS, ali i sa tim je ostala rečca "ili". Čim kaže da se uređuje kolektivnim ugovorom, ili pravilnikom o radu, ili ugovorom o radu, jasno je da će poslodavac, pogotovu onaj poslodavac koji u nagloj privatizaciji, u ograničenom vremenskom periodu dođe naglo do velikog kapitala, do koga možda nikada ne bi došao osim u zemlji Srbiji, da ide ka pravilniku o radu, kao ugovoru o radu koji on propisuje, a da zaobiđe kolektivni ugovor.
Znači, treba biti jasan, vi koji ćete glasati protiv ovog amandmana, vi ukidate kolektivni ugovor, tu je suština.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Ima reč gospodin Tomislav Nikolić, predstavnik poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, očigledna je namera predlagača zakona da u zakonu figurira kolektivni ugovor, ali da praktično bude ukinut. To se vidi, recimo, iz člana 3. koji glasi: "Poslodavac koji nije zaključio pojedinačni i kolektivni ugovor, prava, obaveze i odgovornosti po osnovu rada uređuje pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, u skladu sa zakonom i drugim propisima".
Znate, u konjičkom sportu ima jedna disciplina gde se preskaču prepone, ali pri donošenju zakona ne možete da preskačete Ustav, a Ustav Republike Srbije, član 35. stav 3. glasi: "Zaposlenima može prestati radni odnos protiv njihove volje, pod uslovima i na način utvrđen zakonom i kolektivnim ugovorom".
To je ustavna kategorija, ljudi. Znači, kolektivni ugovor je obaveza za svakog poslodavca, ne pregovaranje o kolektivnom ugovoru, nego kolektivni ugovor. Kažete - ne može Vlada da natera poslodavca da potpiše kolektivni ugovor. Pa to je obaveza iz Ustava. Vlada koje ne može da sprovede ustav zemlje, ne postoji u zemlji.
Svaki poslodavac je obavezan da potpiše kolektivni ugovor. Zamolio bih vas da ne radite naopako. Pa jeste, da ne "koljete pod rep", što bi rekli naši ljudi. Prvo pristupite izmenama Ustava Republike Srbije. Ne može opravdanje za sprovođenje reforme na silu da bude - menjaćemo ustav, ne valja nam ustav. Ustav nam je odličan. Da ne valja, već biste pristupili njegovim izmenama.
Ne možete mimo ustavnih odredbi da donosite zakone, za koje tvrdite da su reformski, samo nisu po ustavu; i da zato nema Ustavnog suda Srbije. Jer, mislim da profesori Pravnog fakulteta nisu vaspitavali pravnike da budu sudije, a da kradu i lažu, nego, ako su ih vaspitali pravnici kako treba, onda vi nećete naći ni jednog sudiju koji bi bio sudija ustavnog suda, a da vam za ovu odredbu kaže da je u skladu sa ustavom. Ne može čovek, piše drugačije u Ustavu Republike Srbije.
Ne igrajte se sa tim. Ponavljam, imaćemo jednoga dana Ustavni sud Republike Srbije. Kolektivni ugovor mora da bude obavezan po Zakonu o radu, ili ne donosite Zakon o radu dok ne promenite Ustav Srbije.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pošto se više niko nije javio za reč, stavljam na glasanje amandman koji je na član 1. podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić. Molim vas da se izjasnite glasanjem.
Za 57, protiv 120, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 9, ukupno 186 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Petar Petrović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Ima reč gospodin Petar Petrović.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, ovaj amandman sam podneo kao diplomirani pravnik, koji je najveći deo svog dosadašnjeg radnog veka proveo upravo u radnom zakonodavstvu i u primeni radnog zakonodavstva.
I, s druge strane, ne bih možda ni izlazio povodom ovog amandmana, ali jednostavno, da me vidite i da svi u ovoj sali mogu valjda da se uvere da nisam ovaj amandman podneo kao kriminalac, ili nešto slično tome, nego kao diplomirani pravnik.
U članu 1. u stavu 2. predložio sam da se briše rečca "ili" i da se zameni rečcom "i", iz prostog razloga što smatram da pojedinačni pravni akt, a to je ugovor o radu, ne može da menja opštepravne akte, kao što je pravilnik o radu ili kolektivni ugovor.
Znači, specifičnost uvek postoji, u svakoj firmi. I kada se sa pojedinim zaposlenima zaključuju ugovori o radu ima određenih specifičnosti, koje su samo na opšti način predviđene u opštem aktu, odnosno u pravilniku o radu i u kolektivnom ugovoru. Zato mislim da je obaveza i da bi trebalo da bude omogućeno da, pored pravilnika o radu, pored kolektivnog ugovora, postoji obaveza, odnosno, ona i postoji, ali da zaključuje se i ugovor o radu.
Dakle, morali bismo da prihvatimo da moraju da postoje kolektivni ugovori, jer oni poslodavci koji to ne potpišu, krše zakone, krše Ustav i pozitivne propise ove zemlje. Neko reče ovde, da nema organizovanih sindikalnih organizacija kod pojedinih poslodavaca - u zakonu takođe stoji da tamo gde ne postoji dovoljan broj radnika da bi se organizovala sindikalna organizacija, oni mogu da se udruže sa zaposlenima kod drugih poslodavaca i da naprave zajedničku sindikalnu organizaciju, koja može da se bori za njihova prava.
Iz tog razloga ponovo apelujem da se prihvati ovaj amandman.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman na član 1. koji je podneo narodni poslanik Petar Petrović.
Za 41, protiv 100, uzdržan jedan, nisu glasala 23, ukupno 165 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Vladimir Garčević.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.