DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.12.2001.

21. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

21. dan rada

11.12.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:48 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Nenad Bogdanović

Ja prosto ne mogu da verujem. Meni je problem da repliciram nekome ko sa toliko uživanja vređa svakog koga spomene. Teško je odgovarati na tako nešto. Prvo da kažem, ja jedino grickam semenke na fudbalskoj utakmici. Prema tome, zamolio bih ubuduće da se kontrolišete. Vi imate fiksaciju kada sam ja u pitanju, ali nema veze. O tome možemo posle da razgovaramo. Prosto je nepristojno svakog čoveka videti na način na koji ga vi vidite. Ja mislim da treba da razmislite malo o tome.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, da razjasnimo jednu dilemu. Gospodin Bogdanović je jedan od onih koji često dobacuju govornicima. Nije problem što dobacuje, ali je problem u tome što psuje, ne bira reči. Ne mogu da kažem da li je u tom trenutku baš grickao semenke, ali ono što obično radi je mnogo gore od grickanja semenki. To je ono što je sasvim sigurno i ja ću to da potvrdim. Nemojte da se pravite fini i dobri zato što građani ne mogu u svakom trenutku da vas vide. Ja nemam ništa protiv kada dobacite. To je deo skupštinskog miljea, to je nešto što se podrazumeva kada postoji više strasti. Ali, nemojte da govorite da to ne činite, jer ste jedan od najgorih po tom pitanju.
Što se tiče amandmana poslanika Srpske radikalne stranke gospođice Nataše Jovanović, taj amandman je zaista dobar i činjenica je da ga je ministar prihvatio, ako sam ja dobro razumeo. Dobro je da bar nešto prihvati. Pašće sneg sutra.
Moram da kažem samo nekoliko stvari zašto je važno i zašto je dobro da je ovako nešto prihvaćeno, bez obzira na činjenicu što naši amandmani na član 105. nisu prihvaćeni. Dobro je zato što se ono što je Vlada obrazložila, a to je isključivo subjektivni rok zastarelosti, jedino njegovo korišćenje ni u kom slučaju nije dobro. Isključivo upotreba subjektivnog roka zastarelosti je vrlo loša i zato je potrebno da se uvedu i elementi objektivnog roka zastarelosti, da se ne ostavi sve na volju poslodavcu koji to može da zloupotrebljava, arbitrarno tumači, da ne govorim o onome što se bezmalo podrazumeva pod tim kakva su diskreciona rešenja.
Dobro je što je ministar prihvatio, mada bi bilo mnogo bolje da je prihvatio amandmane na član 105, koji su suštinski određivali i opredeljivali ovaj zakon, a dobro bi bilo da i neki drugi koji unapred govore - biće vam odbijeni amandmani, nemojte ni da izlazite za govornicu, bar ponekad slušaju svoje, ako neće da slušaju nas iz Srpske radikalne stranke.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? Osnov za repliku je izlaganje narodnog poslanika Aleksandra Vučića.
...
Demokratska stranka

Nenad Bogdanović

Ja mogu da se gospodinu Vučiću zahvalim za sve što je izgovorio. To je za mene izuzetan kompliment kada on izgovara. Ko je ko od nas, sve se zna. Hvala vam puno.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? Narodni poslanik Dragan Tomić, kao podnosilac amandmana u istovetnom tekstu.

Dragan Tomić

Poštovana gospodo narodni poslanici, dobro je što je ministar prihvatio ovaj amandman. Moj amandman je u istovetnom tekstu sa amandmanom gospođice Nataše Jovanović. Hteo sam samo da upozorim na još neke detalje koji su možda promakli, a dobro je da smo usvojili ovaj amandman, jer definitivno ograničava neke stvari kod poslodavca.
Ne postoji više onaj uslov kod poslodavca. To je beskonačan period, već od dana saznanja, odnosno od nastanka činjenice pa u roku od šest meseci. Znači, nema više roka. Iz kojih razloga? Ovaj član 106. je apsolutno vezan za član 103. Reći ću vam nekoliko detalja. On govori o otkazima od strane poslodavca i posebno se locira na četiri tačke.
U prvoj tački član 103. se govori o tome kada zaposleni ne ostvaruje rezultate rada. Znači, ekskluzivno pravo poslodavca je da sam proceni i kaže - ne ostvarujete rezultate rada i gubite radno mesto. Drugo, kada nema potrebna znanja. Šta su ta potrebna znanja? Neko ko radi 30 godina, kao ovaj radnik iz Kragujevca, pa onda neko shvati da on nema potrebnog znanja. Mi smo bili protiv ove tačke, čalan 103. koja govori - otkaz usled tehnoloških i organizacionih promena. Slažem se da kada je u pitanju krivično delo tu zaista treba biti restriktivan i kresati vremenske periode za otkaz. Jer, ko vrši krivično delo na radnom mestu, taj ne treba da radi u toj firmi. Nije mi jasno šta se događa sa mojim amandmanom, pošto je istovetan.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman na član 106, koji su u istovetnom tekstu podneli narodni poslanici Nataša Jovanović i Dragan Tomić, a koji je prihvatio predstavnik Vlade na sednici Narodne skupštine. Glasanje Narodne skupštine je neophodno jer nemamo mišljenje odgovarajućeg odbora.
Za 161, protiv 7, uzdržana četiri, nije glasalo 17, ukupno 189 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman, koji je prihvaćen od predstavnika Vlade, pa je postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 106. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja je prihvati ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 107. amandman su podneli narodni poslanici Rodoljub Šabić, Nataša Milojević, Olgica Kirćanski, Jelena Milenković, Branko Gligorić, Dragan Milentijević, Aleksandar Vatović i Meho Omerović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
(Meho Omerović, sa mesta: Povlačimo amandman.)
Narodni poslanik Meho Omerović u ime grupe poslanika povlači amandman, čime on prestaje da bude predmet rasprave u pojedinostima.
Na član 109. amandman su podneli narodni poslanici Slađan Mijajlović, Slobodan Adžić i Srđan Petrović.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 109. amandman je podneo narodni poslanik Petar Petrović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.) Izvolite.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, već danima ovde slušamo i raspravljamo o mnogim amandmanima o kojima smo naročito mi, poslanici iz opozicionih stranaka, i delom iz pozicionih, a naročito poslanici SSJ, pokušali da ukažemo na određene nedorečenosti i maknjavosti u Predlogu zakona o radu. Međutim, nismo nailazili na razumevanje. Takođe, evo danas se konačno obistinilo ono što se danima pričalo oko tog famoznog člana 105, i na šta su ukazivali mnogi poslanici, a i poslanici SSJ. Prošlo je tako kako je prošlo. Međutim, u ovom predlogu zakona o radu nije sporan samo član 105, već i drugi članovi. Možda nepažnjom, ali jedan član je zapostavljen. Upravo je to ovaj član 109. na koji sam, ispred stranke SSJ, podneo amandman.
Da bih vas podsetio o čemu se radi u članu 109. Predloga zakona, dozvolite mi da ga citiram: "U slučaju otkaza iz člana 103. stav 1. tač. 1) i 2) ovog zakona, zaposlenom prestaje radni odnos isplatom novčane naknade i to: 1) u visini jedne zarade - do dve godine neprekidnog rada kod poslodavca; 2) u visini jedne i po zarade - od dve do 10 godina neprekidnog rada kod poslodavca; 3) u visini dve zarade - od 10 do 20 godina neprekidnog rada kod poslodavca; 4) u visini dve i po zarade - preko 20 godina neprekidnog rada kod poslodavca".
Podneo sam amandman koji glasi: "U slučaju otkaza iz člana 103. stava 1. tač. 1) i 2) ovog zakokna zaposlenom prestaje radni odnos isplatom novčane naknade u visini jedne zarade za svaku godinu neprekidnog rada kod poslodavca". Takođe, da vas podsetim da u članu 103. u stavu 1. tač. 1) i 2) poslodavac ima pravo da zaposlenom otkaže ugovor o radu, ako je utvrđeno da zaposleni ne ostvaruje rezultate rada i ako nema potrebna znanja ni sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.
Sada pitam predlagača zakona: radnik radi 25 ili 30 godina kod poslodavca; novi poslodavac koji kupi neku našu fabriku utvrdi da su ispunjeni uslovi iz tač. 1) i 2) člana 103. i da tom radniku otkaz, isplati mu, dame i gospodo, dve i po zarade - ko će tog radnika primiti na posao sa 25, 30 godina radnog staža, a on u džepu ima 25.000 ili 30.000 dinara. Gde je tu socijala, gde je tu pomoć, gde je tu razumevanje za takvog radnika? Imaćemo gro takvih radnika. Zato poslanici SSJ ni u kom slučaju ne mogu da prihvate ovakav predlog u članu 109. Mislim da se to kosi sa svim elementarnim normama socijalnog zbrinjavanja ugroženih radnika. Iz ovog i mnogih drugih razloga, poslanici SSJ neće podržati Predlog zakona o radu u celini.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 41, protiv 108, uzdržana dva, nije glasalo 26, ukupno 177 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 109. amandman je podneo narodni poslanik Žarko Obradović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana nije prisutan.
Dajem reč gospodinu Tomi Bušetiću, predstavniku poslaničke grupe SPS-a.
Izvolite.

Whoops, looks like something went wrong.