PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 27.03.2002.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

1. dan rada

27.03.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:50 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,        otvaram Prvu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da prema službenoj evidenciji današnjoj sednici prisustvuju 174 narodna poslanika, a radi utvrđivanja kvoruma molim narodne poslanike da ubace identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da imamo kvorum i da možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Emilija Krstić, Stevan Lilić, Stevan Gudurić i Dušan Tubić.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala predstavnike Centra za slobodne izbore i demokratiju, predstavnik Stalne konferencije gradova i opština Jugoslavije, predstavnike Studentske unije Srbije, predstavnike Saveza studenata Beograda i studente Studijske grupe za ustavno pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Pozdravljam naše goste.
Primili ste zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini, održane 22, 23, 24, 28, 29, 30. i 31. januara, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26. i 27. februara 2002. godine.
Da li ima primedaba na zapisnik?
Reč ima narodni poslanik Vojislav Šešelj. Podsećam vas da, prema članu 85. stav 2. Poslovnika, o primedbama na zapisnik Narodna skupština odlučuje bez pretresa.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Imam primedbu na zapisnik u delu koji se tiče 3. i 4. tačke dnevnog reda. U toku te tačke dnevnog reda većem broju narodnih poslanika Srpske radikalne stranke oduzeli ste reč kršeći Poslovnik. Pošto to oduzimanje reči povlači još neke konkretne posledice kao što je finansijsko kažnjavanje i Srpska radikalna stranka će zbog toga da tuži, odnosno svaki poslanik pojedinačno će da tuži Narodnu skupštinu Republike Srbije, neophodno je da taj deo zapisnika bude detaljniji.
Ovde je samo konstatovano da je narodnim poslanicima oduzeta reč i da su narodni poslanici priložili svoje pisano izlaganje. Međutim, ni u stenogramu sednice, koji je poluzvanični dokument, ni u zapisniku, koji treba da bude zvanični dokument nakon usvajanja, nema u celosti tog priloženog teksta, iako je 15-tak poslanika prilagalo tekst iste sadržine, pogotovo što ste vi svakom poslaniku oduzimali reč kada bi pomenuo Ljubomira Jovanovića Staklenog, upucavanje Petra Panića i srodstvo sa Čedomirom Jovanovićem. Zahtevam da kompletan priloženi tekst bude sastavni deo zapisnika, jer će vam sud po službenoj dužnosti tražiti taj zapisnik.
Ne može se izreći toliko disciplinskih mera, a da se iz zapisnika ne vidi konkretno zbog čega su izrečene te disciplinske mere. Drugo, veoma je važno, pošto se te stvari na koje su ukazivali srpski radikali danas, ponavljaju u još rigidnijoj formi. Evo najsvežiji slučaj, otmica Milije Babovića.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Molim vas, nema pretresa po primedbama na zapisnik. Izneli ste vašu primedbu.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Samo obrazlažem moje insistiranje da se unese u zapisnik u celosti. Ako ne prihvatate u celosti, onda da se u dve rečenice unese da ste svim narodnim poslanicima Srpske radikalne stranke oduzimali reč kada bi pomenuli Ljubomira Jovanovića Staklenog, njegovo upucavanje Petra Panića sa osam metaka i srodstvo Staklenog sa Čedomirom Jovanovićem.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Naravno, gospodine Šešelj, vi znate da se - prema članu 111. stav 4, u stenografske beleške unosi tekst u izrečenom obliku bez ikakvog izostavljanja reči i izraza, dakle u izrečenom obliku. Pošto je narodnim poslanicima Srpske radikalne stranke bila oduzeta reč, tako nismo mogli ni uvrstiti u stenografske beleške, pa ni u zapisnik i te pismene izjave biće u dokumentaciji Narodne skupštine Republike Srbije.
U svakom slučaju, stavljam na glasanje primedbu koju je na zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini saopštio narodni poslanik Vojislav Šešelj i molim narodne poslanike da se glasanjem izjasne o primedbi na zapisnik.
Za 51, protiv 109, uzdržan jedan, nije glasao 46, ukupno 207 narodnih poslanika.
Konstatujem da nije usvojena primedba na zapisnik koju je istakao narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Da li još ima primedaba na zapisnik? (Nema.)
Pošto više nema primedaba na zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.
Stavljam na glasanje zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini, održane 22, 23, 24, 28, 29, 30. i 31. januara, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26. i 27. februara 2002. godine.
Molim narodne poslanike da se izjasne glasanjem o zapisniku u celini.
Za 147, protiv 51, uzdržanih nema, nije glasalo 15, ukupno 213 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila zapisnik sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Primili ste ostavku dr Zorana Radovanovića na funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja ove ostavke, sa predlogom da Narodna skupština, na osnovu člana 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje prestanak mandata narodnog poslanika Zorana Radovanovića danom podnošenja ostavke.
Saglasno članu 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat pre isteka vremena na koje je izabran narodnom poslaniku Zoranu Radovanoviću, izabranom sa izborne liste Socijalistička partija Srbije - Slobodan Milošević.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Primili ste zahtev predsednika Stranke srpskog jedinstva prof. Borislava Pelevića za konstatovanje prestanka mandata narodnim poslanicima dr Jovanu Deretiću i Zoranu Novakoviću, izabranih sa izborne liste Stranka srpskog jedinstva - prof. Borislav Pelević i izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja ovog zahteva, sa predlogom da Narodna skupština, na osnovu člana 88. stav 1. tačka 1. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje prestanak mandata ovim narodnim poslanicima.
Saglasno članu 88. stav 1. tačka 1. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština na predlog Administrativnog odbora konstatuje da je prestao mandat, pre isteka vremena na koje su izabrani, narodnim poslanicima dr Jovanu Deretiću i Zoranu Novakoviću, izabranim sa izborne liste Stranke srpskog jedinstva - prof. Borislav Pelević.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika izvršiće se popunjavanje upražnjenih poslaničkih mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Primili ste ostavku Momčila Perišića na funkciju potpredsednika Vlade Republike Srbije.
Saglasno članu 203. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije o ostavci je obavešten predsednik Vlade Republike Srbije.
Podsećam vas da je članom 203. stav 4. Poslovnika, Narodne skupštine predviđeno da Narodna skupština na prvoj narednoj sednici konstatuje bez pretresa da je član Vlade podneo ostavku i da se o tome ne odlučuje.
Saglasno članu 203. stav 4. Poslovnika, Narodna skupština konstatuje da je Momčilo Perišić podneo ostavku na funkciju potpredsednika Vlade Republike Srbije.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen sa dopunom, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i o predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda sednice.
Predlozi za razmatranje po hitnom postupku.
Prelazimo na odlučivanje o predlozima za razmatranje po hitnom postupku.
Grupa od 23 narodna poslanika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije koji će utvrditi okolnosti i činjenice vezane za ulogu državnih institucija i pojedinih političara u uništenju firme "Jugoskandik", koji su podneli Narodnoj skupštini 30. oktobra 2001. godine.
Prema članu 159. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine o svakom predlogu za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku Narodna skupština odlučuje bez pretresa.
Stavljam na glasanje predlog grupe od 23 narodna poslanika poslaničke grupe. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Kada smo pre tri meseca podneli taj zahtev tražili smo da se on uvrsti u dnevni red po hitnom postupku. Pošto je proteklo toliko vremena i nismo uspeli da obezbedimo hitan postupak, onda je to automatski trebalo da se uvrsti u dnevni red po redovnom postupku. Mi više ne insistiramo na hitnom postupku, ali tamo gde se ne prihvati hitan postupak, pogotovu tamo gde se za tri meseca ne prihvati, po Poslovniku treba da se uvršćuje u dnevni red po redovnom postupku.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
To nema nigde u Poslovniku, ne piše tako.
Prema tome, stavljam na glasanje predlog grupe od 23 narodna poslanika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o obrazovanju Anketnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije koji će utvrditi okolnosti i činjenice vezane za ulogu državnih institucija i pojedinih političara u uništenju firme "Jugoskandik".
Za 62, protiv 112, uzdržana dva, nije glasalo 40, ukupno 216 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Dejan Mihajlov predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama zakona o sudskim taksama, koji je podneo Narodnoj skupštini 6. marta 2002. godine.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Dejana Mihajlova da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama Zakona o sudskim taksama.
Za 74, protiv 110, uzdržan jedan, nije glasalo 35, ukupno 220 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o finansijskoj podršci porodica sa decom, koji je podnela Narodnoj skupštini 18. marta 2002. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o finansijskoj podršci porodica sa decom.
Za 167, protiv jedan, uzdržanih nema, nije glasalo 52, ukupno 220 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog Vlade.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stave na dnevni red Polazne osnove za preuređenje odnosa Srbije i Crne Gore, koje je dostavila Narodnoj skupštini 22. marta 2002. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku stave na dnevni red Polazne osnove za preuređenje odnosa Srbije i Crne Gore.
Za 157, protiv 29, uzdržanih nema, nije glasalo 34, ukupno 220 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopuna zakona o zdravstvenom osiguranju, koji je podnela Narodnoj skupštini 22. marta 2002. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog Vlade Republike Srbije.
Za 157, protiv nema, uzdržanih nema, nije glasalo 64, od ukupno 221 narodnog poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog.
Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je podnela Narodnoj skupštini 22. marta 2002. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 156, protiv nema, uzdržanih nema, nije glasalo 65, od ukupno 221 narodnog poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila ovaj predlog.
Prelazimo na predloge za povlačenje pojedinih tačaka iz predloga dnevnog reda sednice.
Narodni poslanik Čedomir Jovanović predložio je da se iz predloženog dnevnog reda sednice povuče 20. tačka - Predlog zakona o poništavanju rešenja Vlade NRS kojim je ukinut bogoslovski fakultet univerziteta u Beogradu kao državna ustanova, koji je Narodnoj skupštini podnelo 37 narodnih poslanika poslaničke grupe DOS - dr Vojislav Koštunica - Demokratska stranka Srbije 2. novembra 2001. godine.
Da li predlagač želi reč? (Tri minuta.)
Izvolite.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Gospođo Mićić, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani i dobrodošli posmatrači, to je dobrodošla inicijativa, međutim, Republička vlada već preduzima odlučne korake kako bi se ispravila ta nepravda koja je naneta početkom 50-tih godina Srpskoj pravoslavnoj crkvi i našem društvu izuzimanjem Bogoslovije iz sistema organizovanog obrazovanja. U zajedničkoj radnoj grupi koju su formirali predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Bogoslovije i nadležnih ministarstava u Republičkoj vladi, pre svega tu mislim na Ministarsvo vera i Ministarstvo prosvete i, naravno, na asistenciju Ministarstva finansija, pronađeno je rešenje za ovaj problem, tako da je sama po sebi ova inicijativa, iako dobronamerna, prevaziđena tim rešenjem.
Stoga bi bilo dobro da je sam predlagač povuče, s obzirom da je to zahtev same Crkve i samih učesnika u tom dijalogu. Mislim da bi bilo bespredmetno da mi uvrstimo kao tačku dnevnog reda izglasavanje zakona kojim će se poništiti jedna uredba koja u pravnom smislu nema traga u arhivama Republičke vlade, već to valja učiniti onako kako je i predviđeno kroz tu vrstu dogovora, dakle uredbom i kroz zakon o univerzitetu, upravo u meri u kojoj je to predviđeno i od strane predlagača, ali na jedan konsekventniji i celishodniji način, s obzirom da je to proizvod zajedničkog rada i dogovora. Time bi se dovelo u pitanje sve ono što je dogovoreno, s obzirom da bi se prolongirao proces rešavanja, jer je to kao 20. tačka dnevnog reda samo po sebi nešto što će biti predmet naše rasprave verovatno u maju mesecu. Pre toga će ovo biti rešeno, jer je, praktično, rešenje već pronađeno.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč želi narodni poslanik Milan Radulović, ovlašćeni predstavnik predlagača akta čije se povlačenje traži.

Milan Radulović

Poštovani narodni poslanici, nema razloga da se povlači ova tačka dnevnog reda. Zakonski predlog koji smo podneli, kao što ste videli, vrlo je jednostavan i ima samo dva člana. Prvim se ukida, i sa stanovišta ondašnjeg zakonodavstva, nezakonita uredba da se Bogoslovski fakultet - koji je bio, podsećam, 1905. upisan kao prvi u sastavu Univerziteta - isključi iz sastava Univerziteta.Uredba je bila ne samo protivustavna nego nije imala nikakvo uporište u Zakonu o univerzitetu.
Sa stanovišta današnjeg pravnog poretka, fakultet može da se osniva ili ukida jedino zakonom. Nikakvi dogovori, nikakva eventualna Vladina uredba neće rešiti ovaj problem. Nova Vladina uredba će samo nastaviti kontinuitet, odnosno produžiće istim putem kojim je išla i Vlada koja je ovaj gest učinila. Naime, uredba ne može zameniti zakon.
Drugi član zakonskog predloga koji smo podneli ostavio je slobodu Vladi, Bogoslovskom fakultetu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi, koja je preuzela fakultet u svoj sastav posle ukidanja 1952. godine, da se dogovore o tome koje su posledice nastale iz tog čina, da se dogovore kako te posledice mogu da se isprave.
Pre ili kasnije ovo pitanje ipak mora da se reši u Narodnoj skupštini, a ne u Vladi. Ne vidim razloga da se rešavanje ovako jednostavnog pitanja, a u osnovi važnog, odugovlači. Bolje je rešiti ga na vreme. Time se razgovori koje vode radna grupa Vlade i predstavnici Bogoslovskog fakulteta ni na koji način ne poništavaju. Oni samo dobijaju zakonsku osnovu i zakonsko pokriće da budu vođeni. Razgovori koji se vode nemaju zakonsku osnovu u sadašnjem pravnom poretku.
Pošto sadašnji pravni poredak predviđa osnivanje fakulteta jedino zakonom, kao i njihovo eventualno ukidanje, potrebno je prvo ukinuti ovu nezakonitu uredbu i omogućiti da se na osnovu ukidanja uredbe Bogoslovski fakultet vrati u sastav Univerziteta, da mu se prizna kontinuirano članstvo u sastavu Beogradskog univerziteta od 1905. do danas, a onda da se njegov status u sastavu Univerziteta reguliše na način na koji je gospodin predlagač pomenuo, dakle u konkretnim i preciznim dogovorima Vlade i Bogoslovskog fakulteta.