PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 24.04.2002.

15. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

15. dan rada

24.04.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:20 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, sednici prisustvuje 158 narodnih poslanika.
Konstatujem da imamo kvorum i da možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Stevan Lilić, Radomir Naumov, Vlatko Sekulović, Dušan Golubović, Dragan Šutanovac, Žarko Obradović, Miroslav Markićević, Ružica Veljović, Miloš Lučić, Dušan Cvetković, Petar Mišić, Miroslav Hristodulo, Boško Ničić, Išpanovič Ištvan i Teodora Vlahović.
Molim narodne poslanike koji ne učestvuju u utvrđivanju kvoruma da makar ne prave nered, da nas ne ometaju u radu.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala predstavnike Centra za slobodne izbore i demokratiju, Stalne konferencije gradova i opština Jugoslavije, Studentske unije Srbije, Saveza studenata Beograda, studente Studijske grupe za ustavno pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, predstavnike Narodnog pokreta "Otpor", Niške studentske asocijacije i Studentske federacije.
Pozdravljam prisutne goste.
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OSNOVNOJ ŠKOLI (pojedinosti)
Podsećam da je vreme za raspravu ograničeno na tri minuta.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Vlada i Odbor za prosvetu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zaknodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Petar Jojić, podnosilac amandmana na član 2. Predloga zakona.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, besmisleno je učestvovati u jednoj raspravi o dva veoma važna zakona, kao što su zakoni o osnovnoj i o srednjoj školi, kada je ograničeno pravo narodnim poslanicima da diskutuju i obrazlože svoje amandmane na samo tri minuta.
SRS je prinuđena da održi jedan javni čas, sa trajanjem od sat i po vremena, a to će biti u petak 26. ovog meseca u Vršcu, gde ćemo održati veliki narodni miting SRS.
(Predsednik: Molim vas da govorite o vašem amandmanu, pošto je vreme ograničeno na tri minuta.)
Zbog toga je trebalo, ako ništa drugo, pročitati naučna dela Jana Komenskog, naučna dela Makarenka, pa onda se upustiti u reformu, koja sada ne liči na reformu. Ovo nije reforma, ovo je prinudna uprava i privremena mera u odnosu na školstvo u Republici Srbiji. Zbog toga SRS smatra da ovaj zakon nije dobar, da je on samo privremenog karaktera i da će ga sledeća vlast, na sledećim uskoro raspisanim izborima, morati hitno menjati.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu?
Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici,
SRS je prigovorila na jezik člana 2. Predloga zakona i na nešto što bi trebalo otkloniti. Istina, predlagač je prihvatanjem amandmana jedne druge poslaničke grupe priznao da je to neki stari jezik, možda čak i austrougarski, koji je ovde primenio, ali mislim da je time napravio još veće zamešateljstvo, a da nije otklonio nedoumicu koju bi stvorio zakon da je usvojen u prvobitnom tekstu.
Naime, predlagač je predvideo da se član 13. promeni i da jedan njegov deo glasi: "Ministarstvo prosvete vrši upravni nadzor vrednovanjem kvaliteta rada škole, odnosno doma učenika". Mi smo predložili da to glasi: "Ministarstvo prosvete vrši stručno - pedagoški nadzor vredovanjem kvaliteta rada nastavnika, stručnih saradnika i vaspitača u školi, odnosno domu učenika".
Formulisati jedan zakonski projekat tako da će Ministarstvo vrednovati kvalitet rada škole liči mi na razgovor između roditelja i deteta, kad dete dođe iz škole i otac ga pita - kako je škola, a on kaže - dobro, ne pomera se. Kako će Ministarstvo prosvete da vrednuje kvalitet rada škole? Šta je to škola - učionice, sanitarne prostorije, kabineti?
Valjda Ministarstvo vrednuje kako u toj školi rade nastavnici, vaspitači, a ne hoće li vrednost škole biti izražena kroz njenu finansijsku vrednost. To nikako nije kvalitet škole. Šta je kvalitet škole? To je kvalitet nastave, to je kvalitet rada sa decom, kvalitet obrazovanja. Kako su to rangirane škole po kvalitetu? Imaju li roditelji pravo da odlučuju da hoće, da pošalju dete u školu prvog, drugog ili trećeg kvaliteta?
Amandmanom koji ste prihvatili kažete da ćete vrednovati i kvalitet rada škole i kvalitet rada nastavnika. E, pa to zaista ni na šta više neće ni da liči. Preporučujem vam da vi prihvatite ovaj naš amandman. Priznajem da Ministarstvo prosvete treba da vrši nadzor, ali nad čime: nad onim što rade nastavnici, vaspitači i osobolje zaposleno u školi.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 46, protiv 113, uzdržanih nema, nije glasalo 18, od ukupno 177 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li se neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? Izvolite, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS, narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
U članu 3. kojim se dodaje novi član 13a mi smo predvideli brisanje tačke 4). Ona bi glasila ovako - u vršenju nadzora nad zakonitošću rada škole Ministarstvo prosvete pokreće inicijativu za drugačije uređivanje zakonom uređenih odnosa. Jedna opšta formulacija, bezmalo besmislena, za koju se ne zna da li je to sada pravo ili obaveza Ministarstva prosvete, odnosno da li će ministar prosvete biti odgovoran ako Ministarstvo ne pokrene neku inicijativu za uređivanje zakonom uređenih odnosa. Šta to znači?
Zna se ko pokreće inicijative za uređivanje odnosa zakonom. To može svaki narodni poslanik, Vlada Republike Srbije, određeni broj birača, a to da Ministarstvu sada dajemo nalog ili obavezu ili savet, ne znam kako može da se tumači ova mera i ova odredba, da pokreće inicijativu da se nešto što je regulisano zakonom na drugi način reguliše, pa to je valjda obaveza svakog ozbiljnog ministra i svakog ozbiljnog ministarstva.
Sve ono što se tiče osnovne škole regulisano je drugim zakonima, za šta ministar misli da nije dobro regulisano, on će Vladi predložiti da se to promeni, to ide na Vladine odbore, rešava se u Sekretarijatu za zakonodavstvo, a ako Vlada to propusti, dolazi pred Narodnu skupštinu. To je uređeno Poslovnikom Vlade i uopšte ne znam zašto ovakvu odredbu ubacivati u jedan Zakon o osnovnoj školi.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 48, protiv 117, uzdržanih nema, nije glasalo 12, od ukupno 177 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Bojana Aleksić, Vladimir Andrić, Marina Stamenković, Milan Radulović i Nenad Lemajić.
Vlada i Odbor za prosvetu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Reč ima narodna poslanica Bojana Aleksić, predstavnik podnosilaca amandmana.

Bojana Aleksić

U članu 4. nabrajaju se poslovi inspekcijskog nadzora, odnosno poslovi prosvetnog inspektora koji vrši inspekcijski nadzor. Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi inspekcijski nadzor je prešao sa Ministarstva prosvete, odnosno sa nivoa Republike na lokalnu samoupravu, kao povereni posao. To je upravo i članom 2. regulisano ovde, kao i neki drugi poslovi koji su prešli na opštinu.
Upravo zbog toga smatramo kako je i školski prostor nešto što je u nadležnosti lokalne samouprave; čak je bilo i prema starom zakonu, i tu jeste bila nelogičnost, da je osnivač škole Republika i da je uopšte za škole zadužena Republika, a da je sam školski prostor nešto za šta je zadužena lokalna samouprava. Sada se ovim članom to malo dovodi u red. I najzad je prilika da se upravo ta lokalna samouprava, između ostalog, pozabavi i izdavanjem tog školskog prostora.
Zašto? Mi imamo situaciju na terenu tokom svih ovih godina, a i danas je to prisutno u nekim školama, da se školski prostor nenamenski izdaje, da je prisutna siva ekonomija, da se izdaju fiskulturne sale, razni kabineti, oprema itd, da se izdaju privatnim licima za keš, da se ne sklapaju ugovori i da se taj keš onda koristi ne zna se kako, odnosno postoji velika verovatnoća da taj keš odlazi u nečije džepove. To je nešto što svakako treba sprečiti jer deca od toga nemaju nikakve koristi.
Ako već postoje uslovi u nekim školama da ima viška školskog prostora i da je moguće izdavati taj školski prostor, onda taj školski prostor treba da se izdaje tako što će se sklapati ugovor, što će taj novac ići na žiro račun škole, što će opština kao nadležan organ kontrolisati gde i kako idu ta sredstva i da ta sredstva onda budu upotrebljena za ono što će školi, odnosno učenicima doneti nekakav boljitak, a ne da se upotrebe za to da neko gradi kuće, kupuje automobile i tome slično.
I dok sam bila u ministarstvu, izuzetno sam insistirala na tome i mislim da je to jedan od najvećih problema trenutno u školstvu. To pitanje je vezano i sa izborom direktora, jer nažalost bilo je direktora i ranije, a i danas ih ima, koji su zloupotrebljavali svoj službeni položaj u tom smislu. Mi ćemo i o tome govoriti u nekim amandmanima koje smo podneli upravo vezano za izbor direktora, ali za sada, evo ja ću samo pročitati kako bi to zvučalo po nama, mislim da je potpuno na mestu.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Izvinjavam se, da li hoćete da koristite tri minuta kao ovlašćeni predstavnik?

Bojana Aleksić

Da, koristim i ovo drugo vreme.
Znači, prosvetni inspektor - između ostalog, tačka 2) - vrši uvid u namensko korišćenje sredstava kojima raspolaže škola i nadzire zakonitost zaključenja i otkazivanja ugovora o davanju u zakup ili na korišćenje školskog prostora, kao i zakonitost obavljanja proširenih delatnosti škole.
To bi bio taj naš amandman, to će se pojaviti kasnije u klauzuli razrešenja direktora i mislimo da je neophodno da se ovaj amandman prihvati.