ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 10.04.2003.

3. dan rada

OBRAĆANJA

Slobodan Tomović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, u članu 14, na koji sam ja podneo amandman, stoji da se naslov iznad člana 62. i član 62. iz prethodnog zakona brišu.
Amandmanom koji sam podneo predlažem da se član 14. iz Predloga ovoga zakona briše. Dakle, da se briše ono što bi tamo trebalo da se briše, po onom principu da je negacija negacije afirmacija. Zašto?
Jutros sam pričao, govoreći o Predlogu zakona o Visokom savetu pravosuđa, da ne treba menjati po svaku cenu koncepciju ako za tim nema preke potrebe ili ako se time ne dobija nešto bolje i nešto drugo. Dakle, otuda je moje zalaganje krajnje principijelno.
Ako sam već jutros o tome pričao, red je da ostanem dosledan jer u članu 62. se kaže šta je to što treba da se briše "izbor javnih tužilaca i zamenika", a u članu 62. se kaže: "Javnog tužioca i zamenika javnog tužioca bira Narodna skupština, na predlog Visokog saveta pravosuđa". Ako predloženi kandidat ne bude izabran, nadležni odbor predlaže nove, i kome oni treba da polažu zakletvu.
Dakle, iz istih razloga zbog kojih sam smatrao da ne treba menjati koncepciju rada Visokog saveta pravosuđa, predlažem da se, sledstveno tome, ne menja način izbora, dakle da ostane tako kako je bilo. To je jedno principijelno zalaganje, a još nismo čuli prave razloge šta će se ovim što se predlaže dobiti bolje, jer naravno da ćemo tako nešto podržati. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podnela narodna poslanica Vjerica Radeta.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Amandmanom, kojim sam u ime Srpske radikalne stranke podnela na član 14. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom tužilaštvu, predložila sam sledeće - da javne tužioce i zamenike javnih tužilaca bira i imenuje Narodna skupština, na predlog Republičkog javnog tužioca. Ako predloženi kandidat ne bude izabran odnosno imenovan, nadležni odbor Narodne skupštine predložiće Narodnoj skupštini drugog kandidata. Ako i taj kandidat ne bude izabran, odnosno imenovan, ministar nadležan za pravosuđe ponovo će oglasiti izbor, odnosno imenovanje.
Ovim amandmanom se daje ovlašćenje Republičkom javnom tužiocu da predlaže kandidate za okružne i opštinske javne tužioce i za imenovanje svih zamenika javnih tužilaca koje treba da bira Narodna skupština.
Ministar pravde dobija nadležnost da ponovo oglasi izbor javnih tužilaca i imenovanje zamenika, ukoliko kandidat ne bude izabran, odnosno imenovan.
Tužilaštvo je specifičan državni organ i nije moguće praviti razliku između tužilaca i zamenika javnih tužilaca, jer je poznato u praksi da je zamenik javnog tužioca taj koji u stvari obavlja konkretne javnotužilačke funkcije.
Ovaj predlog zakona u tom delu je suprotan Ustavu, i to članovima 103. do 106. Ustava. Stalnost javnotužilačke funkcije je zagarantovana Ustavom koji ne poznaje kategoriju zamenika javnog tužioca, koji je nastao samo iz praktičnih razloga i obima posla u okviru jednog javnog tužilaštva, a javno tužilaštvo je samostalni državni organ koji goni učinioce krivičnih dela, zakonom određenih kažnjivih krivičnih dela, i ulaže pravna sredstva za zaštitu zakonitosti, pa je logično da i tužioca i njegovog zamenika bira Narodna skupština.
Nema pravnog osnova da Vlada preuzme ingerencije Narodne skupštine, a ovo sadašnje stanje je privremeno. Naravno, prilikom predlaganja Narodnoj skupštini kandidata za javne tužioce i zamenike javnih tužilaca, predlagač mora posebno da vodi računa o, kako je zakonska formulacija, dostojnosti lica koja se predlažu.
Jer, ako se o tome ne vodi dovoljno računa, pa se dostojnost obavljanja javnotužilačke funkcije poistoveti sa moralno-političkom podobnošću ili eventualno stranačkom pripadnošću kandidata za tužioca ili njegovog zamenika, desiće vam se ponovo Milan Sarajlić. Ja sam ubeđena i verujem da će i predlagači Milana Sarajlića za vrlo značajnu funkciju zamenika specijalnog tužioca polagati račune nekom dostojnom javnom tužiocu, vezano za taj predlog.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč?
Ima reč narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Ovim amandmanom praktično se menja tekst postojećeg člana 62, da sada ne obrazlažem šta sada stoji u Predlogu zakona o izmenama i dopunama, jer tu stoji brisanje osnovnog teksta.
Ideja SRS, koju smo na početku načelno izložili, jeste da Narodna skupština Republike Srbije bude nadležni državni organ koji bira javne tužioce i imenuje zamenike javnog tužioca. Naravno, predlagač ovog izbora i imenovanja treba da bude republički javni tužilac, jer uostalom samo on i figurira kao organ koji ima dodirnih tačaka sa Ustavom Republike Srbije, on je odgovoran za kadrovsku politiku u tužilaštvu, za stručnost tih ljudi, za obavljanje svih funkcija i poslova iz nadležnosti tužilaštva, i svakako treba da bude i predlagač.
Jednim od prethodnih članova predložili smo i promenu da predlagač izbora republičkog javnog tužioca bude nadležni odbor Narodne skupštine, a u sledećim odredbama ovog našeg amandmana, u nastavku, ukazujemo na to da se, ukoliko predlog ne dobije potrebnu većinu, ovde bira sledeći kandidat i tada praktično predlagač postaje nadležni odbor Narodne skupštine, a ukoliko se i taj kandidat ne izabere, onda se praktično ceo oglasni postupak ponavlja.
Onda je to dokaz da nešto nije u redu sa predlogom, sa kanidatom, i da treba sve to ponoviti da se dobije što kvalitetniji predlog. Na ovaj način, ako mogu tako da kažem, samo je jedan predstavnik izvršne vlasti u nekim dodirnim tačkama sa tužilaštvom i sa njegovim izborom i imenovanjem, a to je ministar nadležan za poslove pravosuđa, i to samo u onom tehničkom delu pripreme predloga, odnosno oglašavanja potrebe. Naravno, prilikom tog oglašavanja on mora da ima neophodni kontakt sa republičkim javnim tužiocem, koji iskazuje realne potrebe za prijemom.
Smatramo da je ovo pristojna razdaljina sa koje se garantuje ta samostalnost tužilaštva da izvršna vlast nije toliko umešana. Naravno, parlamentarna većina koja podržava izvršnu vlast svoj uticaj ostvaruje preko nadležnog odbora u Narodnoj skupštini, pa i prilikom izbora i imenovanja ovde, i to je legitimno pravo onih političkih grupacija koje imaju većinu, i to ma koliko neko da osporava, slaba mu je argumentacija, jer se na kraju sve svodi na ove kartice i ovo glasanje.
Ukoliko izvršna vlast želi da ima neki uticaj, ona ga ostvaruje ovde, u zakonodavnom organu, preko one većine koja podržava Vladu. Ali, ukoliko bi se ovo prepustilo Vladi, a po logici stvari to tako sledi, ukoliko se izbriše član 62, što je predložila Vlada u Predlogu zakona, onda je to mešanje izvršne vlasti i suviše brutalno, i suviše veliko upozorenje za ljude iz tužilaštva da moraju da povedu računa o tome šta rade, kako rade, a onda već nastupaju problemi i za zakon i za ustav, kao i za elementarna prava građana.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 15. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanik Nataša Jovanović i narodni poslanik Milan Stanković.
Reč ima narodni poslanik Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, bez obzira na to što vašom odlukom nema direktnih skupštinskih prenosa, poslanici SRS će po svim predlozima zakona koje je podnela Vlada Republike Srbije Narodnoj skupštini izlaziti po amandmanima, a u dužini trajanja od pet minuta po svakom amandmanu, kao i zamenik šefa poslaničke grupe, ne zbog toga što mi želimo da na određeni način odugovlačimo tok sednice, što nam je i nekada manir, sve zavisi od strategije, već zbog toga da bismo gospodinu ministru i poslanicima ukazali na ključne zamerke i na nemogućnost prihvatanja vaših predloga u ovom paketu zakona.
Što se tiče objedinjavanja krivičnog zakonika, gospodine ministre, prof. dr Vojislav Šešelj se sa ove skupštinske govornice za to zalagao u momentu kada je usvajan onaj famozni paket zakona iz oblasti pravosuđa, za koji ste sami rekli da ga nisu pisali oni koji su ga podneli Narodnoj skupštini, već neki tamo izvesni gospodin, iz neke strukture, a oni to samo preformulisali i stavili svoj pečat.
E, tada smo mi izlazili najmanje 50 ili 100 puta za govornicu i rekli da se nikako ne slažemo sa ustanovljavanjem Visokog saveta pravosuđa, i principijelno ostajemo pri tom stavu.
Što se tiče mog amandmana, kao što je više puta rekao gospodin Zoran Krasić, od koga su mnogi mogli da nauče nešto iz ove oblasti jer se on zaista, i kao vrsni pravni stručnjak i kao zamenik predsednika poslaničke grupe u ovoj novonastaloj situaciji, kada je gospođi Pop-Lazić oduzeta reč, posvetio tome da vam kaže da je naš koncept mnogo bolji, svrsishodniji, iz prostog razloga što mi smatramo da uz stalnost tužilačke funkcije ta stalnost treba da bude zastupljena i kod zamenika, jer i vi sada, kao ministar, a ranije kao višedecenijski uspešni advokat, znate da zamenici tužilaca u praksi rade sve ono što bi tužioci trebalo da rade. Znači, praksa je sasvim drugačija.
Isto tako, znamo da ta dostojnost koja je predviđena za izbor nosilaca sudijskih i tužilačkih funkcija treba u pravom smislu reči da znači to da Narodna skupština Republike Srbije mora da ima uvid; zalažemo se, dakle, a to je više puta rekao gospodin Krasić, da i tužioce i zamenike bira Narodna skupština, na predlog ministarstva, raspisanog konkursa za javnog tužioca, a da on snosi direktnu odgovornost da, predlažući Odboru za pravosuđe i upravu svog zamenika, stoji iza tog čoveka.
Ne bi se onda desilo da se određuje takva moralna i svaka druga kvalifikaciona norma, kao što je i dostojnost te funkcije, a da se pojavi slučaj Sarajlić, pa da onda svi peru ruke i kažu - mi nemamo veze sa tim.
Pa izvinite, molim vas, ako je ovo najviši zakonodavni organ i ako on po prirodi stvari, iako se striktno zalažemo za odvojenost sve tri grane vlasti, ima neku superiorniju ulogu, jer odlučuje o mnogim stvarima u odnosu na izvršnu i sudsku vlast, smatramo da bi mnogo više o tome trebalo da se povede računa, a naročito u situaciji kada mnoge stvari tek treba da isplivaju na površinu. A i taj slučaj sam za sebe nije potpuno rasvetljen, osim što je taj izvesni gospodin Milan Sarajlić povezan, kako je to zvanično saopštio državni organ, sa pripadnicima zemunskog klana, a šta se iza brda valja tek ćemo da vidimo i da saznamo, dani su pred nama, je li tako?
Naravno, neće ni ovo vanredno stanje večito da traje. Javnost skupštine će biti dostupna, u skladu sa najvišim demokratskim načelima, a to valjda nije samo floskula koja se čuje, pa onda, što bi naš narod rekao,
"kom obojci, kom opanci", svako ko je šta radio moraće da snosi odgovornost za sve ono što se desilo.
(Predsednik: Peti minut.)
Meni uopšte nije potrebno, gospođo Mićić, da me upozoravate da je sada peti minut, jer nisam u reketu na košarkaškom terenu, da treba da pucam trojku na koš, ja tačno znam koliko mogu da pričam i kakve su vaše namere u 5,01 minuta.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč?
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Članom 15. Predloga zakona Vlada traži da javni tužilac pre stupanja na dužnost položi zakletvu. Naravno, javni tužioci pred predsednikom Narodne skupštine, Republički javni tužilac pred Narodnom skupštinom, a zamenici javnog tužioca pred predsednikom Vlade. Verovatno to ima neku svoju logiku u činjenici da Vlada želi da prevede da imenovanje zamenika vrši izvršna vlast i, po nekoj logici zakletvi, ko postavlja, ko bira, ko imenuje, pred njim se i daje ta svečana izjava. Pretpostavljam da je to bio glavni razlog što ste se odlučili za ovo rešenje.
Mi zastupamo drugačiji koncept, da izbor i imenovanje vrši Narodna skupština. Ukoliko treba da se daju te svečane izjave, malo je rogobatno ovo - zakletva, u šta se čovek kune itd. Da ne pominjem da te zakletve, praksa je pokazala, ništa ne znače. Te svečane izjave su vezane za one pojedince koji na neki način barataju sa nečim što se tiče ljudskih prava. Zbog toga su uvedene te svečane izjave, da bi se oni još jedanput zavetovali da će kao svetinju poštovati Ustav, da će u svom radu da se pridržavaju Ustava i zakona i, verovatno, da će da poštuju ljudska prava.
Ako idemo tom logikom šta znači svečana izjava, a to je, praktično, izjava punog poverenja prema Ustavu i zakonu, onda sve te svečane izjave treba da se daju ovde, a nikako da se daju pred predstavnicima izvršne vlasti. Znači, to je zbog značaja samog pojma zakletve i svečane izjave.
Naravno, ovaj naš amandman nije podnet samo zbog toga kome treba da se polaže zakletva, nego zbog jednog potpuno novog koncepta, različitog od vladinog - ko bira i ko imenuje. Da je opasno ako Vlada bude radila ovaj posao, mogu da nam pokažu i ovi primeri gde su neki tužioci i sami podneli ostavke. Naravno, mi smo ih na vreme prozvali. Niste nas poslušali. Protiv jednog je podneta i krivična prijava od strane SRS i još nekih ljudi sa kojima je on nagovarao i uticao na nekog budućeg zaštićenog svedoka. Eto, nije prošlo ni godinu dana i čovek je sam podneo ostavku, verovatno pod uticajem osećaja lične odgovornosti, da je možda i bio neaktivan i neoprezan u poslovima koje je radio.
Zakletvu je dao, moram da upotrebim ime, nećete valjda da mi uzmete za loše, i Slobodan Milivojević, jedan od privedenih, čini mi se, advokat. Inače, nekada je bio zamenik ...
(Predsednik: Molim vas da se vratite na temu, a to je amandman na član 15.)
Verovatno ste, gospodine Batiću, imali prilike da pročitate naš predlog koji smo uputili Odboru za pravosuđe i upravu još 2001. godine. Tada je bio povod Biljana Radovanović, ali je cela ta nomenklatura bila u toj aferi "Mercedes-benz". To vam je dobro poznato. I Dušanu Mihajloviću je dobro poznato, i Sretenu Lukiću je dobro poznato. Vi ste pisali, vi ste mi odgovorili itd.
Gospodin Slobodan Milovijević je dao zakletvu, ali u kakvim je on vezama bio u pravosuđu...
(Predsednik: Peti minut, a i tema.)
Neću da iskoristim peti minut. Možete samo da pretpostavite, a vi ćete u istrazi tek da saznate šta se sve valjalo iza toga.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Narodni poslanik Siniša Mitrović, po Poslovniku.