OSMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.04.2004.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

13.04.2004

Sednicu je otvorila: Emilija Krstić

Sednica je trajala od 10:25 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, zakoni prethodne vlade su imali jednu zajedničku imenicu, odnosno jedno zajedničko obeležje, a to su bili reformski zakoni. Zakoni koje ova vlada i skupštinska većina predlažu, odnosno skupštinska većina usvaja, jesu zakoni dobrih namera i datih  predizbornih obećanja. To ne bi bilo sporno, mislim na te dobre namere, i nama one nisu strane i mi bismo  bili za to da je ovaj zakon malo kvalitetniji.
Videli ste da su poslanici SRS podneli veliki broj amandmana, a iskoristili smo ove dane da se malo sa građanima Srbije konsultujemo i da vidimo šta oni misle o ovom zakonu. Pre svih, ja sam se sa mojim sugrađanima u Ljuboviji konsultovao vezano za ovaj zakon, i da znate da sam razgovarao sa ljudima različite kvalifikacione strukture, zatim sa ljudima koji pripadaju različitim političkim strankama, kao i sa onim građanima koji ne pripadaju nijednoj političkoj stranci.
Znate, gospodo, šta su rekli, vezano za ovaj zakon? Daj bože da ovaj zakon ne bude usvojen i da se ne primeni kao ovakav. Pre svega, imaju velike zamerke na sastav odbora koji će odlučivati o sukobu interesa, zatim imaju primedbe takođe na način izbora tog odbora, kao i na visinu naknade koju će ostvarivati ti odbori, te bi stoga bilo mnogo bolje, po njihovom mišljenju, da se ovakav zakon ne usvoji i ne prihvati.
Međutim, nama srpskim radikalima uopšte ovaj zakon nije sporan i nećemo sigurno doći pod njegov udar. Dopao mi se iz ovog predloga zakona stav 2. u članu 5. gde kaže - funkcioner ne sme vršiti poslove savetovanja pravnih i fizičkih lica. Izuzetak su narodni poslanici...
Mislim pre svega na narodne poslanike, videli ste da je moj prethodnik odlično govorio o ovome, veliki je poznavalac ove problematike, pa ubuduće kada želite na brzinu da donesete neki zakon možete se slobodno konsultovati sa njim; mislim da će vam kao patriota pomoći, patriota i pre svega stručan čovek u ovoj oblasti, pomoći će vam da uradite kvalitetan predlog zakona i da ga date Skupštini na usvajanje.
` Ministar je jutros u svom uvodnom izlaganju rekao da je veliki broj amandmana prihvaćen, što je potvrda da ovaj predlog zakona nije bio toliko kvalitetan; pa je zatim hteo dalje da to prikaže po strukturi predlagača, koliko je kojih amandmana prihvaćeno od kojih političkih stranaka, a mislim da to samo po sebi ne znači nešto mnogo, jer smo mi srpski radikali rekli da ćemo podržati osim naših amandmana i amandmane drugih političkih stranaka koji će doprineti poboljšanju teksta ovog zakona.
Da vam kažem da se moj amandman odnosi na član 26. Pre svega mislimo da mera nejavnog upozorenja predstavlja blage, mlitave i nikakve mere i da to u suštini ne znači ništa. Videli smo da mnogo ozbiljnije mere, pa i krivične mere i sankcije, ne mogu ponekad da daju određen rezultat, a nejavne mere pogotovu, od tih nejavnih mera nemamo šta očekivati.
S obzirom da se kompletno član 26. po ovom amandmanu menja, ja ću pročitati: "Javnom funkcioneru izriče se mera obustave isplate dela mesečne plate za sve povrede ovog zakona koje je javni funkcioner izvršio tako što nije ispunio obavezu prijavljivanja ili je izvršio propuštanjem rokova propisanih ovim zakonom, na osnovu čega se može zaključiti da je prikrivao podatke ili je prijavljivanjem neistinitih podataka mogla da se ostvari nedozvoljena korist ili je mogla da nastupi šteta neprihvatljiva za obavljanje javne funkcije, a nije bitno uticala na obavljanje javne funkcije". Stav 1. ovog člana definiše u kojem slučaju se definiše novčana kazna javnog funkcionera.
Stav 2. "Mera obustave mesečne plate sastoji se u obustavi jedne trećine plate javnog funkcionera u trajanju najviše tri meseca uzastopno, počev od narednog meseca u odnosu na mesec kada je doneta odluka o izricanju ove mere." Stav 2. ovog člana definiše visinu novčane kazne za lice koje prekrši odredbe ovog zakona.
Na kraju, stav 3. ovog člana glasi: "Odluku o izrečenoj meri obustave mesečne plate izvršava organ koji isplaćuje platu javnom funkcioneru, obustavom dela plate i prenosom sredstava na poseban račun odbora". Stav 3, dakle, definiše ko vrši obustavu javnom funkcioneru.
S obzirom da ovaj zakon još nije usvojen i još nije prihvaćen, ja samo mogu da kažem, a neće se verovatno retroaktivno primeniti na mene, da jedva čekamo tog zajedničkog kandidata kojeg ćemo do 13. juna do nogu potući, a onda će ovaj zakon verovatno imati mnogo manje smisla, biće mnogo više kontrole u političkom i u životu Srbije uopšte. Hvala.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 27. i član 27. amandman je podneo narodni poslanik Mita Avramov.
Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Da.)
Izvolite.

Mita Avramov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, suštinski se vidi iz svega ovoga do sada, a mislim da će tako biti i do člana 37, da je na ovaj zakon, koji nema naročito mnogo članova, podneto sve skupa sigurno oko 100 amandmana, znači da  to samo po sebi govori da zakon nije urađen onako kako bi trebalo da se uradi, da je, po nama srpskim radikalima, urađen brzopleto, da nije rađen onako kako bi u duhu zakona to trebalo stvarno da izgleda. Da bi taj zakon bio mnogo bolji na njemu je trebalo raditi najmanje šest meseci da bi se desilo nešto stvarno kvalitetno.
Što se tiče člana 27, SRS je podnela amandman da se kompletan član briše, jer ima dosta nejasnoća. To su sve članovi koji govore o opomenama ili smenjivanju člana, a u članu 27. se kaže: "Ako se funkcioner kome je izrečena mera nejavnog upozorenja ne povinuje ovom zakonu do isteka roka koji mu je u odluci određen, izriče mu se mera javnog objavljivanja preporuke za razrešenje". Ko izriče te nejavne mere, kome se one podnose, kako treba da glase, ko određuje da li su te mere kažnjive ili ne i koliko su kažnjive?
Dalje, u istom tekstu zakona stoji: "Mera javnog objavljivanja preporuke za razrešenje izriče se i ako funkcioner protivno ovom zakonu pravno ili faktički vrši upravljačka prava u privrednom subjektu ili mimo ovog zakona vrši funkciju u javnim preduzećima, ustanovama, preduzećima ili drugim pravnim licima sa učešćem državnog kapitala ili ostalim privrednim subjektima, ako posle izrečenog nejavnog upozorenja ponovo povredi ovaj zakon ili ako nekom drugom povredom ovog zakona utiče na vršenje javne funkcije".
Moj amandman je glasio u obrazloženju da ovaj član 27. bude u smislu opomene. Naslov iznad člana 27. briše se, a član 27. menja i glasi: "Za sve povrede ovog zakona zasnovane na razlogu neblagovremenom i aljkavom ispunjavanju obaveza javnog funkcionera ukoliko nisu nastupile štetne posledice i nisu uticale na obavljanje javne funkcije odbor izriče meru opomene.
Mera opomene može samo jednom da se izrekne javnom funkcioneru, a u slučaju da se ponovi povreda zakona zbog koje bi se izrekla mera opomene, javnom funkcioneru se izriče mera obustave isplate dela mesečne plate. Mera opomene se izvršava dostavljanjem odluke javnom funkcioneru i organu koji ga je izabrao, imenovao ili postavio da obavlja tu javnu funkciju".
Prema tome, po svim dosadašnjim amandmanima i ubuduće do člana 37, predložio bih ministru da povuče ovaj zakon, pošto ima dosta amandmana, može da se doradi po svim tačkama i da izađe pred ovu skupštinu sa jednim pravim, valjanim zakonom koji ćemo sigurno svi podržati, ako se usvoje određene mere koje smo mi podneli, jer mi ne radimo samo za SRS nego za interes cele Srbije i cele ove skupštine. Znači, tražimo opravdanje za celu Narodnu skupštinu.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)

Određujem pauzu do 15,00 časova.

(Posle pauze – 16,05)

Emilija Krstić

| Predsedava
Poštovani narodni poslanici, nastavljamo rad u popodnevnom delu. Molim vas da prethodno ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice da vidimo da li imamo kvorum.

Pošto imamo kvorum nastavljamo rad.

Na naslov iznad člana 28. i član 28. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.

Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.

Da li neko želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Članom 28. uređene su mere koje se izriču samo funkcionerima izabranim na javnu funkciju. Mi amandmanom preciziramo kako izgleda ova mera, ali mislim da je najbolje da pročitam:  "Meru javno objavljivanje odluke odbora, kojom se preporučuje podnošenje ostavke ili pokretanje postupka razrešenja javnog funkcionera, odbor izriče javnom funkcioneru koji je pri obavljanju javne funkcije olako prešao preko postojanja sukoba interesa i omogućio sebi i drugim licima ostvarivanje koristi ili nanošenje štete drugim licima, ili povredio odredbe ovog zakona o zabranama i time bitno narušio dostojanstvo javne funkcije.
Mera javno objavljivanje odluke kojom se preporučuje podnošenje ostavke može se izreći prema svim javnim funkcionerima, a mera pokretanja postupka razrešenja samo prema imenovanim i postavljenim javnim funkcionerima.
Mera iz stava 1. ovog člana izvršava se objavljivanjem izreke i skraćenog obrazloženja odluke odbora u Službenom glasniku Republike Srbije i najmanje dva dnevna lista u roku od 30 dana od dana dostavljanja odluke javnom funkcioneru, ako u tom roku javni funkcioner ne podnese ostavku."
Ovo je mera koja se bitno razlikuje od predložene vladine mere javnog objavljivanja. Javnost je maksimalno zastupljena. Obaveštava se i preko "Službenog glasnika", kao službenog lista Republike gde se objavljuju svi zvanični državni dokumenti, i preko dva dnevna lista za one slučajeve kada je javni funkcioner grubo povredio odredbe tj. pravila ponašanja propisana ovim zakonom.
Na ovaj način javlja se neka svrha postojanja ovog zakona. I samo da podsetim poslanike koji budu glasali o ovim amandmanima da SRS predlaže tri mere. Prva mera je - obustava dela plate funkcioneru, u trajanju od tri meseca za određene povrede; mera opomene; i treća mera -javno objavljivanje ove odluke, kojom se preporučuje, odnosno poziva javni funkcioner da podnese ostavku, ako je izabrani funkcioner, odnosno pokreće se postupak pred nadležnim organom za razrešenje tog funkcionera.
Na ovaj način dobija se neka ozbiljnost celokupnog postupka koji se vodi pred republičkim organom. Ukoliko ta ozbiljnost izostane onda stvarno ovaj zakon prerasta u zakon za evidentiranje imovine javnih funkcionera, što u krajnjem slučaju i nije loše, ni to evidentiranje, ali sa mnogim odredbama i to malo odgovornosti koja se provlači ovim zakonom treba da se uozbilji i da se zadrži na neki način.
Predlažem narodnim poslanicima da kada se bude glasalo o ovim amandmanima imaju u vidu da ovaj i prethodna tri amandmana čine jednu celinu. Skrećem pažnju na to, jer je jedan od mojih prethodnika rekao, kod ove mere - obustava dela plate, da se radi o novčanoj kazni. Ne radi se o novčanoj kazni. Kao što se ne radi ni o novčanoj kazni kada se poslaniku uskrati 3.000 dinara od plate zbog izrečene mere opomene.
To je bilo na Ustavnom sudu, samo da vas podsetim. Ustavni sud nije utvrdio da te odredbe našeg Poslovnika nisu saglasne sa Ustavom. Znači, one postoje. Pitanje je da li je to na mestu i dalje, da budu u našem Poslovniku. Ne vidim razlog zašto bi drugi javni funkcioneri, pogotovu postavljena i imenovana lica, bili na neki način amnestirani u odnosu na narodne poslanike.
Sada i nije takva situacija ali u prethodnom sazivu narodni poslanik je za pet minuta i jednu sekundu, pošto je prekoračio samo jednu sekundu, dobijao kaznu od 3.000 dinara. Za reč "nesuvislo" 3.000 dinara.
Za još nekoliko takvih reči, koje imaju neko svoje značenje, a nisu ni uvredljive, ovde su poslanici iznošeni iz sale Narodne skupštine i niko se baš nije pretrgao u zaštiti poslanika. Ne vidim zašto ove mere koje smo predložili ne bi mogle da važe i za ostale javne funkcionere.

Emilija Krstić

| Predsedava
Da li o ovom amandmanu još neko želi reč? (Ne.)

Na naslov iznad člana 29. i član 29. amandman je podneo narodni poslanik Nemanja Šarović.

Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.

Da li neko želi reč? Izvolite. Nemanja Šarović.

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman na član 29, koji sam podneo u ime poslaničke grupe SRS nije među amandmanima prihvaćenim od strane Vlade, iako bi po svojoj sadržini svakako mogao biti prihvaćen, jer je u skladu sa prihvaćenim amandmanima i njegovo prihvatanje ne bi narušilo koncepciju samog zakona.
Predloženim amandmanom precizira se postupak razrešenja člana ili sekretara odbora i on glasi - naslov iznad člana 29. se briše, a u članu 29. stav 1. menja se i glasi: "Zbog povrede odredaba ovog zakona protiv člana odbora i sekretara službe pokreće se postupak razrešenja pred Narodnom skupštinom". U stavu 3. reči "republički odbor dužan je" zamenjuju se rečima "odbor je dužan".
Smisao ovog amandmana je da se omogući Narodnoj skupštini da u slučaju povrede odredaba ovog zakona od strane člana ili sekretara odbora procenjuje u svakom konkretnom slučaju da li je povreda takva da nužno povlači i razrešenje člana odbora.
Predlog zakona koji je pred nama predviđa u ovom slučaju automatizam i razrešenje člana odbora, u slučaju svake, pa i najmanje povrede, bez obzira na vrstu i težinu povrede.
Ovakvo rešenje nije dobro iz nekoliko razloga. Za povredu odredaba zakona od strane funkcionera predviđeno je nekoliko različitih sankcija, u zavisnosti od težine povrede. Kao prvo, tu je za najlakše povrede predviđena mera nejavnog upozorenja, tako da u praksi može doći do situacije da član odbora koji zakasni sa izvršenjem obaveze, npr, za prijavljivanje svoje imovine i imovine povezanih lica, bude razrešen za taj prekršaj, dok član 26. istog zakona propisuje da će funkcioner, u slučaju iste povrede, pretrpeti sankciju nejavnog upozorenja.
Očigledno je da se radi o velikoj disproporciji između predviđenih sankcija za istu povredu odredaba zakona. To u praksi može da dovede do velikih zloupotreba.
Kao drugo, nelogično je da Narodna skupština, koja bira pet od devet članova ovog odbora, ne može ni na koji način da utiče na njihovo razrešenje. Logično bi bilo da Narodna skupština, kao organ koji bira te članove, ima mogućnosti da ih razreši. Mnogo je bolje rešenje koje je predvidela SRS, da sama Narodna skupština, naravno, pred očima javnosti, utvrdi da li je ili nije član odbora izvršio određenu povredu zakona, kakva je priroda te povrede u pitanju, kao i da li je, s obzirom na vrstu i težinu povrede, moguće i svrsishodno da član ili sekretar odbora i ubuduće vrši svoju dužnost.

Emilija Krstić

| Predsedava
Da li o ovom amandmanu još neko želi reč? (Ne.)

Na naslov iznad člana 30. i član 30. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.

Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.

Da li neko želi reč?

Izvolite, narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, poslanička grupa SRS je, sa svojih četrdesetak amandmana na tekst koji nam je Vlada Srbije dostavila na razmatranje i usvajanje, nameravala da ovaj vladin predlog i suštinski i pravno-tehnički dotera da bi ovaj zakon bio prihvatljiv i primenljiv. Zato molim kolege koji su ovde davali paušalne ocene da poslanička grupa SRS opstruiše rad ovog parlamenta ulažući ovoliki broj amandmana, da to više ne čine, jer mi ovde samo radimo onaj posao za koji su nas građani Srbije poslali u ovaj parlament. Naravno, vi ne morate da prihvatite naše amandmane, ali bi bilo lepo da poštujete parlamentarnu demokratiju.
Mi smo i onima pre vas dobronamerno ukazivali i takođe intervenisali amandmanima na zakonske predloge. I tada su govorili da mi opstruišemo rad, a danas je, svakako, svima jasno da smo sve vreme bili apsolutno u pravu, a i vrlo brzo će biti svima jasno da smo u pravu i kada pokušavamo da predloge ove vlade uvedemo u neke pravne okvire našeg pravnog sistema.
Kada je u pitanju član 30. predložila sam, u ime naše poslaničke grupe, da se briše naslov iznad ovog člana i da se član 30. menja, zato što ovo što je predviđeno članom 30. jednostavno ništa ne znači. Republički odbor, kaže Vlada, dužan je da javnosti omogući uvid u podatke i dokumenta o svakom pritisku ili nepriličnom uticaju kome je funkcioner izložen u vršenju javne funkcije itd.
Mi smo mislili da umesto tog teksta treba da stoji upravo ono što smo predložili amandmanom, a to znači da se kroz ovaj amandman uozbilji rad ovog odbora. Nije dovoljno samo da se odbor formira i da taj odbor javno ili nejavno nekog ukori zbog eventualnog sukoba interesa, nego mislimo da taj odbor treba da radi na nekim principima.
Treba da donese određena uputstva, naloge, preporuke, treba da propisuje obrasce, da vodi registar.
Jednostavno, suština ovog amandmana je da odbor, koji će se formirati na osnovu ovog zakona, bude pravno kompletan, da ima smernice za rad, odnosno da donosi smernice za rad i ovo sve, kao što rekoh, uputstva, naloge itd. Mišljenja smo da ovim amandmanom ni u jednom delu ne diramo u suštinu vašeg predloga, nego hoćemo da pomognemo da bi ovaj odbor znao šta treba da radi, na koji način da ga mi kroz ovaj zakon uputimo na to.

Whoops, looks like something went wrong.