Dame i gospodo, sada nastavljamo tu započetu raspravu "za" i "protiv" galenskih laboratorija. Juče je to samo dotaknuto, ali sada ćemo krenuti u jednu opširniju raspravu, jer je ministar ovde dao svoje mišljenje o svemu tome - i šta je sada suština? Suština je da se galenske laboratorije koje sada postoje "ugase". One su se u praksi pokazale kao dobre - a koja je sada razlika u koncepciji našoj, SRS, sa jedne strane i ovog predloga zakona sa druge strane?
Kada posmatramo problem, mi u centru tog problema i u ovom zakonu i u prethodnim zakonima i u svim budućim zakonima videćemo čoveka, pacijenta, sa jedne strane i sa druge strane videćemo tržište i ono što tržište kroz konkurenciju može da kao kvalitet da. To se upravo dešavalo u galenskim laboratorijama.
Vi ste imali jednu stručnu ekipu ljudi sa kompletnom opremom, usko specijalizovanu, koja je radila galenske preparate. Znači, to su lekovi sa vrlo jasnom recepturom, to je u farmakopejama poznato, rađeno je za više apoteka i išlo prema tržištu.
Ovim predlogom se pokušava da se to ukine i da apoteka sama formira u svom sklopu svoju galensku laboratoriju ili, kako ministar kaže ako hoće galenska laboratorija tako, a ako neće da napravi ugovor samo sa jednom apotekom sa kojom će dve godine raditi ili da krene u proizvodnju, a to znači, da počne da proizvodi neke druge stvari za koje ona niti je sposobna, niti je obučena, niti je opremljena.
Da neki shvate, mislim na one koji ne znaju šta su galenski lekovi, to otprilike u životu ovako izgleda: postoji jedna proizvodnja jogurta i oni samo to rade. Sada dođe zakon i kaže, gospodo, vi nećete to više proizvoditi ili ćete raditi jogurt samo za jednu prodavnicu koju mi vama odredimo ili ćete morati da krenete u proizvodnju i ostalih proizvoda od mleka, sireva itd.
U čemu je tu sada logika, i zbog čega mi pokušavamo, i zašto ovaj zakon hoće da ugasi jednu proizvodnju, jedan deo nečega. Upravo je u tome razlika i tu se mi razlikujemo. Zašto ja kažem da treba posmatrati pacijenta, jer šta dobija naš građanin ako mi ugasimo laboratorije i pustimo na strano tržište lekove ili industrijske lekove? Dobiće skuplji preparat i dobićemo forsiranje jedne apoteke koja je, na neki način, privilegovanija od drugih.
Sa druge strane, ta galenska laboratorija moraće da proizvede samo za jednu apoteku, što je vrlo malo i neće moći da opstane kada je reč o tržištu.
Ta različita koncepcija, između nas i ovog predloga zakona, mogla bi se, otprilike, ovako protumačiti.
Kako mi smatramo šta bi trebalo da bude zadatak države da ispuni tu humanu ulogu obezbeđivanja lekova za pacijente. Zadatak države Srbije bi trebalo da bude zadovoljavanje pojedinačnih interesa, usklađivanje međusobnih odnosa svih subjekata u obezbeđivanju lekova, da zadovolji interese krajnjih korisnika, pacijenata, i to je pod tačkom 1) člana 30. stav 1, što predstavlja horizontalni nivo organizacije sistema i o tome je juče bilo govora.
Dakle, da pri tome obezbedi da svaka karika u lancu u svom domenu trajno zadovoljava princip obezbeđivanja kvalitetnih, bezbednih i efikasnih lekova koji će biti dostupni svima, mislim na one kojima su potrebni u svako doba, na svakom mestu i po pristupačnoj ceni.
To smo imali ranije sa malim laboratorijama, a sada ćemo imati višu cenu, imaćemo da radi samo za jednu apoteku, imaćemo da apoteka ne ispuni sve uslove ni u kvalitetu, ni u opremi, ali će ona dobiti tu dozvolu, ako dobro plati agenciji - imaće pravo da ih proizvodi, a da ih do sada nije radila.
Prema tome, suština je druge prirode, što se opet vraćamo na ono protiv čega se mi žestoko borimo, to je: gašenje naše proizvodnje, bilo gde ona bila - jer mi moramo ići na sistem zbog čega je interes nekoga da stalno kroz zakone, koji nam se ovde serviraju, gasi proizvodnju, pa bilo kakvu i bilo gde. Valjda je interes ove države da proizvodnja, pa i u malim laboratorijama, u malim pogonima postoji i da stalno traje.
Ovako, gašenjem naše proizvodnje ostvaruje se taj cilj, koji se ovde pred nas postavlja, a to je: ulaz strane robe, ulaz stranih lekova, uvoz stranih preparata sa gašenjem naših i tako ćemo doći u poziciju da ćemo kompletno našu proizvodnju zatvoriti i imaćemo samo stranu robu - samo ne znam čime ćemo to jednog dana plaćati, verovatno, "gaćama"! Hvala lepo.