Poštovani gospodine predsedniče, poštovani narodni poslanici, poštovani gospodine ministre, Demokratska stranka smatra da je donošenje seta ovih zakona, naročito zakona o zaštiti životne sredine, prilika da se uredi jedno pitanje od vitalnog državnog interesa, a to pitanje predstavlja način korišćenja prirodnih resursa i prirodnih dobara.
U predloženom tekstu zakona kao način na koji bi ovaj sistem trebalo da bude uređen utvrđeno je da bi nadležno ministarstvo trebalo da daje odobrenje za korišćenje, a da ministarstvo nadležno za zaštitu životne sredine da daje saglasnost, dakle da donese jednu odluku u kojoj bi, između ostalog, bila utvrđena i mera održivog korišćenja prirodnih resursa. I to je tema.
Dakle - utvrđivanje mere korišćenja prirodnih resursa.
Stanovište Demokratske stranke je da bi ova mera korišćenja prirodnih resursa u ovom zakonu trebalo da bude na precizniji način utvrđena. Ranije, u toku jučerašnjeg dana, amandmanom na član 11. odnosnom predlogom da se posle člana 11. doda član 11a bliže je utvrđeno, odnosno predlogom Demokratske stranke određeno šta bi to ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine trebalo da čini, a da bismo prirodne resurse u državi Srbiji, to su kamen, šljunak, voda, rude itd. imali pod striktnom državnom kontrolom i da bi država imala mogućnost da određuje pravu meru korišćenja prirodnih resursa, da to ne bi bilo samo prirodno bogatstvo ove generacije već i našeg potomstva.
Naravno da je suština u izradi bilansa, u izradi projekcija dinamičkog korišćenja prirodnih resursa, u izradi katastara i svega onoga što bi tehnički trebalo da bude potpora da bismo utvrdili sa kojim količinama raspolažemo i kako bi to što nam je priroda dala mogli da koristimo na najbolji mogući način.
Predlog Demokratske stranke je da ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine daje dozvolu i da u toj dozvoli bude utvrđeno precizno - bilans, odnosno uslovi, obim i dinamika korišćenja prirodnih resursa ili dobara u skladu sa ustanovljenim bilansima, popisima, standardima i normativima koje smo mi predložili u članu 11a.
Još jednom želim da kažem da je ovo jedinstvena prilika da država Srbija, putem ovog zakona, ustanovi jedan jasan i efikasan instrument. Primenom kog instrumenta, dakle ove norme, bi bile sprečene zloupotrebe koje se dešavaju naročito u poslednjoj deceniji HH veka, a u nešto manjoj meri i danas, u eksploataciji kamena, šljunka, vode i drugih prirodnih resursa, da bi, dakle, država, preko nadležnog ministarstva i inspekcija, koje su pod ovim ministarstvom, bila u prilici da kontroliše korišćenje prirodnih dobara.
Pozivam vas da svi zajedno, kao parlament, na jednom pitanju koje nije pitanje dnevne politike, već je pitanje državne strategije, zauzmemo jedinstvenu poziciju i da ne propustimo priliku da, usvajajući ovaj amandman, dođemo u mogućnost kao država da zaštitimo ono što predstavlja fundament našeg nacionalnog bogatstva, što predstavlja temelj moći naše države i moći naše nacije.
U nadi da ćemo uspeti da pridobijemo pre svega ministarstvo i resornog ministra za ovaj svoj predlog, a onda i parlamentarnu većinu, pozivam vas da glasate za ovaj amandman. Hvala.