TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 19.11.2007.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

19.11.2007

Sednicu je otvorio: Radojko Obradović

Sednica je trajala od 10:05 do 18:00

OBRAĆANJA

Radojko Obradović

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Treću sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 122 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da utvrdimo kvorum.
Konstatujem da je u sali prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici: Elvira Kovač, Riza Halimi, Milorad Belić, Marko Đurišić, Edip Šerifov, Konstantin Samofalov, Vuk Dinčić, Nataša Vučković, Vesna Marjanović, Tot Tamaš i Oliver Dulić.
Pre nego što nastavimo pretres u pojedinostima, da kažem da su u petak, u 20,15 časova, bačena tri molotovljeva koktela na kuću našeg kolege, narodnog poslanika Stojanke Petković. Osuđujemo ovaj i svaki sličan oblik nasilja i očekujemo da će nadležni organi vrlo brzo otkriti počinioce i postupiti u skladu sa zakonom.
Po Poslovniku se javlja narodni poslanik Suzana Grubješić, šef Poslaničkog kluba G17 plus.

Suzana Grubješić

Zahvaljujem, gospodine predsedavajući.
Drage kolege narodni poslanici, ovo zbog čega se javljam Poslovnik nije predvideo.
Nema tog člana koji predviđa da će se ugroziti život ili imovina bilo kog narodnog poslanika, niti se to može predvideti u bilo kom skupštinskom sazivu, u bilo kom skupštinskom radu.
Narodni poslanik G17 plus Stojanka Petković je doživela to da se na njenu kuću bace eksplozivne naprave u petak, u 20,15 časova, i da se pričini velika materijalna šteta.
Na svu sreću, nije bilo povređenih, nije bilo žrtava. Očekujemo od UNMIK policije, od kosovskih policijskih snaga da otkriju počinioce i da ih kazne, ali očekujemo i od države Srbije da reaguje, jer se radi ne samo o napadu na porodicu Petković, već o napadu na instituciju države Srbije, na Narodnu skupštinu.
Stojanka Petković je godinama ukazivala na kriminal i korupciju, na težak položaj Srba na Kosovu i Metohiji. Možda se u tome i kriju razlozi ovog gnusnog napada.
Ne želim da nagađam, niti stranka G17 plus želi da nagađa ko je ovo učinio, ali očekujemo reakcije. Očekujemo i da Skupština osudi ovaj događaj, očekujemo da ovaj događaj osudi i Odbor za Kosovo i Metohiju, čiji je Stojanka Petković član.
Mogu samo da kažem da počinioci nisu uspeli u svojoj nameri. Niti će Stojanka Petković otići sa Kosova, niti će stranka G17 plus prestati da deluje na Kosovu. Naprotiv, ovih dana formiramo pokrajinski odbor i želimo da delujemo na teritoriji cele Srbije, uključujući i teritoriju Kosova i Metohije. Hvala vam.

Radojko Obradović

| Predsedava
Hvala.
Po Poslovniku, Srđan Milivojević, izvolite.
...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Zahvaljujem.
Poštovani gospodine predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Srbije, javljam se kao član Odbora za Kosovo i Metohiju. Nužno je da se ovakav gnusan i teroristički, vandalski čin nasrtaja na našu koleginicu, narodnu poslanicu, gospođu Petković osudi, samo moram da podsetim da je gospođa Petković u Odboru za Kosovo i Metohiju vrlo hrabro diskutovala.
Ima nas ovde, u sali, koji smo bili na toj sednici, kad je ukazala na brojne nepravilnosti, na brojna kriminogena ponašanja, na korupciju, kriminal koji je u porastu na teritoriji Kosova i Metohije. Zaista je vrlo odlučno i hrabro govorila i kritikovala sve te negativne pojave.
Ne želim da nagađam ko stoji iza ovog napada, ali činjenica je da se napad desio na teritoriji Kosova na kojoj žive isključivo Srbi, u srpskom okruženju, među srpskim kućama, i to dodatno onespokojava i obeshrabruje, unosi nemir, jer kad se to dešava narodnoj poslanici u Skupštini Srbije, šta tek mogu da očekuju drugi građani koji ukažu na zloupotrebe, na kriminal i korupciju.
Mislim da bi bilo dobro da se danas održi sednica Odbora za Kosovo i Metohiju, tu je gospodin predsednik, i mislim da bi bilo dobro da i sa tog odbora iznesemo određene stavove i uputimo određene poruke, jer je potrebno da se počinioci ovog čina što pre otkriju, da se kazne i da država Srbija pokaže da ima institucije kojima štiti svoje građane i svoje poslanike, da pokažemo da niko ne može nekažnjeno nasrtati na državu Srbiju.
Ja vam zahvaljujem.

Radojko Obradović

| Predsedava
Hvala. Reč ima predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Vladimir Milentijević.

Vladimir Milentijević

Gospodine predsedavajući, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, kao predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju, juče sam posetio porodičnu kuću i porodicu naše koleginice Stojanke Petković i u razgovoru s njom i njenom porodicom smo došli do zaključka da je to poslednje što bi moglo da se desi, bar među nama Srbima na Kosovu i Metohiji.
U momentu kada se naša država i svi organi bore za očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Republike Srbije, neko se drznuo da u tom momentu baci eksplozivne naprave na porodičnu kuću.
Ne bih licitirao, kao ni sama gospođa Stojanka Petković, o motivima, ali nema nijednog motiva koji će u ovom vremenu, bombašenjem i eksplozivnim napravama, da rešava neke moguće probleme, jer, na kraju krajeva, u kući gospođe Petković su bila deca.
Slažem se s predlogom gospodina Srđana Milivojevića, u toku dana ćemo zakazati Odbor za Kosovo i Metohiju, gde ćemo osuditi taj gnusni napad, a pridružujem se i apelu svih poslanika, verovatno, da kosovske institucije, policija, UNMIK policija i naši organi do kraja rasvetle taj nemio događaj. Hvala.

Radojko Obradović

| Predsedava
Hvala, gospodine Milentijeviću. Očekujemo da ćete nam dostaviti informacije i sa Odbora i sve ono što sledi.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O USTAVNOM SUDU (nastavak u pojedinostima)
Podsećam vas da je Skupština. na sednici održanoj 16. novembra, završila rad u toku pretresa amandmana narodnog poslanika Zdravka Topalovića na član 49.
Da li još neko želi reč o tom amandmanu?
Narodni poslanik Vjerica Radeta, o amandmanu narodnog poslanika Zdravka Topalovića na član 49. Zakona o Ustavnom sudu.
Ukupno preostalo vreme je šest minuta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Dame i gospodo poslanici, kolega Zdravko Topalović je podneo amandman na član 49. Predloga zakona o Ustavnom sudu, a u članu 49. stoji da se odluke Ustavnog suda, izuzev odluke po ustavnoj žalbi, objavljuju u "Službenom glasniku Republike Srbije", kao službenom glasilu itd., da ne čitam sve. Suština je u tome da je kolega Topalović, u ime Poslaničke grupe SRS-a podneo amandman da se brišu reči "izuzev odluke po ustavnoj žalbi".
Mi mislimo da sve odluke koje donese Ustavni sud treba i mora da se objave u "Službenom glasniku". Ne postoji nijedan razlog da se bilo koja odluka Ustavnog suda izdvaja iz te obaveze predviđene članom 49. Predloga zakona.
Vlada je rekla da ne prihvata ovaj amandman, iz razloga što smatra da nije celishodno objavljivati odluke po ustavnoj žalbi u "Službenom glasniku Republike Srbije", jer se ustavna žalba može izjaviti protiv pojedinačnog akta ili radnje državnog organa ili organizacije, te da se tiče samo lica kome je određeno ljudsko ili manjinsko pravo uskraćeno ili povređeno. Onda, poslednja rečenica kaže - pored toga, u stavu 2. člana 49. Predloga zakona data je mogućnost da se može objaviti i odluka po ustavnoj žalbi. Taj stav 2. glasi: "U Službenom glasniku Republike Srbije može se objaviti odluka po ustavnoj žalbi, kao i rešenja koja su od šireg značaja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti".
Zašto je Vlada predvidela ovaj stav 2. i rekla da se odluka po ustavnoj žalbi može objaviti? Dakle, opet dovodimo u situaciju taj budući ustavni sud da može i da zloupotrebi svoja ovlašćenja i da sam ocenjuje šta je to od opšteg interesa, odnosno koja je to odluka po ustavnoj žalbi koja može da se objavi, a koju treba zaštititi od očiju javnosti, odnosno koji je to organ ili, konkretno, ime i prezime koje se ogreši o Ustav, gde po ustavnoj žalbi Ustavni sud donese odluku da je zaista postojala povreda ljudskog ili manjinskog prava nekog građanina Republike Srbije. Onda ostavljamo da Ustavni sud odlučuje da li će to da se objavi ili neće.
SRS je mišljenja da ništa što radi Ustavni sud, kao ni ono što rade državni organi, ne sme biti sklonjeno od očiju javnosti. "Službeni glasnik" jeste glasilo u kojem se objavljuju svi akti i Narodne skupštine i Republičke vlade, Ustavnog suda, deo akata itd., akata državnih organa. "Službeni glasnik" je nešto što koristi, jeste to javnost, ali to glasilo koristi vrlo uzak krug ljudi, odnosno to koriste pravnici u preduzećima i ustanovama koji se bave isključivo tim poslom, a šira javnost ni objavljivanjem u "Službenom glasniku" ne biva dovoljno obaveštena o nekoj odluci.
Ako kažemo da neke odluke nećemo da objavljujemo, u koju situaciju onda dovodimo Ustavni sud? Da se pojavi neko od sudija Ustavnog suda da to komentariše, jer niste prihvatili amandman da ne može da komentariše, i onda imamo mišljenje jednog člana Ustavnog suda ili drugog člana, drugog sudije Ustavnog suda, kao što smo imali slučaj, rekla sam to i u petak, kada su o istoj pravnoj stvari potpuno različite izjave davali sudija Čiplić iz DS-a i ovaj iz G17 Slobodan Vučetić, koji i dan-danas prima platu, a penzionisan je već skoro godinu dana kao sudija Ustavnog suda.
Mi svojim amandmanom želimo da zaštitimo i Ustavni sud, želimo da zaštitimo sve građane Srbije. Ne može neko da procenjuje šta je to od posebnog značaja, a šta nije. Svaka povreda ljudskog ili manjinskog prava svakog građanina Republike Srbije zaslužuje da bude objavljena, zaslužuje da se otvori mogućnost da može da se komentariše i niko ne može da bira šta će da objavi, a šta neće da objavi.
Gospodine ministre, mislim da je ovaj amandman vrlo razložan, da treba da ga prihvatite u ime Vlade Republike Srbije, da ne dovodite u nezgodnu situaciju sudije Ustavnog suda, da ne dozvolite da, već od usvajanja ovog zakona i početka njegove primene, tj. formiranja Ustavnog suda, možemo da razmišljamo, i mi ovde i svi građani Srbije, o tome šta to krije Ustavni sud, šta objavljuje, šta ne objavljuje.
Dakle, svaka odluka Ustavnog suda, pa čak i ako je neosnovan zahtev nekog građanina, i to Ustavni sud utvrdi, treba da se objavi, jer su odluke Ustavnog suda svojevrsna pravna praksa. Svaka odluka Ustavnog suda obavezuje sve građane Srbije, sve institucije i onda je potpuno logično da svaka odluka bude objavljena, da bi svi drugi organi i svi građani znali kako da se ponašaju a da ne povrede Ustav i zakone Republike Srbije.

Radojko Obradović

| Predsedava
Da li se još neko javlja povodom amandmana? (Ne)
Na član 49. amandman su zajedno podneli narodni poslanik Milena Stanković i Slobodan Maraš.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za pravosuđe i upravu predlaže da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš.

Slobodan Maraš

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, gospodine predsedavajući, samo sam hteo da vas zamolim, ako nije problem, da i za sledeći amandman, koji je podnela, takođe, Poslanička grupa LDP-a, kažem šta imam u ovom vremenu, pošto je on više pravno-tehničke prirode, tako da ne gubimo vreme.
Pre svega bih citirao ovaj član zakona o Ustavnom sudu. Član 49. kaže: ''Odluke Ustavnog suda, izuzev odluke po ustavnoj žalbi, objavljuju se u "Službenom glasniku Republike Srbije", kao i u službenom glasilu u kome je objavljen statut autonomne pokrajine, drugi opšti akt i kolektivni ugovor, odnosno na način na koji je objavljen opšti akt u kome je Ustavni sud odlučivao.''
To je stav 1. člana 49. Tu smo podneli amandman i naš predlog je bio da taj član se menja i da glasi: "Odluke Ustavnog suda, zajedno sa izdvojenim mišljenjima, objavljuju se u "Službenom glasniku Republike Srbije", kao i u Službenom glasilu u kome je objavljen statut autonomne pokrajine, drugi opšti akt i kolektivni ugovor, odnosno na način na koji je objavljen opšti akt o kome se odlučivalo".
Mi smatramo da ovaj član treba izmeniti, pre svega, zbog toga što je ovaj institut, a to je ustavna žalba, suštinski važno pitanje i tu bismo skrenuli pažnju da je to važno zbog funkcionisanja pravnog poretka u celini. Odluke po ustavnoj žalbi pokazuju na koji način se krše garantovana ljudska i manjinska prava, pa je objavljivanje veoma važno za celokupni javni poredak.
Pored toga, obavezno je i objavljivanje ovih odluka po ustavnoj žalbi, što bi dalo kredibilitet i samoj ustavnoj žalbi, odnosno ponukalo bi sve građane da što češće ulažu ustavne žalbe.
Ja bih sada prešao na ovaj sledeći amandman, koji smo podneli, koji je, pre svega, pravno-tehničke prirode. Znači, u članu 49. stav 2. menja se i glasi: "U "Službenom glasniku Republike Srbije" mogu se objaviti i rešenja koja su od šireg značaja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti". Na ovaj način, ovaj član je mnogo celishodniji i kvalitetniji. To je, opet, naš predlog. Hvala lepo.