TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 28.01.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

28.01.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 13:10 do 18:15

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Dušanka Plećević. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Dušanka Plećević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se na osnovu čl. 27. i 104. Povređeno je dostojanstvo ovoga doma, jer vladajućoj većini već više meseci smetaju narodni poslanici SRS, pa i vi, gospođo Čomić, imate dvostruke standarde prilikom primene odredaba ovog poslovnika. Pre svega, mi vam smetamo time što ukazujemo na neregularno stanje u sastavu Narodne skupštine, koje odgovorne strukture vlasti i vladajuća većina svesrdno podržavaju, odnosno ne čine ništa da se to reši na zakonit i legalan način, kako se ugled Skupštine ne bi urušavao. Nije regularno da jedna stranka ima dve poslaničke grupe i da se u Skupštini nalazi stranka koja nije učestvovala na izborima, shodno članu 23. ovog poslovnika.
Onima koji misle da će najviše ućariti u ovakvim neregularnim odnosima u Skupštini stavljam na dušu teret odgovornosti, jer je vreme Bodruma, Soluna, mahanja lažnim avionskim kartama, tuđim poslaničkim karticama valjda prošlo.
Srpska radikalna stranka upozorava da neki izvan ovog doma narušavaju dostojanstvo Skupštine, pa pitam vladajuću većinu i Vladu Srbije zašto Božidar Đelić nije kažnjen (jer on nije makar ko, on je član Vlade) za izjavu da je Narodna skupština crna rupa.
Ko naručuje tekstove po novinama koje Narodnu skupštinu i narodne poslanike blate i prikazuju u negativnom svetlu? Zbog čega se, umesto životnim pitanjima, mediji ponajviše bave radom Narodne skupštine izmišljajući razne neistine i poluistine? Dok je trajala rasprava o budžetu pojedine novine su neprekidno objavljivale koliko košta Skupština naš narod, iznoseći pri tome i neke poluistine. Na primer, i vi ste, gospođo Čomić, bili predmet nekih špekulacija u jednom dnevnom listu u vezi sa dnevnicama i primanjima. Dok Vlada rasipnički troši budžet građanima se preko vaših kontrolisanih medija smišljeno serviraju neistine i poluistine.
Sve ovo upućuje na zaključak da nekome smetaju narodni poslanici ili bar direktni prenosi zasedanja Narodne skupštine, smeta broj narodnih poslanika, smeta Poslovnik Narodne skupštine, smeta im sve, smeta im demokratija.
Neko bi, izgleda, hteo da u Srbiji stalno vlada stanje haosa, da se mi neprekidno bavimo sobom, a da nam vrlo važne stvari promiču, poput Euleksa, statuta Vojvodine, propadanja naše privrede, otpuštanja sa posla, gubitka posla, štrajkova itd.
I ponašanje našeg predsednika Republike Tadića ide naruku stvaranju ovakve slike o Skupštini i Vladi. On je sveprisutan, svemoguć, radi ono što treba i što ne treba, postaje prosto nezamenljiv. Umesto da prozove nesposobnu Vladu i njene ministre, on je zamenjuje u najvažnijim poslovima. Sve što predsednik Vlade i ministri ne mogu može Tadić, sve što direktori javnih preduzeća ne mogu, iako imaju plate za Ginisa, mora Tadić, stvara sliku da u Srbiji osim njega niko nije sposoban da uradi bilo šta.
(Predsedavajuća: Govorite tri minuta i trideset sekundi.)
Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, nema povrede člana 27, a ni člana 104. U vašem obrazloženju naveli ste da meni tokom predsedavanja smetaju narodni poslanici SRS, što je netačno, niti mi dok predsedavam (ni inače) može smetati jedan narodni poslanik, jer sebe smatram delom ekipe od 250 ljudi, Ustavom određenog tima koji mora da brine o opštem interesu.
Ono na šta dajete primedbu jeste izricanje mera opomene. Nemam spor sa čovekom, ali imam spor sa prekršajem i ako se prekršaj načini onda reagujem na prekršaj a ne na čoveka.
Vaša primedba da treba izricati mere ljudima van ove skupštine nije moguća. Možemo govoriti o povredama procedure, možemo govoriti o onome što se dešava u sali, ali ni na koji način nijedan predsedavajući ne može da izriče bilo kakve mere za izjave i postupke ljudi van ove skupštine, a vezane za Skupštinu. To mogu biti zajednička saopštenja predsednice Narodne skupštine i potpredsednika ili može biti dogovor predsednika poslaničkih grupa, ako želimo da reagujemo na odbranu institucija kojima svi zajedno pripadamo. Ponavljam, bićemo neuverljivi ako vrlo jasno ne pokažemo da smo sposobni da poštujemo sopstvena pravila i da ta pravila važe jednako za sve.
Narodna poslanica Vjerica Radeta želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dostojanstvo Narodne skupštine smo, dame i gospodo, obavezni da poštujemo i na to nas obavezuje član 104. Poslovnika Narodne skupštine i zato vas molim, gospođo Čomić, da postupite u skladu sa članom 121. Poslovnika, da utvrdimo koliko je tačno narodnih poslanika sada u sali. Naravno, znamo da nema obaveze, da ste napravili takav poslovnik gde nije obavezno da u sali sede narodni poslanici, dovoljan je predsedavajući i onaj ko govori sa ovog mesta. Kada je donošen ovaj poslovnik govorili smo o tome.
Sada sam uradila nešto što inače ne radim jer uvek sedim na svom mestu. Vidite da na ovoj tabli stoji kao da je kartica na mom mestu i stoji moje ime i prezime na mestu gde sedim, a kartica mi je u ruci. To je očigledno uradio veliki broj poslanika vladajuće koalicije, jer prema ovome, sala na ovoj strani je skoro popunjena, a očigledno, evo sada je ušlo četvoro ljudi, da ih je bilo svega sedam ili osam, u vrh glave deset, na strani vladajuće koalicije.
To je nekorektno u odnosu na građane Srbije, u odnosu na nas narodne poslanike koji poštujemo Poslovnik i koji se ponašamo u skladu sa Poslovnikom Narodne skupštine. Čudi me da vi, gospođo Čomić, koji ste inače vrlo revnosni kada je u pitanju primena Poslovnika, ponekad ne obratite pažnju na te detalje i ne skrenete pažnju narodnim poslanicima.
Svojevremeno sam skretala pažnju, po istom ovom članu, da narodni poslanik treba da je u obavezi da ponese svoju identifikacionu karticu kada napušta ovu salu; to sada očigledno rade, ali pažljivim izvlačenjem te kartice na ovoj tabli se vidi, a ona zapravo prikazuje lažno stanje, kao da su prisutni.
Kada smo već kod poštovanja dostojanstva Narodne skupštine i člana 104, znamo, gospođo Čomić, da iznosite politički stav DS, moram da vam skrenem pažnju i na politički stav SRS, koji je apsolutno u skladu sa Ustavom Republike Srbije; malopre ste rekli da ovde sedi 250 narodnih poslanika sa istim pravima i obavezama - ovde sedi 229 narodnih poslanika i još neka grupa koju samo vi priznajete za poslanike.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, Narodna skupština Republike Srbije ima 250 narodnih poslanika, potvrđenih mandata, sa svim pravima i dužnostima koje iz statusa potvrđenog mandata proističu.
Situacija sa poštovanjem odredaba Poslovnika vraća me na ono što sam već dva puta izrekla. Delovaćemo neuverljivo tražeći jednaku primenu zakona za sve ako nismo sposobni da u direktnom prenosu jasno pokažemo da hoćemo da poštujemo sopstvena pravila.
Članovi Poslovnika koji regulišu obaveze poslanika kada je u pitanju upotreba kartica su vrlo jasni i podrazumevaju da svaki narodni poslanik – to nije samo obaveza po Poslovniku, to je stav koji imate prema toj identifikaciji, koja je sve samo ne jedno parče plastificiranog kartona kojim se identifikujete – dakle, svaki narodni poslanik brigom o sopstvenoj kartici pokazuje i poštovanje prema ovoj instituciji. To važi za utvrđivanje kvoruma, to važi za poštovanje članova kojima se propisuje glasanje i važi za trenutke kada svaki narodni poslanik ulazi i izlazi iz sale.
Tu je narodna poslanica Vjerica Radeta potpuno u pravu, osim kreativnog dokazivanja, s obzirom na to da je demonstrirala na koji način se krši član Poslovnika dok je pokazivala da je do kršenja došlo.
Mogu samo da vas zamolim da imamo stalno u svesti da samo primerom da umemo da poštujemo sopstvena pravila možemo da pokažemo da nam je stalo do ove institucije.
Na osnovu člana 85. stav 5, obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo danas raditi i posle 18.00 časova, po tački dnevnog reda o kojoj u tom trenutku budemo raspravljali, a nikako dalje od 20.00 časova. S obzirom na to da smo počeli u 13.00 časova, pauzu ćemo koristiti posle 18.00 časova, dakle, kada budemo videli o kojoj tački raspravljamo u tom trenutku.
Narodna poslanica Gordana Pop-Lazić želi da govori o povredi Poslovnika.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, pažljivim čitanjem Predloga odluke o utvrđivanju sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama došla sam do zaključka da ovaj predlog akta treba da bude povučen sa dnevnog reda pre svega iz formalnih, ali i iz materijalnih razloga.
Zbog čega? Zbog toga što u članu 83. Poslovnika lepo piše da u predlog dnevnog reda sednice Narodne skupštine mogu da se uvrste samo oni predlozi akata koji su pripremljeni u skladu sa Ustavom i ovim poslovnikom.
Ovaj poslovnik u članu 239. stav 2. jasno kaže da predlog odluke o sastavu stalnih delegacija iz stava 1. ovog člana podnosi predsednik Narodne skupštine, što je ona i učinila, u konsultaciji sa predsednicima poslaničkih grupa, vodeći računa o proporcionalnoj zastupljenosti političkih stranaka i zastupljenosti polova.
Jeste se gospođa predsednik Skupštine pozvala na član 239, ali nije sam akt usaglašen sa članom 239, pa otuda uz ime i prezime predloženog člana bilo koje od ovih delegacija piše pripadnost poslaničkoj grupi, a u obrazloženju akta koji je predsednik Skupštine dostavila narodnim poslanicima kaže se da se prilikom predlaganja vodilo računa o proporcionalnoj zastupljenosti političkih stranaka i zastupljenosti polova u sastavu delegacija. Dakle, ili je jedno ili je drugo. Obrazloženje je svakako u skladu sa Poslovnikom, ali priprema samog akta i sadržina akta nije u skladu sa Poslovnikom.
Malo je sada neprijatna i nezgodna situacija to što sam akt dostavlja predsednik Narodne skupštine pa bi morala sama sebi taj akt da vrati, ali jednostavno, zapala je u takvu situaciju ili nemarom onih koji su akt pripremali, ili svojom nesmotrenošću, ili možda ipak namerno, u dogovoru sa onim političkim partijama u ovom parlamentu koje su želele da po svaku cenu u sastav ovih delegacija uđu oni koji na izborima nisu učestvovali.
Kada govorimo o krađi mandata mi to ne govorimo zbog toga što je Srpska radikalna stranka mnogo jača ili mnogo slabija ako ima 21 mandat više ili manje, nego zbog toga što je esencijalno, ja mislim, u demokratiji to da se poštuje izborna volja građana. Građani Srbije su pokradeni, a ne SRS.
Radi zaštite građana Srbije mi toliko demonstriramo naše neslaganje sa svim ovim što se sada radi, a može da se objasni upravo kroz ovaj akt koji je trenutno u proceduri. Zahvaljujem i oprostite zbog produžetka vremena.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Materijal je napravljen u skladu sa pravilima Poslovnika i tako je stiglo na dnevni red.
Reč ima narodni poslanik Petar Jojić. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Srpska radikalna stranka
Gospođo potpredsedniče, evo, i gospodin Batić prema svom raspoloženju u stvari izražava da ovaj parlament danas radi pod normalnim, otprilike, uslovima. I ja tako ocenjujem, i u odnosu na moje angažovanje danas u Narodnoj skupštini mislim da sam ispoštovao i vas i Poslovnik o radu Narodne skupštine.
Gospođo potpredsedniče, malopre sam napomenuo da je nužno da Ministarstvo poljoprivrede u sadejstvu sa Ministarstvom za unutrašnje poslove preduzme odgovarajuće mere i pokrene akciju revizije i kontrole zaključivanja ugovora o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta.
Tražim obaveštenje, u smislu odredaba (dakle, moram se pozvati i izvinjavam se što to nisam napomenuo na početku) članova 225. i 226, direktno od gospodina Saše Dragina, ministra poljoprivrede, koji preduzima odgovarajuće mere, ali su te mere nedovoljne, koliko je sudskih postupaka za raskidanje ugovora o zakupu državnog zemljišta pokrenuto. Koliko je podneto tužbi u parničnom postupku, u smislu odredaba članova 277. i 279. Zakona o obligacionim odnosima, da se pored glavnice koju duguju oni koji su ušli u posed i nelegalno koriste, uzurpiraju državno poljoprivredno zemljište... Dakle, protiv koliko takvih lica je Ministarstvo za poljoprivredu pokrenulo postupaka i tužbi za naknadu štete, a sa druge strane, za naplatu glavnice? Treće, treći tužbeni zahtev mora da bude predaja poseda.
Prvi tužbeni zahtev u tužbi je, pre svega, naplata glavnice, drugi tužbeni zahtev u istoj tužbi jeste naplata zakonske kamate i treće je predaja poseda.
Te tri stvari u jednoj tužbi se moraju sagledati da se krene... Tu je gospodin Batić, on će takođe moći da potvrdi da li je ovako po Zakonu o parničnom postupku, po Zakonu o obligacionim odnosima i Zakonu o zateznoj zakonskoj kamati.
Dakle, ovde nema više zaobilaženja, ovde nema prekida. Od danas ovde mora da se krene u akciju, ali zajednički Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo za poljoprivredu, s tim što se mora povesti računa da se ne zaobiđu predsednici komisija za izdavanje u zakup poljoprivrednog zemljišta na lokalnom terenu, tj. u lokalnoj samoupravi. Ima mesta da se protiv takvih lica koja su zaključivala štetne ugovore pokrene i krivični postupak.
Prema tome, moram skrenuti pažnju, meni je Ministarstvo za poljoprivredu dostavilo jedan izveštaj...
(Predsedavajuća: Tri minuta i trideset sekundi.)
Samo dve rečenice, da se ne vraćam ponovo, izvinjavam se. Dobio sam izveštaj od Ministarstva za poljoprivredu koje u svojoj tabeli konstatuje - Miroslav Aleksa uzeo je 208 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, dužan je bio da isplati zakupninu, toliko mu po ugovoru iznosi zakupnina, 288.000 evra. On je uplatio samo 16.000 evra. Kaže Ministarstvo da on duguje daleko, daleko više, duguje preko 250.000 evra. Zašto Vlada za budžet ne obezbedi ova sredstva? Čija su ovo sredstva? Ovo su sredstva naših građana, ovo su sredstva Republike Srbije. Kriminalci ne mogu više da ih koriste, mora da se vrati ovo u normalu i da zaživi pravna država. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Slobodan Maraš

Poštovana potpredsednice, dame i gospodo narodni poslanici, javio sam se u skladu sa članovima 225. i 226, a u isto vreme mogu da reklamiram član 104. stav 1.
Svedoci smo proteklih nekoliko dana, rekao bih slobodno i proteklih nekoliko nedelja, da kulminira neodgovornost i nesposobnost vladajuće većine da vodi ovu skupštinu, a u krajnjoj liniji da vodi državu. Postoji spremnost da se pred svakim problemom samo zažmuri i da se čeka da taj problem sam od sebe prođe, a nespremnost da se sa nekim problemom uhvati u koštac i da se taj problem reši.
Mislim da se to veoma dobro manifestuje i onda kada vi vodite ovu skupštinu, gospođo Čomić. Pažljivo sam pratio, posle gospođe Dušanke iz SRS, a i posle još jednog poslanika te partije koji je govorio vi ste govorili ravno pet minuta; obrtali ste iste rečenice tri-četiri puta, pokušavali da uzmete vreme da bi se sve ovo razvuklo do petka, da bi u petak bilo glasanje. Jer, vi ne znate šta da radite, vi nemate nikakav plan. Ne mislim konkretno vi, vladajuća većina nema nikakav plan. Imamo desetine evropskih zakona koji čekaju, odnosno zakona koji bi trebalo da doprinesu ubrzanom približavanju Srbije EU, koji se čekaju ili u Vladi ili ovde. Imamo statut Vojvodine koji čeka prateći zakon o nadležnostima i razvlači se već nekoliko meseci ovde u Skupštini.
Mi imamo danas situaciju da ispred... Zaista ne želim da zloupotrebljavam muku onih ljudi koji su danas bili, već je o tome govorio kolega Nikolić iz DSS-a, ispred Skupštine Srbije, ljudi koji su nekada radili u Robnim kućama "Beograd" i koji samo traže da se zakaže Odbor za privatizaciju i da pokušaju da dobiju neke odgovore, sa nadom da će neko pokušati da reši njihove probleme. Takođe smo danas imali i Odbor za industriju. Na njemu su bili predstavnici sindikata metalskog kompleksa sa konkretnim zahtevima. Jedan od tih zahteva, zbog toga sam se javio u skladu sa članovima 225. i 226, jeste - ko će i na koji način snositi, odnosno pomoći da se niveliše šteta koju su imali zbog gasne krize?
Tako, u skladu sa članovima 225. i 226, postavljam pitanje premijeru Cvetkoviću kada ćemo dobiti odgovor ko će i na koji način obeštetiti industriju ove države, u krajnjem kontekstu i metalni kompleks koji je imao strahovite gubitke zbog gasne krize? Hvala.