PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.03.2009.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Slađan Mijaljević

Srpska radikalna stranka
Poštovano predsedništvo, poštovane kolege, naravno da ću obrazložiti amandman. Ne želim da vas ne udostojim mog govora s govornice.
Podneo sam amandman u ime SRS-a na član 71, koji se menja i glasi: ''O ispravci greške u matičnim knjigama koje se vode u diplomatsko-konzularnom predstavništvu rešava šef diplomatsko-konzularnog predstavništva, o čemu se vodi posebna evidencija''.
Vlada je odbila amandman, uz obrazloženje – amandman se ne prihvata, budući da se o aktima koji su predmet člana 71. Predloga zakona vodi evidencija saglasno propisima o kancelarijskom poslovanju.
Ovim amandmanom omogućavamo da se u svakom momentu u diplomatsko-konzularnom predstavništvu ima uvid u ispravljene greške u matičnim knjigama koje se tamo vode. Da li je ta greška napravljena slučajno ili namerno? Ako je ta greška napravljena namerno, znači da je neko hteo da prikrije neki podatak, da prikrije da se ti podaci zloupotrebe, možda za neki terorizam, možda za sticanje nekih privilegija koje neko ne zaslužuje.
S obzirom na to da se provera diže na viši stepen, naravno da treba da o tome bude neka evidencija. Ne može se samo kratko proveriti, ispraviti greška, i da neko ko treba da proverava, posle nekoliko godina, istu osobu, ne zna o čemu se radi. Dodatak u amandmanu je samo o čemu se vodi posebna evidencija – to je posebna knjiga, jer se radi i o posebnim greškama, koje ispravlja viši organ od ovoga koji je to upisao u knjige, te smatramo da je bolje imati evidenciju više, nego evidenciju manje. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Mijaljeviću.
Na član 72, amandman je podneo Milan Dimitrijević.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima gospodin Milan Dimitrijević. Izvolite.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, nešto što se proteže kroz ceo zakon, to je amandman na član 72, gde se kaže da se uvodi treći primerak evidencije matičnih knjiga, koji se čuva u ministarstvu nadležnom za poslove državne uprave.
Odbili ste taj amandman, s obrazloženjem kao i na prvi amandman koji sam podneo. Za nešto više od sat vremena smo protrčali kroz tridesetak amandmana na jedan vrlo važan zakon, i to nešto govori. Govori o stanju duha u Srbiji i govori o stanju u Skupštini Republike Srbije. Šta je to što je stanje u Skupštini Republike Srbije? Jedna bahatost vlasti, neodgovornost, nečitanje materijala, pa zato dobijamo ovakve odgovore kakve dobijamo, razloge zbog čega se ti amandmani odbijaju.
Da podsetim i poslanike vladajuće koalicije i javnost Srbije na neka dešavanja o kojima sada govorim, a to su amandmani u istovetnom tekstu koje su podnosili poslanici pozicije i opozicije. Šta se tada dešavalo? Dešavalo se da amandman poslanika pozicije bude prihvaćen, a da amandman, u istovetnom tekstu, poslanika opozicije bude odbijen, s ovakvim obrazloženjima – pozivanjem na zakonske odredbe iz 46. godine itd. i pričom o ulasku u Evropu.
Da li se sa zakonom iz 1946. godine ide u Evropu? Da li je to razlog za odbijanje amandmana? Da li amandmani zahtevaju neke dodatne napore i finansijska sredstva? Ne zahtevaju. U čemu je problem?
Problem je jasan. Ne postoji komunikacija, niti vladajuća koalicija hoće bilo kakvu komunikaciju, pogotovo ne onu dobronamernu, pogotovo ne onu koja dovodi do poboljšanja zakona, i to dovoljno govori o vlasti kakva je trenutno u Srbiji. Sve se to pamti, sve to ostaje zabeleženo, i o izlaganjima poslanika opozicije, i o navođenju konkretnih stvari zbog čega zakoni ne valjaju, i na vama će biti ta odgovornost. Odgovornost je ta što svaka vrsta politike ima svoje ishodište, a ishodište takve politike je loš život građana Srbije. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 89, amandman je podneo poslanik Mićo Rogović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč?
Gospodine Rogoviću, izvolite.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Gospođo predsednice, gospodine ministre, dame i gospodo, kolege narodni poslanici, ne mogu da se setim da li je u trenutku kada sam obrazlagao amandman na član 11, zbog amandmana na član 89, koji je u direktnoj povezanosti s predlogom za izmene člana 11, ministar bio tu. S obzirom na tu činjenicu, zamolio bih vas, gospodine ministre, da pogledate obrazloženje vezano za član 11, na osnovu čega se podnose promene na predloženi član 89.
''Matičari i zamenici matičara koji na dan stupanja na snagu ovog zakona nemaju visoko obrazovanje stečeno na studijama drugog stepena u obrazovno-naučnom polju društveno-humanističkih nauka, odnosno na osnovnim studijama, u trajanju od najmanje četiri godine društvenog smera, nastavljaju da obavljaju poslove ako polože poseban stručan ispit za matičara, u roku od tri godine od dana početka primene ovog zakona. ''
S obzirom na predložene izmene člana 11, predloženi član 89. je u direktnoj vezi s tim i pretrpeo bi izmene, pa iza reči: "poslove" treba dodati reči: "zamenika matičara", zato što su to svi argumenti koji obuhvataju razloge za podnošenje izmena člana 11, koje su direktno u vezi s promenama u članu 89. Razlog promene člana se ne može shvatiti bez direktne povezanosti promene člana 11. u njegovom prvom stavu.
Iskoristio bih vreme koje je preostalo Poslaničkoj grupi SNS-a "Napred Srbijo" da iznesem još neke detalje. Pored osnovnih stvari, zbog nepostojanja zakona u izuzetno dugom vremenskom periodu, s obzirom na sve navedene argumente koji su, prvenstveno, u suprotnosti s Ustavom Republike Srbije, a koji podrazumevaju teritorijalno uređenje i organizovanje lokalne samouprave, svi ostali razlozi koje smo navodili po tim osnovama, pomenute kategorije lica su zadovoljne što će ovaj zakon stupiti ovih dana na snagu, s obzirom na to da će more problema vezanih za te kategorije ovim predlogom zakona, odnosno, tada već zakonom, moći da reše.
Ono što je evidentno, a sukobljava se s delom problematike u ovom zakonu, jeste određena procedura propisana za uslove za lica koja obavljaju matične poslove, tj. matičari i zamenici matičara treba da poseduju u zemlji, odnosno Republici Srbiji, i lica koja te poslove obavljaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, određenu spremu. Moguće je, eventualno, uvođenje nekog testa za proveru tih lica, čak i elektronskim putem, jer se odredbama vezanim za diplomatsko-konzularna predstavništva kaže da se ovim poslovima u tim institucijama, odnosno ambasadama, bave lica koja ambasadori ovlaste za obavljanje tih poslova.
Pitanje stručnosti nikada nije utvrđeno, izuzev direktne odgovornosti tih lica, da li zaista poseduju kapacitete u tim institucijama za obavljanje ovakvih poslova, i njihova povlašćena pozicija u odnosu na lica koja na teritoriji Republike Srbije moraju da polože poseban stručni ispit, pa mogućnost uvođenja reda u primeni ovog zakona i u tim institucijama, tj. diplomatsko-konzularnim predstavništvima, treba sagledati i, eventualno, kasnije, raznim podzakonskim aktima, preduzeti neke mere.
Građani Srbije treba da budu zadovoljni zbog primene ovog zakona, pogotovo što se dosadašnje muke vezane za pribavljanje dokumenata iz matičnih knjiga, koje su imali, primenom ovog zakona neće javljati, ali, čini mi se, koliko me pamćenje služi, da ste u svojoj uvodnoj reči rekli da će ova procedura biti pet godina, zbog svih informacionih sistema.
Mislim da i u tom segmentu može da se skrati vreme, jer, kao i neke druge konsekvence vezane za ovaj zakon, može staviti pod znak pitanja ovaj zakon, tim procesom od pet godina za uvođenje informacionih tehnologija.
Bilo bi poželjno, u ime svih građana, u ime svih nas, da ovaj proces što pre ubrzate, da taj proces izdavanja dokumentacije iz oblasti kancelarijskog poslovanja, tj. matičnih knjiga, u praksi zaživi u što kraćem roku. Hvala vam.
(Sve vreme izlaganja narodnog poslanika Miće Rogovića, poslanici SRS-a su lupali o klupe.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Rogoviću. Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 90, amandman je podnela narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li gospođa Pop-Lazić želi reč? (Da) Izvolite.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podnela sam amandman na član 90, koji propisuje da će ministarstvo nadležno za poslove uprave preuzeti od ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove drugi primerak matične knjige, najkasnije u roku od pet godina od dana početka primene ovog zakona, smatrajući da je to predugačak rok ako hoćemo da se što pre ovaj zakon implementira u praksi i da se građanima olakša izdavanje raznih uverenja. Stoga sam predložila da taj rok bude tri godine.
Pitanje je, zašto ste tražili ovako dug rok? Možda zbog toga što je procena da je za ovu namenu potrebno izdvojiti 350 miliona dinara, jer ste rekli da će ova sredstva biti delom iz budžeta, a delom iz Nacionalnog investicionog plana. Očigledno je da para nema i ne računate baš na to da ćete ih imati, ali mogli ste da ih nađete na drugoj strani.
Jedan od mojih kolega je danas izneo činjenicu da se dnevno troši 30 hiljada evra samo za potragu, za hapšenje generala Mladića, što na mesečnom nivou iznosi negde oko 900 hiljada evra, a na godišnjem – 10 miliona evra. Ako biste prestali da se bavite tim nečasnim poslom, imali biste para ne samo za ovo, nego i za mnogo što šta.
Drugo, pošto niste našli za shodno, umesto vas ću dati odgovor jednom od prethodnih diskutanata, koji je očigledno završio neke dopisne škole – da konstatovanje smrti vrši lekar, a da prijavljivanje smrti može da vrši neko drugi. Dakle, konstatovanje smrti i prijavljivanje smrti nije jedno te isto. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospođo Pop-Lazić. Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 91, amandman je podneo narodni poslanik Momir Marković.
Gospodin Marković nije u sali.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne)
Gospodine Rogoviću, izvolite.
Predlog da se posle člana 94. doda novi član 95. podneo je narodni poslanik Vlatko Ratković, i to da se posle člana 94. doda novi član 95.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača, gospodin Milan Marković, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu, želi da da završnu reč? (Da)
Izvolite, gospodine ministre.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Poštovana gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, mogu samo da zahvalim na pažnji koju ste ukazali u raspravi o ovom zakonu i da izrazim svoje uverenje da je ovo, bez obzira na to što nije politički atraktivan zakona, jedan od najvažnijih zakona kada je u pitanju reforma državne uprave i naš korak ka onome što se zove elektronska uprava.
Naime, ovaj zakon ne da će lišiti građane nepotrebnih opterećenja, kao što je vađenje izvoda svakih šest meseci, odnosno korišćenje izvoda ne starijeg od šest meseci, i moći će da vade izvod u bilo kojoj opštini, nezavisno od toga gde se matične knjige vode, nego je, u stvari, osnov za stvaranje matične evidencije kao osnovne evidencije na državnom nacionalnom nivou, osnovne evidencije građana. Matična evidencija je osnov iz koga se dolazi do evidencije građana, a zatim ide sve drugo mnogo lakše; birački spisak će jednoga dana biti podskup evidencije građana, itd.
Dakle, ovaj zakon je, zaista, po mnogo čemu značajan, veoma značajan. Ne samo što će olakšati građanima mnoge poslove, nego će olakšati i organima državne uprave mnoge poslove, a kažem, on je prvi istinski korak ka uvođenju elektronske uprave u Republici. Zbog toga mi je drago što ste, ovako praktični, kroz svoja izlaganja podržali ova nova rešenja, istina, nakon 20 godina. Žao mi je što to ranije niko nije uradio, ali došli smo u priliku da to uradimo, da donesemo nova rešenja, koja će umnogome promeniti procedure, pa i način života u Srbiji u budućem periodu.
Hvala vam još jednom na iskazanom razumevanju i pozivam da svi glasate za ovaj zakon, jer on nema nikakav politički predznak. Ovo je zakon koji treba da pomogne našoj državi i našim građanima u realizaciji brojnih procedura koje nas sada opterećuju i vrlo često nerviraju i zagorčavaju svakodnevni život.
Hvala vam lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine ministre.
Zaključujem pretres Predloga zakona o matičnim knjigama u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona, u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 11. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O EKSPROPRIJACIJI (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Milica Vojić-Marković, Sreto Perić, zajedno Jovan Palalić i Miloš Aligrudić, Gordana Pop-Lazić, zajedno Milica Radović i Miloš Aligrudić, Milan Dimitrijević, Zoran Popović, Đuro Mučenski, zajedno Miloš Aligrudić i Miroslav Petković, Mirko Munjić, Radica Jocić, Goran Mihajlović, Ljubomir Kragović, Milan Avramović, Radiša Ilić, zajedno Miloš Aligrudić i Jovan Palalić, Aleksandar Pejčić, zajedno Miroslav Petković i Miloš Aligrudić, Dragan Šormaz i, zajedno, Miloš Aligrudić i Milica Radović. Narodni poslanici Miloš Aligrudić i Miroslav Petković, pisanim putem, povukli su amandman koji su zajedno podneli na član 7. stav 5. Predloga zakona.
Primili ste izveštaje Zakonodavnog odbora i Odbora za finansije.
Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Gospodin Aligrudić se javio po Poslovniku. Izvolite.