ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.04.2009.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. dan rada

07.04.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Četvrte sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Neposredno pred početak rada dajem kratko obaveštenje o zvučnoj signalizaciji koja je od danas u funkciji u zgradi Narodne skupštine. Zvono koje se čuje u hodnicima, holovima i na spratu, jeste zvono za poziv narodnim poslanicima i poslanicama za dolazak u salu. Zvono u sali je naravno poziv da se prekine žamor i razgovor, da se ne bi ometali narodni poslanici koji izlažu. Takođe, zvučni signal koji ćemo čuti nakon utvrđivanja kvoruma je oznaka da postoji radni kvorum od 84 narodna poslanika.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 105 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Molim da proverite da li se na ekranu, nakon što ste ubacili identifikacione kartice, pojavljuje da je identifikacija potvrđena. Izvolite.

(Narodni poslanik Miroslav Markićević sa mesta: Ne vidimo na monitoru broj prisutnih poslanika.)

Narodne poslanike zanima gde svi koji sede u sali mogu da vide kako ide utvrđivanje kvoruma i registracija narodnih poslanika. To će biti na velikim ekranima. Trenutno to nemate.

Ja mogu da vam govorim koliko je trenutno kartica, dakle, trenutno je 82 kartice u poslaničkim jedinicama. Sada ima između 84 (čuje se zvono), a ovo je znak da postoji radni kvorum. Trenutno je 86 poslanika. Narodni poslanici su s pravom nepoverljivi što ne vide na ekranu.

Nadam se, uz pohvale za trud ekipi koja radi nama tehničku podršku, da su ipak uspeli da urade održavanje i dobro funkcionisanje elektronskog sistema i slika za sve narodne poslanika na ekranima će biti – skica sale i označena mesta, kako budu poslanici ubacivali svoje kartice u poslaničke jedinice.

Konstatujem da trenutno ima 91 narodni poslanik, što znači da postoji kvorum potreban za rad.

Utorkom i četvrtkom, da podsetim narodne poslanike, nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu, radimo na osnovu člana 235. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, koji omogućava traženje obaveštenja i objašnjenja, a po definicijama u članu 235. Poslovnika Narodne skupštine.

Molim narodne poslanike, predsednike ili ovlašćene predstavnike poslaničkih grupa koji žele da zatraže obaveštenje ili objašnjenje, u skladu sa članom 235. Poslovnika, da se prijave za reč.

Obaveštavam Narodnu skupštinu da je ovlašćeni predstavnik Poslaničke grupe DSS - dr Vojislav Koštunica po ovoj temi narodni poslanik Zoran Šami.

Da li neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi reč? (Da.)

Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš.

Slobodan Maraš

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, ja sam poslednjih sedam do osam dana dva puta postavljao isto pitanje premijeru Cvetkoviću, u nadi da ću dobiti odgovor – koji je državni interes i koji je tržišni interes, na koji način može da objasni zbog čega se pare iz budžeta Republike Srbije, preko javnih preduzeća uplaćuju jednom dnevnom listu? Zbog čega se pare poreskih obveznika koriste na takav način da se jednom dnevnom listu sa mizernim tiražom, koji apsolutno kontroliše Aleksandar Vučić i čiji je glavni i odgovorni urednik Predrag Popović, uplaćuju izuzetno velike sume za oglašavanja i reklamiranja?

Prošli put smo mi postavili pitanja vezana i za ''Lutriju Srbije'', ko je monopolista i za ''Telekom'', ko je monopolista? To, naravno, nije kraj.

– Pitamo, koji je interes grada Beograda da se reklamira u tom istom listu?

Mi isto imamo svoje članove Veća u Gradskoj upravi Beograda. Mi smo i tamo postavili pitanje.

Dobili smo izveštaj u vezi toga koja su sredstva utrošena u poslednjih šest meseci. Pošto smo pod velikom tenzijom da moramo da štedimo i to sa pravom, ja moram da postavim pitanje premijeru Cvetkoviću – da li on ima informacije koliko lokalne samouprave, tačnije gradovi, tačnije grad Beograd koristi za oglašavanje po raznim medijima, ali suština je koliko troši sredstava za dnevni list „Pravda“ da bi se oglašavao?

Ja ću vam reći, po dokumentu koji smo dobili od Sekretarijata za finansije grada Beograda, da je za period od 1. oktobra 2008. godine do 31. marta 2009. godine dnevnom listu „Pravda“ uplaćeno šest miliona 569 hiljada za oglašavanje. Da ne mislite da je prvoaprilska šala, već sledećeg dana 1. aprila, u dnevnom listu „Pravda“ – na sedam strana grad Beograd se oglašava.

Pitam premijera Cvetkovića – koji je to interes da se grad Beograd ovako oglašava, šta se plaća ovim? Dakle – šta se očekuje od dnevnog lista "Pravda", na sedam strana, 1. aprila? Imamo jučerašnji broj, opet se Grad oglašava. Jedini oglašavač u "Pravdi" je grad Beograd.

Po novom zakonu koji smo usvojili u Skupštini Srbije nema više zakonskih uslova da se oglašava u novinama, kako grad tako i javna preduzeća, dovoljno je da se oglase na svom sajtu i u ''Službenom glasniku''.

Moram da pitam premijera Cvetkovića – šta radi Državna revizorska institucija? Naravno, nije pod njegovom ingerencijom, ali pitam sve nas – da li Državna revizorska institucija treba da uđe u javna preduzeća, da kontroliše na koji način su donete odluke i zbog čega su donete odluke da se ova sredstva koriste? Isto tako, šta rade budžetske inspekcije?

Znači, ovih sedam listova u "Pravdi" 1. aprila, oglašavanje oko milion dinara, zbog čega?

Šta to država očekuje od "Pravde", od jednog lista sa mizernim tiražom? Da li se na taj način pravi neki dogovor ili sklapaju neki dogovori, ili se plaćaju neke usluge osobi koja kontroliše taj list, a to je Aleksandar Vučić?

Zbog toga očekujem od premijera Cvetkovića da nam zaista da odgovor najbrže u najkraće mogućem roku, inače ćemo svaki put da postavimo ovo pitanje dok ne dobijemo odgovor, da li ovde, da li putem saopštenja – da li iko kontroliše na koji će javna preduzeća da troše budžetska sredstva i ko kontroliše to, na koji način Grad i zbog čega se oglašava u jednom ovakvom dnevnom listu?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Pastor Balint. Izvolite.
...
Savez vojvođanskih Mađara

Balint Pastor

Grupa manjina
Gospođo predsedavajuća, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, govoriću o temi o kojoj sam želeo prošle nedelje, ali s obzirom na to da je ta tema vrlo ozbiljna, nisam hteo da govorim o tome u atmosferi koja je vladala u Narodnoj skupštini prošle nedelje.

Nažalost, ponovo se intenziviraju agresivni impulsi protiv pripadnika nacionalnih manjina u Republici Srbiji, pre svega pripadnika Mađara, i protiv ljudi i protiv imovine. Imali smo jedan takav talas nasilja 2004. i 2005. godine. Smatrali smo i nadali smo se da je taj talas iza nas, ali se ta dešavanja, nažalost, ponavljaju i ove godine. Incidenti su obično prisutni kada je politička situacija nestabilna.

SVM nije stranka koja svoj politički imidž gradi na ovim slučajevima, mi smo jedna ozbiljna manjinska regionalna stranka, ali smatramo da je naš posao da ukažemo i na ova dešavanja kada su ona prisutna i smatramo da o tim dešavanjima treba govoriti u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Na kraju mog izlaganja, na kraju mog obraćanja postaviću pitanje gospođi Snežani Malović, ali pre toga dozvolite mi da ukratko ukažem na nekoliko primera koji su se desili prethodnih nedelja.

Dana 17. marta, oko 19 časova, grupa od sedam-osam srpskih mladića u Somboru, na putu do autobuske stanice, napala je učenika 1. razreda mađarskog odeljenja srednje tehničke škole, Eliota Baloga iz Bezdana, i nanela mu je teške telesne povrede. Jedan od napadača udario je žrtvu bokserom u lice. Eliotu Balogu je slomljen nos i obraz, međutim, uprkos krvarenju i bolovima, uspeo je da pobegne i utrči u jednu kuću, tražeći pomoć. U Urgentnom centru somborske bolnice su ga zadržali i operisan je 24. marta. Majka Eliota Baloga naglasila je da joj je sin napadnut po nacionalnoj osnovi od strane dečaka iz Koluta, a možda i iz Bačkog Brega, sa kojima svakodnevno putuje autobusom u školu iz Bezdana u Sombor. Naime, prema njenim informacijama, u autobusu su redovni verbalni napadi na učenike mađarske nacionalnosti, a Eliot je umesto ćutanja više puta reagovao na napade.

Drugi slučaj se desio 27. marta oko 23 časa u Temerinu, kada je jedna grupa od pet-šest mladića mađarske nacionalnosti krenula ka centru, a napala ih je grupa od oko 15 članova. Oni su najpre samo zahtevali skandiranje u vezi sa Kosovom, tipa – Kosovo je Srbija, s obzirom da mladići Mađari nisu hteli da slušaju ova naređenja, srpski mladići su ih napali bokserima i pivskim flašama. Najteže je ranjen srednjoškolac K.Č. kome su nanesene rane na glavi i licu.

Još nekoliko slučajeva se desilo i protiv imovine, na primer, obeščašćen je rimokatolički krst iz 19. veka u Temerinu. U noći između 31. marta i 1. aprila, u Temerinu na zidu centralne zgrade osnovne škole "Imre Kokaj" je ispisano – Mađari u Mađarsku!

Mislim da na ove slučajeve treba reagovati, ali, nažalost, nijedna politička stranka, nijedna parlamentarna stranka nije smatrala da na ove slučajeve treba reagovati.

S druge strane, policija je, naravno, obavila svoj posao, a sada posao treba da obavi i tužilaštvo i sud. Nažalost, ovi napadi se tretiraju kao obične tuče, a to je veoma opasno. Čemu nam onda služi Zakon protiv diskriminacije?

Etnički motivisani napadi vrlo često predstavljaju krivično delo, izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti iz člana 317. Krivičnog zakonika?

Imam pitanje za gospođu Malović – koliko je optužnica od 1. januara 2004. godine podignuto zbog ovog krivičnog dela i koliko je pravosnažnih presuda doneto u vezi ovog krivičnog dela, iz člana 317. Krivičnog zakonika?

Ove slučajeve je osudio isključivo jedino Petar Teofilović, Pokrajinski ombudsman.

Na kraju, imam i jedno retoričko pitanje – kada će politička kultura u Republici Srbiji biti na tom nivou da i ostali državni organi i političke stranke u Srbiji reaguju?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Miroslav Markićević.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana potpredsednice, poštovani gospodine ministre, kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, imam prvo pitanje za rukovodstvo Skupštine:

Šta je sa našom predsednicom? Da li su tačne glasine da vi, gospođo Čomić, predsedavate u ovoj novoj našoj sali za rad, a predsednica u staroj? To je jedno.

Drugo pitanje koje hoću da postavim ovde, možda bi mogao i gospodin ministar da nam odgovori, pošto je prisutan, a tiče se pregovora naše Vlade sa MMF. Pošto su ti pregovori, isto kao i slučaj Miladina Kovačevića, proglašeni za državnu tajnu, pitam, kojom odlukom Vlade i na kojoj sednici su pregovori sa MMF proglašeni za državnu tajnu? Da li je moguće da se državnom tajnom proglase pregovori koji su od interesa za široke slojeve građana Srbije? Da li građani Srbije imaju pravo da znaju ko će da plati ovu ekonomsku krizu, rukovodeći se maksimom da ''riba smrdi od glave, a uvek se čisti od rep''?

Da li vi, gospođo Čomić, kao trenutno predsedavajuća, imate nameru da pozovete predsednika Vlade i celu Vladu, pošto sada imaju lepa sedišta, ima mesta za sve, da dođu ovde i da pred javnošću Srbije, narodnim poslanicima i građanima Srbije objasne taj paket mera, jer je već od januara meseca u opciji nekoliko paketa, a meni se čini da je Vlada u stvari neodlučna i da pre svega marketinški osluškuju reakcije javnosti i nikako da donese taj paket mera?

Zar za taj paket mera koji će određivati sudbinu, standarde i život građana Srbije u nekoliko narednih godina ne bi trebalo da zna ova Narodna skupština i svi građani Srbije? Od vas očekujem, kao predsedavajuće i praktično našeg zastupnika pred izvršnom vlašću, odnosno Vladom Republike Srbije, da pokrenete ovu inicijativu i da se više ne kriju ni Vlada ni ministri, nego da pošteno i otvoreno dođu ovde u Narodnu skupštinu i pred građanima Srbije saopšte kakva je naša sudbina, što se tiče ekonomije i standarda građana u sledeće dve ili tri godine, da raznorazne glasine koje, kada nema javnosti u radu, kolaju Srbijom ne bi dodatno opterećivale ekonomsku i političku situaciju. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Odgovor na vaše pitanje koji se tiče odsustva predsednice Narodne skupštine, gospođe Đukić-Dejanović je da je od 5. do 9. aprila ona na čelu delegacije i na sastanku Interparlamentarne unije.

Odgovor na drugo pitanje – ako ne pre, ako ne bude zahteva poslaničkih grupa, poslednjeg četvrtka u mesecu, a po pravilu našeg Poslovnika, to je 30. april, sasvim sigurno će biti prisutna cela Vlada i predsednik Vlade da odgovara na poslanička pitanja koja se tiču onoga što, delim sa vama mišljenje, najviše zanima građane Srbije, a to je ekonomska situacija, ekonomsko socijalni strahovi, pregovori sa MMF, paket mera, perspektiva i nekakve naznake o tome kada i kako će Vlada, uz našu kontrolu, da rešava probleme koji su nastali usled svetske ekonomske i finansijske krize.

Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković. Izvolite.

Molim vas, da samo još jedanput pritisnete prijavu.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Ove godine, 27. marta, Poslanička grupa Napred, Srbijo, SNS je podnela u skladu sa poslovničkim zahtevima inicijativu predsednici Skupštine da zakaže tematsku sednicu, na kojoj ćemo razgovarati o ekonomskoj politici, novim porezima, smanjenju obima finansiranja lokalnih samouprava i ostalim merama, koje Vlada ima nameru da vodi na zahtev MMF-a, po osnovu dogovora o novom kreditnom aranžmanu koji će trajati do aprila 2011. godine.

Potpuno namerno u nazivu teme je reč – preporuka, koja je eufemizam za zahtev MMF, tako i nazvana, i potpuno namerno je u temi upotrebljen termin – na osnovu dogovara, a ne potpisanog Sporazuma sa MMF, zato što imamo saznanja da o potpisanom Sporazumu još ne možemo ni govoriti.

Iako ste još u poslovničkom roku od mesec dana koji omogućava odlaganje rasprave na ovu temu, ja vas molim u ime Poslaničke grupe Napred Srbijo da tu sednicu zakažete što pre.

Jer, ako Vlada očekuje da joj Skupština bude saradnik u definisanju najboljih mera za građane Srbije, onda ne može ignorisati jedan ovakav zahtev i koristiti samo medije i konferencije za štampu kao najbolja ili čak jedina mesta na kojima će upoznavati ili još gore rečeno anketirati građane Srbije o merama koje najavljuje, pa od njih odustaje u cilju rešavanja ekonomske krize. Zašto tražimo ovakvu raspravu?

1) Ako je jedna od mera koja se najavljuje zamrzavanje plata i penzija, gde ušteda treba da bude 13 milijardi dinara, da li neko zaista misli da će moći da održi proizvodnju i nivo potrošnje zamrzavanjem plata, a da ni na koji način ne dira u zamrzavanje cena, makar onih koje su pod direktnom kontrolom?

2) Da li neko misli da može smanjenjem troškova Fonda za zdravstvo, od četiri milijarde dinara, da na način kada mu gospođa Vukajlović u jednoj od televizijskih emisija preporučuje način štednje tako što kaže, da penzioneri jednom mesečno dođu kod lekara i njima se prepiše cela kutija lekova, iako oni uglavnom koriste samo četvrtinu leka, da bi u cilju štednje trebalo prepisivati jednu tablu ili lekove na komad?

3) Da li je moguće da su mere uštede koje Vlada planira da preduzme – smanjenje transfera lokalnim samoupravama, gde je ušteda svega 15 milijardi dinara, kada se tim lokalnim samoupravama nameću sve veće i veće obaveze i to iz prenetih nadležnosti sa republičkog nivoa, kojima lokalne samouprave jednostavno neće moći da odgovore, zato što neće imati sredstava za to, a da ne govorim o problemu već donetih budžeta u kojima su ova sredstva kao transferna i planirana bila obuhvaćena?

Postavila bih još dva kratka pitanja. Jedno je vrlo važno.

– Da li je u sklopu dogovora sa MMF-om Srbija izabrana za jednu od prvih zemalja u kojima će bez stvaranja uobičajenih uslova za pristupanje monetarnoj EU dinar biti zamenjen evrom, pošto je u javnosti procurio deo tajnog plana MMF o čemu se govori u respektabilnim medijima i piše u štampi koja nema prefiks ''žuta'' – da je deo plana MMF da reši problem visokozaduženih zemalja time što će ih, ponavljam, mimo uobičajenih uslova za pristupanje EU, naterati da domaću valutu zamene evrom?

– Da nas Vlada obavesti da li je i taj deo plana MMF u skladu dogovora koji se tiču pregovaranja oko dobijanja tri milijarde evra, a za izlazak iz krize? Hvala. (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Ako sam dobro razumela, zahtev Poslaničke grupe Napred Srbijo je napravljen na osnovu člana 204. Poslovnika Narodne skupštine, koji kaže: ''Predsednik Narodne skupštine, na predlog poslaničke grupe, najmanje jedanput u toku meseca određuje dan kada će pojedini ministri u Vladi odgovarati na poslanička pitanja u vezi sa nekom aktuelnom temom.''

Odgovor je da ćemo na sastanku predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa dogovoriti koji će to datum biti u aprilu, a između okončanja sednice koja je u toku i 30. aprila, koji je poslednji četvrtak u mesecu i predviđen je po Poslovniku za poslanička pitanja. Ukoliko nastavimo planiranim tempom rada, sigurna sam da će između 23. i 30. aprila biti moguće dogovoriti dan kada će aktuelna tema, o kojoj ste govorili, biti zakazana i radićemo po članu 204. Poslovnika Narodne skupštine.

Reč ima narodni poslanik Zoran Šami. Izvolite.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo poslanici, želim da u ime DSS-a konstatujem nekoliko činjenica. Prvo, prošle nedelje, u ponedeljak, utorak i sredu u ovoj sali se dešavalo šta se dešavalo, da ne opisujem.

Drugo, 3. marta ove godine, pre 36 dana, Poslanička grupa DSS je uputila jedno pismo i postavila određena pitanja gospođi predsednici Parlamenta, da ne bih mnogo pričao pročitaću vam pitanja:

– Da li postoji finansijska analiza troškova korišćenja dva skupštinska zdanja?

– Kakva je namena pojedinih prostorija u svakom zdanju?

– Da li će u vreme krize i štednje raditi dva skupštinska restorana i sa kolikim kapacitetom?

– Koji su investicioni radovi izvedeni u toku 2008. godine u oba skupštinska zdanja?

– Da li je osposobljen elektronski sistem za glasanje u skupštinskoj sali Doma Narodne skupštine i koji su razlozi zbog kojih taj sistem ne funkcioniše?

– Da li su obezbeđeni uslovi za rad medija u Domu Narodne skupštine Republike Srbije?

Treće, u predviđenom roku od 15 dana mi odgovor nismo dobili, što nije samo kršenje Poslovnika, nego je i šteta da ga nismo dobili, jer da smo ga dobili, onda se verovatno prošle nedelje ne bi desilo ono što se desilo, nego bi se valjda u međuvremenu neke stvari uredile. Četvrto, odgovor smo dobili juče, međutim, nažalost, taj odgovor je potpuno paušalan i mi nismo tim odgovorom zadovoljni. Da vam to ilustrujem, samo mali detalj. Recimo, na pitanje o radu medija, dobili smo sledeći odgovor – u oba objekta Narodne skupštine oko petsto akreditovanih novinara, televizijskih i tonskih snimatelja ima obezbeđene uslove za rad i praćenje aktivnosti Narodne skupštine, kao i njenih radnih tela.

To ''obezbeđeni uslovi'', odmah da vam kažem, u ovoj zgradi znači – imaju jednu prostoriju od 30 kvadratnih metara, što na petsto akreditovanih novinara izlazi 16,67 novinara po kvadratnom metru. Ako se svi popnu jedan drugom na ramena, verovatno onda mogu i da rade.

Konačno, ovde pitanja neću postavljati, nego ću u pismenoj formi, naravno, predsednici Skupštine dostaviti pitanja da ne bi trošio vaše vreme.

Želim još da kažem da sam ovo izneo ovde sa nekom verovatnom naivnom nadom da će vladajuća većina konačno sastaviti prst na čelo i uz neophodnu saradnju sa opozicijom početi da rešava probleme u funkcionisanju Skupštine, ne bi li ovaj visoki dom funkcionisao onako kako to dolikuje.

Zahvaljujem. (Aplauz.)