Poštovana predsednice, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, već nekoliko puta sam u ovim tzv. poslaničkim pitanjima zatražio informaciju da li rukovodstvo ovog doma, tako da kažem, ima spisak pitanja koja su poslanici postavili i da li imate evidenciju na koliko je pitanja odgovorila Vlada, odnosno na koliko su pitanja odgovorili resorni ministri, pošto je očigledno da neki ministri ne žele da odgovore, po meni, na obrazložena, korektna pitanja.
Mislim da bi ministri u Vladi morali da shvate da mi ne postavljamo samo ono što je u ličnom interesu svakog poslanika pojedinačno, nego što interesuje građane. Mi ovde predstavljamo građane i na njihov zahtev mnogi od nas ih i vikendom primaju u svojim gradovima gde žive. Građene interesuju neke teme, jer neke odgovore koji su važni pre svega za njihov standard ne mogu da dobiju, nego preko svojih narodnih predstavnika. Da neko ne bi shvatio da želim ovde da ubiram jeftine političke poene, ponoviću da neki od ministara vrlo poštuju to što narodni poslanici postavljaju pitanja i izražavaju interesovanja za pojedine teme, recimo, kao ministar odbrane, koji je meni lično odgovorio na jedno pitanje koje je i državna tajna. Neki ministri ozbiljno shvataju svoju ulogu i dužnost, a neki ne shvataju.
Konačno, da pređem na današnje pitanje koje hoću da postavim Petru Škundriću, ministru za energetiku, u stvari da iniciram jednu temu koja je pre šest meseci kod svih poslaničkih grupa i dobrog broja poslanika bila top tema, a to je cena gasa. Sada vidim da se niko ne seća te teme, pogotovo oni iz vladajuće koalicije koji su pominjali, šefovi nekih marginalnih poslaničkih grupa, da će navodno da podnesu ostavku ako se ne snizi cena gasa.
Gospodo draga i poštovani građani Srbije, došao je trenutak kada neki treba da ispune ta svoja obećanja. O čemu se radi? Za one koji znaju kako se formira cena gasa, treba da podsetim i javnost i sve vas kolege narodne poslanike, mislim da i vas, takođe, interesuje ovo što pitam, jer i vi dolazite iz sredina gde dobar broj građana koristi gas kao energent u domaćinstvima, dakle, cena kubika gasa formirana je na svetskoj ceni od 450 dolara za 1.000 kubika gasa. Sada je ta svetska cena ispod 300 dolara, što znači da bi gas, automatski na sledećoj sednici Vlade Republike Srbije, trebalo da pojeftini najmanje 30%.
Postavljam pitanje Petru Škundriću i on je nama objasnio, vrlo plastično i korektno, u danima kada je cena gasa bila top tema, da se gas, za razliku od naftnih derivata, od nafte i benzina čija se cena formira na prosečnoj ceni na 15 dana, tzv. postoji formula, cena gasa se formira tako što se na, nekih, šest do devet meseci uproseči cena naftnih derivata, znaju oni dobro kako se to radi. Sada je došao trenutak da se cena gasa skine ili da Ministarstvo energetike, odnosno ministar Petar Škundrić, da logično i konkretno objašnjenje građanima Srbije, pogotovo što preduzeće „Srbijagas“ finansira profesionalne sportske klubove – i mi ovde pričamo o dnevnicama narodnih poslanika, pričamo čak i o platama direktora javnih preduzeća, od par stotina hiljada.
Samo da vas podsetim da prosečan američki košarkaš košta desetak hiljada evra mesečno. To sve treba da plate građani Srbije, u ovom slučaju, građani koji koriste gas kao energent, a u ovoj svetskoj krizi, kada se u Srbiji verovatno 50% stanovništva bori za golu egzistenciju, mislim da bi im dobro došlo pojeftinjenje gasa, jer za to postoje ekonomski razlozi, tržišni razlozi, posebno što idu novi nameti za većinu građana Srbije, pogotovo u Vojvodini, a sada ovde nema nikoga iz Vojvodine da se javi i da pita šta je sa cenom gasa, jer 80% građana Srbije koji koriste gas kao energent živi u Vojvodini. Kod njih su sistemi na grejanje i na gas rađeni još pre 30-40 godina.
(Predsednik: Vreme, gospodine Markićeviću. Zahvaljujem.)
Zahvaljujem i na brzom odgovoru.