Četvrta sednica, Prvog redovnog zasedanja, 09.04.2009.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica, Prvog redovnog zasedanja

9. dan rada

09.04.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 17:55

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Četvrte sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 111 narodnih poslanik.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim vas, poštovani narodni poslanici, da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 98 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika, te postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Na osnovu člana 235, da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika?

Gospodin Miroslav Markićević ima reč. Izvolite.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana predsednice, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, već nekoliko puta sam u ovim tzv. poslaničkim pitanjima zatražio informaciju da li rukovodstvo ovog doma, tako da kažem, ima spisak pitanja koja su poslanici postavili i da li imate evidenciju na koliko je pitanja odgovorila Vlada, odnosno na koliko su pitanja odgovorili resorni ministri, pošto je očigledno da neki ministri ne žele da odgovore, po meni, na obrazložena, korektna pitanja.

Mislim da bi ministri u Vladi morali da shvate da mi ne postavljamo samo ono što je u ličnom interesu svakog poslanika pojedinačno, nego što interesuje građane. Mi ovde predstavljamo građane i na njihov zahtev mnogi od nas ih i vikendom primaju u svojim gradovima gde žive. Građene interesuju neke teme, jer neke odgovore koji su važni pre svega za njihov standard ne mogu da dobiju, nego preko svojih narodnih predstavnika. Da neko ne bi shvatio da želim ovde da ubiram jeftine političke poene, ponoviću da neki od ministara vrlo poštuju to što narodni poslanici postavljaju pitanja i izražavaju interesovanja za pojedine teme, recimo, kao ministar odbrane, koji je meni lično odgovorio na jedno pitanje koje je i državna tajna. Neki ministri ozbiljno shvataju svoju ulogu i dužnost, a neki ne shvataju.

Konačno, da pređem na današnje pitanje koje hoću da postavim Petru Škundriću, ministru za energetiku, u stvari da iniciram jednu temu koja je pre šest meseci kod svih poslaničkih grupa i dobrog broja poslanika bila top tema, a to je cena gasa. Sada vidim da se niko ne seća te teme, pogotovo oni iz vladajuće koalicije koji su pominjali, šefovi nekih marginalnih poslaničkih grupa, da će navodno da podnesu ostavku ako se ne snizi cena gasa.

Gospodo draga i poštovani građani Srbije, došao je trenutak kada neki treba da ispune ta svoja obećanja. O čemu se radi? Za one koji znaju kako se formira cena gasa, treba da podsetim i javnost i sve vas kolege narodne poslanike, mislim da i vas, takođe, interesuje ovo što pitam, jer i vi dolazite iz sredina gde dobar broj građana koristi gas kao energent u domaćinstvima, dakle, cena kubika gasa formirana je na svetskoj ceni od 450 dolara za 1.000 kubika gasa. Sada je ta svetska cena ispod 300 dolara, što znači da bi gas, automatski na sledećoj sednici Vlade Republike Srbije, trebalo da pojeftini najmanje 30%.

Postavljam pitanje Petru Škundriću i on je nama objasnio, vrlo plastično i korektno, u danima kada je cena gasa bila top tema, da se gas, za razliku od naftnih derivata, od nafte i benzina čija se cena formira na prosečnoj ceni na 15 dana, tzv. postoji formula, cena gasa se formira tako što se na, nekih, šest do devet meseci uproseči cena naftnih derivata, znaju oni dobro kako se to radi. Sada je došao trenutak da se cena gasa skine ili da Ministarstvo energetike, odnosno ministar Petar Škundrić, da logično i konkretno objašnjenje građanima Srbije, pogotovo što preduzeće „Srbijagas“ finansira profesionalne sportske klubove – i mi ovde pričamo o dnevnicama narodnih poslanika, pričamo čak i o platama direktora javnih preduzeća, od par stotina hiljada.

Samo da vas podsetim da prosečan američki košarkaš košta desetak hiljada evra mesečno. To sve treba da plate građani Srbije, u ovom slučaju, građani koji koriste gas kao energent, a u ovoj svetskoj krizi, kada se u Srbiji verovatno 50% stanovništva bori za golu egzistenciju, mislim da bi im dobro došlo pojeftinjenje gasa, jer za to postoje ekonomski razlozi, tržišni razlozi, posebno što idu novi nameti za većinu građana Srbije, pogotovo u Vojvodini, a sada ovde nema nikoga iz Vojvodine da se javi i da pita šta je sa cenom gasa, jer 80% građana Srbije koji koriste gas kao energent živi u Vojvodini. Kod njih su sistemi na grejanje i na gas rađeni još pre 30-40 godina.

(Predsednik: Vreme, gospodine Markićeviću. Zahvaljujem.)

Zahvaljujem i na brzom odgovoru.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Naravno da službe imaju uvid u prispele odgovore i koristim i ovu priliku da podsetim da, ako nakon dve nedelje poslanik ne dobije u pismenoj formi odgovor od ministra ili institucije i lica od kojeg se očekuje odgovor, službe reaguju. Vaše današnje pitanje će biti prosleđeno ministru energetike. Zahvaljujem.

Gospodin Riza Halimi želi da govori.

Riza Halimi

Grupa manjina
Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, postavljam pitanje Vladi, pošto sam pre više od mesec dana postavio pitanje ministru za ekonomiju i regionalni razvoj, gospodinu Dinkiću, a odgovor nisam dobio.

Radi se o drastičnoj manipulaciji i svojevrsnoj diskriminaciji koja je već izvršena prilikom aukcije trgovinskog preduzeća „Bratstvo“, kada je postavljen diskriminatorni uslov da mogu konkurisati samo firme, ne samo one krupnije koje imaju više od dva miliona evra prihoda u toku prošle godine, nego je morao kandidat da ima hotel sa četiri zvezdice.

U pitanju je bila aukcija trgovinskog preduzeća opštinskog karaktera. Prodalo se petnaestak prodavnica koje su verovatno na najboljim pozicijama u Preševu, gde su radili u dužem periodu privatni trgovci koji su bili spremni da kupe ovu društvenu firmu koja već 15 godina nije radila, a pod ovakvim nametnutim, neshvatljivim, diskriminatorskim uslovima firmu je kupila jedna, da kažem, takođe, mala firma iz Vranja, ali koja je imala konzorcijum sa „Maestral tursom“ iz Budve, koja verovatno ima hotel.

Sada, u ovoj krizi u kojoj se nalazimo mi dopuštamo da se, prvo, realna cena je procenjena od stručne i adekvatne agencije na 190 miliona dinara. U prvi mah je izgubljeno oko 160 miliona dinara, a da je bilo u slobodnoj konkurenciji, cena bi bila realna, koja bi bila dvostruko veća od one procenjene.

Pedesetak radnika je ostalo bez posla, nudi se posao u Vranju; da je u pitanju državni organ, da je ekonomija u pitanju, u redu, ali nam se nude radna mesta da Preševljani odu u Vranje, za trgovinu koju u privatnom sektoru već 20 godina obavljaju Preševljani, a država ih onemogućava da se bave tom delatnošću.

S jedne stranke, nema ulaganja za radna mesta, nema ulaganja za razvoj. Nemilosrdno se ruši ono što postoji iz nekih davnih vremena i ljudi ostaju i bez posla, a opština bez perspektive za dalji razvoj. Tamo je data obaveza od tridesetak miliona za investicije, a u startu radnici ostaju bez posla. Pitanje je koja je bila ova strategija u ovako drastičnoj krizi u kojoj se sada mi nalazimo, a pogotovo kada je u pitanju najnerazvijenija opština u državi, ubedljivo na poslednjem mestu sa sedam puta nižim dohotkom po glavi stanovnika od proseka u državi.

Po meni, apsolutno je krajnje vreme da se u Vladi ovakve manipulacije razmatraju i da se ozbiljno vidi šta se radi u toj Agenciji za privatizaciju. Mi smo imali seriju takvih propusta zbog kojih je propalo niz naših dobrih firmi, koje trenutno zbog tako loših postupaka u privatizaciji ne rade, a sada je red došao i na trgovinsko preduzeće, koje je tako apsolutno moglo da posluje i uz ove manipulacije i bez uplitanja države, jer su ranije direktori davali u zakup taj kapacitet ljudima koji su stvarno želeli i od toga su opstajali …

(Predsednik: Vreme.)

… znači …

(Predsednik: Vreme, gospodine Halimi.)

… treba ovo razmotriti pod hitno, jer se stvarno radi o veoma osetljivom, ne samo ekonomskom nego i političkom pitanju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Halimi. Pitanje će biti prosleđeno.

Reč ima gospodin Vladan Batić.

Vladan Batić

Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, prvo pitanje je za premijera, uz prethodnu konstataciju da je novi paket vladinih mera neuporedivo kvalitetniji od onog prvobitnog koji je podrazumevao harač na sirotinju raju. Ovaj je, u svakom slučaju, mnogo pozitivniji. Čini mi se da je Vlada trebalo prvo da pođe od sebe, pa je moje pitanje za premijera – da li će biti redukcije postojeće Vlade u smislu smanjenja broja ministarstava. Podsećam da je, recimo, Vlada koju često pominjemo ili kabinet ministara Nikola Pašića one Srbije, koji je čitav svet uvažavao i poštovao i cenio, imala sedam ministara, da je Vlada Zorana Đinđića imala 17 ministarstava, da sve zemlje u okruženju imaju maksimalno do 15 ministarstava, odnosno ministara, a Srbija iako u najtežem položaju, iako najsiromašnija, dozvolila je sebi luksuz da ima 25 ministara. Što je mnogo, mnogo je.

Nisu to samo ministri, nego kabineti, državni sekretari, savetnici, pomoćnici, kola, mobilni telefoni, reprezentacija itd. To je veoma rasipnički.

Mislim da je realno da se taj broj smanji i svede na neku razumnu meru, jer pošteno rečeno, za neke ministre ni familija ne bi znala da nisu ministri u postojećoj Vladi, jer efekti rada pojedinih ministara su praktično neprimetni.

Postavljam pitanje, koji je efekat rada ministra kulture? Sve kulturne institucije su ruinirane, Narodni muzej, Narodno pozorište, Narodna biblioteka, Filharmonija, Tanjug, sve je to u rasulu. Dakle, pitanje – da li će biti smanjen broj ministara, a samim tim i Vlada.

Drugo pitanje je već ranije pominjano, a odgovora nema, ali i dalje slušamo bajke, tiče se ''Fijata''. Kakva je budućnost ''Zastave'' vezano za ''Fijat''? Kada će ''Fijat'' uložiti tu gromoglasno najavljivanu investiciju? Kada će platiti anuitete, kamate, sve ono što nije platio? Kada će početi ta famozna proizvodnja, koja je tako gromoglasno najavljivana? Vidimo da nema plasmana tih automobila ''Zastave'' na rusko tržište, a to je bila glavna stvar koja je obećavana. Ta vozila nemaju status domaćih vozila.

Umesto toga, gledamo šarenu lažu, ''Fijat'' punto, staro za novo. To je smešno. To je neozbiljno. To je par hiljada vozila godišnje. ''Zastava'' je 1989. godine proizvodila 220 hiljada vozila, a sada 4 – 5 hiljada na godišnjem nivou. To će jedna ozbiljna zanatska radionica da napravi i to sve dobiju iz Italije, po principu, ono – uradi sam, samo treba da zavrne i spoji. Sinoć gledamo ministra ekonomije, otišao, jer je počeo da radi nekakav odeljak za tapaciranje. Sada svi treba da budemo srećni i zadovoljni.

Dosta je te prodaje magle! Dosta je te šarene laže! Doveli su nekog Italijana i on tobože obećava. Mogu da pretpostavim kako je on motivisan da sa svoje strane obmanjuje građane Srbije.

Dakle, tražim odgovor, kakva je sudbina priče oko ''Fijata''. Taj isti ''punto'', šta je na njemu domaće? Hajde, jedan jedini deo. Obećavamo je da će ''Ju- es stil'' da proizvodi karoserije, a on zatvara svoje visoke peći. Akumulatori, kablovi, ništa nije domaće što se stavlja u ''punto''. Onda smo mislili – slagaćemo Ruse, jer uporno lažemo sami sebe. Mislim da je tome došao kraj.

Tražim odgovor – šta će biti sa lažima o ''Fijatu''. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Vladimir Milentijević u ime Poslaničke grupe DSS. Izvolite.

Vladimir Milentijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, prihvatanjem misije Euleks i njihovo raspoređivanje na teritoriji Kosova i Metohije nastale su velike nevolje za srpski i nealbanski narod.

Posebno smo obeshrabreni činjenicom da misija Euleks na Kosovu i Metohiji nije zbog vladavine prava i nije statusno neutralna, već upravo sprovodi Marti Ahtisarijev plan i stvara nezavisno Kosovo.

DSS se žestoko protivila prihvatanju misije Euleks i ukazivala na njene posledice, duboko ubeđena da će misija Euleks upravo sprovoditi Marti Ahtisarijev plan. Dolaskom Euleksa stanje na KiM se umnogome pogoršalo. Kod Srba i nealbanaca je stvoren dodatni strah i neizvesnost. Navešću nekoliko primera:

– Sa Kosova i Metohije je potisnut UNMIK, iako je po Rezoluciji 1244 UNMIK privremeno upravljao južnom srpskom pokrajinom.

– Oslobođen je terorista koji je osuđen na 40 godina robije zbog dizanja u vazduh autobusa u kome su prevoženi Srbi i nealbanci i tom prilikom je poginulo 12 osoba.

– Srbi i nealbanci u enklavama danima i mesecima nemaju struju, a u nekim sredinama ni vodu.

– Euleks policije osim na severu Kosova i Metohije skoro da i nema.

– Zabranjen je ulazak funkcionerima Republike Srbije, iako je uredbom UNMIK-a od 8. aprila, član 22, regulisano da se od lica ne zahteva dobijanje ovlašćenja da uđe na Kosovo i ostane na njemu ako je to lice nosilac putne isprave ili lične karte Republike Srbije.

– Svakodnevno se preti hapšenjem lidera Srba i funkcionera lokalne samouprave na Kosovu i Metohiji. Preti se proterivanjem Srba i nealbanaca sa Kosova i Metohije, i još toga i još toga.

Ako se ovome doda odnos vlasti i zvaničnika Republike Srbije i u obzir uzmu činjenice da nije postignut nacionalni i politički konsenzus o neprihvatanju misije Euleks, iako se DSS za to snažno zalagala, Skupštini Republike Srbije od konstituisanja je zabranjeno da raspravlja o Kosovu i Metohiji. Odbor za Kosovo i Metohiju je pre 10 dana prvi put održao sednicu na kojoj je raspravljao o nekim važnim pitanjima. Zvaničnicima Republike Srbije su puna usta EU i bele šengen liste, a o Kosovu i Metohiji se sve manje govori, osim sporadičnih izjava da nikada nećemo priznati i potpisati nezavisno Kosovo, mada mi se čini da smo daleko od Evropske unije. Ništa se nije učinila na poboljšanju uslova života, imajući u vidu da je budžet Republike Srbije u odnosu na prošlu godinu smanjen na 36% mnogo ranije od nastanka ekonomske krize.

Stoga ću ministarstvima i ministrima postaviti četiri pitanja.

Prvo pitanje – tražim obrazloženje i zakonski osnov za uvođenje privremenih mera u opštinama Priština i Peć.

Drugo pitanje za Ministarstvo za energetiku – da li EPS ima tehničke mogućnosti da sredinama u kojima žive Albanci isključi struju i ako ima, zašto to ne čini?

Treće pitanje – šta je sa Sporazumom o šest tačaka Beograd-Ban Ki Mun i da li će uopšte do njegove implementacije doći? Ako hoće, kada?

Četvrto pitanje – ko će zaštititi Srbe i nealbance na Kosovu i Metohiji u slučaju napada ukoliko to ne učine UNMIK, Euleks i KFOR, što je bio slučaj 17. marta 2004. godine? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš u ime Poslaničke grupe LDP.

Slobodan Maraš

Poštovana predsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, poštovana ministarko, hteo bih da postavim jedno kratko pitanje.

Pre nekoliko godina jedna vlada je dala koncesiju za autoput Horgoš-Požega jednoj firmi. Druga vlada koja je došla nakon nje raskinula je tu koncesiju. Pokušavali smo godinama i mesecima, i mi i ostale kolege, da dođemo do svih podataka iz ugovora koji su dati firmi kojoj je data koncesija. Nismo bili u mogućnosti sve da vidimo.

Nakon toga, kada je formirana ova poslednja vlada, Vlada Mirka Cvetkovića, mi smo bili u prilici da čujemo da su sve odredbe tih ugovora na strani Republike Srbije, da neće biti nikakvih problema i da slobodno možemo da raskinemo ugovor. Znači, mesecima smo najavljivali da ćemo raskinuti ugovor sa koncesionarom.

Šta se sada desilo? Austrijski sud je doneo odluku gde je prihvatio navode i žalbe koje su podneli koncesionari. Koliko smo upoznati, iznos koji koncesionar traži od Republike Srbije je 17 miliona evra. Šta država Srbija čini po tom osnovu? Da li je neko reagovao? Da li je neko od nadležnih ministara reagovao? Ko je sve vreme zagovarao da treba raskinuti ugovor na način na koji je urađen, odnosno zašto se niko nije žalio u ime Republike Srbije i da ospori ovaj iznos od 17 miliona evra u ovo vreme u kada pokušavamo svi da štedimo?

Mislimo da je veoma neodgovorno da oni koji su u obavezi da se žale u ime Srbije to i ne učine. Zbog toga molim odgovor u najkraćem roku. Hvala.