Meni je posebno drago da je sa nama ministar finansija, gospođa Dragutinović, zato što imam pitanje koje je vezano za posetu ovoga koji je za nas rekao da smo nepismeni, degenerici, silovatelji, ubice beba, kasapi, agresori.
Naime, procena je da će poseta Džozefa Bajdena Srbiju koštati najmanje 500 hiljada evra. Zbog Bajdena, u Beogradu će nekoliko sati biti zatvoren aerodrom, prodavnice, taksisti će ostati bez posla, specijalci i snajperisti biće na svakom uglu, a ništa neće raditi. Samo zbog zatvaranja aerodroma, koji će biti oštećen za najmanje 20 poletanja i sletanja, ulica i prodavnica, imaćemo gubitak od oko 300 hiljada evra. Na gubitku će biti, naravno, GSP, prodavnice i kiosci, građani. Sigurno je da će u sredu i oni izgubiti nekoliko stotina hiljada evra.
Šta to znači – da zbog posete ovoga koji je nama rekao da smo zločinci Srbija gubi najmanje pola miliona evra, i to u jednom danu?
Avion Džozefa Bajdena pratiće MIG-ovi Vojske Srbije, zbog čega će vazdušni prostor nad Srbijom biti zatvoren. U tom periodu će najmanje dva sata biti zatvoren i aerodrom, što znači da će kasa aerodroma biti osiromašena za najmanje 20 letova.
Pošto sve staje, sav saobraćaj, zbog zatvorenih ulica, štetu će trpeti, zapravo, svi građani Srbije, trgovci koji će morati da zatvore svoje radnje, a mene zanima odakle pare iz budžeta da pokriju troškove ovog dodatnog policijskog obezbeđenja, snajperiste i specijalce, koji će brinuti za Bajdenovu bezbednost?
Gospođo Dragutinović, ekonomista Zoran Popov uveren je da je ova poseta preskupa za Srbiju. Tolike mere obezbeđenja, zavarivanje šahtova i specijalce na krovu, mogu zahtevati samo primitivni Amerikanci. Čovek kaže: "Živeo sam tamo neko vreme, poznati su mi njihovi ispadi. Taj susret neće doneti konkretnu korist, on je pitanje prestiža i ispunjenja obećanja za naše političare, od čega će građani Srbije imati samo trošak i gubitak. Samo zbog zatvaranja aerodroma, zbog onemogućavanja poletanja i sletanja, zbog zatvaranja ulica i prodavnica", kaže Zoran Popov, "biće 300 hiljada evra troška, ne računajući troškove smeštaja, obezbeđenja, zavarivanja i naknadnog odvarivanja šahtova".
Da ne pričam o tome kako je ovo akt nedopustive snishodljivosti i zaborava, nepravde prema srpskom narodu i građanima Srbije koji su poginuli, ranjeni ili teško hendikepirani i imaju posledice posle onog "milosrdnog" bombardovanja 1999. godine.
Ono što je posebno zanimljivo, jeste sličnost u obezbeđenju sada, prilikom posete Džozefa Bajdena, i prilikom sahrane Josipa Broza Tita. Znači, to su dva događaja gde je jedini put viđen ovakav nivo obezbeđenja, gde su oko ličnosti postavljena tri bezbednosna prstena, a o sigurnosti se ovde brine 300 američkih i oko 2.000 srpskih specijalaca.
Mene posebno zanima, ovo više nije pitanje za gospođu Dragutinović, ovo je pitanje za Vladu, generalno, a i za predsednika Srbije, pošto sam danas čula na B 92 da je Džozef Bajden "resetovao" svoje stavove prema Srbiji, šta god to značilo – da li će on iskoristiti ovu priliku da se Srbiji izvini za sve ono što je nad Srbijom rađeno, ne samo za svoje izjave, nego i za svoje aktivnosti? Da li će to podrazumevati jedan novi kurs i novu politiku u odnosu na Srbiju, ili prinudu da Srbija i dalje ispunjava zahteve SAD-a?
Ono što posebno želim da naglasim, jeste da će danas, u 12 sati, ispred "Ruskog cara", biti organizovana akcija svih srpskih nevladinih organizacija, predvođenih "Dverima", Udruženjem pravnika "Nomokanon", Organizacijom 1389, prisustvovaće i predstavnici Nove Srbije i DSS-a, te je za one koji nisu znali, kojima je Srbija na srcu, taman i da se ne slažu s našom političkom orijentacijom, ovo poziv da ispred "Ruskog cara" dođu.
Pošto Nova Srbija nije stranka koja ima osvetoljubive tendencije, iskoristiću ovu priliku da predsednici Poslaničkog kluba DS-a predam jedan poklon u ime Nove Srbije, poklon u vidu bedža "Kosovo je Srbija", jer samo ona može da predsedniku sopstvene stranke i osobi u ulozi predsednika Srbije, Borisu Tadiću, da ovaj bedž, ne bi li gospodina Bajdena dočekao na pravi način.