DRUGA SEDNICA DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.11.2009.

16. dan rada

OBRAĆANJA

Slobodan Maraš

Izvinjavam se, gospođo predsedavajuća, javio sam se kao ovlašćeni predstavnik, odnosno u ime poslaničke grupe, a gospodin Sreto Perić je pre mene; nisam se javio da ukažem na povredu Poslovnika ili za repliku.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku i zahvaljujem na atmosferi saradnje među članovima različitih poslaničkih grupa. To je dokaz da valjana opozicija sedi u ovoj skupštini.
Narodni poslanik Sreto Perić, pa narodni poslanik Slobodan Maraš. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Konačno, hvala vam. Uvažene dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, niko ne može biti srećniji od poslanika SRS kad neki zakon u svom nazivu ima reč „izgradnja“. Zbog čega? Zbog toga što će relativno veliki broj građana Srbije dobiti posao, s jedne strane, a s druge strane, što će konačno onaj ko bude priključen na gasovod imati mogućnost da ga koristi. Mnogo smo srećniji nego kad u nazivu zakona imamo reči „zaduženje“, „zaduženje države“, mada nije ni to uvek nešto što je mnogo loše. Pre svega se zalažemo za ustavnost, zakonitost i, naravno, poštovanje dostojanstva ove Narodne skupštine.
Gospodine ministre, vi i vaši saradnici u principu se trudite da takvi budete, ali ste malopre u vašem odgovoru na poslanička pitanja i komentare o ovom zakonu rekli da je ovde bilo mnogo pitanja koja nemaju veze sa ovim zakonom. Ne bih se saglasio sa vama da je tako. Naprotiv, svi komentari koji su se čuli, da li po pitanju reklamiranja Poslovnika, replike ili u diskusiji vezanoj za amandman, bili su i te kako usmereni na ono što ovaj zakon propisuje i uređuje.
Vidite, ovaj zakon ima pet članova, a direktno se temelji na jednom članu Ustava Republike Srbije i na jednom članu Zakona o eksproprijaciji; odnosno, čak dva člana Ustava definišu materiju ovog zakona – prvi, koji kaže da je eksproprijacija prisilno oduzimanje nepokretnosti, uglavnom zemljišta, mogu da budu i građevinski objekti, u tačno određenim uslovima.
Poslanici SRS, u želji da budu konstruktivni, da predlozi zakona koji stižu ovde imaju smisla, predlažu određena rešenja. Vi se ne osvrćete na to. Kada kažem vi, ne mislim isključivo na vas. Možda je vaša odgovornost u ovih trinaest godina daleko najmanja, ali već petnaest meseci vi ste ministar za energetiku, ne može se reći da ona ne postoji, kada i građani Srbije dobro znaju, znamo to i mi, da je 1996. godine potpisan sporazum o izgradnji gasovoda. Trinaest godina.
Tu postoji jedan praktičan problem – kako ova vlada, ukoliko ima iskrenu nameru, može da rešava probleme ekonomske krize? Pošto nema više privatizacionih prihoda, oni su usahli, presušili, od 2001. godine nemilice se troše, ostalo nam je da postanemo atraktivni, da napravimo ambijent za strana ulaganja. To je jedan od najboljih načina. Ali, ako neki sporazum treba da se realizuje nakon trinaest godina, kakvu poruku mi šaljemo ino-partnerima? Sa kojom ozbiljnošću mi prihvatamo njih ovde?
Ne tako davno, o ovom zakonu je vođena rasprava u načelu. Na neka pitanja mi niste odgovorili. Želim još jednom, komentarišući amandman na član 5. gospođe Vjerice Radete... I sami ste rekli da nije krucijalno pitanje da li će zakon stupiti na snagu sledećeg dana od dana objavljivanja ili u roku od osam dana. Da li to znači da ste prihvatili ovaj amandman ili je to tek tako da kažete nešto, da ste vi saglasni sa amandmanom koji je u ime SRS podnela gospođa Vjerica Radeta?
Amandman je izuzetan, ne samo da je dobar. Amandman nastoji da poštuje odredbe člana 196. stav 4. Ustava Republike Srbije. Stoga ne bi trebalo ovde da licitiramo da li će to biti narednog dana ili u roku od osam dana, pogotovo kada imamo u vidu odredbe člana 3. ovog predloga zakona, gde ste rekli da će se zahtev za eksproprijaciju podneti lokalnim samoupravama u roku od godinu dana.
Obratite pažnju i koristite institut saslušanja stranaka prilikom eksproprijacije zemljišta; lakše i brže će se rešavati ti problemi. Građani će sigurno biti kooperativniji u tom slučaju.
Vi ste rekli da će se eksproprisati svega 0,5 hektara. Nije mi jasno, magistralni vod je dug oko 166 kilometara, imajući u vidu i regionalne, kako to da se radi o eksproprijaciji samo pola hektara? Ne znam o čemu se tu radi, da li će na tom delu biti potpuna eksproprijacija zbog izgradnje objekata, a ovamo će biti privremena?
Ostalo je još nekoliko pitanja na koja niste odgovorili. Nema ni obrazloženja ovog zakona. Ali, pre svega treba da pošaljete odavde poruku onim ljudima čije će se zemljište eksproprisati, kao i ino-partnerima, da im pokažete jednom za sva vremena da se nijedna vlada, pa ni ova, koja je možda najlošija do sada (ne možda, nego sigurno), neće više igrati sa ozbiljnim ino-partnerima i sa potrebom građana Srbije za otvaranjem novih poslova i rešavanjem njihovih životnih problema. Zahvaljujem vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena ovlašćenog predstavnika iskorišćeno je pet minuta i pedeset sekundi.
Narodni poslanik Zoran Krasić želi reč. Narodni poslanik Slobodan Maraš, pa narodni poslanik Zoran Krasić. Samo vas molim da se registrujete.
Narodni poslanik Slobodan Maraš. Izvolite.

Slobodan Maraš

Samo da vas pitam, koliko mi je ostalo vremena i da li ste uračunali onih sedamnaest sekundi od malopre?
(Predsedavajuća: Od vremena ovlašćenog predstavnika tri minuta i četrdeset sekundi, i pet minuta i deset sekundi od vremena poslaničke grupe.)
Hvala. Moram da se nadovežem na izlaganja mog prethodnika i gospodina Ostojića, koji su rekli ključnu stvar. Gospodine Škundriću, nemoguće je da sve ovo što mi pričamo nema veze sa konkretnim zakonom. Čak i ovaj amandman koji je podnet. Šta će se desiti kada Skupština Srbije izglasa ovaj zakon i mi podnesemo Ustavnom sudu zahtev za zaštitu zakonitosti i ustavnosti i Ustavni sud kaže da ovaj zakon nije u skladu sa Ustavom? To je neozbiljno.
Kažete da pitanje koje vam postavljamo nema veze sa ovom temom. Kako nema veze? Kako nema veze? Prošli put sam pokazao, odnosno citirao, a vama sam to dao kada smo imali sednicu Odbora za industriju, kako je stvoren „Jugorosgas“, zbog čega je stvoren, kada je uveden kao posrednik, ko je sve tu odigrao koju ulogu. Znači, „Jugorosgas“ uveden je kao posrednik 2006. godine, kada je direktor bio Miloš Milanković, koji je sada direktor „Elektromreže Srbije“.
Prošle nedelje smo o tome pričali, u vezi sa zajmom. Bio je direktor „Srbijagasa“, a u isto vreme predsednik „Jugorosgasa“, gde je imao tri puta veću platu. On je dao izjavu, ne izjavu, potpisao čovek dopis ministru Naumovu da nije bilo pritisaka sa ruske strane da se uvede posrednik. Posrednik se uvodi radi zaštite ruskih interesa, jer ruska firma, kao što ste i vi meni u onom pismu odgovorili, voli da „ćerke firme“ budu posrednici, radi raznoraznih interesa.
Sve ovo o čemu smo mi govorili ima veze sa ovim zakonom. Ova firma ima veze sa onim šta se događa u ovoj državi. Ako vam bivši pomoćnici ministra, ako bivši direktori koji su radili u NIS-u rade sada u toj firmi, onda nešto nije u redu, a ta firma je posrednik, ta firma je dobila pravo na eksproprijaciju, odnosno donosimo zakon koji derogira Zakon o eksproprijaciji. Zbog toga je cela ova priča.
Molimo Zakonodavni odbor da kaže šta misli, a ne da se sva odgovornost prebaci na poslanike, naravno, vladajuće većine. To je njihov problem, ali mislim da će to biti na njihovoj savesti; nisu svi oni pravnici i oni očekuju odgovor od Zakonodavnog odbora. Mi poslanici očekujemo od vas odgovor na pitanja koja smo postavili. Gospodine Škundriću, ministar ste energetike, ko je kriv za tolike gubitke u NIS-u? Mislim da na to pitanje moramo dobiti odgovor danas.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena ovlašćenog predstavnika na raspolaganju je ostalo trideset sekundi.
Narodni poslanik Zoran Krasić želi reč. Izvolite.
Vreme koje je na raspolaganju Poslaničkoj grupi SRS je četrdeset sedam minuta i trideset sekundi.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Smatram da uopšte nije potrebno obrazlagati amandman Vjerice Radete, pošto je on u skladu sa Ustavom. Svi zakoni stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja. Problem je što je u izvornom tekstu ovog predloga zakona u članu 5. propisano da on stupa narednog dana od dana objavljivanja. Ono što je Vlada dala kao objašnjenje zašto je potrebno da se odredi takvo stupanje na snagu je stvarno besmisleno, kao da građevinska sezona počinje juče, maltene.
Ni to nije bitno za ovaj amandman. Za ovaj amandman je mnogo važnije što ovaj zakon predstavlja nešto što je ne specijalno, nego presedan, jer se u jednom opštem aktu, u zakonu, i to najjačem opštem aktu posle Ustava, individualno određuje pravno lice, ono diže u nebesa i, gospodine Škundriću, njemu prepušta monopol. Šta se prepušta? Državni monopol, na ivici sa prirodnim monopolom.
Kako se mi borimo protiv monopola? Suzbijanjem monopola ili podsticanjem konkurencije. Da li ovde postoji konkurencija? Ne postoji. Ne može da postoji. Ne treba da postoji. A kako da suzbijemo monopol? Sa ovim predlogom zakona ste rekli sve; nema mogućnosti za suzbijanje, uzdržavanje i kontrolisanje te vrste monopola. I to je glavni razlog, da budem najiskreniji.
Za sva liberalna društva je važno da postoji alternativa, gospodine Ostojiću. Jer, ukoliko ne postoji alternativa, računa se da je društvo zatvoreno, gospodine Ostojiću. To je poenta naše intervencije. Ne zbog toga što je tamo Zečević, što je Milanković, što je nečiji sin podnosio amandmane, sad beži u Rusiju; hteo je da bude ministar energetike, ako već ne može da bude predsednik Vlade itd. itd. Zaboravite to. Mi smo mnogo ozbiljnija stranka, ne bavimo se porodičnim odnosima jedne familije. Ali, poenta je u tome što vi uspostavljate nešto što se zove monopol, a ne dajete nijedan instrument kako da se on kontroliše. Usput, ovaj zakon i nije u funkciji kontrole monopola.
Ali, ova vrsta eksproprijacije, koja nije izuzetak, nego izuzetak plus, gde koristite u nazivu firme nešto što liči na rusku reč, a iza toga se kriju interesi jedne potpuno druge grupe ljudi... Znate vi vrlo dobro, gospodine Škundriću, gde su oni sve rašireni, i oko alternativne energije, o čemu sam na početku pričao; oni se nalaze svuda, povezani su svuda. Zašto ne reći i reči „energetska mafija“, koja je vrlo opasna mafija itd.
Znači, vi ste malopre rekli... Vi ste formalno-pravno odbili amandman Vjerice Radete, ali ste u suštini prihvatili amandman, jer ste rekli da je on apsolutno beznačajan sa gledišta ovog predloga zakona i onoga što sledi, a to je neka realizacija.
Ima još nešto strašnije što ste rekli – za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna sredstva, „Jugorosgas“ je već obezbedio sredstva na našem tržištu. Razmislite malo, zašto uspostavljati neki monopol u vreme kada se svi bore protiv monopola?
Pozivam vas da u danu za glasanje podržite amandman Vjerice Radete, ali bi mi bilo mnogo draže da se ovaj zakon vrati i da se napravi jedan normalan zakon, u kome bi bili izraženi ne samo interesi, nego i nešto što se zove ustavnost i zakonitost.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Vreme koje je na raspolaganju Poslaničkoj grupi SRS – četrdeset tri minuta.
Reč ima narodni poslanik Zoran Ostojić. Poslaničkoj grupi na raspolaganju je pet minuta i deset sekundi.
...
Liberalno demokratska partija

Zoran Ostojić

Liberalno demokratska partija
Da li imam pravo na repliku? Gospodin Krasić me je pominjao. Nemam? Dobro.
U svakom slučaju, gospodine Krasiću, meni je drago što ste vi za slobodno društvo kao društvo u kome postoji alternativa. Jeste, to je jedan od osnovnih liberalnih principa.
Ovde se radi o nečemu što je osnovno ljudsko pravo, a to je pravo na imovinu. Gospodine Škundriću, vi Predlogom zakona hoćete da eksproprišete u korist nečega što nije država, niti firma sa državnim vlasništvom. To je protivno zakonu i Ustavu. Da ne pričam o administrativnom prenosu, koji je (nisam pravnik, ali sam sa njima pričao) apsolutno neprimenjiv ovde, primenjiv je samo između državnih organa.
U svakom slučaju, budite sigurni da će ljudi kojima će ovako nezakonito i protivustavno biti eksproprisana zemlja podneti tužbu Ustavnom sudu. Možda ovaj saziv Ustavnog suda to neće prihvatiti. Verujte mi, na kraju će se to loše završiti i po Vladu i po odnose sa Rusijom i ruskim partnerom. Možda će biti dobro za nekakvu grupu o kojoj priča gospodin Krasić, o kojoj priča gospodin Maraš, o kojoj svi mi znamo, ali neću sada da se bavim njima.
Možda je vama, kao pripadniku stranke koja u svojoj prošlosti nije mnogo „zarezivala“ privatnu imovinu, lako da predložite ovaj zakon. Ovde se radi o privatnoj imovini državljana Srbije koja zbog gasifikacije Srbije treba da bude eksproprisana u korist nekoga ko je napolju.
Zaista, vaš apel da se Skupština i Zakonodavni odbor izjasne o ustavnosti je dirljiv, ali prosto niste nadležni, gospođa Čomić je ta koja bi mogla da spreči dalju degradaciju parlamenta.
Vi, gospođo, znate da je u jednom trenutku vladajuća većina prilično doprinela padu ugleda ovog parlamenta kampanjom koja je vođena u medijima, i neki drugi su u međuvremenu promenili mišljenje, ali mišljenje Zakonodavnog odbora pre glasanja ili tokom diskusije je nešto što je nužno. Gospođo Čomić, nikada se nije desilo da Skupština glasa za zakon, a da Zakonodavni odbor nije... Možda jeste, možda će to postati praksa, ne ulazim u to, ali ovde se dira u suštinsko, osnovno ljudsko pravo, pored prava na život, to je pravo na imovinu, zarad interesa koji ne mogu da se podvedu pod opšti interes.
Toliko je gasifikovana Srbija. Nije ovo prvi gasovod. Gasifikacija je i kad gas ulazi u kuće, samo se razlikuje širina cevi. Gde se to eksproprisala imovina, gde se to oduzimalo? Privatne firme gasifikuju, pa se nije dešavala eksproprijacija.
Ovo je zakon koji očigledno zbog neke žurbe nekome treba, čak se predlaže da ne stupa na snagu za osam dana, nego odmah. Možda je to zahtev nekih ruskih partnera, možda ne može da im se odoli, ali, gospodine Škundriću, nemojte više da nam kažete kako je sve normalno, kako je sve super. Niko nije dao 58% ruskom partneru, od zemalja koje sarađuju sa Rusima u oblasti energetike; niko ne želi da onome ko ima robu dozvoli vlasništvo i nad transportom. Evropska praksa je da onaj ko proizvodi struju ne može da poseduje dalekovod, onaj ko ima naftu, a to su Rusi, ne može da poseduje gasovod, ne može da bude većinski vlasnik, jer to znači - nož i pogača.
Zašto ovo radite trinaest godina posle koncesije koju je dobio „Jugorosgas“, meni zaista nije jasno, ni građanima nije jasno. U svakom slučaju, građani moraju da znaju da se ovde pokušava da se donese opasan zakon, protivustavan i protivzakonit, koji će imati posledice ne samo po građane kojima će biti eksproprisana zemlja, nego i po ovo društvo. Monopoli, u vreme kada deregulacija i konkurencija dovode do boljitka za sve građane (niža cena usluge, bolji kvalitet), nisu put kojim treba da ide Srbija i nisu dokaz nečega što se zove proevropska orijentacija ove vlade.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Vreme koje je na raspolaganju poslaničkoj grupi je iskorišćeno.
Narodni poslanik Zoran Krasić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.