ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.11.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

27.11.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:05

OBRAĆANJA

Svetozar Čiplić

Ovu raspravu smatram veoma bitnom, jer ćemo na ovaj način iskristalisati mehanizam koji se osporava u parlamentu, što je sasvim legitimno, ali mehanizam koji uveliko postoji i funkcioniše tamo gde funkcioniše, ne mogu da kažem besprekorno, ali na način da ne pravi problema deci koja treba da uživaju ovo pravo.
Naime, kada je reč o Rumunima, čini mi se, verujem da neću pogrešiti, samo 10% Rumuna živi na delu teritorije RS koji ne pokriva teritoriju AP Vojvodinu, koji ne ulazi u teritoriju AP Vojvodine.
Kada ukrstimo ovaj zakon, a u ovom zakonu je uvaženo ono što već stoji u Zakonu o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, onda ćemo videti da ova nadležnost AP Vojvodine, kao i nadležnost republičkog ministarstva se ukršta sa nacionalnim savetom, u ovom slučaju, na primer, rumunske nacionalne manjine, koji predlaže u ovom slučaju organima AP Vojvodine udžbenike, a s obzirom da je Rumunski nacionalni savet sa svojim sedištem registrovan u Novom Sadu, onda s obzirom na tu činjenicu se radi uz asistenciju pokrajinskih organa.
Dakle, kada je reč eventualno o Romima, kojih je po celoj RS, Nacionalni savet Roma je registrovan u Beogradu i ministarstvu RS. Nacionalni savet Roma određuje te udžbenike.
Kada je reč o ovom delu, o obrazovanju, lično sam ubeđen da je sistem postavljen tako da niko neće trpeti. Naprotiv, da će deca koja su, to je fakat i to je činjenica, do sada trpela, recimo, u periodu od 2004. do 2008. godine, jer se dešavalo da nemaju udžbenike na koje ih zakon obavezuje, odnosno daje im pravo da imaju, u ovom slučaju će zaista te udžbenike imati.
Čini mi se da je sasvim neopravdano ovaj deo zakona, ova funkcija, ova nadležnost organa AP napadnuta bez ikakvog osnova, pogotovo što nije nova, sa jedne strane i pogotovo što jako dobro funkcioniše na teritoriji AP Vojvodine.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 34. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da) Reč ima narodni poslanik Milan Knežević.
...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, i ovaj amandman je u sklopu nekoliko naših amandmana koje je poslanička grupa Napred Srbijo, SNS, podnela, a odnosi se na prosvetu u obrazovanje.
U konkretnom amandmanu, koji se odnosi na član 34, nekoliko tačaka je predloženo da se brišu, smatrajući ih neustavnim i korekcije koje smo dali u tački 6. i 7, da krenemo od njih, gde se praktično organima AP daje pravo da daju saglasnost na neke odluke institucija čiji je osnivač RS, što je stvarno neustavno i nije u redu.
Ovde imamo tačke o kojima je malopre bilo govora, da se briše tačka 13, gde se propisuje školski kalendar za srednje škole za teritoriju AP Vojvodine, onda tačka 19, gde se organima AP Vojvodine daju da vrše nostrifikaciju i priznavanje ekvivalencije svedočanstava stečenih u inostranstvu. Tačka 22. da donose nastavne programe za jezike nacionalnih manjina i da odobravaju udžbenike i nastavna sredstva.
Predlažemo da se ove tačke brišu, smatrajući ih neustavnim, ako krenemo od toga da je za svaku državu, pa i našu, obrazovanje, prosveta od krucijalnog interesa, da obrazovanje treba da bude jednostrano doktrinarno, stručno, metodološki, organizovano jedinstveno za celu Srbiju i da nema nikakvih posebnosti u školskom kalendaru, u pravljenju nastavnih planova za nacionalne manjine, a isto tako i udžbenike koji su zajednički za preostali deo Srbije i da to treba ipak da bude u ingerenciji RS, bez obzira na prethodnu diskusiju. Zato smatram da ove amandmane treba usvojiti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 34. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Aleksandra Ilić i Aleksandra Janković.
Da li neko želi reč? (Da) Reč ima narodna poslanica Zlata Đerić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, poštovana gospodo iz Vlade, ovo je amandman kojim nikako nismo želeli da uđemo u one druge polemike oko ovog predloga zakona i smatram da je bar u prvom delu neizbežno bilo da ga prihvatite. Evo zašto.
Pre svega, član 34. obrađuje oblast srednjeg obrazovanja i vaspitanja. Stavili smo amandman u prvom delu na tačku 26. U zakonu ona glasi ovako: „Za srednje škole od posebnog interesa za RS i unikatne škole predlaže skupštini jedinici lokalne samouprave tri istaknuta predstavnika privredne komore, udruženja poslodavaca, nacionalne službe za zapošljavanje, sindikata i drugih zainteresovanih za škole, za članove školskog odbora“. Odnosi se naravno na ovlašćenja i imenovanja lica koja će biti članovi školskog odbora.
Školski odbori su posebno osetljiva tela. To su tela koja nisu plaćena. To su tela koja moraju da funkcionišu sa posebnom motivacijom i pre svega sa poznavanjem problema kojima se bave. Moraju se birati ljudi koji će poznavati problematiku srednjih unikatnih škola ili onih škola koje su od posebnog značaja.
Zato smo predložili da u školski odbor umesto svih ovih koji su ovde navedeni, koji bi tu došli isključivo po političkom ključu i ne bi školi bili ni od kakve koristi, jer ne vidim nijednu zdravu motivaciju kod ovih pobrojanih, da tačka 26, posle reči: „lokalne samouprave“ tekst se briše do kraja i zamenjuje rečima: „da se predlažu dva istaknuta stručna lica iz oblasti za koje škola obrazuje kadrove za članove školskog odbora“.
Znači, sva lica koja su se istakla upravo u toj profesiji, koja mogu stručno, kvalifikovano da pomognu u radu škole. To je ono što je veoma važno. Pomislite samo, recimo na Srednju baletsku školu. Zamislite predstavnika Privredne komore ili predstavnika sindikata, ili bilo koga od ovih lica, koliko je bitan njegov angažman u radu školskog odbora pri Srednjoj baletske škole ili Srednjoj muzičkoj školi, na primer koja se bavi novim smerom dizajniranja zvuka.
Tako je kod ovog amandmana trebalo uzeti njegovu, pre svega, dobronamernost i stručnost u obzir i uvrstiti ga kao amandman koji je već prihvaćen, ako se već ne odlučite da ga prihvatite na sednici kada se bude glasalo o amandmanima.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pedeset sekundi iskorišćeno od vremena poslaničke grupe.
Na podnaslov iznad člana 35. i član 35. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman je podnela grupa od 19 narodnih poslanika poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Zoran Šami.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
U ovaj član, koji se odnosi na visoko obrazovanje, i mi smo samo našim predlogom poslova koje obavlja AP Vojvodina izostavili neke poslove koji su se našli u ovom spisku. Ja ću posebno da apostrofiram dva takva posla.
Jedan od poslova je kaže – osnivaju se samostalne visokoškolske ustanove. Pazite, mi u državi imamo dve vrste visokoškolskih ustanova - državne fakultete i privatne fakultete. Sada ćemo da imamo i pokrajinske fakultete. Ako znamo, a znamo, da takva definicija ne postoji, da postoje pokrajinski fakulteti, onda je jedino logičko tumačenje - da pokrajinu tretiramo kao državu.
Pazite šta još treba da radi pokrajina. Kaže – izdaje dozvole za rad visokoškolskim ustanovama na teritoriji AP Vojvodine. Znači, sve ono što država Srbija radi, sva ona procedura koja postoji da bi neki fakultet bio verifikovan, da bi zadovoljio uslove koji su propisani.
Dakle, ne kaže se kako, na koji način, kojom metodologijom, ne piše ništa, ni u skladu sa zakonom, ni u skladu sa nekim pravilom igre, ne, nego kaže – izdaje dozvolu za rad visokoškolskih ustanova. Naravno da smo mi predložili, da se taj posao izbriše, kao i ovaj posao osnivanja samostalnih visokoškolskih ustanova. Ne vidim zašto bi? Hajde da to pravo damo, pa da osnujemo valjevsku akademiju nauka i umetnosti, pa užički fakultet i tako dalje.
Ne razumem o čemu se ovde radi. Nažalost razumem, ali o tome ne vredi pričati.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima ministar Svetozar Čiplić.

Svetozar Čiplić

U ovom slučaju, uvaženi profesore, nemamo puno mogućnosti, s obzirom da Zakon o visokom obrazovanju to već predviđa.
Ova odredba zapravo, postojeća, pravo, nadležnost, koja je postojeća od 2002. godine, a po Zakonu o visokom obrazovanju, to tako stoji, pa ako ne bi uvrstili onda bi zapravo imali nešto što stoji u drugom zakonu.
U krajnjoj liniji ne vidim zašto Zakon o visokom obrazovanju kada tu nadležnost već daje autonomnoj pokrajini, kada autonomna pokrajina po tom matičnom zakonu ima to pravo, zašto u zakonu, u ovome o kome sada raspravljamo, ako već imamo ambiciju da napravimo jednu preglednu, preciznu, jasnu paletu nadležnosti poslova i zadataka za AP Vojvodinu, da ne bi bilo nikakvih problema unapred, zašto bi sada nju prećutali, a po Zakonu o visokom obrazovanju već to imamo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Na član 35. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Mileta Poskurica.