SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.12.2009.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Vladan Jeremić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, mislim da smo na početku konstatovali da je poverenje u finansijske izveštaje zapravo preduslov rada i edukovanih računovođa, zatim standardizovanih osnova, harmonizovanih principa, transparentnih i poštenih podataka finansijskog izveštavanja.
Nažalost, kada je reč o ovom predlogu zakona o kome raspravljamo, čini mi se da dosta propusta ima, tako da je teško ispoštovati ove navedene principe. Regulisanjem revizije u zakonu na način na koji je regulisano, bez kontrole kvaliteta, mislim da dodatno doprinosi smanjenju pouzdanosti finansijskog izveštaja.
Formiranjem komore ovlašćenih revizora i donošenjem određenih pravila od strane njenih organa, praktično je revizija pretvorena u biznis zatvorenog tipa, u kojem od 30-ak firmi u 2008. godini ostvari prihod od preko 40.000.000 evra bez ikakve odgovornosti, tako da revizija finansijskog izveštaja i nema neki poseban značaj za javnost, osim dobrog posla za revizorske firme i značajnog troška za klijente obavezne revizije.
Posebno je problematično pitanje broja ovlašćenih revizora, njihove stručne i starosne strukture, program edukacije i načina nostrifikacije i sticanje kvalifikacije za obavljanje ovog posla. Svakako da je veoma malo ovlašćenih revizora, s obzirom na broj pravnih lica koja imaju obavezu revizije, tako da, ako se zna da oko sto ovlašćenih revizora vrši reviziju oko pet hiljada finansijskih izveštaja, onda je jasno kakav je kvalitet tih revizija, uz posebno pitanje - kome su onda takvi izveštaji i potrebni?
Ono što nam je takođe u ovom predlogu zakona ostalo kao prilična manjkavost tiče se usklađivanja međunarodnog računovodstvenog standarda, međunarodnog standarda finansijskih izveštaja i međunarodnog standarda računovođa, gde je zakonom regulisana ta mogućnost da pravna lica ili organi koji od međunarodnih regulatornih tela dobijaju pravo da prevode i obavljaju ovu regulativu. Podsećam samo da je Savez računovođa i revizora Srbije jedini taj koji ima prava po osnovu članstva u međunarodnoj asocijaciji i drugim profesionalnim telima neko ko bi time trebalo da se bavi.
Ono što je Srbiji i društvu u kojem živimo i te kako potrebno, to je upravo jedan kvalitetan predlog zakona, koji bi upravo omogućio ono što se i podrazumeva kao osnova svega toga, a to su visoka stopa pouzdanosti finansijskih izveštaja i izveštaja revizora. Dosadašnje iskustvo ovakvog predloga zakona su još uvek daleko od te situacije od koje ćemo moći na ovakav način da raspravljamo o pomenutoj problematici.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima gospodin Dragan Šormaz.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Šormaz

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Podržavamo ovaj amandman kolege, zato što smo imali više situacija u poslednje vreme, da li treba pomenuti situaciju revizije poslovanja NIS u 2008. godini, gde smo imali praktično tri revizije koje su rađene, koje su bile potpuno različite u odnosu na revizorske kuće koje su potpuno različito i na različit način radile.
Verovatno su i različite metode primenjivali, i ko zna, možda im je i od samog naručioca bilo sugerisano kako da urade tu reviziju računa. Videli smo različite cifre, od plus dve milijarde dinara, do minusa osam milijardi dinara, tako da u principu ceo zakon i dalje ne rešava i neće rešavati te situacije, ali ovaj amandman barem malo pomaže.
Takođe bi to moglo da pomogne i Vladi u ovoj čitavoj najavi kursa koji će biti održan za računovođe, knjigovođe u Vladi. Možda ćemo na takav način imati odgovorniji i bolji zakon i da su usvojeni neki od ovih amandmana, možda se i to ne bi moralo raditi, na takav način trošiti novac poreskih obveznika, mada je ova nesposobna Vlada navikla samo da troši novac i da se zadužuje. Nikako da pomogne onima koji treba da zarade taj novac i da država Srbija živi od svog rada, ne od kredita.
Imamo takve situacije, ko zna šta će naći revizor DRI recimo za 2009. godinu u budžetu koju je ostvarivala ova Vlada. Ko to zna kako se ponašaju ministri, pomoćnici ministara, zamenici, državni sekretari, tih nekoliko stotina ljudi, koji su izuzetno nesposobni, očigledno, jer je država u situaciji u kojoj jeste, ekonomskoj, ko zna šta sve može da zatekne?
Mene ne bi začudilo da se knjiže, recimo, i neki računi po restoranima luksuznim, skupim, koje su potpisivali supružnici ministara, državnih sekretara, pomoćnika ministra. Ne mogu sad da se setim, jedino ko može da mi padne na pamet, koga znam, jeste gospođa Nataša Jeremić. Nju bar gledam na RTS, na Dnevniku.
Otkud znamo da li je ona, recimo, negde bila sa nekim supružnikom, sa suprugom nekog ambasadora, na nekoj večeri, da li je potpisala neki račun, pa je to posle proknjiženo i otišlo. Baš bih voleo, recimo od DRI, da se tako nešto proveri i vidi.
Posle su, naravno, krive knjigovođe, računovođe i oni bi trebalo po ovom zakonu da odgovaraju, a u stvari, zna se ko je kriv, onaj ko je naručilac, onaj koji radi na takav način.
To su sve neke stvari u koje nas ubacuje ova vlada potpuno besmisleno i onda umesto da rešavamo te probleme, dobijamo neke predloge zakona koji sve te stvari ne rešavaju, nego čak možda još više komplikuju. Opet osnivamo nova tela, opet osnivamo, ne znam, agencije, komore, fondove. Opet idemo na povećanje javne potrošnje, umesto na smanjenje.
Videli smo i danas u raspravi da se javna potrošnja u stvari uopšte nije smanjila, da je toliko, 43 – 45%, da je uvek takva situacija i da ništa nije bolje.
Prema tome, bilo bi dobro da je Vlada neke od ovih amandmana prihvatila, mada opet kada smo sagledali i amandmane i ceo zakon, došli smo do zaključka da u principu nije dobro ni to, da treba potpuno nov i potpuno drugačiji zakon napisati.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 39. amandman je podneo poslanik Dragan Živkov. Da li neko želi reč? Izvolite, gospodine Živkov.

Dragan Živkov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ispred SRS podneo sam amandman na član 39, tj. da u stavu 3. ministar finansija je dužan da u roku od 30 dana odgovori na prijem žalbe, rešenja, odluči i o žalbi, s time da se moj amandman odnosi da se „ministar“ zamenjuje rečima „ministarstvo“.
Srpska radikalna stranka ne pokušava to po prvi put u ovom zakonu, već u prethodnim zakonima je pokušavala da reč „ministar“ zameni „ministarstvom“. Nije bilo sluha za takvu volju, tj. za prihvatanje amandmana koje je SRS podnosila. Smatram da je u pitanju ministar, u određenim ministarstvima je i dokazno sada, posle revizorske komisije da je bilo malverzacija, da je bilo nepravilnih i nepropisnih radnji u potrošnji, u korišćenju budžetskih sredstava.
Smatram da je, pošto je sam predsednik države, Boris Tadić rekao da je bilo i da će učiniti korak da se sa takvim ministarstvima, tj. ministrima, razreši situacija o nepravilnosti, ali po pravilu DS, i vladajuće koalicije i Vlade, da su ostale samo mrtvo slovo na papiru i reči koje je izgovorio predsednik – verovatno se neće desiti ništa, jer i premijer je rekao da je sada ljaga pala i krivica na knjigovođe i to smo već i čuli.
Uglavnom, amandman se apsolutno ophodi da ljudski faktor, koji je bitan, npr, u vašem ministarstvu, gospođo ministar, u Ministarstvu finansija, gde se takođe najveće upiru pravilnosti, što se tiče preduzeća za ovaj posao koji će raditi revizija i privredna društva i firme koje su dužne da rade reviziju, sada će možda ministar u slučaju svog ministarstva staviti šapu na takva preduzeća i frizirati određene revizorske izveštaje, koje će preduzeća koja su registrovana za revizorske izveštaje frizirati i na pozitivan i na negativan način.
Ako je politički podoban vlasnik preduzeća koje je dužno da izvrši reviziju biće privilegovano, a ako nije politički podoban biće čak i revizorski izveštaj kontraproduktivan.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 40. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 41. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 41. amandman je podneo narodni poslanik Marko Milenković. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 46. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi da da završnu reč, gospođa ministar? Izvolite. Gospođa Diana Dragutinović.

Diana Dragutinović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, pred nama se nalazi Predlog zakona o računovodstvu i reviziji. Slušala sam pažljivo diskusiju u pojedinostima. Ipak bih volela da kažem nekoliko rečenica.
Prvo, svi mi ovde jasno znamo da se radi o zakonu koji reguliše materiju korporativnog računovodstva i reviziju finansijskih izveštaja privrednih subjekata u zemlji. Osnovni cilj promena ovog zakona jeste bio da se smanje troškovi poslovanja privrednih subjekata i troškovi postojanja paralelnih procedura.
U konkretnom slučaju, prijem, registracija, obrada, obelodanjivanje finansijskih izveštaja više se neće vršiti u dve institucije, kao do sada što je bio slučaj i u Narodnoj banci Srbije i u Agenciji za privredne registre. Od 1. januara 2010. godine, predaja i izveštaj, njihova obrada, kao i obelodanjivanje, vršiće se samo u Agenciji za privredne registre.
Mislim da ovde nema spora oko toga kako je NBS i uopšte taj Centar za bonitet do sada obavljao ovu funkciju. Mislim da je to obavljao veoma profesionalno, ali je definitivno da su privredni subjekti bili više opterećeni, nego što će to biti od 2010. godine. Ova agencija će preuzeti i predmete i dokumentaciju i arhivu, baze podataka, sredstva za rad, određeni broj zaposlenih Centra za bonitet, neophodnu informatičku osnovu, tako da neće doći do nedostataka novom organizacijom.
Predloženo rešenje dovešće do koncentracije postojećih resursa, Odeljenja za privredne registre NBS i Agencije, racionalizaciju broja zaposlenih, a centralna banka će se osloboditi onih poslova koji nigde na svetu i nisu nadležnost centralne banke.
Što se tiče amandmana koje ste ponudili i o kojima ste diskutovali, od 20 prihvaćena su tri, to su oni koji se odnose na preciziranje roka za predaju finansijskih izveštaja, da to bude 30. april, umesto kraj aprila i 31. oktobar, umesto kraja oktobra. Takođe, prihvaćen je amandman koji se odnosi na predloženu visinu novčane kazne za prekršaj koji može da napravi ovlašćeni revizor. Ostali amandmani, iako ne sporim da su veoma korisni, kao npr. da se koristi termin „privredno društvo“, umesto „preduzeće“, ili amandmani koji se odnose na prenošenje određenih nadležnosti na Komisiju za hartije od vrednosti, nisu u ovom trenutku bili prihvaćeni, ali samo trenutno.
Da vas podsetim da će u 2010. godini biti vršeno usklađivanje ovog zakona sa Evropskom direktivom, da se nadam da ćemo u 2011. godini imati potpuno usklađeni zakon sa Evropskom direktivom.
Na kraju, kako se ipak rasprava o svakom zakonu svodi na raspravu o budžetu, možda bih završila sa nekoliko rečenica, da sam danas izgleda pokušala da odbranim postojanje izvesnog stepena fleksibilnosti kada je budžet u pitanju, u odnosu da određenu rigidnost koja postoji, doživela sam kritiku da je Zakon o budžetskom sistemu bio skoro menjan i da je negde trebalo ranije misliti o tome.
Mislim da svi zajedno treba da se naviknemo na činjenicu da se zakoni menjaju, da se ne menjaju brzo samo ovde, nego i svuda, da česte promene zakona u suštini teraju zemlje na napredak, da se iz godine u godinu sami zakoni usavršavaju, ali ne samo to, da iz godine u godinu postoji napredak u samoj primeni zakona.
Ne bih komentarisala opaske na prisustvo ili odsustvo političkog talenta, ali zaista termin „pripravnik“ sam upotrebila zato što sam zaista prvi put ministar finansija i mislim da sve što čovek zaista radi prvi put i ne samo prvi put, sve što čovek radi i kao roditelj i kao profesor ne znači da radi bez greške. Svi mi grešimo pa je moguće da greši i državni revizor. Važno je da greška nije namerna, da se nikom ne čini šteta i da ju je moguće ispraviti. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
 Zahvaljujem gospođi ministar, koja je dala završnu reč u skladu sa članom 144. Poslovnika.
Zaključujem pretres Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o računovodstvu i reviziji, u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u Danu za glasanje odlučiti o Predlogu zakona u načelu, u pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 13. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AGENCIJI ZA PRIVREDNE REGISTRE (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljna Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Nataša Jovanović, Dragan Stevanović, Vladan Jeremić, Milorad Buha, Dobrislav Prelić, Bojan Miladinović, Marina Raguš, Lidija Vukićević, Lidija Dimitrijević, Dejan Mirović, Zlata Đerić, Miroslav Markićević i Aleksandra Ilić.
Primili ste mišljenje Vlade o amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović. Da li neko želi reč? Reč ima poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ovaj amandman je isključivo tehničke prirode. Čini nam se da ste potpuno bespotrebno ovu reč „samostalno“ stavili u tačku 5. člana 2. stava 2. i zato smo predložili njeno brisanje. Mislimo da povodom ovoga što ste napisali u obrazloženju svojim amandmanom zaista nismo nijednog trenutka osporili ovo što piše ovde. Nismo doveli u pitanje izvršavanje obaveze ili, da kažem, kompleksnih poslova koje ima agencija, niti smo svojim amandmanom hteli da dovedemo samostalnost agencije u pitanje.
S obzirom da je amandman tehničke prirode, jedno prosto pitanje. Rukovodeći se ovim što ste napisali u obrazloženju i ovim što ovde stoji, vi ste i u tački 1. mogli da kažete: samostalno vodi zakonom i drugim propisima utvrđene evidencije i druge elektronske baze podataka. Ovo je čisto tehničkog karaktera. Mislimo da je ovo „samostalno“ višak. Bespotrebno ste ovu tačku time opteretili.
Samostalnost u radu agencije ovim amandmanom zaista nismo želeli da dovedemo u pitanje i mislim da ste ovo mogli da prihvatite.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Dragan Šormaz ima reč.