PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 18.03.2010.

11. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, gospodine ministre.

Božidar Đelić

Hvala, gospođo predsednice. Konstatujem u poslednjih nekoliko godina, slobodno ću reći, inflaciju nagrada. Imamo u raznim segmentima našeg društva seriju institucija kojima želimo da nagradimo nekog. I, ako gledamo i suštinu diskusija koje smo imali danas oko Nacionalnog saveta, vidimo da pet godina sistemske stvari nisu donesene. Vidimo da bitne stvari, koje treba da urede na institucionalni način funkcionisanje cele zajednice, nisu urađene.
S druge strane, ako je jedna kategorija našeg društva stalno ocenjivana po prirodi posla, to jesu naučnici, u svakom ciklusu, u svakom projektu koji pokušavaju da dobiju iz fondova EU, u suštini u svakom momentu kada pokušavaju da dobiju određeno zvanje ili titulu, tako da u ovom domenu moramo dalje jačati sistem i institucije i veoma je važno da Nacionalni savet u godinama koje dolaze fokusira sopstvenu pažnju na to.
A što se tiče nagrada, pogledajmo i u nekim drugim segmentima, gde se pokušalo ići mimo sistema, koliko problema se pojavilo. Po kojim kriterijumima, kako, u ime koga? Na bazi kojih kriterijuma, osim onih koji već postoje u vrednovanju njihovog naučnog rada? U obrazloženju koje je dato za odbijanje ovog amandmana je rečeno da ne možemo i ne treba stalno da tražimo neke paralele onome što su postojeće institucije. Ne treba prazniti od smisla institucije koje postoje. Ukoliko nisu dobre, moramo ih unapređivati.
Tačno je da Akademija nauka u svakoj normalno uređenoj zemlji jeste vrh naučne piramide. Tako i treba da bude. Tako da oni koji na nacionalnom nivou treba da budu priznati i kroz ovaj akademijski dodatak (o kome smo pričali u načelu i o kome ćemo, siguran sam, ponovo pričati) predstavljaju pravi način da dođemo do dobro uređenog sistema. I ukoliko određeni institut želi da naročito izdvoji nekoga ko je bio veoma zaslužan i iz njihovih sredstava to uradi, dobrodošli su da to urade. Jedan broj instituta to već radi.
Ne kažem da ne bi trebalo u određenoj perspektivi da Srbija razmotri mogućnost da, kao neke druge zemlje, uvede jednu veoma prestižnu nagradu kao priznanje za godišnji ili višegodišnji naročito veliki doprinos našoj nauci, ali nam u ovom momentu, pošto se veliki broj sistemskih stvari nije rešavao, nije potrebno da okupiramo i Nacionalni savet i celu našu naučnu zajednicu ponovnom pričom o tome ko je zaslužan, a ko nije zaslužan. Za to postoji sistem ocenjivanja, postoji poziv za projekte, postoje priznanja kroz rangiranje, postoje matični odbori, postoji i Akademija nauka.
Što se tiče određenih amandmana, želim samo, kao što sam uradio malopre, pročitavši, zbog zapisnika i narodnih poslanika, koje amandmane je Vlada prihvatila, da pročitam ona četiri amandmana koja je Odbor za nauku i tehnološki razvoj predložio, a Vlada prihvatila.
Prvi amandman je na član 6. stav 1. tačke 9. i 10, da se reči "centar izvrsnosti" zamenjuju rečima "centar izuzetnih vrednosti" u odgovarajućem padežu.
Drugi amandman je na član 7. Predloga zakona, gde se stav 1. briše, a stav 2. menja i glasi: "Naučnoistraživačke organizacije koje mogu podneti zahtev za akreditaciju jesu: instituti, fakulteti, integrisani univerziteti, centri izuzetnih vrednosti i naučnoistraživačke organizacije iz oblasti odbrane i Vojske Srbije".
Treći amandman je na član 43, da se stav 1. menja i glasi: "U članu 102. stav 1, reči ''iz člana 14. stav 1. tačka 11)" zamenjuju se rečima: "iz člana 6. stav 1. tačka 9) ovog zakona.", a stavovi 2. i 3. se brišu.
Četvrti amandman je: ''U članu 47,u novom članu 107b. stav 1. Predloga zakona reči "iz člana 30. ovog zakona" zamenjuju se rečima: "iz člana 11. ovog zakona"'. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Gospođo Čomić, ne znam da li mogu da dobijem reč po osnovu replike. (Da.) Zahvaljujem, vrlo ste ljubazni.
Gospodine ministre, izgleda uopšte niste shvatili šta je suština amandmana SRS-a. Kažete da je u poslednjih nekoliko godina uočeno da postoji inflacija u dodeli raznih nagrada. I sada ćete tu inflaciju da suzbijate tako što ćete, u stvari, da je podstičete. Umesto da jedna institucija dodeljuje nagrade, sada će ih dodeljivati njih pet, deset ili 15.
Kažete da hoćete da sprečite to da se Nacionalni savet maltene svaki dan bavi dodelom nekih nagrada. Ali, pogledajte, gospodine ministre, kako glasi član 90, koji vi ukidate. To nije nagrada za bilo šta. "Nacionalni savet može dodeliti nagrade i priznanja za vrhunska naučna dostignuća i rezultate u naučnoistraživačkom radu i za životno delo istraživača".
Izvinite, gospodine ministre, ali vrhunska naučna dostignuća se ne ostvaruju baš svaki dan, ne ostvaruju se jednom nedeljno ili jednom mesečno, pitanje je da li se ostvaruju i jednom godišnje, a pogotovo se to ne može reći za životno delo istraživača. Dakle, uopšte ne stoji vaša konstatacija da ste hteli da rasteretite Nacionalni savet jednog posla, a to je da je maltene svaki dan dodeljivao nagrade. Jednostavno, to nije tačno.
Takođe, smisao našeg amandmana nije u tome da se diskredituje autoritet SANU. Naravno, i podrazumeva se da vrhunski naučnici i istraživači, bez obzira o kojoj oblasti nauke je reč, treba da budu izabrani za redovne ili dopisne članove SANU i niko nema ništa protiv toga. SANU tome, između ostalog, i služi. Ali, ovde se radi o drugoj vrsti nagrade. Kad nekog primite za člana SANU, vi rešavate njegovo statusno pitanje – on ima jedan društveni status, član je Akademije, akademik je. Ovde se radi o dodeli nagrada u vidu određenih priznanja, isplati određenih novčanih sredstava itd.
Uopšte nije tačno da bi Nacionalni savet sad bio zatrpan poslom koji se tiče dodele nagrada, zato što iz formulacije člana 90. jasno proističe – da bi neko dobio nagradu, on mora da ima iza sebe vrhunsko naučno dostignuće ili, pak, da je zaslužio nagradu za životno delo, a priznaćete, gospodine ministre, to se baš ne dešava tako često.
Što se tiče ovih inflacija u dodeli nagrada, mislim da ste vi i gospodin Mlađan Dinkić tipičan primer inflacije raznih nagrada. Dešavalo nam se u proteklih nekoliko godina, gospodine ministre, da ste vi ili vaš kolega u Vladi proglašavani najboljim ministrima finansija u svetu, a država pred bankrotom. Sad mene zanima kakav je kredibilitet institucija koje su vama tu nagradu dale.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 34. amandman je podneo narodni poslanik Goran Mihajlović. Da li neko želi reč?

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Amandman je prihvaćen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 34, u podacima Odbora stoji da taj amandman nije prihvaćen. To je amandman da se član 34. briše. Da li narodni poslanik Goran Mihajlović želi reč? (Da.) Izvolite.

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Amandman koji sam podneo je, u suštini, tehničke prirode i predlažem brisanje člana 34. Naime, u naslovu iznad člana 91. stoji od strane predlagača: "Prava i obaveze zaposlenih u institutu i centru izvrsnosti". Mi smo danas u više navrata isticali da je termin "centar izuzetnih vrednosti" prikladniji od termina "centar izvrsnosti" i smatramo da iz tih tehničkih razloga treba da dođe do ove promene.
Mada je ovde interesantno obrazloženje od strane Vlade, gde se tvrdi da, u konsultaciji sa stručnjacima za engleski i srpski jezik, originalnom nazivu „Center of Exellence“ više odgovara termin "centar izvrsnosti", ne vidim zašto bismo nešto prilagođavali duhu stranog jezika. Duhu srpskog jezika mnogo je prikladniji "centar izuzetnih vrednosti", pa iz tog razloga smatram da to treba da stoji u zakonu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Pre nego što nastavimo rad, u skladu sa članom 27. i članom 85. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da će uobičajena pauza od jednog sata danas biti određena nešto kasnije, s obzirom na to da smo već imali nepredviđenu pauzu između 10.30 i 11.30 časova, i da ćemo danas raditi i nakon 18.00 časova, a raspravom o tački koja u tom trenutku bude bila predmet našeg rada.
Na član 34. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Šami. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Marko Milenković. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Šami. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Nikola Savić. Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Nikola Savić.
...
Srpska radikalna stranka

Nikola Savić

Srpska radikalna stranka
Gospođo predsedavajuća, zamolio bih vas da, kada dajete reč narodnim poslanicima, pre toga kažete da li je Vlada prihvatila ili odbila amandman koji je na dnevnom redu, jer narodni poslanici u svom izlaganju imaju jedan osvrt kada je prihvaćen amandman, a drugi kada je odbijen.
Doduše, ministar je čitao koje amandmane je Vlada prihvatila, međutim, nisu svi narodni poslanici bili tog trenutka u sali, pa apelujem na vas kao predsedavajuću da pokupite informacije od ministra koji se nalazi ispred vas, da bismo znali o čemu se radi. Zaista pitam da li je ovaj amandman prihvaćen ili nije.