Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, ovih dana sam prisustvovao parlamentu raspravi kada se objasnilo da ima para i kad pojedini bivši ministri izađu ovde i održe predavanja kako para ima koliko hoćete, samo treba da se rasporede pravilno. Zato je moje pitanje premijeru i ministru finansija – zašto se ništa ne preduzima, što se tiče elementarnih nepogoda, prvenstveno kod klizišta? Klizište koje se pojavilo u naselju Mramor u Nišu, porušilo je 17 kuća, a 80 kuća je trenutno na području koje će se porušiti zbog klizanja zemlje koja je krenula i čitavog jednog brda koje kreće prema naselju.
Nedavno, ona prethodna Vlada napravila je 10 kuća koje su tada bile porušene. Da li sada ima smisla da ljudi u 17 porušenih objekata žive maltene u polovini kuće i čekaju kada će ostatak kuće da se poruši? Zato bih zamolio premijera da hitno obezbedi sredstva, da se sredstva usmere ka Nišu i da se ovaj posao završi do kraja. Elementarna nepogoda koja je nastala ne može da se suzbije od strane grada Niša, jer nema sredstava, a isto tako meštani nemaju sredstva da to završe i da se spreči i ostalih 80 kuća koje su u fazi rušenja.
Ovo klizište je duboko oko 22 metra. Nalaze se na području negde oko četiri kilometra i ono se mora sanirati jednim odvodnjavanjem, razrešenjem otpadnih voda koje se pojavljuju moglo bi se suzbiti i kanalizacijom, jer čitavo naselje ima septičke jame koje znatno pogoršavaju situaciju.
Prema tome, ako ima para, a rečeno je ovih dana da ima, ako će biti para za neke nove agencije, o čemu će se danas raspravljati, ovo životno pitanje građana jednog naselja opštine Palilula mora se rešiti i razrešiti pod hitno. Ovde nema vremena za čekanje i zato vas molim da ovaj problem razrešite odmah i da na prvoj sednici Vlade opredelite sredstva kako bi se izgradile kuće. Postoji lokacija gde će grad dati lokaciju, kao što je i prošli put dao za onih 10 kuća koje su bile porušene i napravljene.
Prema tome, ova sredstva nisu velika, ali ih treba odmah opredeliti i uraditi na odvodnjavanju, naselja ima. Ispitivanje koje je završeno još u prethodnoj Vladi i treba samo da se realizuje ovaj projekat.
Isto tako, slična situacija je sa naseljem Umka, gde je klizište Duboka ugrozilo čitavo područje Umke i gde sada ova vlada, a posebno grad Beograd, stalno obilazi ovaj problem koji je izuzetno veliki i rešavaju se neke kozmetičke stvari, ofarba se nešto, zasadi se drvo, sredi se parkić, a jedno naselje koje klizi uz Savu i gde su ugrožene kuće, gde je put regionalni potpuno ugrožen, gde je dobetoniravanjem puta došlo da je visina asfalta, kada se pogleda sa reke Save, šest metara, to pitanje mora da se razrešava i tuda prolazi budući auto-put Beograd-južni Jadran. Ovo je isto veoma važno pitanje.
Nadovezao bih se samo, sramota je u 21. veku ovo o čemu je koleginica prethodna pričala, da mi raspravljamo o gradu koji ubija sela širom Srbije, razbija crepove, sramota je da niko nije reagovao na području opština Lučani, Ivanjica, na području Kruševca, Arilja, gde je hiljade kuća otkriveno bez ijednog crepa i niko nije reagovao da pomogne meštanima da kuće pokriju, bar da sačuvaju ostatak imovine koji je ostao.
Pogledajte Dubak, Lisu, Vučkovicu, tu nema nijedan crep na tim objektima. Sve je otkriveno i seljaci čekaju da neko ko im je obećao taj crep dopremi i da pokriju svoje objekte.
U 21. veku pričati da je jednu trećinu Srbije uništio grad, to je sramota za ovu vladu, sramota za sve nas. Nove metode protivgradne zaštite koje primenjuje Evropa i koja ne zna za grad već decenijama mi ne možemo da primenimo, a imamo sve preduslove za to i stvoren je i elaborat koji je urađen da se to realizuje. Nisu to velika sredstva, jer imamo postojeću avijaciju koju bi koristili, imamo postojeće aerodrome. Znači, to mora da se završi.
Sramota je danas kada se javi jedna opština u Srbiji i kaže – mi imamo protivgradne rakete.
(Predsedavajuća: Pet minuta.)
To je bruka za ovu vladu, sramota za Srbiju i zato vas molim da ove probleme hitno rešite.