Treća sednica Drugog redovnog zasedanja, 26.10.2012.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja

3. dan rada

26.10.2012

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 10:10 do 18:40

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
Član 7. na koji sam podnela amandman koji glasi da se član 7. briše ima tri stava i glasi ovako. U prvom stavu kaže – preuzimanje se vrši bez pristanka akcionara, deponenata i drugih poverilaca, odnosno dužnika banaka koje učestvuju u preuzimanju.
U drugom stavu kaže – izuzetno od stava 1. ovog člana u slučaju kada je banka preuzimalac banka u kojoj Republika Srbija nema kontrolno učešće banka preuzimalac zaključuje ugovor iz člana 4. i 5. ovog zakona, a na osnovu odluke Skupštine te banke u skladu sa članom 8. stav 2. ovog zakona. Preuzimanje ne može biti predmet pobijanja od strane poverilaca banke koja učestvuje u preuzimanju u skladu sa zakonom kojim se uređuju obligacioni odnosi i zakonima kojima se uređuje stečaj.
Dakle, član 7. praktično razrađuje stavljanje van snage Zakona o privrednim društvima i Zakona o bankama i osim toga, pošto je dosta mala verovatnoća da će većina prihvatiti amandman da se ovaj član briše, on dodaje nekonzistentnost na već usvojene amandmane koji su postali sastavni delovi zakona koji je podneo Odbor za finansije i na to je i Narodna skupština i svi narodni poslanici bili upozoreni.
Znači, ako napravite izmene u članovima 1, 4. i 6. kako su napravljene onda te izmene moraju biti u svim članovima koji tretiraju isti naziv, odnosno Republiku Srbiju koja nema kontrolno učešće.
Ovako kako sada stoje stvari pošto su ti amandmani Odbora za finansije postali sastavni delovi zakona na njih se više nikakve izmene ne mogu odnositi niti se ispravke praviti i ovde imate problem da ste u članu 7. opisali zašto ne važi Zakon o privrednim društvima, zašto ne važi o Zakon o obligacionim odnosima i Zakon o bankama, a ostaje na volju ili interpretaciji, što je najčešće drugim jezikom politička zloupotreba članova zakona. Ili nema nikakve mogućnosti da AP ukoliko je većinski vlasnik, odnosno ukoliko se radi o banci gde Republika Srbija nema kontrolno učešće postupa ikako po članu 7.
Vrlo ozbiljna stvar koja je sada potpuno različita u odnosu na trenutak kada na Predlog zakona nisu bili podneti amandmani koji su voljom predlagača zakona u ime Vlade Republike Srbije i voljom članova Odbora za finansije i budžet i za ustavna pitanja i zakonodavstvo sada sastavni deo zakona.
Ovaj član zakona bi trebalo da se briše ako hoćemo da držimo do već stečenih prava po Zakonu o privrednim društvima i Zakonu o bankama, pogotovo ako se radi akcionarima koji predstavljaju kapital Republike Srbije, koji predstavljaju interes Republike Srbije tako da ona ima potpuno učešće i ako ima kontrolno učešće.
Ako ne možete od akcionara koje ste vi ako država postavili u banke da brinu o kapitalu koji je državni, ako ne možete sa tim akcionarima da napravite dogovor o preuzimanju, šta onda možemo, šta onda možete da uradite? Odbraniti se da je u putanju rok i da mora da bude u kraćem roku, ponovo je u koaliziji, u sukobu sa obrazloženjem za hitnost ovog zakona. Ovaj zakon svoje obrazloženje o hitnosti ima isključivo u nedelji štednje koja nastupa i u bojazni koju je izrazio predlagač da će u tom trenutku možda doći do povlačenja tih depozita i da ćemo imati veliki problem.
Ne može nedelja štednje da bude cele godine do 31. decembra 2014. godine i ne možete ostaviti akcionare banaka u kojima država Srbija ima učešće ili kontrolno učešće, da do 31. decembra 2014. godine ostanu bez prava koja su im zapisana u drugim zakonima, zbog toga je predlog da se ovaj član briše.
PREDSEDAVAJUĆA: Reč ima narodni poslanik Đorđe Stojšić. Izvolite.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Đorđe Stojšić

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Zahvaljujem. Iako ministar nije tu,mi ćemo nastaviti  da obrazlažemo naše predloge. Takođe, smo tražili da se ovaj član obriše i u korelaciji je sa onim što smo predložili da u članu 6. takođe se ne derogira funkcija skupštine akcionara.

Ako Vlada već želi da da predlog da se imovina i obaveze određene banke prenesu na drugu, postoji procedura koja je u skladu sa postojećim zakonima. Apsolutno nema potrebe da se derogiraju drugi zakoni, Zakon o privrednim društvima i da se bez glasanja na Skupštini čine ovakve stvari iz razloga što ćemo sutra od jednog problema imati mnogo veći problem kada akcionari tih istih finansijskih institucija budu tužili državu i pokušali da nadoknade štetu za ono što su uložili u tu istu banku jer nije ispoštovana procedura na skupštini te iste banke.

Po meni je mnogo logičnije bilo da se kaže da država daje nalog predstavniku akcionara u dotičnoj skupštini da glasa u skladu sa predlogom koji je Vlada sačinila i tako bi se potpuno ispoštovala zakonska procedura. Na ovaj način, plašim se, da bi sutra moglo doći do malo drugačije interpretacije. Oni koji će u sudu tumačiti ovaj i Zakon o privrednim društvima i proizvešće, odnosno iniciraće sudske postupke koji mogu imati vrlo neizvestan kraj.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milan Lapčević i Gorica Gajić.
Vlada i Odbor za finansije i republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodna poslanica Gorica Gajić. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Gorica Gajić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsedavajuća, koleginice i kolege poslanici počeću od člana 5. ovog predloga zakona u kome se kaže: "na preuzimanje u skladu sa ovim zakonom ne primenjuju se Zakon o Agenciji za osiguranje depozita, Zakon o osiguranju depozita, Zakon o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje", što znači da Zakon o bankama ostaje na snazi jer ovim članom nije suspendovan. U korist našeg obrazloženja, a najviše zbog javnosti samo ću kratko navesti neke članove i tačke Zakona o bankama. U članu 65. Zakona o bankama kaže se: "Skupštinu banke čine akcionari banke". U članu 66. ovog zakona kaže se: "Skupština banke u tački 4. odlučuje o povećanju kapitala banke, odnosno o ulaganjima kapitala u drugu banku ili u druga pravna lica kao i o visini ulaganja u osnovna sredstva banke". U tački 7. odlučuje o statusnim promenama o prestanku rada banke.
U istom Zakonu o bankama u članu 133. u stavu 1. se kaže: "banka kojoj se pripoji druga banka podnosi Narodnoj banci zahtev za davanje saglasnosti za pripajanje", a u stavu 2. "banka kojoj se pripaja druga banka dužna je da svoj akt izmeni tako da navede iznos svog ukupnog kapitala u novčanom i nenovčanom obliku nakon pripajanja", a u stavu 3. "uz zahtev banka kojoj se pripaja druga banka Narodnoj banci podnosi o odluku osnivačkog akta i za odluku Skupštine banke o prihvatanju pripajanja", podvučeno.
Članovima 7. i 8. ovog Predloga zakona ovim se suspenduje Zakon o bankama, odnosno napred navedeni članovi. Zato se prihvatanjem amandmana DSS na čl. 7. i 8. ovog Predloga zakona vraća, odnosno zadržava pravno dejstvo Zakona o bankama, pa bi preuzimanje moralo da se vrši sa pristankom akcionara i sa odlukom Skupštine banke, jer će ove odluke Skupštine banke svakako tražiti NBS onoj banci koja prihvata drugu banku, a kako će ih u ovom slučaju "Poštanska štedionica" koja prihvata novu Srbiju dostaviti NBS, ne znamo.
Gospodine ministre, u načelnoj raspravi smo rekli da potpuno razumemo težinu problema u kome se nalazimo, pare su nestale i banka je bankrotirala i ne sumnjam u vašu dobru nameru da vi pokušavate ovim zakonom da održite stabilnost finansijskog sistema, da sačuvate depozite i građana i privrede i lokalnih samouprava, da se hitno donosi da ne bi došla i privreda u kolaps, ali je očigledno da se zbog te hitnosti pre svega čl. 7. i 8. na koje smo dali amandmane suspenduje Zakon o bankama, odnosno urušava se, to su mnogi govorili, pravni sistem koji reguliše poslovanje banaka, a pre svega ugrožavaju se interesi drugih akcionara sem RS, ako je akcionar i javnih preduzeća u vlasništvu RS i ovim drugim akcionarima, da ne kažem da li su mali ili veliki, jedino preostaje da 15 dana od dana obaveštenja o zaključenju ugovora preuzmu svoje akcije i ponude na prodaju bankama čiji su akcionari na taj dan.
Nisam sigurna da će se ti oštećeni akcionari na tome zaustaviti. Bojim se da će ići dalje na sud, a onda ćemo videti koliko se Predlogom ovog zakona narušio pravni sistem koji reguliše poslovanje banaka. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Na član 7. amandman je podnela narodni poslanik Teodora Vlahović.
Vlada i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili ovaj amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima narodni poslanik Teodora Vlahović.

Teodora Vlahović

Demokratska stranka
Na član 7. sam podnela amandman u blažoj formi od mojih kolega jer mi se činilo da bi takav amandman bio ne samo umesan nego i prihvatljiv, zato što sam svojim amandmanom predložila da se i u slučaju banke koja će biti preuzimana, ako se ne radi o većinskom vlasništvu Republike Srbije, izjasni Skupština akcionara, upravo poštujući pravni sistem, Zakon o bankama i načinu na koji se jedna banka pripaja drugoj banci. Predložila sam da se stav 3. iz ovog člana briše iz prostog razloga što se na ovakav način vršeći upad u pravni sistem onemogućava pravni lek, jer se kaže da se izuzima mogućnost pobijanja kao jedan od pravnih lekova. Predložila sam da se taj deo briše jer smatra da je naš sistem tako napravljen da u svim slučajevima svako ima pravo na određene pravne lekove da zaštiti svoje interese.

Htela bih s obzirom da je bila pauza da kažem nešto pošto sam na čudan način pokušana da budem diskreditovana. Unazad 30 godina poznajem svakog sekretara pokrajinskog za finansije i sadašnjeg i bivšeg i znam sve ministre za finansije. Nisam u porodičnoj i ni u kakvoj ličnoj vezi ni sa jednim sekretarom finansija, ni sa jednim ministrom u našoj zemlji i van naše zemlje, pošto je bila veoma čudna aluzija za moje poznavanje sa sekretarom finansija. Normalno je da poznajem bivšeg sekretara za finansije jer sam radila u pokrajinskoj instituciji, tako da je aluzija nepotrebna.

PREDSEDAVAJUĆA: Hvala.

Na član 8. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.

Vlada i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili ovaj amandman.

Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.

Reč ima narodni poslanik Gordana Čomić.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
Član 8. u predloženom tekstu glasi: "Preuzimanje se vrši bez odluka skupština banaka koje učestvuju u preuzimanju u smislu zakona kojim se uređuju banke i zakona kojim se uređuju privredna društva. Izuzetno od stava 1. ovog člana u slučaju kada je banka preuzimalac banka u kojoj Republike Srbije nema kontrolno učešće preuzimanje se vrši na osnovu odluke skupštine te banke o odobrenju zaključenja ugovora iz člana 4. i 5. ovog zakona. Akcionari banaka koji učestvuju u preuzimanju na dan zaključenja ugovora  o preuzimanju osim Republike Srbije  i drugih akcionara, pravnih lica u direktnom ili indirektnom vlasništvu Republike Srbije koji to zatraže od banaka koje učestvuju u preuzimanju u roku od 15 dana od dana obaveštenja zaključenja ugovora o preuzimanju imaju pravo da od banke čiji su akcionari zatraže da od njih otkupe njihove akcije prema vrednosti predviđenoj Zakonom o privrednim društvima u slučaju prava nesaglasnih akcionara i ako dođe do sticanja sopstvenih akcija banaka bez saglasnosti NBS.

Izuzetno od stava 3. ovog člana akcionari banke preuzimaoca u kojoj Republika Srbija nema kontrolno učešće ostvaruju svoja prava kao nesaglasni akcionari u skladu sa Zakonom o privrednim društvima."

Jedino što može da se predloži kao amandman na ovaj član jeste da se taj član briše. Razrada koji su sve pravni instituti stavljeni van snage pojedinim stavovima u članu 8. u svakom od ova četiri osim što je podložna interpretaciji, osim što ne navodi na koji način ćete primeniti Zakon o privrednim društvima i Zakon o bankama nastavlja da stavlja u neravnopravan položaj skupštine banaka, odnosno načine na koji se odlučuje u jednom, drugom ili trećem slučaju. U nastavku, kao i u prethodnom članu Narodna skupština je saglasnošću predlagača u ime Vlade usvojila zakone kojima je promenjen član 1. i član 6. Ukoliko se promene koje su sada sastavni delovi zakona i ne mogu se vršiti nikakve ispravke nisu sprovedene u članovima koji tretiraju istu materiju kao i članovi u kojima su izmene donete imaćete još veći problem nego što je osnovni tekst zakona. Problem nećemo imati samo mi narodni poslanici, koji smo glasali protiv ili za, problem će imati finansijski sektor i ljudi na koje se ovakve odredbe moraju odnositi.

U zamerci na član 3. kao član kojim se ovim zakonom stavljaju van snage drugi zakoni koji ostaju na snazi rekla sam da ostali članovi ovog predloga zakona mnogo više liče na pravilnik, i to vrlo loše napisan pravilnik, nego što predstavljaju zaista članove zakona i zbog toga je jedina moguća odluka da se član 8. briše. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milan Lapčević i Gorica Gajić.
Vlada i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili ovaj amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandra Jerkov, Olena Papuga, Đorđe Stojšić, Bojan Kostreš i Karolj Čizik.
Vlada i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč?
Reč ima gospodin Stojšić. Izvolite.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Đorđe Stojšić

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Naš amandman se ovde odnosi na st. 1. i 2. člana 8. gde se kaže – u slučaju da Republika Srbija ima kontrolno učešće u ovim bankama, da ne mora da se održava Skupština i da se ovakve odluke izglasavaju na Skupštini. U slučaju gde država Srbija i nema kontrolno učešće, ipak se poštuje procedura i ova odluka ide na Skupštinu.
Po nama, ne bi trebalo derogirati Skupštinu i kada država ima kontrolno učešće, iz razloga što opet imate neke manjinske akcionare i nema potrebe da se pravi prečica koja, ponoviću, može proizvesti pravne probleme kasnije u nekim sudskim postupcima. Ne postoji nijedan razlog zbog čega takva odluka se ne bi izglasavala na Skupštini, čak i ako Republika Srbija ima kontrolno učešće.
Ako budemo donosili ovakve zakone, mislim da poverenje onih koji u budućnosti treba da investiraju u naš finansijski sistem će biti na izuzetno niskom nivou i plašim se da niko ko je iole poslovno sposoban neće želeti ikad da investira u bilo koju banku u Srbiji, ako može da mu se desi da se kompletna aktiva i pasiva banke prenesu na drugu finansijsku instituciju, bez toga da ima pravo da o tome se izjasni kao akcionar u dotičnoj banci. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministar Dinkić. Izvolite.