Šesto vanredno zasedanje, 17.07.2014.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Šesto vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/195-14

3. dan rada

17.07.2014

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:00 do 21:35

OBRAĆANJA

...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Replika, Nada Lazić. Izvolite.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Nada Lazić

Liga socijaldemokrata Vojvodine
Hvala lepo.
Samo utoliko što zapravo poslodavac, kroz ovaj zakon smo želeli da on bude u obavezi da prilagodi radno mesto u skladu sa stepenom invaliditeta koji bi se pojavio, a ne da se poziva kroz neki drugi zakon, odnosno da ste spomenuli otpremninu, to znači da on može da ga otpusti, a nije cilj da osoba sa invaliditetom zapravo ostane bez posla ili da sa tom otpremninom, kako je zakon predvideo neće moći da preživi dva meseca. Hvala.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Darko Laketić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Darko Laketić

Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, uvažene kolege narodni poslanici, pre svega, ministar je već objasnio i obrazložio zašto bi ovaj amandman trebalo da se odbaci, pre svega, zato što je, kako je on rekao, u narednim članovima, ovog zakona u narednim predlozima, već je regulisana ova oblast na način koji je definitivno bolji nego što je to bilo u ranijem periodu.
Međutim ja predlažem takođe da se ovaj amandman ne usvoji iz razloga što prvo, sam termin „razuman“, mislim da nije poznat u radnom pravu.
Drugi razlog je, koja je to institucija koja će procenjivati da li je nešto razumno ili ne i treće, to je kompletna argumentacija koja je već navedena u obrazloženju, a to je da je ova oblast već regulisana propisima koji se odnose na rehabilitaciju, medicinsku rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, gde je detaljno regulisana to prilagođavanje samih poslova.
Ova tri razloga, smatram više nego dovoljnim da se ovaj amandman ne usvoji.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Na član 44. amandmane u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanik Borislav Stefanović, narodni poslanik prof. dr Dušan Milisavljević, zajedno narodni poslanici Gordana Čomić i Dejan Nikolić, zajedno narodni poslanici dr Sulejman Ugljanin, Sabina Dizdarević i Enis Imamović i zajedno narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Olena Papuga, Nada Lazić, Đorđe Stojšić i Dejan Čapo.
Vlada i Odbor za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva nisu prihvatili amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Prvo imamo kao govornika Borislava Stefanovića.
...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Samostalni poslanici
Smatramo da član 44. treba da se briše. Moram to da objasnim, ima nekih predloga za koje smo smatrali da su veoma diskriminatorski, a ovo je taj član. Jednostavno, nepopravljiv je.
Ima nekih koji smo pokušali da popravimo našim predlozima i jasno je da je ovaj predlog članom 44. predviđena je dopuna člana 102. stav 2. zakona, tako da, ako poslodavac ne može da obezbedi odgovarajući posao zaposlenom kod koga je utvrđeno da postoji opasnost od nastanka invalidnosti na određenim poslovima i zaposlenog sa invaliditetom.
Ovaj zaposleni se smatra viškom i dobija otkaz po tom osnovu, što se može uvrstiti u vid diskriminacija osoba sa invaliditetom i koliziji sa odredbama propisa o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom koji propisuju postupak i način nalaženja svakog načina da radnik angažovan na ovaj način bude zaštićen.
Ovom dopunom se jasno nije vodilo računa odredbama drugih zakona i opet bi se stvorila pravna konfuzija kao kod nekih drugih članova na koje smo ukazivali. U primeni ove odredbe se nije izvršilo upućivanje na navedene druge propise.
Postavlja se praktično pitanje u kom postupku, pod kojim kriterijumima će poslodavac moći da donese odluku da se osoba sa invaliditetom otpušta kao višak, verovatno kao organizacioni, a da je to tako, da je odluka poslodavca zakonita.
Sa druge strane, kako će zaposleni dokazati da je takva odluka poslodavca nezakonita i da je poslodavac imao mogućnost da mu obezbedi rad na drugom odgovarajućem poslu.
Dakle, zbog toga što ste ovakvu odredbu doneli, za koju mislimo da treba da izbrišete, vi stvarate takav sistem i takvu situaciju koja ide potpuno kao i druge odredbe koje ste predložili u korist, pre svega poslodavac, a onemogućavate ljudima koji su na ovaj način pogođeni da uopšte dokažu, kao što ni poslodavac ne može da dokaže, zašto je čoveka otpustio, a ima invaliditet.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Enis Imamović.
...
Stranka demokratske akcije Sandžaka

Enis Imamović

SDA Sandžaka – PDD
Mi smo takođe predvideli amandmanom brisanje ovog člana 44. a ja bih najpre na početku pročitao stav 101. pošto je on vezan za ovaj amandman.
Dakle – zaposlenoj osobi sa invaliditetom i zaposlenom iz člana 81. stav 2. ovog zakona, poslodavac je dužan da obezbedi obavljanje poslova prema radnoj sposobnosti u skladu sa zakonom.
I dalje, član 44. izmene i dopune, kaže – ako poslodavac ne može zaposlenom da obezbedi odgovarajući posao u smislu člana 101. ovog zakona, zaposleni se smatra viškom, u smislu člana 179. stav 5. tačka 1. ovog zakona.
Dakle, ovim članom se otvara pravni okvir za otpuštanje osoba sa invaliditetom. Ova lica su jedna od najranjivijih grupa našeg društva i oni kao takvi zaslužuju posebnu pažnju i mere kojima će država podsticati zapošljavanje osoba sa invaliditetom, a ne otvarati mogućnost za njihovo otpuštanje. Ukoliko niste primetili, ovaj član je zaista otvorena diskriminacija.
Predloženo rešenje, ne samo da omogućuje diskriminaciju, već omogućuje poslodavcima da koriste subvenciju za zapošljavanje osobe sa invaliditetom i da nakon toga što istekne taj rok za korišćenje subvencije, on jednom prostom sistematizacijom poslova, napravi upravo višak tog radnog mesta gde je zaposleni sa invaliditetom.
Ne sumnjam i ne želim da sumnjam u dobru nameru predlagača ovog zakona da na neki način zaštiti i omogući bolje uslove rada osobama sa invaliditetom.
Međutim, poslodavac nikako se neće oslanjati na dobre namere zakonodavca, već je u interesu poslodavca da traži rupe u zakonu i poslodavce ništa ne obavezuje da poštuje dobru volju zakonodavca, već da poštuje ono što u zakonu piše.
Mi smo mišljenja da je ovo rešenje jako loše i da će za posledicu imati povećano otpuštanje osoba sa invaliditetom.
Prilikom ovog amandmana, ja ne bih ulazio zaista dublje u razloge šta to posle može dalje da implicira na naš društveni život.
Očekujem da ćete još jednom razmisliti o ovom amandmanu i da će ga Skupština u danu za glasanje usvojiti.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Gordana Čomić.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
  Nema ilustrativnije odredbe od ove za dokaz šta je ukupna posledica ovog zakona. Ovom odredbom se osobama sa invaliditetom stavlja mogućnost, predlagač kaže, povoljnija, da budu tehnološki višak.
U celini, ovaj zakon znači manje zarade zaposlene prvenstveno kod privatnika i prvenstveno kod privatnika koji zapošljavaju iznad 750 ili 1.000 zaposlenih, 10% manje zarade i to ćemo videti za mesec dana.
Za tri meseca ćemo videti da znači manje iznose za otpremnine i to znači da poslodavac, privatnik, nema uticaj na deficit, smanjuje sebi troškove smanjivanjem zarada zaposlenih.
Zašto kažem da je ovo ilustracija? Zato što su osobe sa invaliditetom zapošljavane na osnovu drugog propisa, da imaju subvenciju i sada će se odredbom koja je predložena u ovom zakonu dogoditi da pojeftini i taj deo za poslodavca, pogotovo ako je veliki poslodavac, jer su oni na pasci javnosti i jasno se vidi rade li zapošljavanja osoba sa invaliditetom ili ne, imaće je, ili njega, zaposlenog dok ima subvencije i onda će koristiti ovaj član da bude osoba sa invaliditetom tehnološkog viška.
Sve bi to bilo dobro da na i koji način ovo pomaže smanjivanju deficita ili da na i koji način pomaže većem zapošljavanju. Svaka vrsta ne glasanja da ostane odredba, podrazumeva da sve druge velike reči o dobrim efektima ovog zakona nažalost padaju u vodu.
Nije moguće da je upravo svim poslodavcima u Srbiji to malo osoba sa invaliditetom koje su zaposlene i to uz podršku države, da su baš one te koje smetaju tržištu rada. Hvala vam.