Deveto vanredno zasedanje, 09.09.2014.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

01 Broj 06 – 2/239-14

4. dan rada

09.09.2014

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:05 do 16:55

OBRAĆANJA

...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Poštovani gospodine ministre, pre svega da vam zahvalim što ste od tri ponuđena predložena amandmana NS jedan prihvatili. Sva tri amandmana koje smo podneli odnosila su se na skraćenje pojedinih rokova u procedurama.
Već sam rekla da smo poslanička grupa koja će podržati ove predloge izmena i dopuna zakona u Danu za glasanje, ali smo smatrali da bi zakon zaista bio još kvalitetniji da su i ova tri amandmana usvojena.
Amandman na član 4. koji sam podnela takođe se odnosi na skraćenje roka po pitanju davanja odgovora na žalbu Nacionalnog saveta. Prihvatljivo je upravo iz razloga koje je izneo kolega Atlagić, godinu dana rok da se odgovori na akreditaciju, ali smatramo da je neprimereno dug rok od 90 dana da se odgovori na žalbu i da je 30 dana sasvim dovoljno i objektivno da se na žalbu može odgovoriti obzirom da se u tih godinu dana steknu sve potrebne informacije kojima se može Nacionalni savet vratiti u svom eventualnom odgovoru na žalbu onome ko se žali, jer vreme je resurs koji je jedini nekupiv i nepotkupljiv i sa njim uvek moramo biti posebno odgovorni.
Dakle, ovim zakonom uređujemo visokoškolsko obrazovanje, uređujemo najvažniji resurs koji imamo kao društvo, a to je znanje, najmoćniji i najskuplji resurs, a uštedom u nekim procedurama, uštedom vremena doprinećemo da taj naš resurs, resurs znanja bude još atraktivniji, još kvalitetniji i da budemo i kao društvo i kao država atraktivni i za one koji se mogu zainteresovati da u Srbiju dođu upravo po tu robu, po znanje kao neki naši budući studenti.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Da li još neko želi po ovom amandmanu? (Ne)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici akademik Ninoslav Stojadinović i prof. dr Janko Veselinović.
Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima Ninoslav Stojadinović.
...
Socijaldemokratska stranka

Ninoslav Stojadinović

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Uvaženi gospodine Arsiću, ministre Verbiću sa saradnicima, kao što sam već najavio intencija ovog amandmana, vezano za Komisiju za akreditaciju, bila je da se poveća odnosno pojača druga komponenta njene nezavisnosti, možda još i važnija, a to je način odlučivanja i konačnost u odlučivanju.
Naime, znamo da odluku o akreditaciji visokoškolskih ustanova donosi Komisija za akreditaciju i praćenje kvaliteta, ali se one ustanove koje ne budu akreditovane mogu žaliti i po žalbi odluku donosi Nacionalni savet u roku od 90 dana, kako je predloženo u članu 4. zakona. Tako je predlagač to definisao.
Ako se malo vratimo u prošlost i prisetimo najvećih problema, uglavnom je do problema dolazilo i sa aspekta kvaliteta doktorskih studija, kvalifikacije mentora, kasnije afera i naknadnog praćenja kvaliteta, mere nadzora tzv. na fakultetima i univerzitetima gde je odluku Komisije poništio Nacionalni savet i odobrio akreditaciju. Sa tim u vezi naša ideja je bila da se uvede dvostepenost, da se u slučaju poništenja odluke vrati materijal Komisiji na ponovno odlučivanje, pri čemu bi odluka Komisije bila konačna. Upravni spor o tome može da se vodi.
To je sve jasno i time bi se i druga komponenta obezbedila i ne bi bilo više prepreka za naš ulazak u registar Agencije za akreditaciju, evropski registar. Međutim, iznenađuje šta kaže Vlada o našem predlogu – amandman se ne može prihvatiti jer nije u skladu sa odredbom člana 16. stav 11. koji propisuje da je rešenje Nacionalnog saveta po žalbi konačno. Strašno. Mi to hoćemo da promenimo. Drugi deo – osim toga amandman se ne prihvata ni iz formalnih razloga jer nije pravno-tehnički ispravan, nije obuhvatio izmenu stav 2. Još strašnije.
Pravnik nisam, ali sam konsultovao pravne eksperte koji su mi ovakav komentar dali – očigledno da Vladino poznavanje instituta upravnog prava, procesnih i materijalnih normi nije na zavidnom nivou, zato što prvim delom amandmana proširujemo ono što je predlagač dao, a onda u drugom delu uvodimo dvostepenost. Sve je to u redu.
Konačno, da ne čitam sve šta sam dobio od pravnog tima – prema tome amandmanska intervencija je usklađena ne samo sa evropskom praksom, već i sa pozitivnim pravom RS tj. odredbama Zakona o opštem upravom postupku, kao i sa Zakonom o upravnim sporovima.
Ovo sam dao bez obzira na osmehe saradnika gospodina Verbića da ipak smo mi ovde poslanici, nismo svi pravnici, advokati pa nekada treba potražiti i mišljenje eksperata.
U kasnijim amandmanima i to sam pripremio, videćete kako za gotovo identičan amandman Vlada daje obrazloženja koja jedna sa drugim nemaju apsolutno nikakve veze. Čak se u jednom obrazloženju kaže da to nije predmet zakona, da bi posle na predlog Odbora taj amandman bio usvojen. Strašno. Kažem, ovde je bila poenta da obezbedi pojačana nezavisnost Komisije.
Nažalost, u tome se nije uspelo, opet obećanje da će Agencija to uraditi. Ali, plašim se, ako za podzakonska akta nama treba godinu dana, koliko će nam trebati da se donese odluka i da se formira Agencija? Na kraju, samo da podsetim gospodina Arsića da ovo vreme ide iz vremena ovlašćenog predstavnika, preko dva minuta. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Znači, trošili ste vreme ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe, da li je tako? (Da.)
U redu.
Reč ima ministar dr Srđan Verbić. Izvolite.

Srđan Verbić

Poštovani poslanici, ja bih sumarne komentare na amandmane koji se tiču člana 4. predloga Zakona, kada se postave rokovi onda izgledaju kao previše dugi, ali imajte u vidu da pre ovog nacrta zakona nismo ni imali rokove. Sada uvodimo rokove, uvodimo rokove za koje smatramo da su realistični. Ne želim da stavimo rok koji je nemoguće da se ispoštuje.
Ukoliko se ispostavi da nešto od toga može brže, i da postoji kapacitet za to, vrlo rado ćemo prihvatiti izmenu ovog zakona i skratiti rok. Ponegde postoji potreba, odnosno mogućnost angažovanja dodatnog recenzenta, što dodatno može da uspori proces. Mislimo da su u ovom trenutku ovi rokovi najrealniji mogući.
Još jedan komentar koji se tiče poziva studentima, odnosno budućim studentima da provere da li visokoškolske institucije imaju akreditacije ili ne. Mi nismo jedina zemlja na svetu koja ima neakreditovane obrazovne institucije ili ima institucije koje se samo deklarišu kao obrazovna, a zapravo to nisu. Najviše što možemo u ovom trenutku je da pozovemo buduće studente da na to obrate pažnju, da provere da li postoji akreditacija ili ne.
Ono što nama nedostaje, a to je zadatak za ubuduće, to je da se kristališe rang lista obrazovnih institucija gde će svako voditi računa o tome kakav prestiž ima ta institucija i voditi računa o tome gde planira da studira. Dok to ne budemo imali, mi ćemo pozivati studente da obrate pažnju na akreditaciju.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik dr Vladimir Orlić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem gospodine predsedavajući.
Sklon sam da diskusiju po konkretno ovom amandmanu koji je trenutno pred nama prihvatim pre svega kao želju da se ukaže na određenu potrebu, pre nego kao insistiranje na samom amandmanu i na usvajanju rešenja koje je u njemu sadržano. Verujem da nailazim i na odobravanje od strane predlagača. Sa dobrim razlogom, verujem da smo se još jednom, ponavljam, raspravljajući u više navrata i na nadležnom skupštinskom Odboru, na nekoliko sednica, ali i na javnom slušanju razumeli oko toga šta su zajedničke želje i šta se želi postići kada je reč o svemu onome što se tiče statusa Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta.
Ovo konkretno zakonsko rešenje, odnosno ovaj konkretan član ima takođe veze sa tim pitanjem. Mislim da se određena nedoumica pravne prirode pojavila u obrazloženju, da li je ono što je Vlada odgovorila na mestu ili nije, iz čistog razloga zabune. Došlo je do promene položaja određenih stavova 10. i 11. Neki su dodati, u amandmanu nije predviđeno da oni translirani naniže budu uključeni uopšte. Da li to stvara koliziju ili ne, to je jedno pitanje, ali suština ovakvog predloga, na to bih ukazao iz dubljih razloga, je da ovako koncipiran dvostepeni sistem odlučivanja zapravo nije dvostepeni i da je zbog toga predlog loš. Verujem da se oko toga takođe možemo dobro razumeti.
Tamo gde dvostepeni sistem odlučivanja postoji, konačna reč je na višem, odnosno drugom stepenu. Dakle, postoji mogućnost u praksi da drugi stepen vraća prvom na ponovno odlučivanje, ali se i dalje zna, slobodnim rečnikom rečeno, čija je starija. U slučaju da prvi stepen ponovi svoju prvobitnu odluku, to ne može proći bez posledica, odnosno ne može to biti konačni status. Drugi stepen je sam slobodan da preinači svoju originalnu odluku, a to se u praksi vrlo retko dešava, priznaćete, ili da ostane pri svojoj originalnoj odluci i to je onda i konačna odluka.
Dakle, gde postoji drugi stepen, da sumiramo, drugi stepen je i finalna instanca. Jedina alternativa tome je da drugi stepen uopšte ne postoji, a ovakvo rešenje, moram da primetim, već postoji u praksi nekih drugih komisija, ne mislim sada na KPK, u našem generalnom sistemu, i razlog je za brojne probleme i lošu praksu.
Ne samo da pozivam da ovaj amandman ne prihvatimo, već pozivam da, kada budemo u prilici, ovakva rešenja tamo gde su i dalje u nekom statusu zatečenog stanja, korigujemo tako da dobijemo pun i pravi smisao dvostepenog odlučivanja. Hvala najlepše.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu. (Ne.)
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Marković i Goran Ćirić.
Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik dr Blagoje Bradić. Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Blagoje Bradić. Izvolite.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Zahvaljujem gospodine predsedavajući.
Gospodine ministre, koleginice i kolege poslanici, podneo sam amandman na član 5. koji se odnosi na član 23, a on se bavi akreditacijom visokoškolskih ustanova, tj ministarstava, konkretno, ovlašćenjima ministarstva koji kaže, pročitaću vam izgled člana kako je glasio – ministarstvo predlaže Vladi politiku visokog obrazovanja, planira politiku upisa studenata na studije koje ostvaruju visokoškolske ustanove i čiji je osnivač Republika na predlog Nacionalnog saveta, pod tri, prati razvoj visokog obrazovanja, pod četiri, izdaje dozvolu za rad visokoškolskih ustanova, pod pet, utvrđuje sadržaj diplome i dodatak diplomi.
Ministarstvo je predložilo da se to menja i da glasi – utvrđuje način izdavanja diplome i dodatak diplomi, uz obrazloženje da se to usklađuje sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti. Uložio sam amandman, mislim da je smislen koji glasi da umesto „utvrđuje način izdavanja diplome i dodatak diplomi“, glasi – utvrđuje način izdavanja diplome, sadržaj i dodatak diplomi.
Zbog čega? Zato što, budući da formulacija utvrđuje način izdavanja diplome, ne može u potpunosti da zameni prvobitan izraz „sadržaj“, onda predlažem da se ne izbaci stari, već da se samo postojećoj formulaciji pridoda – utvrđuje način izdavanja. Ova primedba nije samo stilskog karaktera, kako možda izgleda, jer način izdavanja ne mora da se odnosi na sadržaj diplome ili samo na njega, pa u tom slučaju sadržaji diplome mogu biti različito sagledani, od obrazovne institucije do obrazovne institucije, i da se tako unese šarenilo u sagledavanju šta sadržaj diplome obuhvata. Dobro bi bilo da se to dalje uređuje iz jednog kompetentnog centra, a to je, po mom mišljenju, jedino Ministarstvo koje praktično sprovodi državnu politiku i kroz pitanje kao što je jednoobraznost izdavanja diplome. Svedoci smo da što više visokoškolskih ustanova akredituje.
Ovim mojim predlogom, ako Ministarstvo prihvati moj amandman, će isključivo Ministarstvo uređivati kako ta diploma izgleda, da nemamo recimo jedan državni ekonomski ili pravni fakultet koji ima jednu formu diplome, to isto imate drugačije na „Megatrendu“ ili nekom drugom privatnom fakultetu ili univerzitetu, da bi diplome bile jednoobrazne, sa jednakim sadržajem, ako treba, to je već odluka Ministarstva, i oblikom i veličinom da diplome nisu raznolike, nego da oni koji steknu visokoškolsko obrazovanje imaju bar diplomu ujednačenu.
To je bila osnovna ideja i mislim da nema razloga da se ne prihvati nešto što treba da bude odluka i odgovornost Ministarstva, nego da se ostavi široko da svaki fakultet odlučuje kako smatra za shodno, a onda da vidimo da li je validno ili nije validno. Mislim da je smisleno da to Ministarstvo izvorno uredi i da nema problema. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima ministar dr Srđan Verbić. Izvolite.