Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja , 23.10.2014.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem poslaniče, bila sam dovoljno tolerantna i čuli smo problematiku.
Dr Aleksandra Tomić, po amandmanu.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
Uvažena predsedavajuća, poštovani ministre, u obrazloženju predlagača ovog amandmana koji kaže da treba da se briše praktično ceo posao koji se odnosi na deo Agencije definisanjem vlasništva, kaže se da je neodgovorna ekonomska politika jedan u stvari od razloga zbog čega se i podnose ovakvi amandmani.
Moram da podsetim da smo imali Zakon o radu, Zakon o privatizaciji, Zakon o stečaju, ne tako davno, gde smo praktično na putu da rešimo najveći problem našeg budžeta rasterećenjem, odnosno davanjem 750 miliona evra svake godine.
Ono što je važno reći da taj član 6, koji praktično je definisao da od prodaje akcija Agencija prodaje javni kapital koji je iskazan u akcijama ili udelima i ono što se odnosi i na Fond za razvoj i ono što se odnosi i na invalidsko osiguranje i ta svojina koja treba da se transformiše mora u jednom trenutku jednostavno da se definiše i da se skine sa finansiranja budžeta, odnosno svih građana Srbije.
Jedini način da se skine je suštinskom prodajom kapitala. Najveći problem je što je kapital uopšte svih preduzeća u restrukturiranju i preduzeća koja su pod udarom ovog zakona, to su društvena preduzeća mnoga koja uopšte nisu ni bila u procesu privatizacije, da jednostavno imaju negativan kapital.
Mnogo je teško danas prodati preduzeća koja imaju ogromna dugovanja, koja imaju zaposlene sa ogromnim neizmirenim obavezama i zbog toga je ovo jedini način da se ustroji rad Agencije po kojem će ona decidno raditi po određenim modelima, metodama i merama, koje će Ministarstvo definisati, a Agencija to sprovoditi.
Do sada to nije bio slučaj. U svim zakonskim rešenjima Agencija je bila dosta samostalna i ponašala se na neki način kao malo javno preduzeće, kao neka agencija koja u stvari raspolaže državnom imovinom i ima prava da pregovara sa tim kako hoće. Do 2012. godine mi smo imali različite slučajeve da čujemo, a najčešće je to bio izvor koruptivnih aktivnosti, što se i dokazalo.
Borbom protiv korupcije, koja je 2012. godine praktično započeta, očito se pokazalo da ona nezainteresovanost investitora i svi oni krediti koji su podignuti do tada, a ima 232 kreditne linije po zvaničnom izveštaju Narodne banke Jugoslavije, pokazuju da je zaista odgovorna politika i Srpske napredne stranke i premijera Vučića od 2012. godine, kao prvog potpredsednika, a danas kao premijera, svega pet meseci na putu da sprovede ekonomske reforme u punom kapacitetu koje će sve naterati da razmislimo o tome da moramo da radimo po principu kako zakon kaže i zapoveda, da ne može niko biti van zakona, da niko ne može da se ponaša krajnje neodgovorno.
Kada pričamo o kapitalu preduzeća i kada pričamo uopšte o tom negativnom i o troškovima i dugovanjima, onda budemo potpuno otvoreni da kažemo koji je to rezultat proteklih 14 godina, 12 godina, da uradimo presek pa da kažemo koliko praktično ekonomski pokazatelji idu u pravcu ka tome da je potrebno ekonomske reforme izvršiti, a samim tim koliko smo na putu da ćemo narednih tri godine pomoći sebi da se potpuno razvijemo u jednom modernom društvu koje ide ka EU.
Reći ću vam da 2,5% ekonomski rasta je zabeležen 2012, odnosno 2013. godine, što jednostavno je mnogo više nego ono što je ranijih godina sakrivano negde kroz određene bankovne garancije, kroz određene kredite, kada praktično država nije ni znala sa kojim kapitalom raspolaže i koliko para daje iz budžeta za firme u restrukturiranju i firme koje su u stečaju, a koje su još uvek društvenog karaktera.
Znači, ovim članom jednostavno se definiše potpuno posao u detalje Agencije za privatizaciju, kako da reši i u pravnom i u ekonomskom smislu svoju imovinu u cilju završetka posla privatizacije, a to je ono što smo se kao Srbija obavezali i svim dokumentima koje smo potpisali i deklaracijama zajedno sa EU, da ćemo završiti ovaj postupak privatizacije i to nam je jednostavno zadatak i put od koga mi ne možemo da odustanemo.
Tako da svaki predlozi u cilju brisanja ovakvih aktivnosti govore o tome da nas sprečavaju u ovom poslu. Prema tome treba ignorisati takve inicijative, jer one ne doprinose praktično stvaranju boljeg društva. Ja vam se zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku nisu prihvatili amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima Zoran Živković.
...
Nova stranka

Zoran Živković

Samostalni poslanici
Prvo hvala ministru na razumevanju, izvinjenju i potpuno je satisfakcija učinjena i naravno nije to bila vaša krivica nego krivica vašeg kolege.
Ovim amandmanom se član 11b menja, na jedan revolucionaran način koji će sigurno doneti velike koristi Srbiji i privatizaciji i verovatno i šire regionalno i vaseljevski, jer se tu u novom tekstu potpuno prepisuju stav 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. i 8, gde se u članu 2. vide neke male izmene, odnosno dodate tačke 7. i 8, a sve ostale su potpuno prepisane.
Da ne čitam ponovo sve, ali recimo jedan mali primer je da je stav 7. postojećeg teksta, odredbe ovog člana se primenjuju na udele, sad postao stav 6, odredbe ovog člana se shodno primenjuju na udele. Potpuno isto prepisano.
Ovo je još jedan dokaz jedne bespredmetnosti rada ove Vlade na privatizaciji, Zakonu o privatizaciji, ovom zakonu koji danas imamo na dnevnom redu.
Pažljivo sam slušao izlaganje kolege iz Vladičinog Hana, Gorana Mladenovića, ako se ne varam, potpuno se slažem sa ocenom devastacije privrede, koga naravno sada nema ponovo u sali, to je potpuno prirodno, ne moraju poslanici ceo dan da sede ovde. Potpuno se slažem sa ocenom devastacije privrede Vladičinog Hana i okoline, samo sa jednim - ali, ali to se desilo, pre svega, u periodu devedesetih godina kada su minorno, ali ipak aktivnu ulogu u radu tadašnje vlasti imali sadašnji predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Srbije Tomislav Nikolić i guvernerka Narodne banke Jorgovanka Tabaković. Njih pitajte, šta se to desilo u devedesetima.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala. Dve minute i tri sekunde. Zahvaljujem.
(Aleksandar Martinović, s mesta: Replika.)
Daću po amandmanu, jer nije spomenuta Srpska napredna stranka, nego pojedinačno ličnosti.
Po amandmanu možete da govorite. Trošite vreme poslaničke grupe, koliko god imate.
Reč ima dr Aleksandar Martinović. Izvolite.
(Dragan Šutanovac, s mesta: Srpska radikalna stranka.)
Ne, znam tačno šta sam ja rekla.
Poslaniče, izvinite vratićemo vam vreme. Možemo da dozvolimo.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska napredna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsednice, lično smatram da imam pravo na repliku zato što je u negativnom kontekstu pomenut predsednik Vlade, koji je kao što znate i ova Srbija istovremeno i predsednik Srpske napredne st ranke, ali nije bitno…
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Dobro, onda dva minuta replike. Ispravljam se.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska napredna stranka
Hvala vam u svakom slučaju.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Moram sada da vas zamolim da se opredelite. Da li želite repliku koju ste prvo tražili, ili po amandmanu, čisto da bih vodila sednicu?
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska napredna stranka
Govoriću po replici.