Poštovani predsedavajući, poštovane kolege i koleginice narodni poslanici, želim da uputim pitanje, odnosno da postavim pitanje Ministarstvu poljoprivrede i životne sredine, a pitanje se odnosi na dolazak nemačke kompanije „Tenis“, koja planira izgradnju 20 farmi svinja u Srbiji, od čega se za početak pet farmi planira u Vojvodini i to u Banatu, u Zrenjaninu, Vršcu, Kovinu, Kikindi i Pančevu.
Krajem aprila potpisan je Memorandum o razumevanju između Vlade Republike Srbije i ovog nemačkog lidera u proizvodnji svinjskog mesa, koji je rezultat posete premijera Vučića prošlog septembra Nemačkoj i očigledno dogovora o ovom ulaganju, jer je premijer ovih dana najavio i potpisivanje za najdalje mesec dana ugovora između Republike Srbije i ovog proizvođača. Radi se o ulaganju od 420 miliona evra u proizvodnju milion i po svinja, a za početak, kao što sam navela, u Banatu da se izgradi pet ovih pomenutih farmi, gde bi se uzgajalo 750.000 svinja.
U novinskom članku, koji mi je zapravo bio povod da ovo pitanje postavim, navodi se da će svaka farma zapošljavati 150 ljudi, što znači ukupno 3.000 radnika kada se izgradi svih 20 farmi. Nemci takođe planiraju i zakup poljoprivrednog zemljišta, što posebno interesuje upravo paore u Vojvodini, ali ne žele zakup na tri do pet godina, kako je to sada omogućeno, pa će se verovatno menjati Zakon o poljoprivrednom zemljištu. Takođe se navodi da će možda gajiti i genetski modifikovanu hranu na bazi genetskih modifikovanih organizama, koja je kod nas zabranjena. Jednom rečju, izgleda da nam predstoji novi „leks specijalis“ kako bismo ugodili stranom investitoru.
Ovo su sve informacije iz medija i ne znam da li je i sama ministarka za poljoprivredu i životnu sredinu, gospođa Bošković, informisana o detaljima ovog dogovora, ali sa mesta na kome se nalazi, poslanički klub LSV očekuje da ona i odgovori na ova pitanja. Mislim da će zbog ovog posla Ministarstvo doći u sukob interesa, jer dolazi do izražaja greška koja je napravljena još spajanjem životne sredine sa sektorima zagađivačima, kao npr. energetika i životna sredina, poljoprivreda i životna sredina, transport i životna sredina, gde ministri često dolaze upravo u sukob interesa, što pokazuju iskustva drugih zemalja u procesu pridruživanja. Zato želim da postavim nekoliko pitanja, za koja očekujemo da ćemo dobiti odgovor, kako bismo na vreme znali šta nam to predstoji, odnosno šta ćemo to preuzeti kao obavezu u ugovoru, da ne bismo posle imali naknadu pamet ili imali afere kojima ćemo se u nekom budućem periodu baviti.
Dakle, prvo pitanje koje želim da postavim je da li će se omogućiti da paori u Vojvodini, odnosno u regionu gde se planiraju ove farme, da oni uzgajaju hranu za ove farme kao kooperanti i koji profil radne snage će biti zaposlen na ovim farmama, tj. da li će zapošljavati obrazovanu i stručnu radnu snagu, jer znamo da na biroima za zapošljavanje imamo i agronome i tehničara, ili će raditi samo kao pomoćni radnici, ili, što bi se žargonski rekli, kao svinjari?
Zatim, šta se planira sa stajnjakom i otpadnim vodama sa farme, odnosno osokom, jer se radi o ogromnim količinama ovog tečnog zagađenja? Samo kao orjentaciju da kažem, po standardu po jednoj svinji stvori se do 8,6 litara zagađene vode na dan, što iznosi, kada se izračuna u konačnoj veličini, oko šest miliona litara otpadne vode na dan. To je visoko zagađena otpadna voda, pre svega jedinjenjima azota. Šta će se raditi sa tom otpadnom vodom?
I sada u Vojvodini postoje farme koje otpadne vode ispuštaju u kanale, reke, zagađuju i podzemne i površinske vode, a Banat je inače region u kome imamo problem sa arsenom u pitkim vodama.
Takođe, s obzirom na kapacitet ovih farmi, one su u obavezi da imaju integrisanu dozvolu. Postavljam pitanje – kada će krenuti u proceduru pribavljanje ove dozvole, jer danas u Srbiji ima 63 farme, od toga u Vojvodini je 25 farmi svinja, koje podležu obavezi da pribave ovu dozvolu? Do sada ni jedna farma na teritoriji Srbije, koja je inače bila u obavezi za ovu dozvolu, nije pribavila.
Isto tako, postavljam pitanje – kako će zbrinjavati uginule životinje, odnosno, s obzirom na kapacitete, koje će kafilerije biti sposobne u Srbiji da prihvate ove uginule životinje?