Druga sednica Drugog redovnog zasedanja , 16.10.2018.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/239-18

16.10.2018

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:20 do 17:30

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Tatjana Macura

Poslanički klub Slobodni poslanici
Zahvaljujem vam, predsedavajući.

Motiv da podnesem Predlog izmene i dopune ovog zakona leži u činjenici da postoji veliki broj građana koji pokreću narodne, građanske inicijative, prikupljaju potpise u veoma ograničenom vremenskom roku, uspeju da prikupe veliku količinu potpisa i na kraju sa tim potpisima ne mogu da urade ništa.

Jedan od takvih predloga je i Predlog izmene i dopune Krivičnog zakonika za koji je prikupljeno oko 160.000 potpisa građana. Smatram da je apsolutno nelogično da jedan takav Predlog izmene i dopune zakona, s obzirom, da je to poželelo 160.000 građana u Srbiji, ne može da dođe na dnevni red Skupštine. To je, dakle, jedan od predloga zakona koji zbog ovog zakona, za koji ja tražim izmenu, nisu uspeli da se nađu na dnevnom redu Skupštine.

S tim u vezi, ja bih ovim zakonom predložila koliko je to optimalno vreme koliko narodni poslanici, odnosno predsednici Narodne skupštine imaju da neki predlog, koji dolazi od strane građana, stave ne dnevni red Skupštine. Smatram da je nedopustivo, odnosno moja poslanička grupa i poslanici Pokreta centra smatraju da je nedopustivo da moć građana u toj meri bude ispod moći jednog narodnog poslanika.

Dakle, ako ja kao narodna poslanica mogu upravo ovaj Predlog izmene i dopune zakona da predam tako samo što ću da poželim to da uradim, a da su me ti isti građani na ovom mestu birali, smatram da je nedopustivo da oni kada požele to isto da urade, a da se ne vezuju ni za jednu političku organizaciju, već da urade to upravo kao grupa pojedinaca koji ne želi da nosi politička obeležja, ne mogu da urade.

Nadam se, drage kolege, ja prvi put predstavljam ovaj zakon u Skupštini, da ću dobiti vašu podršku, a upravo zbog jednog, od možda najvećih i najtežih, predloga o kojima danas možemo da čujemo u javnosti, a to su predlozi za izmenu Krivičnog zakonika.

Dakle, 160.000 potpisa koje dolazi za izmenu ovog zakonika ne može da bude manje snažno u odnosu na 250 poslanika koji sede ovde. Opravdajmo to. Zašto ovde sedimo? Ti isti građani koji su podržali ovu inicijativu su svojim glasovima podržali nas da ovde sedimo. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Đorđe Milićević

Poslanička grupa Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – četiri, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasao 141 narodni poslanik.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Tatjana Macura, na osnovu člana 92. Poslovnika Narodne skupštine, predložila je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. jula 2018. godine.
Da li narodni poslanik Tatjana Macura želi reč? (Ne)
Zahvaljujem.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – dva, protiv – niko, uzdržanih – nema, nisu glasala 143 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Tatjana Macura, na osnovu člana 92. Poslovnika Narodne skupštine, predložila je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji su Narodnoj skupštini podneli narodni poslanici Tatjana Macura, Vladimir Đurić, Aleksandar Stevanović, LJupka Mihajlovska i Nenad Božić 25. septembra 2018. godine.
Da li narodni poslanik Tatjana Macura želi reč? (Da)
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Tatjana Macura

Poslanički klub Slobodni poslanici
Zahvaljujem, predsedavajući.

Za mene je danas i uopšte ovih dana ovo najvažniji zakon koji može naša Skupština da stavi na dnevni red. Bez obzira, drage kolege, da li se sa mojim predlogom zakona slažete ili se ne slažete, ne možete da negirate da postoji izuzetno veliki problem u Srbiji sa preko hiljadu majki, verovatno nekoliko hiljada majki koje danas trpe posledice lošeg zakona koji smo nedavno usvojili u Skupštini Srbije.

Ovaj zakon koji je predložen u Skupštini Srbije ne nosi stranačke boje. To je jako važno da zapamtite. Ovaj zakon pisale su majke u Srbiji, pisale su u četiri grada: Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu i Nišu. Sve one imaju problem sa primenom ovog zakona. Ono oko čega smo postigle konsenzus na tim razgovorima stavili smo u Predlog izmena i dopuna ovog zakona.

Danas vas molim da u ime vaših prijateljica, kuma, sestara, svih onih koji trpe posledice zbog zakona koje smo tako brzo i nepromišljeno usvojili u Skupštini pre samo nekoliko meseci svojim glasom podržite da ovaj zakon dođe na dnevni red Skupštine.

Nešto što predlažemo, imamo desetak odredbi na koje se pozivamo, ali ja ću samo izdvojiti neke. Tražimo da se 18 meseci, koliko ulazi u obračun nadoknade koju trebaju da prime porodilje, na osnovu porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta, smanji sa 18 na 12 meseci.

Žene danas u Srbiji jako teško dolaze do posla. Navešću vam samo jedan od primera. Žena iz Niša, koju sam upoznala na otvorenoj raspravi, od 2011. godine volontira u javnom preduzeću. Ona je za ovaj sistem nevidljiva radnica, za nju je misaona imenica da ostvari vezanih i ovih 12 meseci koje predlažemo, a kamoli 18. Zbog nje i zbog hiljade drugih žena predlažem da svaka majka u Srbiji koja se porodi ima pravo na mesečnu nadoknadu u visini republičkog minimalca. Mi imamo prostora u budžetu da ove nadoknade obezbedimo najosetljivijoj grupi žena koja danas živi u Srbiji.

Takođe, da se i preduzetnice, koje i te kako pune budžet Republike Srbije, prepoznaju, na pravi način da im se plaćaju porezi i doprinosi kako ne bi trpele zbog loše primene ovog zakona.

Zatim, da u obračun porodiljskog odsustva ulazi i trudničko odsustvo, jer to nije hir žena već neophodnost, da se dodatno ne marginalizuju poljoprivredne osiguranice, kao i majke dece sa invaliditetom, da se prepozna svako treće, četrvto i svako sledeće dete u porodici. Glasajte za, drage kolege. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje: za – 13, protiv – niko, uzdržanih – nema.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Marijan Rističević, na osnovu člana 92. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije radi utvrđivanja činjenica i okolnosti vezanih za izjave Sande Rašković Ivić o Srebrenici i Oluji, koje je podneo Narodnoj skupštini 27. marta 2018. godine.
Izvolite, kolega Rističeviću.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Poslanička grupa Pokret socijalista - Narodna seljačka stranka - Ujedinjena seljačka stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, nesretne izjave da je u Srebrenici počinjen genocid i izjava Sande Rašković Ivić da je Oluja bila, pred gospodinom Leticom, u TV emisiji, humanitarna akcija su nanele nemerljivu štetu, a uz izjavu Boškovog prijatelja Ivana Pernara da su Srbi sami sebe proterali. Dakle, postoji sistem u davanju tih izjava i verovatno iza stoje finansijski, imovinski razlozi. Zato bi valjalo to ispitati.

Što se tiče prethodnog predloga, a gospođa Sanda je lekar, podržao sam prethodni predlog, ali naši gledaoci treba da znaju da je ova vlast u budžetu našla prostor da porodiljama, u zavisnosti od broja dece, jednokratno isplati, vrlo brzo, od milion do četiri miliona, i to narod treba da zna, u zavisnosti od broja dece koja se rode. Najmanje što dobiju je 100 hiljada dinara, to nikada nije bilo, plus prihodi iz lokalnog budžeta. Sve lokalne samouprave, mislim, izdvajaju dodatna sredstva.

Treba to reći i treba pohvaliti ovu vlast što je našla novac za te potrebe, ali šta je radila prethodna vlast? Šta su radili ovi koji nam mašu ovim transparentima? Šta je radio Vlada Ješić? Šta su radili gospodin Martinović i Vlada Ješić? Uzeo od porodilja 57 hiljada evra. Šta su radili Saša Radulović i gospođa Macura? Šta su radili u izbornoj kampanji? Novac koji je trebao da se vrati u budžet, koji je bio neutrošen, nisu ga vratili. Šta su radili sa tim novcem? Kliktali, kliktali.

Jel verujete da su naplaćivali kliktanje? Da ne bi državi pravili pare pravili su fiktivne poslove i to treba reći, taj novac je uzet od trudnica, taj novac je uzet od penzionera, taj novac je uzet od majki. To su radile Dveri, to je radio Saša Radulović, pravili su fiktivne poslove i pare iz kampanje prebacivali svojim članovima. Jedan od njih je bila gospođa Macura, bila je gospođa Nikolić, bila je gospođa Stamenković. Sve su na svoje firme dobile po 800.000 dinara za kliktanje. To je ono kada na mišu od kompjutera kliknete, a ne uzmete ga da gađate političkog protivnika kao što je to radio Boško Obradović.

To naš narod treba da zna da je ova vlast štedela, da je umesto 834 milijarde, koliko je bivša vlast koju oni podržavaju ubirala, ona ubira 1.100 milijardi, tri milijarde evra više ubere u kasu nego što su ubirali oni. Ko je ranije krao te tri milijarde? Pa oni. Od koga su krali? Od trudnica, od dece, od bolesnih, od siromašnih, od njih su krali i to treba da znaju.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem kolega Rističeviću.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje: za – 10, protiv – niko, uzdržanih – nema.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Saša Radulović, na osnovu člana 92. Poslovnika Narodne skupštine predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja porekla novca kojim je ministar odbrane Aleksandar Vulin kupio stan u Beogradu, koji je podneo Narodnoj skupštini 13. decembra 2017. godine.
Da li neko želi reč?
Izvolite kolega Radulović.

Saša Radulović

Poslanička grupa Dosta je bilo
Hvala predsedavajući.

Pre nekog vremena svi građani su manje-više upoznati sa tim da je Aleksandar Vulin, ministar vojni, kupio stan za 244.000 evra, ako se ne varam. Tako je rekao. Mogao je da pokaže Agenciji za borbu protiv korupcije 44.000, ali za onih 200.000 nikako, pa je onda kazao Agenciji za borbu protiv korupcije da je tih 200.000 evra, koje, naravno, građani znaju, iz plate niko ne može da zaradi, a gospodin ministar se ničim drugim i nije bavio u životu nego dobijao neke partijske poslove, da je dobio od tetke u Kanadi. To bi bilo jako lepo kada bi svi građani Srbije imali takvu neku tetku u Kanadi koja će im dati 200.000 evra. Međutim, malo nam se ministar upleo u tu svoju priču oko tetke i Kanade i tih 200.000 evra, pošto građani verovatno znaju da postoji ograničenje za unos novca u Srbiju, pa kada donesete 10.000 evra, odnosno više od 10.000 evra morate to da prijavite na granici.

Pošto ministar nema ni jednu prijavu na granici za te pare koje je navodno nosio, a nema ni promet preko računa da mu je taj novac zaista stigao od neke tetke u Kanadi, onda su nadležni državni organi trebali to malo da ispitaju. Jedini način da donese tih 200.000 evra zakonito u zemlju je da je kupio nekih 20 avionskih karata, pa da je putovao tamo vamo, od Srbije do Kanade i nazad 20 puta ne bi li uzeo tih 200.000 evra. Morao je da uzme još malo više novca pošto jedna karta do Kanade i nazad košta nekih najmanje 700-800 evra, pa kada to pomnožite sa 20 puta, to su ogromne pare.

Elem, ministar ništa ne dokaza. Tužilaštvo dobi prijavu da ovo ispita. Međutim, postaviše novog tužioca za organizovani kriminal i zamislite čuda, tužilac ništa ne reče nego se ućuta oko ovog predmeta. Pošto je to tako bilo, ja sam siguran da su građani jako zainteresovani da čuju kako to može da se dobije 200.000 evra od tetke u Kanadi i kako je moguće uneti tih 200.000 evra u zemlju Srbiju bez da prijavite organima na granici da ste uneli toliki novac. Jedini način da ovo ispitamo je da se napravi jedan anketni odbor od poslanika iz svih poslaničkih grupa pa da to lepo ovde ispitamo.

Znam da ste pokušali sve danas da ne dođe do ovih tačaka dnevnog reda. Pokušavate i glađu da nas morite. Neki poslanici jedu krišom. Ja neću krišom pošto jedini način da izdržim ovoliko dugo je … (Isključen mikrofon.)
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem kolega Raduloviću.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje: za – četvoro, protiv – niko, uzdržanih – nema.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Saša Radulović, na osnovu člana 92. Poslovnika Narodne skupštine predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja razloga ogromnih gubitaka koje ostvaruje Er Srbija, obaveza koje Vlada Republike Srbije i Etihad imaju prema Er Srbiji, ukupnog poslovnog gubitka Er Srbije u periodu od 2013. godine do danas, ukupnog iznosa državne pomoći koja je dodeljena Er Srbiji u istom periodu i štetnosti ugovora koji je Vlada Republike Srbije potpisala sa Etihadom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koji je podneo Narodnoj skupštini 15. novembra 2017. godine.
Da li neko želi reč?
Izvolite kolega Radulović.

Saša Radulović

Poslanička grupa Dosta je bilo
Hvala predsedavajući.

Znači, Er Srbija je dovedena u Srbiju, odnosno Etihad je doveden u Srbiju 2013. godine. Nedavno smo mogli da pročitamo da imaju ogromne gubitke, Etihad ima i da više ne znaju šta da rade. Tako da očekujemo rasplet događaja oko Er Srbije.

Ono što dosta građana ne zna, misle da je Er Srbija samoodrživa kompanija, da funkcioniše najnormalnije, ne znaju kako u stvari izgleda poslovanje Er Srbije. Te 2013. godine, negde sredinom godine Etihad je došao u Srbiju. Stari menadžment JAT-a je u prvih šest meseci napravio gubitak od 10 miliona evra. Menadžment Etihada je preuzeo i u narednih šest meseci napravio gubitak od skoro 40 miliona evra, a onda je nakon toga 2014. godine krenula da dobija subvencije iz budžeta, pa je dobijala subvencije od 70 miliona evra. Ovo treba da znaju svi penzioneri kojima su otimane penzije, da znaju gde je taj novac koji im je otet od penzija u stvari završio, ovo treba da znaju i prosvetni radnici i Vojska i policija, da znaju na šta država troši njihov novac.

Znači, prvo 70 miliona evra, pa naredne godine nekih 40, pa 50 miliona evra. Svake godine Er Srbija dobija od svih nas građana Srbije ogroman novac ne bi li ostala negde na pozitivnoj nuli, a za to vreme se hvale nekim dobicima.

Ogromni gubici. Kada saberemo sve subvencije Er Srbija je dobila, dolazimo do nekih cifara koje su preko 200-250 miliona evra za ovo vreme dok su tu.

Jako je važno da se na ispravan način troši novac poreskih obveznika i da imamo odgovornost raznih menadžmenta koji su postavljeni na čelo važnih kompanija, da vidimo kako rade i da možemo da proverimo da se novac troši kako treba, da imamo prave ljude na pravim mestima. Na čelo Er Srbije je postavljen čovek koji nikakvo iskustvo nema u aviosaobraćaju, a naši stručni ljudi su sklonjeni sa strane. Rezultat je poguban po Srbiju. Očekujemo nakon velikih finansijskih problema u kojima je Etihad da dođemo i do toga da će na kraju morati da se povuku iz te kompanije pošto jednostavno to ne funkcioniše.

Ko je i zašto ovo radio, zbog čega su donete ove pogubne odluke. Ja sam kao ministar privrede svojevremeno stopirao ovaj ugovor, tražio da se popiše imovina JAT-a, da se proceni imovina, da se proceni sve što JAT ima da bi utvrdili da li tu ima ekvivalencije davanja, odnosno da li ono što dolazi kroz investicije zaista odgovara vrednosti koju imamo i naravno višestruko je potcenjena.

Znači, jako je važno da ovo uredimo, inače ćemo i dalje imati ovakva smanjenja plata i penzija.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje: za – četvoro, protiv – niko, uzdržanih – nema.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Saša Radulović, na osnovu člana 92. Poslovnika Narodne skupštine predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja razloga ogromnih gubitaka koje ostvaruje Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije Beograd, kao i ukupnog iznosa državne pomoći koja je dodeljena Javnom preduzeću Elektroprivreda Srbije Beograd, koji je podneo Narodnoj skupštini 15. novembra 2017. godine.
Da li neko želi reč?
Izvolite kolega Radulović.