Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja , 26.10.2021.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja

03 Broj 06-2/423-21

1. dan rada

26.10.2021

Beograd

Sednicu je otvorio: Ivica Dačić

Sednica je trajala od 10:20 do 18:10

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Boban Birmančević

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, kolege poslanici, poštovani građani Srbije, rebalans budžeta koji je danas na dnevnom redu može se posmatrati i kao rebalans budućnosti Srbije, imajući u vidu da u ovom trenutku pričamo o novoj vrednosti, o nove 183 milijarde dinara, koje će kroz ovaj rebalans biti raspoređene i raspodeljene u najboljem interesu svih onih koji žive u Srbiji i budžet koji iz godine u godinu pomera lestvicu na gore. Svaki sledeći rebalans pokazuje da mi kao država idemo još brže i još jače i bolje, kako smo i najavljivali u kampanjama u prethodnim godinama.

Da može i brže, jače i bolje, pokazuje i ova revizija, ali 183 milijardi ili oko 1,5 milijardi evra će biti podeljene ravnopravno prema potrebama. To se pre svega odnosi na tri milijarde koje se odnose na fiskalizaciju. Konačno svi privredni subjekti će izvršiti fiskalizaciju, a da to bude plaćeno iz budžeta. Dakle, 2,7 milijardi će ponovo ući i pojačati poljoprivredu, bez obzira na sva davanja koja smo imali i u redovnom budžetu i u prethodnim rebalansima budžeta. Ekologija, energetska efikasnost, fabrika vakcina.

Fabrika vakcina u Srbiji kao fabrika koja će pokazati da je ovo Srbija budućnosti, Srbija koja zaista misli o svakom građaninu, ali pre svega, misli to da uradi iz sopstvenih izvora i iz sopstvenih sredstava.

Ono što često napadaju, pa i Fiskalni savet je na tom stavu, da se određena sredstva ne troše dovoljno transparentno, sigurno da nisu u pravu i žao mi je što predsednik saveta nije tu. Ono što hoću da kažem je da svaka odluka vezana za podsticaje, vezana za Kancelariju za javna ulaganja, je odluka koja se tri puta meri a jednom seče. Čisto da znate, upravo ovo ministarstvo i ovaj ministar ne dozvoljava da se bilo koja odluka donese kada su kapitalne investicije u pitanju i kada su podsticajne mere u pitanju, a da za te mere i za te podsticaje nema sredstava u budžetu.

Ono što ovaj rebalans takođe pokazuje, pokazuje i da smo kao država, kao Vlada Republike Srbije, ali i kao Narodna skupština, na pravom putu, da je politika Aleksandra Vučića politika koja je uspela da se izbori sa svim problemima, a zaista ih je bilo puno.

Kao što se na vojnim školama izučava Cerska bitka, kako smo to uspeli da pobedimo tako veliku silu, tako će se u godinama iza nas izučavati kako je Aleksandar Vučić uspeo da ovu tešku ekonomsku krizu iskoristi kao prednost i da kroz ekonomsku krizu izađemo kao pobednici.

Kada se pojavila pandemija sve države i u okruženju, ali i u Evropi i u svetu su pandemiju iskoristile u svojoj nemoći, u nemoći da svojom politikom odgovore na pravi način, iskoristili kao izgovor da ne mogu dalje i da ne znaju šta će. Samo su država Srbija i Aleksandar Vučić pandemiju prepoznali kao priliku da još više pojačaju investicije, nova radna mesta i izgradnju i kapitalne projekte. Ti kapitalni projekti će sigurno obeležiti posebno period pandemije.

Fabrike koje su izgrađene u ovom periodu, bolnice, pre svega kovid bolnice, i putevi, autoputevi o kojima je neko mogao samo da sanja, čak nisu mogli predizborno da obećaju, a lagali su naveliko. E, to nisu mogli ni predizborno da obećaju, a to što oni nisu mogli predizborno da obećaju Aleksandar Vučić je sproveo u delo.

Ono što je takođe bitno to je da opomene koje dolaze, pod znacima navoda opomene, i mišljenja da nešto nije dobro iz Fiskalnog saveta, pa ima i nešto dobro i u tome da se kontroliše i ono što treba i što ne treba. Bez obzira na to što priča Fiskalni savet, jasan je i ovaj rebalans, jasna je i politika Aleksandra Vučića, a to je politika poštenog odnosa prema građanima.

Optimizam koji je prisutan u Srbiji, kada je budžet u pitanju, je realan i projekti koji se planiraju i na nivou budžeta Republike Srbije, ali, bitno je to reći, i na nivou opštinskih i gradskih budžeta je politika realnih projekata, da planiramo samo ono za šta imamo sredstva, da planiramo samo ono što možemo platiti i da planiramo samo ono što je u interesu građana.

Ono što nije jasno Đilasu, Tadiću, Jeremiću, da nekog ne preskočim iz te lopovske ekipe, to je kako neko sa ovakvim budžetom i sa ovakvim sredstvima uspeva da napravi ovolike kapitalne projekte, puteve, bolnice, škole, sportske objekte.

Ono što ćemo raditi u oblasti sporta je tek posebna priča. Zaista svako ko zna, a zna se da ništa nije rađeno u prethodnom periodu, da su sportski objekti bili urušeni, da su nam sela polu napuštena, a u onim mestima gde su se oni malo duže zadržali na vlasti kao da je vreme stalo. Ostali su u 20. veku i čini mi se da iz tog 20. veka neće ni da izađu, imajući u vidu da im je jedina politika politika – mrzim Vučića. Oni neka mrze između sebe koliko hoće, a politika laži, politika lažnih obećanja i priče da će biti nešto što nikada nije bilo, a to što oni obećavaju obećavaju njihovu vlast koja se pokazala kao najgora u novijoj istoriji naše lepe države Srbije. Ta njihova politika laži jednostavno je osuđena na propast. Između ostalog, nemaju ni podršku. Između sebe ne mogu da se dogovore ni šta hoće, ni gde idu, a kamoli da u tom pravcu usmere svoje građane.

Ono što je još bitno, i polako ću privesti kraju jer su moje kolege bile vrlo iscrpne u toku današnje diskusije, to je da napomenem, to treba ponavljati, da smo deficit koji je bio planiran, odnosno da je deficit manji od 5%, 4,9%, a bio je planiran na 6,9%. Možete li da zamislite budžet koji je restriktivan u smislu rashoda i koji se planira na realnim osnovama, koji je uvećan za 183 milijarde?

Istovremeno, zaista je informacija koju građani Srbije treba da znaju, a to je da u ovom trenutku država Srbija ima 16,8 milijardi evra deviznih rezervi, da imamo 36,9 tona zlata kao podlogu da pokažemo koliko je ova država jaka, koliko je ova država ozbiljna, a imali smo 15. Kao poređenje na današnji dan, država koja se nalazi u našem komšiluku, koja se nalazi u EU nema ni grama tog zlata u rezervi. To je država Hrvatska.

E, pa onda ti koji, između ostalog, kao glavnu politiku takođe forsiraju politiku – mrzim Vučića, neka vide sa sobom šta će. Građani Srbije vole Vučića, vole ono što on radi i sigurni su u budućnost Srbije i svoju budućnost. Ono što očekujemo to je da u narednom periodu ova granica trošenja i rasta budžeta bude još podignuta na prvoj sledećoj sednici. Videćemo već krajem godine budžet za iduću godinu, ali ono što je sigurno to je sigurnost Srbije, sigurna politika Aleksandra Vučića i budućnost za koju će se pobrinuti naši građani jer će svojim glasovima glasati za Aleksandra Vučića, a to je svakako i sadašnjost, ali i budućnost Srbije. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu" | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Birmančeviću.
Sledeći je narodni poslanik dr Petar Vesović.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Petar Vesović

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Zahvaljujem, predsedavajući.

Poštovane koleginice i kolege narodni poslanici, uvaženi ministre sa saradnicima, danas se pred nama nalazi rebalans budžeta za 2021. godinu i to je nastavak jedne progresivne ekonomske politike koju danas vodi Republika Srbija. Pandemija korona virusom traje unazad više od godinu i po dana i korona virus je zaista među sve nas i u celom svetu izmenio način na koji živimo, ali izmeni i ekonomske i privredne uslove u kojima sve države postoje i posluju. Čak ni one najveće i najrazvijenije zemlje nisu uspele da nađu pravi modalitet kako da se bore sa koronom i našle su se u prilici da imaju veliki gubitak radnih mesta i da imaju zatvaranje fabrika i proizvodnih pogona.

Za razliku od njih Srbija je jednom odgovornom i politikom planiranja od 2012. godine, pa i danas, uspela da osigura privrednu i ekonomsku stabilnost i bezbednost. Srbija i naša ekonomija su uspele da u doba najveće pandemije i u doba jednog velikog ekonomskog kolapsa održe mir i stabilnost u našoj privredi i ekonomiji, da obezbedi sigurne i stabilne državne rezerve. Uspeli smo da privučemo najveći broj direktnih stranih investicija u Republici Srbiji, ali smo, takođe, najbitnije uspeli da očuvamo broj radnih mesta, uspeli smo da značajno povećamo plate i penzije, a država je imala dovoljno novca da pored pandemije i ove velike krize pomogne direktnim davanjima svim građanima Srbije i to ukupno za dve godine po 200 evra, a još više one koji su najugroženiji, a to su oni nezapošljeni i naši penzioneri.

Država nije stala na tome. U doba pandemije Republika Srbija je uspela da poveća ulaganja, kako u zdravstvu, obnavljajući, ulažući u zdravstvene centre i bolnice, ali i izgradnjom onih projekata koji su davno bili zaboravljeni, kao što su bili Klinički centar Srbije, Klinički centar Niš koji je više od 30 godina stajao nedovršen, zatim Klinički centar Vojvodine, a u doba pandemije kada smo imali veliki broj obolelih i kada su nam bili potrebni novi kapaciteti i pored sve krize, uspeli smo da izdvojimo dovoljno novca da sagradimo tri potpuno nove, savremene i funkcionalne bolnice koje se bave lečenjem kovid pacijenata.

Kao neko ko dolazi iz Prokuplja, zaista sam ponosan što je Prokuplje unazad nekoliko godina, a sve zahvaljujući ozbiljnoj politici predsednika Aleksandra Vučića, ali i ozbiljnih ljudi u Prokuplju, pre svega prof. Darka Laketića, uspeo da privuče više od 60 miliona evra direktnih investicija u naš grad, i to je ono na šta smo zaista ponosni. Jedan grad koji ima godišnji budžet od preko dva miliona dinara za nekoliko godina uspeo je da uloži preko 60 miliona evra u rekonstrukciju gimnazije, rekonstrukciju, izgradnju novog zdravstvenog centra, nove pijace, da izgradi nove vrtiće, da spremi za otvaranje potpuno novu industrijsku zonu, ali i u dogovoru sa državom da obezbedi i izgradnju autoputa Niš – Priština, odnosno „autoput mira“ koji će značajno uticati na razvoj ne samo Toplice i Prokuplja, već i cele Srbije i koji će nastaviti proklamovanu politiku mira predsednika Republike da u Srbiji, pored svega što smo prošli sa regionom, želi da gradi mir, da gradi budućnost, a to je pre svega ekonomskom saradnjom i pomirljivim tonovima koje Srbija danas pruža.

Grad Prokuplje će uskoro biti bogatiji za jedan zdravstveni centar. To je novi, potpuno savremeni Zdravstveni centar Prokuplje koji se prostire na preko 30 hiljada metara kvadratnih.

To je bio zdravstveni centar koji je započet još osamdesetih godina koji nikada nije bio dovršen. To je zdravstveni centar koji su mnogi obećavali, ali niko to obećanje nije mogao da ispuni. Jedini predsednik koji je to sa sigurnošću obećao i čije se obećanje ispunjava jeste predsednik Republike Aleksandar Vučić.

Za nekoliko dana treba da počne i druga faza izgradnje zdravstvenog centra koja je obuhvaćena i rebalansom današnjeg budžeta. Zaista sam na to ponosan i to su investicije od preko 5,5 miliona evra. To podrazumeva potpuno unutrašnje uređenje zdravstvenog centra i naknadnu nabavku najsavremenije opreme. Biće to zdravstveni centar koji će biti najsavremeniji u ovom delu Balkana, gde ćemo vitalne parametre pacijenata pratiti na narukvici, gde ćemo imati svu savremenu dijagnostičku opremu i svu opremu koja je neophodna da pružimo na zdrave i pomoć građanima Srbije.

Zaista su na sve ovo građani Prokuplja ponosni, ne samo Prokuplja, već cele Toplice, a to su opštine Blace, Kuršumlija i Žitorađa. To je nešto što će uticati, tj. zdravstveni centar koji će uticati i pružati zdravlje i pomoć našoj budućnosti, našoj deci, ali i našim očevima i nama kada budemo ostarili.

Pored toga, još jedan veoma važan projekat je obuhvaćen rebalansom budžeta, a to je izgradnja kanalizacione mreže i sistema prečišćavanja otpadnih voda. To je jedan od velikih projekata koji će uticati na zdravu životnu sredinu, a posebno koji će očuvati našu, posebno koji će očuvati našu Toplicu, a to je reka na koju je ponosan ceo Toplički okrug.

Kao zdravstveni radnik moram da napomenem i nešto što je izuzetno značajno za sve nas, a to je da je Republika Srbija opredelila velika sredstva, preko 30 miliona evra, za obnavljanje i za uređenje Instituta Torlak. Institut Torlak je izgrađen 1930. godine, i on je zlatnim slovima upisan u medicinu Jugoslavije. To je jedan institut koji se bavi izučavanjem virusa, mikroba i koji je stvorio najpoznatije i najcenjenije, jednu od najsigurnijih i najbezbednijih vakcina, koje su spasile milione života, ne samo ljudi u Jugoslaviji, već i onih nesvrstanih i onih slabije razvijenih država.

Nažalost, posle 2000. godine imali smo situaciju da određeni korumpirani političari kojima je bio i veći interes da oni zarade novac i da obezbede tržište Torlakovih vakcina nekim velikim farmaceutskim kućama, uticali su tako da se Torlak uništi i da se smanjenim dotiranjem i postavljanjem nestručnog kadra na čelo Torlaka rasipa stručni kadar koji je funkcionisao u Torlaku.

Danas, pre samo nekoliko dana profesorka Danica Grujičić je vakcinisana prvom vakcinom koja je proizvedena na Torlaku. To je vakcina protiv korona virusa i to je vakcina koja je potpuno bezbedna i koja je potpuno sigurna i koju su stvorili i proizveli naši ljudi. Ja sam na to zaista ponosan.

Moram da napomenem da je Srbija bila prva država u Evropi koja je za svoje građane obavila preko četiri vrste različitih vakcina. Mi smo bili među prvima u Evropi koji smo vakcinisali najveći broj građana tom vakcinom, ali sada imamo problem da u Srbiji danas svakodnevno imamo preko sedam hiljada obolelih od korona virusa. Prosto mi je nemoguće da naši građani više veruju kvazi stručnjacima na Jutjubu, prevedenim klipovima koji se nalaze na Jutjubu, nekim tekstovima ljudi koji se nalaze na Instagramu nego što veruju stručnjacima koji govore i koji se svakodnevno bore protiv korone.

Moje kolege već godinu i po dana unazad se zaista bore za svaki život, bore se za svakog građanina Srbije. Oni su dan i noć u skafanderima, dan i noć nose maske. Zamislite kako je danas nositi skafander na minus četiri, pet stepeni, a kako je bilo letos nositi skafander na plus 40 stepeni. Moj drug je pre nekoliko dana izašao iz bolnice. Tamo je bio ukupno 30 dana, 10 dana je bio u intenzivnoj nezi. Lečenje u intenzivnoj nezi koštalo je preko 850 hiljada dinara. Bili su uključeni oni najskuplji lekovi koje mnoge države danas svojim građanima ne mogu da priušte. Nama nije žao da pomognemo našim građanima, da obezbedimo najjeftinije i najskuplje lekove, da obezbedimo i savremenu terapiju i onu koja je neophodna i koja može da im pomogne. Nama je žao što ljudi i danas umiru od korone, što ljudi i dalje ne veruju da korona postoji, ne veruju u vakcinu, a prosto postoji jedno prosto rešenje a to je da se svi vakcinišemo.

Umesto da danas imamo preko 80% vakcinisanih, mi se borimo da pređemo preko 54% građana koji su vakcinisani. Meni je toga zaista žao. Ne verujem da i dalje postoje ljudi koji govore da vakcina ubija, da će vakcina izazvati ne znam sterilitet, da se u njoj nalazi grofen i mnogi druge materije ili strukture, ne znam šta već sve navode, a da je jedna Francuska vakcinisala preko 60 miliona ljudi, da je Nemačka vakcinisala preko 70% građana, kao i Švedska, kao i druge države i da one danas poništavaju sve mere, a da mi moramo da uvodimo kovid propusnice.

Moramo da uvedemo kovid propusnice zato što imamo preko sedam hiljada obolelih svakog dana, zato što imamo preko 250 ljudi na respiratorima, svakog dana umire preko 50 ljudi. Mi moramo da reagujemo. Da se ja pitam, ja bih kovid propusnice produžio 24 sata dnevno, da svi ljudi koji imaju mogućnosti da se vakcinišu ili da se svakodnevno testiraju kako bismo osigurali bezbednost svih građana.

Pozivam sve ljude koji ne veruju u vakcinu, koji ne veruju u njenu delotvornost da odu do prve crvene kovid zone, da pitaju onog lekara koji nakon 24 sata dežura iznureni izađe i krene kući svojoj porodici i svojoj deci, da pitaju one pacijente koji su se borili za svoj život da li korona postoji, da li je vakcina lek ili ubica. Siguran sam da će se njihov odgovor složiti sa mnom, a to je da vakcina postoji i da vakcina ubija. Borba sa koronom je jako teška, a posledice su još teže, a te posledice najčešće osećaju mladi ljudi i svi ćemo se zajedno složiti da je vakcina lek i da svi zajedno treba da se vakcinišemo i da je jedini izlaz da primimo vakcinu.

Primio sam sve tri doze vakcine kao i moje kolege i moja porodica i zaista vas sve pozivam da pomognete zdravstvenom sistemu u Srbiji i da nam pomognete da ovu borbu završimo i da pobedimo. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Radovan Tvrdišić

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu" | Predsedava
Zahvaljujem.
Sledeći je narodni poslanik Nikola Lazić.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nikola Lazić

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu"
Poštovani predsedavajući, uvažene koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani ministre, građani Srbije, danas raspravljamo o dostavljenom Predlogu zakona o izmenama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu.

Svedoci smo da je rast BDP u prvom kvartalu iznosio 1,8% čime je domaća privreda već u prvom tromesečju premašila nivo predpandemijskog perioda. Dobra ekonomska kretanja nastavljena su i u drugom kvartalu uz povećanje BDP od 13,7%.

Rast BDP u ovom periodu bio je vođen sektorom usluga pre svega u delatnostima trgovine, turizma, saobraćaja, stručnih i tehničkih usluga. Iako je uslužni sektor tokom drugog kvartala prethodne godine bio pod najtežim uticajem pandemije, tako je visok rast od 15% jednim delom posledica i baznog efekta. Značajan broj uslužnih delatnosti premašio je predpandemijske nivoe. Indikator privredne aktivnosti koje je Ministarstvo finansija koristilo za sagledavanje mesečne dinamike nastavio je sa dobrim kretanjima i tokom jula i avgusta 2021. godine uz rast od 8,1% uzimajući u obzir dinamiku iz prve polovine godine prema proceni ministarstva u periodu od januara do avgusta rast privrede je 7,6%.

Pandemija korona virusa postavila je pred ekonomsku politiku ogromne izazove u cilju očuvanja ekonomske stabilnosti radnih mesta i standarda stanovništva. Zahvaljujući merama za smanjenje negativnih efekata prouzrokovanih virusom Kovida 19 koji je Vlada Republike Srbije donela i realizovala u 2020. godini i tokom 2021. godine izbegnut je dramatičan pad privredne aktivnosti rasta nezaposlenosti i očuvani su proizvodni kapaciteti.

Odgovorno vođenje politike ekonomske i dobro stanje u budžetu omogućilo je da se kroz rebalans budžeta stvore uslovi za nastavak finansiranja borbe za očuvanje zdravlja i života svih naših građana.

Pored svetske zdravstvene krize nezaposlenost danas iznosi negde oko 9%, dok je za vreme vladavine bivšeg režima tj. posle vladavine bivšeg režima, tačnije 2012. godine iznosila preko 25,5%. Da je i finansijska stabilnost očuvana govori i to da smo mi u sred svetske zdravstvene krize nastavili da povećavamo plate, tako da kao što i građani znaju, a i svi prisutni ovde, da od 1. januara svim zdravstvenim radnicima plata bila povećana za 5%, dok je ostalima u javnom sektoru plata bila povećana 1. januara za 3,5%, a 1. aprila došlo i 1,5%.

Tokom ove krize država nije zaboravila ni na mlade. O tome govori program Vlade Republike Srbije – „Moja prva plata“ za koju je i sada otvoren konkurs, preko koga je skoro 10.000 mladih dobilo mogućnost za rad, stručno usavršavanje i to sve uz finansijsku nadoknadu.

Kada smo već kod mladih, ja ne mogu, a da ne spomenem da je danas Ministarstvo omladine i sporta postala sprega između mladih i omladinskog sektora. Danas jedna od najznačajnijih figura i oslonac mladima predstavljaju Kancelarija za mlade koje organizuju besplatne radionice, projekte i rade na usavršavanju mladih, podsticanju i umrežavanju. Međutim, nažalost, bivši režim nije na adekvatan način prepoznao značaj Omladinskog sektora kao takav i zato danas Omladinski sektor postaje stub mladih, postaje mesto na kome oni provode sve više i više vremena.

Danas se više nego ikada daje mogućnosti mladima. To najbolje možemo videti u ovom parlamentu, danas se najviše čuje glas mladih, danas ovaj parlament radi u korist naroda, danas mladi imaju mnogo više i mogućnosti i snage za sve i danas se ulaže i u prosvetu, ulaže se i u zdravstvo, i u ekonomiju, u infrastrukturu, i u ekologiju, a to je odgovorna politika koju vodi predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić. To je odgovorna politika koja je izbavila Srbiju iz ambisa propasti.

Želim da istaknem i sa ponosom kažem da centralna beogradska opština Stari Grad ponovo dobija svoj stari izgubljeni sjaj. Sve ono što je prethodna vlast uništila mi se trudimo da izgradimo opet i poboljšamo sve to. Tako da, opština, na čelu sa predsednikom Radoslavom Marjanovićem, pokazala je kako se odgovorno sprovodi i ponaša prema budžetu opštine, tako da je opština odradila više akcija i konkursa nego bivša vlast na Starom Gradu.

Konkurs Stari Grad, misli na zgrade gde će 324 stambene zajednice dobiti bespovratna novčana sredstva za realizaciju neophodnih radova u njihovim zgradama, besplatni programi za decu i najstarije, volonterski servis, uređenje parkića, vrtića i tako dalje, ali meni je posebno drago da je Stari Grad jedina opština ne teritoriji Beograda koja je ponudila stručnu praksu svim mladim Beograđanima. Stari Grad je opština koja u svim starosnim strukturama ima najviše vakcinisanih na teritoriji grada.

Kada smo već kod vakcinacije želim da podsetim javnost da smo mi skoro jedina zemlja koja ima četiri vakcine različitih proizvođača, Fajzer, Sputnjik V, Sinofarm, Astra Zeneka, a od pre nekoliko dana na svim vakcinacionim punktovima širom Srbije građani mogu da izaberu vakcinu Sputnjik V koja je došla sa našeg Instituta „Torlak“.

Srbija kao jedan od apsolutnih lidera u procesu imunizacije pokazuje kako je sprovedena odgovorna politika predsednika Vučića i da smo mi uprkos svetskoj zdravstvenoj krizi uspeli da ostanemo lideri.

Želim da se iz sveg srca zahvalim svim zaposlenima u zdravstvu koji se svakog dana bore za očuvanje našeg zdravlja i života, ali i onima koji predano rade i trude u samom procesu imunizacije. Hvala vam i znajte da je država uvek tu za vas.

Za samo četiri meseca izgradili smo tri najsavremenije kovid bolnice, jedna u Batajnici koja raspolaže sa 930 ležećih mesta, druga u Kruševcu sa 500 kreveta i treća najnovija u Novom Sadu sa preko 600 postelja. Zdravstveni sistem Srbije danas raspolaže sa preko 41.000 ležećih mesta čime je apsolutni lider u regionu.

Želim ovim putem da apelujem na sve, ali pogotovo na mlade da se vakcinišu. Vakcinacija je jedini izlaz iz ovog epidemiološkog zla. Na nama mladima je možda i najveći teret zato što vakcinacijom nećemo zaštititi sami sebe, već i one koje najviše volimo.

Želim da napomenem da Kovid ostavlja i posledice na mlade koji su se lečili i koji se danas leče u kovid bolnicama. Mladi takođe imaju teške kliničke slike i mladi takođe završavaju na respiratoru. Nažalost, neki kao posledicu imaju i amputaciju nekog dela tela. Te ću vas isto zamoliti da ne verujete u priče antivaksera. Neki od tih istih antivaksera su dobili pune koverte od političkih fosila iz bivšeg režima kako bi sprovodili njihovu agendu i nastavili da rade protiv našeg naroda.

U danu za glasanje ćemo podržati ove Predloge zakona.

Hvala ministru koji je danas sa nama i koji zajedno sa svim ostalim članovima Vlade, premijerkom Anom Brnabić i predsednikom Aleksandrom Vučićem svakoga dana predano rade u korist Srbije i srpskog naroda.

Predaja nikada nije bila opcija. Živela Srbija. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

Poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Za našu decu" | Predsedava
Hvala, gospodine Laziću.

Pošto na listama poslaničkih grupa više nema prijavljenih za reč, pre zaključivanja načelnog, jedinstvenog pretresa, pitam da li reč žele predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa, neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. Poslovnika? (Ne)

Zahvaljujem.

Zaključujem načelni i jedinstveni pretres o Predlogu zakona.

Poštovani narodni poslanici, pošto smo završili raspravu o Prvoj tački dnevnog reda ove sednice, podsećam vas na odredbu člana 87. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, prema kojoj predsedavajući Narodne skupštine može da odredi da Dan za glasanje o predlogu pojedinog zakona bude odmah po završetku pretresa tog predloga zakona.

U skladu sa ovom odredbom, određujem utorak, 26. oktobar 2021. godine, sa početkom u 18.00 časova, kao dan za glasanje o Prvoj tački dnevnog reda - Predlogu zakona o izmenama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu, sa Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2021. godinu, sa Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2021. godinu i Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2021. godinu.

Poštovane dame i gospodo, pre nego što pređemo na odlučivanje o tački dnevnog reda, potrebno je da utvrdimo kvorum.

Saglasno članu 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, kvorum za rad Narodne skupštine u Danu za glasanje postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika.

Molim narodne poslanike da stave svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.

Zahvaljujem.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 182 narodnih poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika i da, prema tome, postoje uslovi za odlučivanje.

Prelazimo na odlučivanje.

Pre nego što pređemo na odlučivanje o Predlogu zakona, podsećam vas da, na osnovu člana 105. stav 2. tačka 8. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština usvaja budžet većinom glasova svih narodnih poslanika.

Pošto je narodna skupština obavila pretres Predloga zakona, prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu, u načelu.

Molim narodne poslanike da se izjasne.

Zaključujem glasanje: ukupno - 182, za - 182.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika prihvatila Predlog zakona u načelu.

Podsećam i da je članom 8. Predloga zakona predviđeno da ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije“.

Prema članu 196. stav 4. Ustava Republike Srbije, zakoni i drugi akti stupaju na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja i mogu da stupe na snagu ranije samo ako za to postoje naročito opravdani razlozi utvrđeni prilikom njihovog donošenja.

Stavljam na glasanje Predlog da se utvrdi postojanje naročito opravdanih razloga da zakon stupi na snagu ranije od osmog dana od dana objavljivanja.

Molim narodne poslanike da se izjasne.

Zaključujem glasanje: ukupno –182, za – 181, nije glasao – jedan.

Konstatujem da je Narodna skupština posebno odlučila da postoje naročito opravdani razlozi za stupanje zakona na snagu u roku kraćem od osam dana od dana njegovog objavljivanja.

Pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu, u celini.

Molim narodne poslanike da se izjasne.

Zaključujem glasanje: ukupno – 182, za – 182.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog zakona o izmenama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu.

Sada prelazimo na odlučivanje o predlozima odluka o davanju saglasnosti na finansijske planove organizacija za obavezno socijalno osiguranje za 2021. godinu.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2021. godinu.

Zaključujem glasanje: ukupno – 182, za – 181, nije glasao – jedan.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2021. godinu.

Zaključujem glasanje: ukupno – 182, za – 182.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke.

Stavljam na glasanje Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje u 2021. godini.

Zaključujem glasanje: ukupno – 182, za – 182.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke.

Ovim smo završili naš današnji rad.

Hvala svima na učešću i značajnom doprinosu.

Nastavljamo sutra u 10.00 časova.